Решение по дело №749/2019 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 162
Дата: 15 ноември 2019 г. (в сила от 4 декември 2019 г.)
Съдия: Христо Георчев Георчев
Дело: 20195620200749
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

          


                       

                              Р Е Ш Е Н И Е

 

                            ……………….2019 Г.

                               гр.Свиленград

 

                       В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Свиленградският Районен съд в публичното си заседание на четиринадесети ноември  две хиляди и деветнадесета година  ,в състав:

 Районен съдия:Х. Георчев

 Членове :

 Съдебни заседатели :

 С участието на секретаря Ангелина Добрева ,като разгледа докладваното от съдия Х. Георчев АНД № 749/2019 год.,за да се произнесе взе предвид следното:

 Обжалвано  е Наказателно постановление  №19-0351-000552 издадено на 18.07.2019 г.  от БОНЧО ЦВЕТАНОВ БОНЕВ на длъжност началник група към ОДМВР Хасково, Ру Свиленград упълномощен с МЗ 8121з - 515 /14.05.2018 г. въз основа на , АУАН GA30601/ 30.06.2019   съставен от  Б.П.Р. на длъжност МЛ. Автоконтрольор Към ОДМВР Хасково, Ру Свиленград. против Г.Р.И., ЕГН/ЛНЧ ********** с адрес ***, кат. , води се на отчет в ,

За това, че на 30.06.2019 г. в 02:00 часа в Гр.Свиленград На Ул.Д-Р Страшимир Дочков като Водач на лек автомобил - МЕРЦЕДЕС МЛ 270 ЦДИ с per № Х4668ВН, държава БЪЛГАРИЯ при обстоятелства: управлява МПС след като има неплатени глоби.не представи СУ на МПС и контролен талон към него. е извършил:

1)      водач, който управлява МПС с наложено наказание глоба с наказателно постановление и/или електронен фиш, незаплатена в срока за доброволно заплащане.,

с което виновно е нарушил чл.190 ал. 3 от ЗДвП

2)      нe носи свидетелство за управление на МПС от съответната категория и контролен талон към СУМПС от съответната категория.,с което виновно е нарушил чл.100 ал. 1 т.1 от ЗДвП и на  основание чл. 53 от ЗАНН и по ЧЛ.185. от ЗДвП ;ЧЛ.183АЛ.1 Т.1 ПР.1,2 от ЗДвП му е наложено  на  Р.И. Егн/Лнч ********** с Адрес *** 1) ЧЛ.185. от ЗДвП - Глоба в размер на 20лв. 2)ЧЛ.183 АЛ.1 Т.1 ПР.1,2 от ЗДвП –Глоба в размерна 10лв.

 Жалбоподателят Г.Р.И., редовно призован, чрез адв.М.К., не  се явява и не изпраща представител.

Административно наказващия орган Група към ОДМВР – Хасково, РУ – Свиленград, редовно призовани, не изпращат представител.

Страна Районна прокуратура – Свиленград, редовно призована, не изпраща представител.

Свидетелят Б.П.Р., редовно призован, се явява.

Свидетелят Х.Ж.Х., нередовно призован, не се явява. Във върната в цялост призовка  е отразено, че адреса е посещаван на различни дати и при последното посещение на 13.11.2019г. е установено, че лицето е в отпуск до 18.11.2019г.

Съдът докладва, че е  постъпила  молба с вх.№17836/13.11.2019г. от жалбоподателя, чрез пълномощника си адв.Милева с която не възразява да се даде ход на делото. Взема и становище по съществото на делото. Към молбата прилага пълномощно, препис от Заповед за прилагане на принудителна административна мярка, препис от НП №19-0351-000552 от 18.07.2019г. , Съдът счете, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото.

 Жалбата е подадена в седмодневен ,предвидения от закона изискуем преклузивен срок , от надлежна страна, имаща правен интерес да обжалва , пред компетентен орган , поради което е процесуално допустима и редовна  Като такава е проявила своя суспензивен и девулативен ефект.

             Съдът , след като обстойно прецени събраните по надлежен ред доказателства ,намира за установено следното : Свидетел Б.П.Р., актосъставител на 30.06.2019г.  носейки  службата съвместно  с колегата си Х.Х. ***, спрял за проверка лек автомобил марка „Мерцедес“, управляван от жалбоподателя И.. При извършена проверка на лицето установили, че  същият има  неплатени глоби и в момента на проверката не представил Свидетелство за управление  на МПС и контролен талон към него. За така установеното нарушение му бил съставен  акт от него със свидетел колегата му Х.Х.. Акта му бил предявен,  той го  подписал и бил връчен на лицето. Колегата му  през цялото време бил с него,  присъствал при спирането на автомобила, при установяването на нарушението   и при съставянето на акта.

              Горната фактическа обстановка се доказва и от събраните доказателства съдържащите се в Административно наказателната преписка  писмени документи и материали, които имат характер и  значение на доказателства, т.е. съдържат фактически данни, които са свързани с обстоятелствата по делото,  допринасят за тяхното изясняване и са установени при условията и по предвидения в НПК ред.

             Съдът, кредитира изцяло възпроизведените с гласни доказателствени средства  доказателства – показанията на разпитания свидетел,които намира за последователни,безпротиворечиви, логически обосновани, открояващи се с убедителност и обективност относно предмета на процесното НП..Съдът е длъжен  да отбележи следното- показанията , като доказателства придобити чрез гласните доказателствени  средства –разпит на свидетел по делото , са изключително ясни , конкретни и недвусмислени по отношение на визираните в НП нарушения и вменени  на жалбоподателя. Именно убедителността  е най важния и ключов критерий за обективност и откровеност. Освен това имайки предвид характера на това производство  и ограничения кръг от възможните допустими процесуални способи и методи за събиране на доказателства , то разпита бе проведен по начин такъв , че да възпроизвежда доказателства , като изпълни изцяло  отредените му от закона функции..

               Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗАНН е наложена санкция за деяние, третирано като нарушение от ЗАНН.Против издаденото наказателно постановление е подадена жалба пред компетентен за това съд, спазени са общите и специални изисквания на ЗАНН и НПК в тази насока, предвид, което съдът разгледа жалбата по същество .

              Проверявайки поотделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание в съответствие с материалните норми,съдът намира:

                Гореописаната фактическа обстановка се установява и  от събраните по делото писмени и гласни доказателства.

               Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.Подадена е жалба от лице, на което по реда на ЗАНН е наложена санкция за деяние, третирано като нарушение от ЗАНН.

               Проверявайки поотделно съответствието на процесуалните предпоставки при издаване на обжалваното постановление и законосъобразността и обосноваността на наложеното наказание в съответствие с материалните и процесуални норми,съдът намира:

   Въз основа на обстоен и всестранен анализ на доказателствата преценени в тяхната цялост ,  взаимна връзка и зависимост ,събрани по делото чрез гласните доказателствени средства -разпит на свидетел и писмените доказателствени средства намиращи се в административно наказателната преписка и приобщени по делото по надлежен ред, съдът намира, че при издаването на процесното НП е допуснато особено съществено процесуално нарушение .

При така установената обстановка следва да се отбележи, че е налице липса на единство в словесното описание на фактическата обстановка в АУАН и НП и отделно визираните нарушения като материално-правни разпоредби на закона в НП.

По отношение на първото нарушение посочено в точка 1 от НП, a именно управлението на МПС с незаплатена в срок за доброволно заплащане наложена ГЛОБА , следва да се посочи, че последното е въведено в разпоредбата на чл.190 ал.З от ЗДвП, а именно наложеното наказание ГЛОБА се заплаща в едномесечен срок от влизане в сила на НП, електронен фиш или съдебно решение или определение на Съда при обжалване ЗДвП предвижда, че при незаплатена доброволно ГЛОБА в срок без значение по какъв вид акт и в кой срок, може да се предприеме и наложи ПАМ, какъвто в случая очевидно е наложена, доколкото се сочи, че на основание чл.171 ал.1 т.1 б. Д от ЗДвП временно е отнето СУМПС, a последицата от неплащане в срок предоставя възможност на АНО да потърси правата си чрез публичен изпълнител.

Никъде в разпоредбата на чл.186 ал.7 от ЗДвП, така и в относимата към влезлите в сила НП, респективно ел. фишове, разпоредбата на чл. 190 ал.З от ЗДвП законодателя не укорява поведение изразяващо се в управление на МПС след наложена санкция ГЛОБА с ел. фиш, или с влязло в сила НП, която санкция не е заплатена в съответния срок.

Така процесното НП в частта по т.1 относно деяние по чл.190 ал.З от ЗДвП санкционирано неправилно по чл.185 от ЗДвП с ГЛОБА в размер на 20.00 лева е незаконосъобразно и като такова считам, че следва де бъде отменено в тази му част.

Разпоредбата на чл.57 от ЗАНН е императивна, тъй като осигурява правото на защита на жалбоподателя, като в съдържанието му се включва и правото му на защита да знае точно в какво административно нарушение се твърди, че е извършил Г.И., за да може да организира своята защита пълноценно.

На жалбоподателя е вменено в точка 2 от НП и извършването на нарушения по чл.100 ал.1 т.1 от ЗДвП за това, че при проверката от органите на МВР не представил СУМПС и КОНТРОЛЕН ТАЛОН, а в точка 2 от НП е посочено, че не носи СУМПС и КОНТРОЛЕН ТАЛОН.

В санкционната разпоредба на чл.183 ал.1 т.1 пр.1 и 2 от ЗДвП е посочено, че се санкционира водач, който не носи, а не непредставя документи.

B обстоятелствената част на НП се сочи от АНО, че водачът не представя документи. Несъмнено е налице вътрешно противоречие при направената формулировка от АНО, тъй като не става ясно какво точно нарушснис е вменено на водача на МПС, т.е. че не носи или не представя докумснти или че отказва да ги представи на актосъставителя . От своя страна това създава неяснота какво нарушение е вменено на жалбоподателя, като по този начин той не може да го разбере и да организира адекватно защитата си . Нарушеното право на защита във всички случаи води до порочност на процесният акт и изисква неговата цялостна отмяна като незаконосъобразно.

             В този смисъл съдът дължи следните съждения – НП има характер и може да се разглежда като една своеобразна Присъда, тъй като с него се налага наказание за извършено административно нарушение, а с Присъдата - за извършено престъпление. АНО е първата инстанция, а неговият правораздавателен акт подлежи на въззивно обжалване пред съответния Районен съд. Всяка грешка представлява съществено процесуално нарушение и е предпоставка за неговата отмяна, какъвто би бил и случаят при подобна грешка в една Присъда. Това е така, защото в крайна сметка не става ясна действителната воля на АНО, а Съдът няма правомощия да я тълкува. Отделно от това няма предвиден ред за поправка на техническа или друга  грешка.

                Предвид изложеното обжалваното НП следва да бъде отменено.                                                                                В конкретния случай е опорочена цялата процедура по издаване на обжалваното постановление, като не е спазен предвидения в процесуалния закон ред за това. Съдът счита, че в случая е ирелевантен въпроса дали се касае за техническа грешка, тъй като в настоящия процес и в ЗАНН не е предвидена възможност за поправка на явна фактическа грешка при издаването на обжалваното наказателно постановление . Следва да се има предвид, че в санкционните производства, каквото е това по ЗАНН, е необходимо съдържанието на актовете да е ясно и пълно,за да могат да породят правните си последици. Наказателните постановления са актове на правораздаване и следователно имат статута на присъда по НПК. Поради това те не могат да бъдат променяни,допълвани, допълнително мотивирани и др.под. нито пък е допустимо санкционираното лице или съдът да извлича по тълкувателен път законово определените им реквизити,в частност съдържанието на обективната им страна и правна квалификация , както и съответното  по вид наказание. Поради това и изискването към наказващия орган относно постановяването им е завишено в процесуален аспект.Именно в негова тежест е да докаже соченото нарушение и да го квалифицира адекватно , като определи правилно и законосъъообразно наказанието за вмененото  на жалбоподателя нарушение .

                В НПК не е предвиден процесуален ред за отстраняване на фактически грешки при постановяване на съдебните актове. Ето защо, дори и да се приеме, че посоченият порок на НП е в резултат на грешка неговото отстраняване не  може да се осъществи  чрез поправка, или по друг процесуален ред, тъй като такъв не е предвиден в приложимия пред първоинстанционният съд НПК.

                По изложените съображения въззивният съд счита, че обжалваното наказателно постановление  е незаконосъобразно, поради нарушение на процесуалния закон и следва да бъде отменено, а жалбата уважена като основателна .

 

 

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.63 от ЗАНН,съдът:

                                    Р Е Ш И

ОТМЕНЯ Наказателно постановление  №19-0351-000552 издадено на 18.07.2019 г.  от БОНЧО ЦВЕТАНОВ БОНЕВ на длъжност началник група към ОДМВР Хасково, Ру Свиленград упълномощен с МЗ 8121з - 515 /14.05.2018 г. въз основа на , АУАН GA30601/ 30.06.2019   съставен от  Б.П.Р. на длъжност МЛ. Автоконтрольор Към ОДМВР Хасково, Ру Свиленград. против Г.Р.И., ЕГН/ЛНЧ ********** с адрес ***, кат. , води се на отчет в ,

За това, че на 30.06.2019 г. в 02:00 часа в Гр.Свиленград На Ул.Д-Р Страшимир Дочков като Водач на лек автомобил - МЕРЦЕДЕС МЛ 270 ЦДИ с per № Х4668ВН, държава БЪЛГАРИЯ при обстоятелства: управлява МПС след като има неплатени глоби.не представи СУ на МПС и контролен талон към него. е извършил:

1)      водач, който управлява МПС с наложено наказание глоба с наказателно постановление и/или електронен фиш, незаплатена в срока за доброволно заплащане.,

с което виновно е нарушил чл.190 ал. 3 от ЗДвП

2)      нe носи свидетелство за управление на МПС от съответната категория и контролен талон към СУМПС от съответната категория.,с което виновно е нарушил чл.100 ал. 1 т.1 от ЗДвП и на  основание чл. 53 от ЗАНН и по ЧЛ.185. от ЗДвП ;ЧЛ.183АЛ.1 Т.1 ПР.1,2 от ЗДвП му е наложено  на  Р.И. Егн/Лнч ********** с Адрес *** 1) ЧЛ.185. от ЗДвП - Глоба в размер на 20лв. 2)ЧЛ.183 АЛ.1 Т.1 ПР.1,2 от ЗДвП –Глоба в размерна 10лв. , като неправилно и незаконосъобразно .

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-гр.Хасково в 14 дневен срок от съобщението до страните,че е обявено.  

 

                                                    Районен съдия:……..