Решение по дело №660/2014 на Районен съд - Девня

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 октомври 2014 г. (в сила от 28 ноември 2014 г.)
Съдия: Димитър Василев Василев
Дело: 20143120100660
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 август 2014 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№143/30.10.2014г.

 

гр. Девня

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Девненският районен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и девети  октомври през две хиляди и четиринадесета година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР ВАСИЛЕВ

 

при секретаря С.Г., като разгледа докладваното от съдията гр. дело №660 по описа за 2014 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по молба на ДСП гр.Вълчи дол, със седалище и адрес на управление гр. Вълчи дол, ул. Малчика” №1, представлявана от Н.И.П., в качеството на Директор, с правно основание чл.28, ал.1, вр. чл.26, ал.1, вр. чл.25, ал.1, т.2 и т.4 от ЗЗДт и е за настаняване на децата Д.С.Т., ЕГН ********** и К.С.Т., ЕГН ********** в професионалното приемно семейство на М. И. И., ЕГН ********** и В.И.И., ЕГН **********,***, краткосрочно за срок до една година. Вносителят на искането твърди, че със Заповеди №ЗД-Д-Пр-01/0063 от 15.07.2014 г. и Заповед №№ЗД-Д-Пр-01/0064 от 15.07.2014 г. на Директора на ДирекцияСоциално подпомаганегр. Провадия, е постановена по административен ред на основание чл.27, ал.1, вр с чл.5, ал.1, т.1 и чл.25, ал.1, т.2 и т.4 от ЗЗДт временно мярка за закрила за децатанастаняване в приемно семейство на М. И. И. и В.И. ***. Твърди също, че родителите проявяват безотговорност и незаинтересованост спрямо децата си и трайно не полагат грижи за тях.

В с. з. представител на Д «СП» поддържа молбата.

К.Г.З.-майка на децата, призована по реда на чл.47 от ГПК, не се явява в съдебно заседание, не изразява становище.

С.Т.Ж. – баща на децата, призован по реда на чл.47 от ГПК, не се явява в съдебно заседание, не изразява становище.

Заинтересованите лица М.М.И. и В.И.И. се явяват в съдебно заседание и заявяват, че желаят да се грижат за децата.

В с. з. назначеният от съда на основание чл.29, ал.4 от ГПК особен представител на децата поддържа искането те да бъдат настанени в приемното семейство на В. и М. И.

ДРП изразява становище, че е в интерес на децата да бъдат настанени в приемно семейство на М. И. И. и В.И.И. и искът следва да се уважи така както е предявен.

         Съдът, след преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, по реда на чл.235 от ГПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

         От представеното по делото копие от удостоверение за раждане се установява, че детето Д.С.Т. с ЕГН **********, е родено от майка К.Г.З. и баща-С.Т.Ж.

От представеното по делото копие от удостоверение за раждане се установява, че детето К.С.Т. с ЕГН **********, е родено от майка К.Г.З. и баща-С.Т.Ж.

Със заповед № ЗД-Д-Пр-01-0064/15.07.2014 г. на Директора на Д «СП» гр. Провадия, Д.С.Т. е временно настанен в семейството на М. И. И. и В.И.И..

Със заповед № ЗД-Д-Пр-01-0063/15.07.2014 г. на Директора на Д «СП» гр. Провадия, К.С.Т. е временно настанен в семейството на. М. И. И. и В.И.И..

От представените по делото копия от решения на ПРС по гр. д № 228/ 2012г и  №229/2012г. по описа на ПРС, се установява, че децата са били настанени по реда на чл. 26от ЗЗДт в семейството на близки и роднини Д.А.С. – тяхна баба по бащина линия, като мярката е била предприета с оглед на това, че децата са били изоставени от своите родители , които са се намирали извън страната и не са полагали грижи за децата към този момент.

От представените по делото копия от решения на ПРС по гр. д № 233/ 2014г и  №234/2014г. по описа на ПРС, се установява, че по повод подадено заявление от страна на бащата на децата, тяхното настаняване в семейството на бабата Д.А.С. е прекратено .

От представените по делото социални доклади се установява, че след реинтеграцията им, децата заедно с баща си са се установили  в гр. Айтос, където са били наблюдавани от ДСП- Айтос.  На 15.07.2014г. след подаден сигнал К. и Д. са били открити в гр. Провадия в състояние на безнадзорност , като по информация на децата , те са били оставени от баща им на грижите на тяхната баба, която пък от своя страна ги оставя в дома на роднини , които са клошари. Излага се, че взаимоотношенията в семейството на децата са прекъснати  и те нямат подкрепата на родителите си и други свои близки.

В с.з. социалния работник излага, че след настаняването им по реда на чл. 27, ал.1 от ЗЗДт в семейството на М. И. И. и В.И.И. децата бързо са се приобщили в тяхната семейна среда, където за тях са създадени всички необходими условия за тяхното отглеждане. Излага , че никой от родителите и близките на децата не ги е потърсил, а и доколкото самите деца са осъзнали риска за тях от поведението на родителите си , те самите не желаят среща с тях.

От представените по делото документидоговори за настаняване на дете в приемно семейство, социален доклад за оценка на кандидатите за приемно семейство и справка от регистъра на утвърдените приемни семейства  , е видно , че  са утвърдени като професионално приемно семейство семейството на М.И. и В.И.И.,  както и че същите  биха могли да предоставят  социалната услугапрофесионална приемна грижа „ , като им се оказва подкрепа от специалисти.

За да се произнесе по искането за настаняване на децата в съответствие с разпоредбата на чл.26 от ЗЗДт, съдът съобрази следното: Съгласно изискванията на ЗЗДт, за да бъде настанено дете при приемен родител следва да се изчерпа реда, посочен в нормата на чл. 26 ал. 1 от ЗЗД, а именно следва да се установи дали детето следва да бъде настанено при роднини и близки и чак тогава да се настанява същото в приемно семейство.

Видно от представения социален доклад и писмените доказателства се установи, че в конкретния случай децата няма как да бъдат отглеждани при близки и роднини по смисъла на Закона. Съдът счита, че искането е допустимо и направено по реда на чл. 26 ал. 2 от ЗЗД, като според чл. 25 т. 2 от ЗЗДт децата могат да бъдат настанени извън семейството, чийто родители без основателни причини трайно не полагат грижи за тях. По делото се събраха достатъчно доказателства, от които се установява, че родителите на децата не са полагали такива грижи. Децата са били отглеждани при близки и роднини през по- голямата част от времето, но не и от собствените си родители.Техният баща за кратко време е полагал грижи за тях , но впоследствие ги е изоставил.

Предвид обстоятелството, че за отглеждането на едно дете се изискват непрекъснати, непосредствени материално технически грижи за храна, облекло, хигиена, здраве и почивка, жилище и прочие. целта в конкретният случай е да се даде защита срещу всяка опасност,а не срещу някакво виновно поведение на родителите. Родителите носят първостепенна отговорност за отглеждането и развитието на децата. Висшите интереси на децата са тяхна основна грижа. Дете, което е лишено временно или постоянно от неговата семейна среда или на което с оглед на неговите висши интереси не може да бъде разрешено да остане в тази среда, има право на специална закрила и помощ, оказана от държавата.

По делото е приложен Регистър за кандидати и утвърдени приемни семейства, съгласно който семейството на М. и В. И. би могло да предостави социалната услуга „ Професионална приемна грижа ”, като й се оказва подкрепа от специалисти.

Съдът приема също, че в настоящия случай са налице предпоставките, визирани в чл. 25 ал. 1 т. 1, т. 2 от ЗЗДт за настаняване на децата Д. и К. Т. в утвърдено професионално приемно семейство, като мярка за закрила.

От приложения по делото социален доклад се установява относно последиците от реинтеграцията на децата в семейството на техния баща, че родителите на децата нямат възможност да полагат грижи по отглеждането и възпитанието им. При тези безспорно установени обстоятелства, съдът приема, че в настоящия случай са налице предвидените от закона предпоставки за настаняване на Д. и К. Т. в професионално приемно семейство, като мярка за закрила, тъй като са изчерпани всички възможности за закрила в биологичното им семейство. При определяне на мярката за закрила на детето, в съответствие с разпоредбата на чл.28 ал.4 изр.II в вр. чл.26 ал.1 от ЗЗДт, съдът съобрази, че на този етап са налице по-добри възможности от тези за отглеждането им в специализирана институция, а именно: за приобщаване на детето в семейна среда, каквато се явява семейната среда на М. и В. И., утвърдена за професионално приемно семейство по предвидения в закона ред. По тези съображения, след като взе предвид, че децата Д. и К. С. Т. са деца в риск, по смисъла на чл.5 ал.1 от ЗЗДетето и §11 б.”а” и б.”г” от ДР на ЗЗДетето, както и принципите за закрила на детето, установени в чл.3 т.2, т.3, т.4 от ЗЗДт, съдът намира, че молбата е основателна и следва да бъде уважена. Съдът счита, че тази мярка е в техен интерес и настаняването им в посоченото професионално приемно семейство ще допринесе за правилното им отглеждане, физическо и психическо развитие и възпитание, при подходящи за тяхната възраст семейна среда и социално - битови условия, под непосредствените и адекватни грижи.

На основание чл. 20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, съдът следва да постанови, при установена нужда от Отдел „ Закрила на детето” към Д „ СП ” гр. Вълчи дол, децата Д. и К. С. Т. да ползват „ заместваща приемна грижа ”, съгласно ППЗЗДт.

По изложените съображения съдът намира, че като мярка за закрила спрямо децата Д.С.Т. и К.С.Т., следва да бъде постановено настаняването им в приемно семейство на М.М.И. и В.И.И., за поискания срок от една година от датата на влизане на решението в сила. Срокът на мярката също е адекватен с оглед възрастта на децата. При желание и възможност от страна на родителите, както и изразяване на готовност да се грижат за тях, тя във всеки един момент може да поискат прекратяване на настаняването и съответно да ги отглеждат. Респективно във всеки един момент при наличие на съответните предпоставки, би могло да се приеме друга временна мярка за закрила на децата, ако това ще защитава най-добре техните интереси.

   

 

Водим от горното и на основание чл.28, ал.1 от ЗЗДт, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

НАСТАНЯВА децата  Д.С.Т., ЕГН ********** и К.С.Т., ЕГН **********, в приемното семейство на М.М.И., ЕГН ********** и В.И.И., ЕГН ********** *** , за срок от 1 / една / година от влизане в сила на решението.

ПОСТАНОВЯВА, на основание чл. 20 от Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, при установена нужда от ОтделЗакрила на дететопри ДирекцияСоциално подпомаганегр. Вълчи дол, децата Д.С.Т.,ЕГН ********** и К.С.Т., ЕГН ********** да ползватзаместваща приемна грижа ”, съгласно Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето.

РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, на основание чл.28, ал.4 от ЗЗДт.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред ВОС в 7-дневен срок от връчването му на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: