Решение по дело №5/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 61
Дата: 8 юни 2020 г. (в сила от 16 юни 2020 г.)
Съдия: Радослава Симеoнова
Дело: 20191400900005
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 61

 

гр.Враца,08.06.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Врачанският окръжен съд търговско           отделение в

закритото заседание на  08.06.2020г.         в състав:

 

Председател:Радослава С.

   

                                    

в присъствието на:

прокурора                      секретар

като разгледа докладваното  от съдията Радослава С.

търговско         дело N5         по описа за 2019  год.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.632,ал.2 от Търговския закон.

С Решение № 43/07.03.2019г.съдът обяви неплатежоспособността и свръхзадължеността на "НИФЕ"ЕООД ЕИК*** със седалище и адрес на управление гр.Враца,ул.***,  представлявано от В.С.Л.-управител при условията на чл.607 а ал.1 ТЗ-неплатежоспособност и чл.742 ал.1 ТЗ-свръхзадълженост.

Определи за начална дата на неплатежоспособността и свръхзадължеността на "НИФЕ"ЕООД ЕИК***-31.12.2017 г., откри производство по несъстоятелност по отношение на длъжника,постанови прекратяване на дейността му ,постанови обща възбрана и запор върху имуществото на длъжника,обяви в несъстоятелност "НИФЕ"ЕООД ЕИК***,задължи длъжника,при обявяване на фирмата си да прибавя добавката "в несъстоятелност".

Спря производството по т.д.№5/2019 год. по описа на ВрОС.

Указа на длъжника и неговите кредитори,че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението,по молба на длъжника или на кредитор,ако те удостоверят,че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б ТЗ в размер на 10 000 лв./десет хиляди лева/.

Указа на длъжника и неговите кредитори,че ако в срока по чл.632,ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност,производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника.

С молба вх.№2143 от 10.03.2020г./подадена по пощата на 9.03.2020г.,видно от пощенското клеймо/от Национална агенция за приходите,която заявява да има качеството на кредитор на обявеното в несъстоятелност дружество-"НИФЕ"ЕООД ЕИК***,е формулирано искане за възобновяване на производството по делото,което е спряно по силата на  Решение №43/07.03.2019г. , вписано в ТР на 07.03.2018г. с вписване №20190307105923.В молбата се развиват съображения,че от делото е установил,че с определение № 575/02.07.2019г.,съдът е оставил без уважение искането на С.Д.К.,ЕГН:**********,*** съдържащо се в молба вх.№5811 от 01.07.2019 г.,съдът да разреши да продължи производството по изп.д.№20138380405489 по описа на ЧСИ рег.№838 М.Б. спрямо описания недвижим имот, а именно Гараж №1.24 със застроена площ от 18.66 кв.м. ,на кота-3,40 м.в сграда построена в поземлен имот в гр. София,СО, район "Триадица",представляващ УПИ I а - 559, кв. 7 по плана на гр. София, местност "Манастирски ливади - изток".

     Счита,че е налице имущество,част от масата на несъстоятелността,продажбата на което ще осигури разноски за развитие на производството в определения от съда размер.

Алтернативно моли да бъде дадена възможност да привнесе разноски за развитие на производството до осребряване на актива и постъпване на суми в производството.

Позовава се на чл.632,ал.2 от ТЗ.Сезира съда с искане на основание чл.632,ал.2,пр.1 от ТЗ да възобнови производството.

Инициативата за възобновяване на спряното производство по несъстоятелност,без съмнение е предприета от легитимирана страна по смисъла на чл.632,ал.2,изр.1,тъй като от заключението на вещото лице  е видно,че длъжникът има задължения към  НАП в размер на 139 462.28 лв. и с молбата са представени писмени доказателства в този смисъл.

     Видно е,че искането е упражнено в пределите на установения в закона 1-годишен срок,тъй като молбата е подадена на 09.03.2020г. по пощата,което е последния възможен ден за предприемане на подобно искане,защото срокът за възобновяване на производството изтича именно на 09.03.2020г./срокът изтича на 07.03.2020г.,но като ден това е събота и първият работен ден е 09.03.2020г./.

Съдът констатира следното:

От изготвената по делото съдебно-счетоводна експертиза е видно,че търговецът не осъществява търговска,има задължения към кредитори в размер на 619 хил.лв. и същите не се обслужват.Вещото лице е констатирало,че липсват средства за покриване на първоначалните разноски за срок от 6 месеца.

Известното налично имущество на длъжника към този момент Гараж №1.24 със застроена площ от 18.66 кв.м. ,на кота-3,40 м.в сграда построена в поземлен имот в гр. София,СО, район "Триадица",представляващ УПИ I а - 559, кв. 7 по плана на гр. София, местност "Манастирски ливади - изток" не може да авансира необходимите разноски във възобновеното производство. Във възобновеното производство ще бъде назначен временен синдик,на който ще бъде определено възнаграждение,същият следва да се снабди с документи установяващи правото на собственост върху недвижимото имущество,следва да се изплати възнаграждение на оценител,който да изготви оценка и едва след това да се пристъпи към продажбата на този актив. Синдикът следва да изготви списъци на предявени вземания на кредиторите,които се обявяват в търговския регистър.Няма как да бъдат извършени тези действия без да се предплати сума,която да покрие тези разноски.

Ръководейки се от така констатираното,съдът с     определение № 208/11.3.2020г.,указа на НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ, гр.София, бул.*** чрез пълномощник А.Ж.К.-държавен експерт по приходите с юридическо образование,че в двуседмичен срок от връчване на определението следва да представи по делото платежен документ установяващ внасяне по сметка на Окръжен съд-гр.Враца: BG28CECB979003370215500, сума в размер на 10 000лв. определена с Решение №43/07.03.2019г., представляваща необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б ТЗ.

Указа НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ,че ако в определения от съд срок не бъдат привнесени 10 000 лв. ,представляващи необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б ТЗ, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника.

Препис от определението е връчено на НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ на 15.05.2020г.Към датата на постановяване на настоящия съдебен акт по сметката на съда посочена в определението определената от съда сума не е постъпила.

Така установената фактическа обстановка обосновава следните правни изводи:

Молбата,в която е обективирано искането за възобновяване на производството по настоящото дело е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.632,ал.2 ТЗ спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписване на решението по чл.632,ал.1 ТЗ по молба на длъжника или кредитор.Възобновяването се допуска,ако молителят удостовери,че е налице достатъчно имущество или ако депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б ТЗ.

За да бъде уважено искането за възобновяване на производството по несъстоятелността в хипотезата на чл.632,ал.2 изр.второ предложение първо ТЗ,молителят-кредитор следва да удостовери по несъмнен начин твърдяната от него алтернативна предпоставка,а именно наличието на достатъчно имущество на длъжника.Необходимо е да се отбележи,че под налично имущество за покриване на разноските по несъстоятелността законът има предвид наличието на такива краткотрайни активи от имуществото на длъжника,които биха послужили за извършване на непосредствено необходимите и належащи текущи разходи в производството по несъстоятелност.В този смисъл за възобновяване на производството по несъстоятелност трябва да се проведе не доказване в насока,че длъжникът разполага с дадено имуществено право,а че това имуществено право се характеризира,като такова включващо в предмета си бързоликвидни активи,чието конвертиране може да позволи да се авансират разноските по заплащане на месечното възнаграждение на синдика,за запазване,оценка и продажба на това имущество и изобщо осребряване на активите.

Съдът не споделя виждането на кредитора отправил искането за възобновяване на производството,че законодателят не е ограничил вида на имуществото,с което трябва да разполага масата на несъстоятелността,когато е предвидил хипотезата за възобновяване на производството по несъстоятелност,като единственото установено изискване е това имуществото да е достатъчно.Под понятието"налично имущество" употребено в нормата на чл.632,ал.2 ТЗ трябва да се разбира само имуществото свеждащо се до наличните парични средства/такива в касата или по банкови сметки на длъжника/,но не и останалото имущество.Това е така,защото целта на първоначалните разноски нужни за провеждане на производството по несъстоятелност е чрез тях да се постигне покриване на текущото възнаграждение на синдика и на всички други разноски,които същия следва да прави,  за да осъществи вменените му от закона функции.

Съдът приема,че тяхното набавяне не трябва да е свързано с процедура по осребряване,което изисква разходи.Не са представени,каквито и да е доказателства за стойността на гаража,за който се твърди да е собственост на длъжника,нито за принадлежността му към масата на несъстоятелност към настоящият момент.

По гореизложените мотиви ,съдът намира,че не е налице нито първата,нито втората законова предпоставка по чл.632,ал.1 изр.1 ТЗ за възобновяване на производството по несъстоятелност по т.д.№5/2019г.в В депозираната молба не е посочено нито бързоликвидно имущество,собственост на длъжника,годно да покрие началните разноски по несъстоятелността,нито е депозирана по посочената сметка на съда определената по реда на чл.629б от ТЗ сума за предплащане на началните разноски по несъстоятелността.

Ето защо,искането на кредитора Държавата,чрез нейния процесуален субституент Национална агенция за приходите за възобновяване на производството следва да бъде оставено без уважение.

От друга страна неоснователността на молбата за възобновяване сочи,че са налице предпоставките на чл.632,ал.4 ТЗ за прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на длъжника от търговския регистър,тъй като е изтекъл 1-годишния срок от спиране на производството и разноски за неговото развитие не са привнесени.

Така мотивиран и на основание чл.632,ал.4 ТЗ,ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

                   Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх.№2143 от 10.03.2020г./подадена по пощата на 9.03.2020г.,видно от пощенското клеймо/от Национална агенция за приходите,която заявява да има качеството на кредитор на обявеното в несъстоятелност дружество-"НИФЕ"ЕООД ЕИК***,за възобновяване на производството по делото,което е спряно по силата на  Решение №43/07.03.2019г. , вписано в ТР на 07.03.2018г. с вписване №20190307105923.

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д.№5/2019г. по описа на Врачански окръжен съд.

ЗАЛИЧАВА от търговския регистър "НИФЕ"ЕООД ЕИК***/н/ със седалище и адрес на управление гр.Враца,ул.***,  представлявано от В.С.Л.-управител.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване  в ТРРЮЛНЦ и може да се обжалва в 7-дневен срок от вписването му пред СОФИЙСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД с въззивна жалба.

РЕШЕНИЕТО да се ВПИШЕ в ТРРЮЛНЦ по партидата на дружеството "НИФЕ"ЕООД ЕИК***/н/.

ДА СЕ ИЗПРАТИ незабавно на Агенцията по вписванията заверен препис от решението.

РЕШЕНИЕТО да се отрази и в книгата по чл.634в от ТЗ.

 

 

                   СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: