Решение по дело №768/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 601
Дата: 25 ноември 2021 г. (в сила от 25 ноември 2021 г.)
Съдия: Снежина Мойнова Иванова
Дело: 20217170700768
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 1 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 601

гр. Плевен, 25.11.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Плевен, шести състав, в публично съдебно заседание единадесети ноември две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател: Снежина Иванова

при секретар Десислава Добрева изслуша докладваното от съдията Снежина Иванова по адм. дело № 768 по описа за 2021 година на Административен съд – Плевен.

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно -процесуалния кодекс (АПК) .

Административното дело е образувано по жалба на М.Р.  М.,*** срещу  заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0374-000230/08.09.2021 г. на полицейски инспектор към ОД на МВР Плевен, РУ Червен Бряг, с която е прекратена регистрация на ППС за срок от една година.

В жалбата се посочва, че издадената заповед е неправилна и незаконосъобразна, тъй като не се посочва дата на извършване на нарушението и така описаното не отговаря на обективната действителност. Посочва , че е невъзможно  Р. М. да е управлявал автомобила, тъй като  е напълно обездвижен с долните крайници, няма рефлекси, не чувства и не може да управлява автомобил. Посочва, че  представя експертно решение на ТЕЛК № 0779/25.05.2021 година, с което се установява това твърдение  и посочва, че прекратяване на регистрация ще затрудни възможността за обслужване на Р. М., който се нуждае от посещение на лекари и други медицински грижи. Оспорващият посочва, че не притежава свидетелство за управление на МПС и автомобилът  е закупен, за да може други правоспособни роднини при нужда да транспортират сина му до съответната болница. Моли за отмяна на акта.

В съдебно заседание оспорващият - М.Р.  М.,*** се явява лично и се представлява от адв. А., който  посочва, че поддържа жалбата и счита заповедта за незаконосъобразна, тъй като соченото лице, за което се твърди, че е управлявало автомобила е със 100% трайно намалена работоспособност, обездвижени долни крайници и се предвижва в инвалидна количка и не може да управлява МПС. Счита, че заповедта е незаконосъобразна, тъй като не се посочва дата, месец година, на които е извършено административното нарушение. Моли за отмяна на акта, не претендира разноски.

В съдебно заседание ответникът – полицейски инспектор към ОД на МВР Плевен, РУ Червен Бряг не се явява, не се представлява.

Административният съд - Плевен, шести състав, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията  на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

На 08.09.2021 година е съставен акт за установяване на административно нарушение, серия №494062 /лист 9 по делото/, тъй като на 07.09.2021 година Р. М. в 18.10 ч. в гр. Койнаре, ул. „***“ срещу дом 15 с посока на движение към площад *** управлява лек автомобил ***с рег. № ***, собственост на М.М. без да притежава свидетелство за управление на МПС и не спира на подаден сигнал за спиране , подаден със стоп палка.

По делото е приложена и заповед № 316з-27/03.01.2018 год. на директора на ОД на МВР-Плевен /лист 13 по делото/ за компетентност на длъжностни лица от ОД на МВР – Плевен, да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171, т.1, т.2, т.2а, т.5 от ЗДвП.

Приложена е справка  относно регистрация на МПС на М.М..

Със заповед за прилагане на ПАМ  21-0374-000230 /лист 8 по делото/ на полицейски инспектор в РУ Червен бряг при ОД на МВР Плевен, на основание чл. 171, т. 2А, б. „а“ от ЗДвП,  е прекратена регистрация на ППС за срок от една година .

По делото като доказателства са приети справка за водач, от която се установява, че е издадена процесната заповед и няма други нарушения.

Към жалбата е приложено  експертно решение № 0779/25.02.2021 година на ТЕЛК първи състав при УМБАЛ „Д-р Г.Странски“ ЕАД, в което се посочва, че на Р.М.М. е с определена 100 % трайно намалена работоспособност с чужда помощ с водеща диагноза –счупване на гръбначен прешлен и е налице мускулна атрофия за подбедрена и бедрена мускулатура. Приета е и епикриза от УМБАЛ „д-р Г.Странски“ ЕАД от Клиника по неврохирургия, от която се установява, че лицето е изписано на 16.04.2021 година  след хирургическа интревенция с диагноза контузио корпорис Фрактура вертебре Тх10 ет.11 Лезио медуле спиналис регио торакалис, като е препоръчано да се отпусне антидекубитален дюшек и рингова инвалидна количка и комбиниран тоалетен стол.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок и от надлежна страна.

 Разгледана по същество е основателна.

Оспорената заповед е издадена от компетентен орган. Съгласно чл. 172, ал. 1 от ЗДвП, принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2,  2а, 4 и т. 5, буква "а" и т. 6 от ЗДвП се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица, съгласно  заповед № 316з-27/03.01.2018 г.  на директор на ОД на МВР Плевен за компетентност на длъжностни лица от ОД на МВР – Плевен, да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171, т.1, т.2, т.2а, т.5 от ЗДвП, полицейските инспектори са оправомощени да издават заповеди за ПАМ.

Съдът  намира, че заповедта е издадена в установената форма писмена форма, но при съществено нарушение на административно-производствените правила и недоказаност, че именно Р. М. е управлявал автомобила.

По делото е приложен АУАН от 08.09.2021 година, но същият въобще не е посочен в процесната заповед като основание за издаването й, като в същата липсва и описание на фактическата обстановка с посочване на дата, час, година месец на извършване на твърдяното административно нарушение т.е. не може да се установи ,кога е извършено твърдяното управление на МПС от лицето, а и въобще не се доказва, че именно соченото лице е управлявало автомобила.

Съгласно чл. 171, т.2а, б. „а“ от ЗДвП  прекратява се на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс или на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година. В случая е налице именно втората хипотеза управление на автомобил не от собственик, а от друго лице, което е неправоспособен водач. Не са налице категорични данни, че Р.М. е лицето, управлявало лекия автомобил, тъй като както бе посочено по –горе не се посочва АУАН, който е основание за издаване на ЗППАМ, а и в заповедта не се посочва дата, месец година, час на извършване на нарушението . В случая не се доказва и факта, че соченото лице именно управлява автомобила, тъй като с оглед приложени доказателства по делото – ЕР на ТЕЛК и епикриза същият е с определена 100% трайно намалена работоспособност и е обездвижен, като ползва инвалидна количка и антидекубитален дюшек, помощни средства, които се отпускат на лица, които не могат да се движат  и са лежащо болни т.е. не са налице данни и доказателства, че именно Р.М. е лицето, което е управлявало автомобила и не е спряло на подаден сигнал и неправилно е приложена принудителната административна мярка. Отразената в АУАН фактическа обстановка, ако въобще се приеме, че въз основа на приложения АУАН се издава процесната заповед, е опровергана, тъй като са представени доказателства за невъзможност на соченото лице да се предвижва свободно поради ползване на инвалидна количка вследствие на травма , като се посочва в епикризата, че същият може да седи изправен в количка.

Съдът намира с оглед гореизложеното, че заповедта следва да бъде отменена като незаконосъобразна.

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2 , предл. второ от АПК, Административен съд-Плевен, шести състав

 

 

РЕШИ:

 

Отменя заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 21-0374-000230/08.09.2021 г. на полицейски инспектор към ОД на МВР Плевен, РУ Червен Бряг, с която е прекратена регистрация на ППС за срок от една година.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/П/