Решение по дело №136/2021 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 юли 2021 г. (в сила от 12 август 2021 г.)
Съдия: Антон Рангелов Игнатов
Дело: 20211730100136
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

N

гр.Радомир, 15.07.2021 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Районен съд- Радомир, гражданска колегия, ІІ-ри състав, в публичното заседание на 15 юни две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                Районен съдия: Антон Игнатов

 

при участието на секретаря Веска Китанова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело N 136 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявеният иск е с правно основание чл.127, ал.2 СК.

Предявен е иск от ищцата Г.К.С., ЕГН **********, с адрес: *** и съдебен адрес:***, адвокатска кантора П., срещу ответника Д.А.М., ЕГН **********, с адрес: ***, с който моли съда да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права спрямо детето А.Д.М., ЕГН:********** на майката Г.К.С., като бъде определен подходящ режим на осъществяване на лични отношения между бащата и детето. Бащата да бъде осъден да заплаща месечна издръжка в размер на 250 лв. на малолетното си дете чрез неговата майка и законна представителка.

Ответникът Д.А.М. не е оспорил иска, като е изразил становище, че следва да бъде предоставено упражняването на родителските права спрямо детето А.Д.М., ЕГН:********** на майката Г.К.С., като бъде определен подходящ режим на осъществяване на лични отношения между бащата и детето.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и доводите на страните по реда на чл.12 и чл.235 от ГПК, намира за установено следното:

От фактическа страна.

В исковата молба се твърди, че през 2017 г. ищцата Г.К.С. и ответникът Д.А.М. са заживели на семейни начала. В резултат на това, през 2018 г. се родила дъщеря им А.Д.М., ЕГН:**********. Двамата не успели да създадат стабилна връзка поради редица проблеми и през 2020 г. окончателно се разделили. Отношенията между двамата станали изключително напрегнати, като било заведено от ищцата срещу ответника дело по ЗЗДН.

От раздялата им, до настоящия момент, грижата за отглеждането и възпитанието на детето била поета изцяло и само от майката,като финансова помощ от бащата не е получавана. Изтъква се, че детето е на три години и има своите нужди, в това число и финансови. Разноските по отглеждането му, свързани с дрехи, обувки, храна, скоро предстои посещение на детско заведение, а по-късно и на училище, нарастват и ще нарастват непрекъснато. Майката в момента не работи, защото детето е още малко и се налага тя да го гледа. Претенцията за издръжка е в размер на 250 лева месечно, която, според ищцовата страна, не би затруднила бащата, още повече той е здрав, млад човек, в активна трудова възраст, който следва да поеме част от финансовата тежест при отглеждането и възпитанието на сина си. Редно е, разбира се, бащата да осъществява контакт с малолетната си дъщеря, предвид което предлагаме по-долу и конкретен режим на лични отношения, който би бил подходящ.

Ответникът не е оспорил иска, като е изразил становище, че същият следва да бъде уважен. Твърди, че е любящ родител, който поема своите отговорности и моли да бъде предоставено упражняването на родителските права на майката, като му бъде определен подходящ режим на свиждане с детето и да го взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 09.00 часа в събота, до 18.00 часа в неделя, с преспиване.

Видно от представения социален доклад, отнася се за дете, родено на *** г. по време на съвместното съжителство между родителите й - Г.С. и Д.М.. Родителите са разделени от шест месеца. От тогава и до настоящия момент за Александра полага грижи нейната майка. Бащата има редовни контакти с дъщеря си. Взима я за гостуване в дома си. А. общува с баба си и чичо си по бащина линия. По данни на майката, бащата еднократно и е предоставил сумата от 50.00 лв. и два пъти е закупил лекарства на детето. Г- н М. заявява, че всяка седмица предоставя финансови средства на майката за покриване на нуждите на детето.

Потребностите на Александра от храна, облекло, здравеопазване и образование са задоволени в пълна степен от нейната майка. Детето има личен лекар - д-р Б., с практика в гр. Р.. А. не посещава детска градина. Режимът на отглеждане на детето е изцяло съобразен с неговата възраст. Александра поддържа взаимоотношения с роднините си по бащина и майчина линия.

Основните грижи за детето са поети от майката- Г.С.. Помощ в нейното отглеждане, майката получава от своите родители. Бащата също се включва в отглеждането на детето.

Г.С. и А. живеят в двустаен апартамент собственост на бащата на Г.. Стаите са обзаведени с необходимите вещи и мебели за бита. Има обособено пространство за детето. От един месец майката и детето живеят в гр.София.

Д.М. живее в двуетажна къща, наследствена собственост. В жилището в момента се извършва ремонт. Хигиенно - битовите условия са добри. Г-н М. съжителства с майка си и брат си.

Г.С. е безработна. Няма регистрация в Бюрото по труда. Д.М. работи в строителството без трудов договор. Декларира месечен доход в размер на 700.00 лв.

Становището на отдел "Закрила на детето" към ДСП - Радомир е, че А.е силно привързана към майка си и не желае да се отдели от нея. Общува редовно с баща си и с роднините си по бащина линия, често му гостува в дома им.

Двамата родители заявяват; че са готови да поддържат активна родителска връзка заради детето си. Становището на ОЗД - Радомир, е че майката е осигурила добри и подходящи условия за живот и развитие на детето си и в интерес на детето е да бъде определено местоживеенето му, родителските права, режим на лични контакти и месечна издръжка, с която майката да покрива част от потребностите му.

От правна страна.

Предвид събраните доказателства съдът намира, че искът се явява изцяло основателен и доказан и като такъв следва да бъде уважен, като бъде предоставено упражняването на родителските права на майката и бъде определено местоживеене на детето при нея на адрес: гр.Радомир, ул.“Г.“ № ., ет…, ап...

В настоящия случай от представения социален доклад и признанието от ответника на изложените в исковата молба факти може да се направи категоричен извод, че искът се явява изцяло основателен и доказан. За да  се произнесе по иск с правно основание по чл.127, ал.2 от СК, съдът следва да се ръководи преди всичко от интересите на детето. Разпоредбата на чл.123, ал.1, изр.1-во СК предвижда, родителските права и задължения да се упражняват от двамата родители, заедно и поотделно. В случаите, когато родителите не живеят заедно, какъвто безспорно е при настоящия случай, същите нямат възможност ежедневно да вземат решения, свързани с упражняването на родителските права и именно искът по чл.127, ал.1 СК има за цел да уреди отношенията в тази насока. Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.4 от СК, съдът решава въпросите по ал.2, а именно- при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права, мерките относно упражняването на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата, след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като: възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица- близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности.  

По отношение на родителския капацитет и привързаност на децата, с оглед събраните доказателства съдът намира, че майката притежава необходимия родителски капацитет за отглеждането и възпитанието на детето. Същата може да разчита на подкрепата на нейните родители.

Следва да бъде определен режим на свиждане на детето с бащата, като същият може да го взема при себе си всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 09.00 часа в събота, до 18.00 часа в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото и пет дни през зимата, които не съвпадат с годишния платен отпуск на майката, всяка нечетна година за почивните дни на Великденските празници, всяка четна година на Коледните празници 24-28 декември, включително, всяка нечетна година на Нова година от 29 декември до 2 януари, включително и всяка четна година на рождения ден на детето- 30 ноември, както и във всички останали случаи по желание на детето и при съгласие на родителите.

По отношение на издръжката.

От приложените по делото доказателства не се установи бащата да получава по- висок доход от декларирания, според социалния доклад, в размер на 700 лв. Предвид това съдът намира, че бащата следва да бъде осъден да заплаща на малолетната си дъщеря, чрез нейната майка и законна представителка, месечна издръжка в размер на 175 лв., смятано от датата на предявяване на иска- 04.02.2021 г., до настъпване на обстоятелства, водещи до изменението или прекратяването й, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, смятано от първо число на всеки следващ вземането месец, до окончателното изплащане на сумата.

По разноските.

С оглед константната съдебна практика, правилото за присъждане на разноски съобразно изхода на спора не може да намери приложение в делата по чл.127, ал.2 СК пред първата инстанция. Това разрешение следва от характера на производството на спорна съдебна администрация, приложима при спор относно родителските права в случаите, когато родителите не могат да постигнат извънсъдебно споразумение. За разлика от исковото производство, в него не се решава със сила на пресъдено нещо спор за съществуването или несъществуването на едно материално право, а само се оказва съдействие относно начина на упражняване на родителските права, признати и гарантирани от закона, така че липсва типичната за исковото производство квалификация на страните като ищец и ответник. Съдебното решение, което следва да изхожда от правилото за защита по най-добрия начин на интересите на децата, ползва и двамата родители и затова в първоинстанционното производство всяка страна следва да понесе разноските, които е направила, независимо от изхода на спора.

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето А.Д.М., ЕГН:**********, на неговата майка- Г.К.С., ЕГН **********, с адрес: *** и съдебен адрес:***, адвокатска кантора П., като ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето на адреса на майката: гр.Радомир, ул.“Г.“ № ., ет.., ап….9.

ОПРЕДЕЛЯ режим на свиждане на детето с бащата Д.А.М., ЕГН **********, с адрес: ***, като същият има право да го взима при себе си всяка първа и трета събота и неделя на месеца от 09.00 часа в събота, до 18.00 часа в неделя, с преспиване, както и един месец през лятото и пет дни през зимата, които не съвпадат с годишния платен отпуск на майката, всяка нечетна година за почивните дни на Великденските празници, всяка четна година на Коледните празници 24-28 декември, включително, всяка нечетна година на Нова година от 29 декември до 2 януари, включително и всяка четна година на рождения ден на детето- 30 ноември, както и във всички останали случаи по желание на детето и при съгласие на родителите.

ОСЪЖДА Д.А.М., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплаща на дъщеря си, чрез нейната майка и законна представителка Г.К.С., ЕГН **********, с адрес: ***, месечна издръжка в размер на 175 лв. /сто седемдесет и пет лева/, смятано от датата на предявяване на иска- 04.02.2021 г., до настъпване на обстоятелства, водещи до изменението или прекратяването й, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, смятано от първо число на всеки следващ вземането месец, до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА Д.А.М., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати по сметка на Районен съд, гр.Радомир, сумата от 252 лв. /двеста петдесет и два лева/, представляваща държавна такса- 4% върху тригодишния размер на присъдената издръжка.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пернишки окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

Районен съдия:/п/

Вярно с оригинала,

Секретар:/И.С./