Решение по дело №76/2019 на Районен съд - Никопол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 юли 2019 г. (в сила от 21 август 2019 г.)
Съдия: Галя Величкова Наумова
Дело: 20194420200076
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Никопол, 18.07.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         НИКОПОЛСКИЯ РАЙОНЕН СЪД,  в публично съдебно заседание на осемнадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ НАУМОВА

 

         при секретаря Деница Тончева, като разгледа докладваното от председателя НАХД № 76 по описа за 2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 Производството по делото е  по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН

  Образувано о по повод постъпила  жалба Е.Й.П. ***  против Наказателно постановление № 19-0270-000066/13.02.2019 на Началник група към ОД МВР Плевен, РУ Гулянци с което , на осн. мл. 175 ал.3, пр.1 ЗДП му е наложено наказание глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, както и са му бил отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Iз-2539 на МВР. В жалбата се излагат съображения за материална незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление и бланкетни твърдения за издаването му в нарушение на процедурните правила. Иска се неговата отмяна.

           В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Чрез упълномощен защитник поддържа жалбата по изложените в нея съображения за материална незаконосъобразност и моли за уважаването й от страна на съда. Излага, че липсва умисъл от страна на жалбоподателя, при извършеното административно нарушение, т.к., същият не е знаел, че управляваният от него автомобил е бил с прекратена регистрация.Счита също, че незаконосъобразно, след като РП Никопол е  прекратила наказателното  производство на основание чл.24 ал.1 т.1 от НПК, поради липса на престъпление, го е изпратила на  административно наказващият орган за търсена на административна такава.  го изпраща за търсене на административна отговорност.  Излага, че за да се търси такава е необходимо административното нарушение или престъпление да е извършено виновно, т. е. жалбоподателя да е знаел, че има дерегистрация и тя да води до това, че автомобилът да не може да бъде в движение. 

               Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства по делото, приема за установена следната фактическа обстановка:

            На 23.01.2019г. около 21.00 ч.,  полицейски служител при РУ Гулянци – св.М.М. и А.Ф., спрели за проверка лек  автомобил *** с ДК № *** в ***.Установили, че водача на автомобила е жалбоподателя Е.Й.П., а собственика на автомобила е М.Ц.. Водача им представил, застраховка „ГО“ и свидетелство  за правоуправление. При извършената проверка, служителите установили, че не съществува автомобил с посочения регистрационен номер, т.к. регистрацията бил служебно прекратена  на  основание чл.143, ал.15 от ЗДвП, поради нерегистриране по надлежният  ред, макар и автомобила да бил с регистрационни табели.  На жалбоподателят АУАН за нарушение по чл. 140 ал.1 ЗДвП,   който той подписал без възражения, но обяснил на полицейските служители, че не знае регистрацията на автомобила да е прекратявана.

            По съставения АУАН било образувано БП №3/2019г. по описа на РП Никопол, срещу жалбоподателя за извършено престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК. С постановление от 04.02.2019г., наказателното производство, било прекратено и изпратено на РУ Гулянци, за предприемане на действия по търсена на администратина отговорност на жалбоподателя.  

             На 13.02.2019г., бил издадено обжалваното НП.

             Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните по делото доказателства гласни и писмени доказателства -  свидетелски показания на разпитаните по делото свидетели – М.М. и А.Ф.,  които съдът кредитира изцяло, като достоверни и непротиворечиви,   административнонаказателната преписка послужила за издаване на АУАН и НП,  както и от изисканите и приобщени служебно   материали по БП №3/2019г. по описа на  РП Никопол.

           При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

           Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 59 ал.2 ЗАНН от надлежно легитимирано лице.            

           Разгледана по същество  същата е и  основателна, поради следните съображения:

           Съдът, след като извърши служебна проверка на акта и наказателното постановление не констатира  допуснати процесуални нарушения при тяхното издаване, които да водят до цялостната им незаконосъобразност.

           От събраните в хода на съдебното следствие доказателства не се установи изложената в акта и наказателното постановление фактическа обстановка.

            В НП е посочено, че същото е съставено въз основа на установената в АУАН фактическа обстановка и въз основа на ПОСТАНОВЛЕНИЕТО на РП Никопол за прекратяване на наказателното производство.

             От приложеното досъдебно производство № 3/2019г година по описа на РУП на МВР гр.Гулянци, се установява следното:

            Цитираното досъдебното производство е било образувано и водено за престъпление по чл.345 ал.2, вр. ал. от НК за това, че на 23.01.2019г., около 21.00ч. в ***  Е.П., управлявал л.а. марка *** с рег.№ ***, което не е регистрирано по надлежният ред. При направената проверка се установило,че автомобилът е със служебно прекратена регистрация на 26.06.2018 година.Причината за това била,че собственикът М. П. *** е продал автомобила на друго лице – Л.А.М. от с.Крета, общ.Гулянци,като за това са сключили договор през 2016г, като новият/предстоящият / собственик Л.М. не е пререгистрирал МПС на свое име в законният срок.Последната от своя страна продала процесният автомобил на сина на жалбоподателя по настоящото дело, без да сключат договор с нотариална заверка на подписите, като само го упълномощила да управлява автомобила. 

            В ДП, е безспорно установено, че лицето Е.П., не е извършил престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, поради което наказателното производство било прекратено и изпратено на административнонаказващитя орган.

           Съгласно разпоредбите на чл.3 ал.1 от  НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, -  „моторните превозни средства и ремаркетата се регистрират в срок до един месец от придобиване на собствеността или оформянето на вноса (постоянен или временен) от съответния митнически орган“.

             Съгласно чл.4, ал.1 от същата  Наредба : „ собственикът е длъжен да представи превозното средство и необходимите документи в определения срок за извършване на регистрация, промяна в регистрацията или прекратяване на регистрацията“ , а съгласно  22 от Наредбата, срока на валидност регистрацията е: 1. постоянна - без срок на валидност; 2. временна - с определен срок на валидност над 3 месеца.

            Към дата 23.01.2019г.,  управляваният от жалбоподателя  автомобил е бил  със служебно прекратена регистрация, т.к. не е било пререгистрирано от новият му собственик, който обаче не е жалбоподателя – Е.П., а Л.М., която му е предоставила с надлежно пълномощно, ползването на автомобила, но не и собствеността върху него, поради което, за жалбоподателя не е възникнало задължение да пререгистрира същият,  т.к. няма законово основание за това – а именно надлежно сключен договор за покупко – продажба с нотариална заверка на подписите.  От друга страна    липсват данни,   да е било известно на жалбоподателя, служебното прекратяване на регистрацията и нейното основание, още повече, че доколкото последния не е собственик на автомобила, не възникнало и задължение на органите на КАТ да го уведомяват за това обстоятелство. Нещо повече разпитаните по делото свидетели сочат, че жалбоподателят по време на проверката е заявил, че не знае, регистрацията на автомобила да е прекратявана. Наличието от друга страна на регистрационни табели на автомобила и регистрационни талони от своя страна е достатъчно основание за водача на дадено превозно средство да приеме, че същото е надлежно регистрирано / следва да се има предвид също, че водачите нямат достъп до база данни КАТ/. Изложеното по-горе обуславя  липса на осъществено от субективна  страна нарушение на чл. 175 ал.3 ЗДП, поради което наказателното постановление като незаконосъобразно подлежи на отмяна.

               Водим от изложеното, съдът          

 

Р  Е  Ш  И  :

               ОТМЕНЯ    Наказателно постановление №190270 - 000066/ 13.02.2019г.  на Началник група към ОД МВР Плевен, РУ Гулянци, с което за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на осн. Чл. 175 ал.3, пр. 1 от ЗДвП на  Е.Й.П. с ЕГН ********** е наложено наказание глоба в размер на 200лв и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца,  както и са му бил отнети 10 контролни точки на основание Наредба № Iз-2539 на МВР.

            Решението подлежи на обжалване пред АС Плевен  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: