Определение по дело №683/2019 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 290
Дата: 30 април 2019 г. (в сила от 29 май 2019 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20195220200683
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 5 април 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№….

 

гр. Пазарджик, 30.04.2019 г.

 

 

РАЙОНЕН СЪД ГР. ПАЗАРДЖИК, Наказателна колегия, Х състав, в закрито съдебно заседание, на тридесети април две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТАНЯ ПЕТКОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Петкова ЧНД № 683/2019 г. по описа на РС Пазарджик, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.243 ал.5 от НПК.

Образувано е по жалба от адв. Л.К. от ПАК в качеството му на пълномощник на пострадалия Х.И. ***, против Постановление на Районна прокуратура гр. Пазарджик от 11.03.2019 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП № 388/2016 г. по описа на РУ- Септември при ОД на МВР- Пазарджик, пр. преписка Вх. № 3857/2016 г. на РП- Пазарджик, водено срещу Т. Х. К. от гр. П., за престъпление по чл.343 ал.1 бук. „б“ във вр. с чл.342 ал.1 от НК във вр. с чл.20 ал.2, чл.5 ал.2 т.1 и чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП.

В жалбата се сочи, че обжалваното постановление е неправилно и незаконосъобразно, т.к. от събраните доказателства по делото ставало ясно, че обв. Т. К. е нарушила правилата за движение по пътищата на процесната дата и място, като при възникналата опасност на пътя, не е намалила скоростта или спряла, при което е блъснала велосипедиста постр. Х.И. и по непредпазливост му е причинила средна телесна повреда. Обосновава доводите си с подкрепящите го доказателствата. Сочи се още, че анализът на доказателствата, направен от прокурора е непълен, а направените изводи неправилни. Иска се постановлението на прокурора да бъде отменено и делото върнато със задължителни указания за прилагането на закона.

От материалите по делото се установява, че постановлението на прокурора е било изпратено и връчено отделно съответно на пострадалия И., неговия повереник адв. К., обвиняемата К. и нейния защитник- адв. Станев, както и на началника на РУ- Септември.

Постановлението за прекратяване на наказателното производство е връчено на пострадалия И. на 18.03.2019 г. Постановлението е връчено на повереника на пострадалия адв. Л.К. от ПАК на 29.03.2019 г. Пострадалият И. в 7-дневния срок от получаване на постановлението не е депозирал жалба срещу постановлението за прекратяване на производството. Такава обаче е депозирана от адв. К. в качеството му на пълномощник на пострадалия И. на 01.04.2019 г. в деловодството на РП- Пазарджик, видно от същата, т.е. на 3-тия ден от връчването на препис от постановлението на адв. К. и на 11-тия ден от връчването на преписа на постр. И..

Районният съд след проверка на книжата по делото намира, че жалбата е процесуално НЕДОПУСТИМА, независимо, че е подадена в срока по чл.243 ал.4 от НПК (7-мо дневен за адв. К.- бел. моя), но е от лице, което не е легитимирано съгласно закона да обжалва горепосочения прокурорски акт.

Това е така, тъй като страни в ДП са единствено обвиняемия и пострадалия, съответно неговите наследници, но не и техните пълномощници. Казано с други думи защитникът на обвиняемия и повереникът на пострадалия не са самостоятелни страни в досъдебната фаза на процеса. Същите стават такива едва в неговата съдебна фаза- по аргумент на чл.253 от НПК.

Вярно е, че повереникът по силата на дадените му пълномощия от пострадалия може да обжалва прокурорското постановление за прекратяване на производството, но в този случай той ще действа от името на пострадалия и то в неговия срок за обжалване, който в случая тече от 19.03.2019 г. и изтича на 25.03.2019 г.

Разпоредбата на чл.243 ал.4 от НКП ясно разписва, че препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство се изпраща на обвиняемия, пострадалия или неговите наследници или на ощетеното ЮЛ, които могат да го обжалват по съответния ред. Изброяването е изчерпателно и кръгът на лицата не може да се разширява. При положение, че на пострадалия И. лично е бил връчен препис от прокурорското постановление, то безпредметно е било прокурорът да уведомява неговият повереник. Друг е въпросът, ако на пострадалия беше връчен препис чрез неговия повереник (пълномощник). Последното би било възможно в случаите, когато поради някакви причини не е бил връчен препис от постановлението лично на пострадалия.

По изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че адм. К., като няма качеството на „пострадал“ и не е действал в срока за обжалване на пострадалия, не е активно процесуално легитимиран да обжалва въпросното постановление.

Затова жалбата на адв. Л.К. се явява процесуално НЕДОПУСТИМА и като такава следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото да се прекрати.

Водим от горното Районен съд Пазарджик в настоящия си състав,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на адв. Л.К. от ПАК, против Постановление на Районна прокуратура гр. Пазарджик от 11.03.2019 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП № 388/2016 г. по описа на РУ- Септември при ОД на МВР- Пазарджик, пр. преписка Вх. № 3857/2016 г. на РП- Пазарджик, водено срещу Т. Х. К. от гр. П., за престъпление по чл.343 ал.1 бук. „б“ във вр. с чл.342 ал.1 от НК във вр. с чл.20 ал.2, чл.5 ал.2 т.1 и чл.5 ал.1 т.1 от ЗДвП.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по ЧНД № 683/2019 г. по описа на Районен съд Пазарджик.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд- Пазарджик в 7- дневен срок от съобщаването му.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: