Решение по дело №2100/2017 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 май 2017 г. (в сила от 14 ноември 2017 г.)
Съдия: Весела Иванова Евстатиева
Дело: 20175330202100
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 април 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

         Р Е Ш Е Н И Е № 975

 

             гр. Пловдив, 25.05.2017 год.

 

                                               В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд       -        5 наказателен    състав

На двадесет и втори май две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

           Председател: ВЕСЕЛА ЕВСТАТИЕВА

Секретар: Таня Стоилова

разгледа докладваното от съдията

АНД №  2100  по описа за 2017 година

 

           Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

        Обжалвано е Наказателно постановление КТ №26 от 22.02.2017г. на Заместник – кмет ОИЗЕУО в Община Пловдив, упълномощен от Кмета на Община Пловдив, с което на „ДЖЪМГОЛАЙВ” ЕООД, ЕИК 201360544, за нарушение на чл.11 ал.9 от Наредба за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив, е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева.

            За жалбоподателя редовно и своевременно призован, в съдебно заседание се явява представителят му адв.Т., който поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено.

Въззиваемата страна – Община Пловдив, редовно призована, се представлява от юрисконсулт К.. Същият оспорва жалбата, счита, че процесното НП следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът, въз основа на събраните и приложени по делото  доказателства, намира и приема за установено от фактическа и правна страна  следното:

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от правоимащо лице и при наличие на правен интерес, поради което е ПРОЦЕСУАЛНО ДОПУСТИМА. Разгледана по същество, съдът намира същата за  ОСНОВАТЕЛНА:

По делото се установява, че при направена проверка на 30.01.2017 г. в обект Кафе-аперитив, находящ се в гр. Пловдив, ул. "Ген. Данаил Николаев" № 101, с начален час 13:05 часа, с Констативен протокол № 106129, Серия А от 30.01.2017 г. /л.15-16/ били констатирани следните нарушения - на ул. "Ген. Данаил Николаев" № 101 на място общинска собственост – тротоара били поставени 6 броя маси за открито сервиране и 19 броя седящи места на обща площ от 19,80 кв.м., измерена с ролетка в присъствие на лицето И.Д.. По време на проверката на масите се извършвала търговска дейност. Масите били оградени с полиетиленови завеси и дървена конструкция.

Представени били схеми, одобрени с Протокол № 19/14.07.2011 г. за слънцезащитно устройство за 23,40 кв.м. и схема, одобрена с Протокол № 12/05.05.2011 г. за разполагане на маси за открито сервиране за 19,80 кв.м. /л.24 и сл./. Същите не били презаверени и съобразени с промените в Наредба за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив /наричана за краткост наредбата/. За тези обстоятелства бил съставен акт от 07/02/2017г. Въз основа на съставения АУАН било издадено процесното наказателно постановление /НП/.

            Горната фактическа обстановка съдът приема за безспорно установена от  приложените по административнонаказателната преписка писмени доказателства и тези събрани на съдебното следствие, както и от показанията на актос.М.Т.. В разпита си тя уточни, че актът бил съставен за това, че в одобрените от общината документи и схема не е имало отбелязване на наличните полиетиленови завеси.

           Съгласно разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, наказателното постановление следва да съдържа описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, както и обстоятелствата при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават, а съгласно т.6 – посочване на законовите разпоредби, които са били нарушени виновно.

  В обжалваното наказателно постановление е записано, както е било констатирано и по акта, следното изречение: „Масите са оградени с полиетиленова конструкция и дървена конструкция.“. Лицето, съставило акта и разпитано по делото като свидетел уточнява, че за въпросните завеси и заграждение не е имало отбелязване в схемата /л.17 гръб долу/. Процесуалният представител на въззиваемата страна също уточни в с.з. в пледоарията, че жалбоподателят е санкциониран за това, че недопустимо е заградил с полиетиленови завеси и конструкция обекта. Това, че наличните документи и представени по време на проверката - Протокол №  19/14.07.2011 г.,  Протокол № 12/05.05.2017 г. както  и схема за разполагане на маси за открито сервиране и описано като действие в НП – че не били презаверени, било друго нарушение, а не процесното.

В конкретния казус отговорността на жалбоподателя е ангажирана за нарушение на чл.11 ал.9 /изм. и доп. с Решение №160, Пр.№9 от 17.05.2012г.)( изм. и доп. с Решение № 435, Пр.№18 от 25.10.2012г.;) (Изм, и доп. с Решение № 12, Пр.№1 от 28.01.2016г.)/ от Наредбата, а именно - забранява се покриването и заграждането на определените по тази наредба зони за поставяне на хладилни витрини, маси за открито сервиране с материали и конструкции, изграждащи покриви, стени и прегради, както и нарушаване целостта на настилката, а за „Пешеходна зона I на гр.Пловдив” не се допуска поставяне на прегради, заграждения, кашпи и други, освен леки прозрачни прегради с височина до 70 см. Не се допуска поставяне на подиуми, на изкуствена декоративна растителност и бутафорни пластични елементи.

От обстоятелствената част на НП и АУАН категорично не се извежда какво нарушение е осъществило санкционираното дружество – сиреч с какво действие или бездействие е нарушило наредбата и то да представлява административно нарушение съгласно чл.6 от ЗАНН. Единствените факти в НП относно полиетиленовите завеси и дървена конструкция представлява съобщително изречение, цитирано по-горе, че такива се намирали в обекта към момента на проверката. Какво запретено от закона деяние с тях е сторил или не е сторил ДЖЪМГОЛАЙВ ЕООД не е ясно. То не е и посочено. При това положение нарушение по чл.11 ал.9 от наредбата не е извършено.

Мотивиран от гореизложеното, ПРС – V наказателен състав счита, че атакуваното НП следва да се отмени, поради неговата неправилност и необоснованост – т.е. поради липсата на твърдяно нарушение да е извършено от жалбоподателя, и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН    

 

                                                         Р      Е      Ш      И :

 

          ОТМЕНЯ  Наказателно постановление КТ №26 от 22.02.2017г. на Заместник – кмет ОИЗЕУО в Община Пловдив, упълномощен от Кмета на Община Пловдив, с което на „ДЖЪМГОЛАЙВ” ЕООД, ЕИК 201360544, за нарушение на чл.11 ал.9 от Наредба за реда за поставяне на преместваеми обекти за увеселителна, търговска или друга обслужваща дейност и елементите на градското обзавеждане на територията на Община Пловдив, е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева.

 

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Пловдив по реда на Глава ХІІ от АПК  в 14-дневен срок  от получаване на съобщението.

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:    

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС