Определение по дело №901/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261130
Дата: 25 март 2021 г. (в сила от 2 април 2021 г.)
Съдия: Емил Иванов Дечев
Дело: 20211100200901
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта


П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

       Гр.София, 25.03.2021 г.

 

            СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, 16 състав в публично съдебно заседание на двадесет и пети март две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

Председател:

ЕМИЛ ДЕЧЕВ

 

 

Секретар:

Б. Гешева

Прокурор:

Радост Нацева

сложи за разглеждане докладваното от съдия ДЕЧЕВ, ЧНД № 901 по описа за 2021 г.

На именното повикване в 13.05 часа се явиха:

 

Осъденият М.И.К. – редовно призован, явява се лично и с адв. К.М. – служебен защитник.          

 В залата се явява представител на затвора гр.София - инспектор М., с пълномощно от днес.

          На основание чл.439, ал.3 от НПК, СЪДЪТ                                                 

                                              ОПРЕДЕЛИ:

НАЗНАЧАВА за служебен защитник на осъдения М.К. адв. К.В.М. от САК.                             

СТРАНИТЕ: /Поотделно/ - Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ

                                        ОПРЕДЕЛИ:

                                       ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

СНЕМА самоличност на осъдения:                         

М.И.К. - роден на *** ***, с постоянен и настоящ адрес:***, български гражданин, със средно специално образование, неженен, осъждан, не работи, ЕГН **********.          

  

СЪДЪТ разясни правата на осъдения в производството.

 

Осъденият К. – Разбрах правата си. Не правя отводи на съдебния състав, прокурора и секретаря.

 

Адв.М. – Няма да соча доказателства.

Инспектор М. – Представям актуална справка за изтърпяно наказание.

ПРОКУРОРЪТ - Нямам искания, няма да соча доказателства.

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

ДОКЛАДВА молбата на осъдения М.И.К. с ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване на основание чл.70, ал.1 от НК.

Адв.М. - Поддържаме молбата. Няма да сочим нови доказателства.

ПРОКУРОРЪТ - Оспорвам молбата. Нямам доказателствени искания.

Инспектор М. – няма да соча нови доказателства.

СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРОЧИТА и ПРИЕМА представената днес от представителя на началника на затвора гр.София актуална справка за изтърпяно наказание „ЛОС“, както и останалите писмени доказателства поделото.

 

ПРИКЛЮЧВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНИТЕ ПРЕНИЯ

 

Адв.М. – Пред вас е депозирана молба от подзащитния ми К. за УПО. Според нас са изпълнение кумулативно дадени изисквания изписани в чл.70 от НК. Подзащитният ми е изтърпя изискуемата се част от наложеното му наказание и в голяма степен е дал доказателства за поправянето си. Настъпила е у него положителна промяна по време на изтърпяване на наложеното му наказание. В тази връзка, искам да посоча, че не прилагането на мерки за поощрение, неучастие в програми и дейности по ал.1 на чл. 439а от НПК, когато такива не са били достъпни за осъдения, не могат да бъдат единствени основания за отказ от постановяване на УПО, защото е необходимо да се изясни цялостното поведение на осъдения по време на изтърпяване на наказанията. Условно предсрочното освобождаване от остатъка от наложеното наказание за М.К. ще има за него важно възпитателно и превантивно значение. Това ще бъде признание за доброто му поведение и честно отношение по време на изтърпяване на наказанието и по този начин ще се осигури по-нататъшно задълбочаване на процеса на превъзпитанието. По време на престоя му в СЦЗ, не му е била осигурена възможност за полагане на труд, въпреки че той писмено е депозирал своето желание за полагане на труд. Условно предсрочното освобождаване ще струва по-малко на бюджета и ще спомогне за по-добрата интеграция на осъдения, и освен това, държавата ще може да се справи с коригиране на по-лошите условия в местата за лишави от свобода. С оглед разписаното в закона и с цел защита правата и законните интереси на доверителя ми, моля съда да постанови УПО от изтърпяване на останалата част от наложеното наказание на доверителя ми М.И.К..

Осъденият К. - поддържам казаното от защитника ми.

ПРОКУРОРЪТ – Моля да не уважавате молбата на осъденото лице К.. Аз също считам, че не са налице кумулативните предпоставки, визирани в чл.70 от НК, а именно не е налице втората предпоставка. Същият не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне в рамките на пенитенциарното заведение. От доказателствата по делото се установява, че оценката от риска от рецидив и вреди към обществото е с непроменени средни стойности, като се очертават и дефицитни зони, които не са преодолени и прогресивната система не е изпълнена в своята цялост. Към настоящия момент по отношение на осъдения е наложено и дисциплинарно наказание, със заповед началника на затвора от 15.09.20 г, поради което считам, че същият не се е поправил в достатъчна степен, поради което ви моля да оставите молбата му без уважение.

 

Инспектор М. – Становището на началника на затвора е идентично с това, изказано от представителя на СГП, т.е. смята че молбата е неоснователна, като основанията му са същите, които бяха изложени от представителя на СГП, с оглед на което ви моля да се остави молбата без уважение.

Осъденият К. – По повод местоработата, в момента в който постъпих в затвора, ми направи впечатление това, че работните места не са достатъчни и това не е вина на системата като цяло и на началника на затвора – местата са заети в нашето общежитие. Новите  места, които се освобождават, биват бързо наемани. Аз се намирам в малко по-отдалечена група, поради здравословното ми състояние - претърпях операция на трахеята и ме преместиха в група, която има нужда от специални грижи. Относно последното наказание, то е, че в нашето спално помещение беше оставен телевизор, който напусна затвора и той беше по средата на килията, гледахме го всички. Аз бях човекът, който се подписа на докладната, не съм искал да нарушавам вътрешния правилник и бях учуден, че има такъв член по ЗИНЗС, който не позволява чужди вещи да бъдат оставени в затвора.

ПОСЛЕДНА дума на осъдения К. – Нямам нужда от такава.

 

СЪДЪТ се оттегля на съвещание.

След съвещанието, СЪДЪТ като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Производството е по реда на чл.439, ал.1 и следващите от НПК.                                                                                    

                       

Образувано е във връзка с подадена молба от осъдения М.И.К. с ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване, на основание чл.70, ал.1 от НК, по отношение на наложеното му наказание от 2 години „ЛОС“ с присъда по НОХД № 2901/18 г. по описа на СГС.                     

Съдът намира, че е изпълнено първото от двете кумулативно изискани условия за условно предсрочно освобождаване, а именно тази по чл.70, ал.1, т.1 от НК.  К. е бил осъден за престъпление по чл.244, ал.2 от НК, което не е при опасен рецидив и съответно видно от актуалната справка за изтърпяно наказание на ГДИН – затвора гр.София, към настоящия момент той е изтърпял 1 година 6 месеца и 18 дни, като му остават да изтърпи остатък от 5 месеца и 12 дни. В този смисъл, същият безспорно е излежал повече от половината от наложеното му наказание. За да бъде условно предсрочно освободен, същият следва да е дал съгласно чл.70, ал.1 от НК доказателства и за поправянето си. Тези доказателства, съгласно чл.439а, ал.2 и 3 от НПК се установяват от оценката за осъдения по чл.155 от ЗИНЗС, работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата по чл.156 от ЗИНЗС и от други писмени доказателства, като например заповеди за награди и поощрения или съответно заповеди за налагане на дисциплинарни наказания, характеристики и други. Видно от представения доклад на ИСДВР от 19.02.21 г. осъденият е със среден риск от рецидив, а именно 55 точки, като ясно изразени дефицити в зоните на нуждите се отчитат, както следва: отношение към правонарушение: не приема отговорността за деянието и не разбира мотивите за криминалното си поведение. Не приема присъдата за справедлива. Не разпознава факторите, които са допринесли за извършване на правонарушение. Не зачита и признава правата на другите. По отношение на следващия показател, а именно управление на финанси и доходи е посочено, че не умее да разпределя средства, разчита единствено на майка си, както и средства от извършване на правонарушения. Следваща проблемна зона – начин на живот и обкръжение: лишеният от свобода поддържа контакти с криминално проявени лица. По отношение на злоупотреба с наркотици е констатирано, че е употребявал хероин, марихуана и амфетамин. По отношение на умения за мислене е направено заключение, че не разпознава проблемите си, което води до липса на способност за тяхното разрешаване; не осъзнава последствията от собствените действия; липса на целеполагане. По чл.156 от ЗИНЗС е изготвен индивидуален план на присъдата, включващ изпълнение на цели и задачи, като е констатирано, че осъденият приема плата на присъдата формално, стреми се в известна степен да изпълнява заложените цели и задачи, но е изискващ към служителите, без да личи отговорно и съвместно отношение към  поставените приоритети, поради което ИСДВР е приел, че в периода на пребиваване в затвора, лишеният от свобода не е дал убедителни доказателства, че се е поправил и превъзпитал.

По отношение на резултатите от работата по индивидуалния план за изпълнение на присъдата е констатирано, че той се включва в изпълнението на плана, съобразно възможностите си; показва че може да изпълнява поставени цели и задачи, като декларира формална на този етап мотивация за промяна на криминалното си поведение; показва само привидно позитивно отношение към корекционно възпитателния процес; не е показал достатъчна позитивни промени в начина на мислене и поведение, с което да наложи убеждение, че е налице личностна готовност за живот на свобода. Констатирано е, че е необходимо да преосмисли напълно човешките ценности и приоритети, да утвърди поведението си, модели адекватни на обществените очаквания. Според ИСДВР корекционната работа следва да продължи до постигане целите на наказанието, визирани в чл.36 от НК. Видно от представено становище на Н-к Сектор ЗО Кремиковци от 19.02.21 г. не е налице позитивна промяна в достатъчна степен от провежданата корекционна дейност, лишеният от свобода в значителна степен не осъзнава факторите, допринесли за криминалното му поведение, същият е със самооправдателни нагласи; формално деклариращ мотивация за промяна с криминални нагласи. Според изготвилия становището, не са налице положителни резултати в достатъчна степен от корекционната дейност и целите на наказанието не са постигнати. Рискът от вреди към обществото е оценен като среден. Към настоящия момент осъденият има допуснато  дисциплинарно нарушение, видно от Заповед № 123/15.09.20 г. и също така е награждаван, видно от Заповед № 194/06.06.19 г. Горецитираните доказателства се подкрепят и от приложените писмени доказателства в затворническото досие и препланиран план на присъдата на осъдения М.К..

Предвид изложеното, Съдът намира от правна страна, че не са налице достатъчно убедителни доказателства, от които да се направи извод, че осъденият се е поправил. Ето защо, молбата на същия следва да се остави без уважение като неоснователна.

                              

С оглед изложеното и на основание чл.440, ал.1 от НПК, СЪДЪТ

ОПРЕДЕЛИ:                                                 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения М.И.К. с ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване, по отношение на наложеното му с присъда по н.о.х.д. № 2901/18 г. на СГС, наказание от 2 години „ЛОС“.                   

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест с частна жалба или протест, в 7-дневен срок от днес пред САС, по реда на Глава ХХІІ от НПК.    

Препис от протокола от съдебното заседание да се издаде на служебния защитник.     

        

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 13.35    часа.

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                         СЕКРЕТАР: