Определение по дело №324/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 септември 2022 г.
Съдия: Спас Костов Спасов
Дело: 20227200700324
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 2 август 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 25

 

гр.Русе, 02.09.2022 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд-Русе, II-ри състав, в закрито заседание на 02 септември през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                              

  СЪДИЯ: Спас Спасов

 

като разгледа докладваното от съдията адм. д. № 324 по описа за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по жалба на М.С.Ш., с адрес ***, срещу заповед № РД-01-161/27.07.2022 г. на директора на РЗИ – Русе, с която са въведени временни противоепидемични мерки на територията на обл. Русе за срок от 28.07.2022 г. до 27.08.2022 г. Заповедта представлява по правното си естество общ административен акт, а не нормативен административен акт, както твърди жалбоподателката, тъй като е насочена към неограничен, но определяем кръг адресати и има ограничено действие - до 27.08.2022 г.

При комплектоване на административната преписка се установи, че оспорената заповед е отменена с последващ акт от органа, който я е издал – заповед № РД-01-167/11.08.2022 г. Отмяната на акта от административния орган, който го е издал, в хода на съдебното производство по неговото оспорване, по същество е идентично с оттеглянето на административния акт по смисъла на чл. 156 АПК и обуславя наличието на недопустимост на производството на основанието на чл. 159, т. 3 АПК. Съгласно хипотезата на тази норма жалбата следва да бъде оставена без разглеждане и производството прекратено, ако административният акт бъде оттеглен, като в хипотезата на висящо съдебно производство, съгласие с оттеглянето следва да изрази оспорващата страна, но само в случай, че оттеглянето е направено след първото по делото заседание. В случая първо по делото заседание не е проведено, поради което не е нужно изрично съгласие на оспорващата страна с оттеглянето на акта - чл. 156, ал. 2 от АПК.

Оттеглянето и отмяната са волеизявления на издателя на акта, които са насочени към едностранно прекратяване на вече разпоредени права и задължения. Тези волеизявления имат за резултат прекратяване действието на първоначалния акт. В конкретния случай е налице последващ акт на директора на РЗИ - заповед № РД-01-167/11.08.2022 г, който прекратява действието на предходния, т. е. по волята на самия издател, първоначалната заповед вече не съществува в правния мир. Поради това е налице оттегляне на административния акт по смисъла на чл. 159, т. 3 от АПК, което е основание за прекратяване на производството. С оттеглянето на акта отпада и правният интерес от неговото оспорване, тъй като искането на засегнатото лице за отмяната му вече е удовлетворено. Както се приема и в правната доктрина, "правният интерес трябва да присъства не само при сезирането, т. е. при подаването на жалбата и започването на процеса, той трябва да е налице през целия процес и при решаването на делото. Ако по време на процеса отпадне правният интерес, процесът се прекратява. В този смисъл е и определение на ВАС по АД 6942/2020 г. по описа на съда.

Съществуването на оспорения административен акт е част от фактическия състав на правото на оспорване, поради което е налице и самостоятелно основание по чл. 159, т. 4 АПК за прекратяване на делото поради отпаднал правен интерес от оспорването с отмяната на оспорения акт. Наличието на правен интерес, установен по конкретния правен спор, представлява положителната процесуална предпоставка за допустимост на оспорването. Правният интерес от оспорване на административните актове е конституционно определено понятие (чл. 120 и чл. 56 от Конституцията) и ограничителното му тълкуване е недопустимо. При оспорването на общи административни актове законодателят е изключил възможността за евентуален правен интерес, като изрично в чл. 65 АПК е предвидил необходимост от непосредствено засягане на правната сфера.

Предвид изложеното и като установи наличието на предпоставките по чл. 159, т. 3 и т. 4 АПК, настоящият съдебен състав счита, че подадената жалба следва да се остави без разглеждане, а образуваното съдебно производство да се прекрати.

Така мотивиран и на основание чл. 159 т. 3 и 4 АПК, Административен съд – Русе, II-ри състав

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на М.С.Ш., с адрес ***, срещу заповед № РД-01-161/27.07.2022 г. на директора на РЗИ – Русе

 ПРЕКРАТЯВА производството по адм. д. № 324/2022 г. по описа на Административен съд - Русе.

Определението може да се обжалва от страните с частна жалба пред Върховния административен съд, в 7-дневен срок от съобщаването на страните.

Препис от определението да се изпрати на страните по делото.

 

 

 

 

СЪДИЯ: