Решение по дело №28/2020 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 39
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 9 юли 2020 г.)
Съдия: Йордан Василев Димов
Дело: 20203600900028
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 39

В ИМЕТО НА НАРОДА

град Шумен, 30.06.2020 г.

 

            Шуменският окръжен съд, в публично съдебно заседание на трети юни две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                        Окръжен съдия: Йордан Димов

 

при секретаря Т. Кавърджикова като разгледа докладваното от окръжния съдия дело по несъстоятелност №28 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по молба на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда” (ИА ГИТ), ЕИК-*********, гр. София, бул. „Княз Александър Дондуков” №3, представлявано от Изпълнителния директор – Р.М.М.с искане за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на ответника „Хидра строй груп” ООД, ЕИК-*********, гр. Шумен, ул. „...” №27, вх.2, ет.2, ап.20, представлявано от управителя Е.И.Н.. Твърди, че ответното дружество било в невъзможност да изпълнява за повече от два месеца задължението си да заплаща трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите си. Намира, че е налице хипотезата за неплатежоспособност по реда на чл.608, ал.1, т.4 от ТЗ. Сочи, че за период от декември 2018 г. до април 2019 г. в дружеството са работили между 14 и 7 работника. По периоди не са заплатени възнаграждения през декември 2018 г. на 7 от общо 8 работника към този момент (повече от една трета), за януари 2019 г. на 6 от общо 7 работника (повече от една трета), за февруари 2019 г. на 7 от общо 12 работника (повече от една трета), за март 2019 г. на 13 от общо 14 работника (повече от една трета) и за април 2019 г. на 9 от общо 13 работника (повече от една трета). Конкретните задължения са описани подробно и в табличен вид в молбата. Сочи, че въз основа на проверка са връчени на дружеството Протоколи за извършени проверки от 03.04.2019 г. и 04.06.2019 г., които са съдържали и предписания за заплащане на дължимите трудови възнаграждения. При последваща проверка през ноември 2019 г. от органи на ИА ГИТ – ДИТ Шумен са констатирали неизпълнение на дадените предписания.

Съдът като съобрази представените по делото писмени доказателства и заключение на вещо лице по СИЕ, преценени по отделно и в съвкупност установи от фактическа страна следното: съобразно нормата на чл.607а, ал.1 от ТЗ, производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен. Нормата на чл.608 от ТЗ дава определение на понятието „неплатежоспособен търговец” – който не е в състояние да изпълни свое изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане, задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца.

Съобразно приетите по делото доказателства заключението на вещото лице по назначената по делото СИЕ, се доказва твърдението на молителят в производството, че е налице хипотезата на чл.626, ал.1 от ТЗ, като дружеството ответник е неплатежоспособно. СИЕ установява като напълно доказани твърденията на ищеца в молбата за завеждане на производството. Установяват се твърденията, че за месеците от декември 2018 г. до април 2019 г., включително не са заплащани трудови възнаграждения поне на една трета от списъчния състав на работниците и служителите при ответника. Установяват се задължения към работници и служители в общ размер от 22 372.76 лв., а общо задължения към кредитори (плюс работници и служители) общо 72 754.69 лв., от които 50 381.93 лв. данъчни задължения. Тъй като дружеството ответник не е оказало съдействие на вещото лице данните по експертизата са от проверки в НАП и НОИ. Предвид  няма и ясни данни точно от кой момент ответника е спрял плащанията по задълженията си. Няма данни ответника „Хидра строй груп” ООД да има активи. Всички коефициенти на ликвидност на ответника са „0“ (нула).

С оглед на констатираното от фактическа страна съдът намира, че са налице и процесуалноправните и материалноправните предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на дружеството – длъжник – „Хидра строй груп” ООД.

Позовавайки се на гореизложените констатации, съдът със свое определение №152/09.06.2020 г. е приел, че молителят няма достатъчно средства за покриване на разноските в производството по несъстоятелност с оглед липсата на активи и определените като необходими 6 180 лв. за разноски по производството, която последна сума съдът е приел като основателно определена за тези разноски. В съответствие с горепосочената разпоредба е даден 5-дневен срок на лицата по чл.625 от ТЗ и на другите кредитори на дружеството – молител да внесат посочената сума. Посочено са в определението и последиците по чл.632 от ТЗ. Съдът констатира, че длъжникът и известните по делото кредитори са уведомени за така постановеното определение и в дадения 5-дневен срок, изтекъл с изтичането на 24.06.2020 г., никое от тези лица не е внесло определената сума за първоначални разноски в производството по несъстоятелност.

С оглед изложеното може да се направи обоснования извод за неплатежоспособност на ответника по смисъла на чл.608, ал.1, т.1, 2 от ТЗ и свръхзадлъжнялост по реда на чл.626, ал.1 от ТЗ, поради което и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ, предвид недостатъчното имущество на дружеството, което да покрие евентуалните разноски в производството по несъстоятелност, както и липса на желание от заинтересованите лица да предплатят необходимата за водене на производството сума по реда на чл.629б от ТЗ, то следва да бъде постановено решение, с което да бъде обявена неплатежоспособността на молителя, като бъде открито производство по несъстоятелност.

Следва да бъде определена начална дата на неплатежоспособността, като от таблиците по експертизата може да се установи, че първите необслужени публични задължения на дружеството са били с падеж – 25.10.2018 г. Предвид това съдът намира, че това следва да се приеме и за началната дата на неплатежоспособността.

Следва да бъде постановено обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника. Молителят да бъде обявен в несъстоятелност и да се спре производството по несъстоятелност.

Следва да бъде вписано решението в търговския регистър с оглед разпоредбата на чл.622 от ТЗ.

Водим от горното и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ във вр. С чл.710 от ТЗ, съдът

Р Е Ш И :

 

 ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Хидра строй груп” ООД, ЕИК-*********, гр. Шумен, ул. „...” №27, вх.2, ет.2, ап.20

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността – 25.10.2018 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на „Хидра строй груп” ООД, ЕИК-*********, гр. Шумен.

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху движимото и недвижимото имущество на длъжника.

ОБЯВЯВА „Хидра строй груп” ООД, ЕИК-*********, гр. ШуменНЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.

СПИРА производството по несъстоятелност по т. д. №28/2020 г. по описа на ШОС.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б от ТЗ в размер на 6 180 (шест хиляди сто и осемдесет) лева.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл.632, ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър, съгласно чл.622 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО, съгласно чл.613а, ал.1 от ТЗ, подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър.

 

 

 

Окръжен съдия: