Решение по дело №221/2022 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 321
Дата: 27 април 2022 г.
Съдия: Николай Христов Ингилизов
Дело: 20227150700221
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 321/27.4.2022г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК, X състав, в открито съдебно заседание на двадесети април две хиляди двадесет и втора година в състав:

       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   Марияна Шотева

 ЧЛЕНОВЕ:                      1. Мария Колева

                                2.Николай Ингилизов                                                                          

при секретаря Тодорка Стойнова и с участието на прокурора Даниела Петърнейчева, като разгледа докладваното от съдия Ингилизов касационно административнонаказателно дело № 221 по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК и е образувано по касационна жалба на Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Пазарджик, против Решение № 14/07.01.2022 г. постановено по АНД № 20215220201348/2021 г. по описа на Районен съд гр.Пазарджик.

             С обжалваното решение е отменено наказателно постановление № 13-002905 от 23.08.2021г. на директора на Дирекция „ИТ” Пазарджик, с което на ЗП С.М.С.. ЕГН ********** *** основание чл.414 ал.З от КТ и за нарушение на чл.62 ал.1 във вр. с чл.1 ал.2 от КТ е наложена глоба в размер на 1500лв. /хиляда и петстотин лева.

          В касационната жалба се излагат аргументи за незаконосъобразност на решението, като се сочи, че неправилно е прието от съда, че липсва субективна страна на нарушението, излагат се аргументи за доказаност на същото и за наличие на обективна отговорност на земеделския производител като работодател по смисъла на §1, т,1 от Допълнителните разпоредби на КТ. Иска се отмяна на решението на съда и потвърждаване на обжалваното НП, както и присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В съдебно заседание касационния жалбоподател не се представлява, взема писмено становище, в което претендира отмяна на решението и потвърждаване на НП и разноски по делото.

          В съдебно заседание ответникът С.С. не се явява лично,   представлява се от процесуалния си представител адв. Б., като последният взема становище, в което иска да се потвърди решението на РС Пазарджик и излага аргументи защо касационната жалба е неоснователна.

          Прокурорът сочи че обжалваното решение на РС Пазарджик следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, излага аргументи защо следва да се приеме за доказано нарушението.

Административен съд Пазарджик, като взе предвид събраните доказателства, доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно и допустимо. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка. При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила.

С обжалваното решение е отменено наказателно постановление № 13-002905 от 23.08.2021г. на директора на Дирекция „ИТ” Пазарджик, с което на ЗП С.М.С.. ЕГН ********** *** основание чл.414 ал.З от КТ и за нарушение на чл.62 ал.1 във вр. с чл.1 ал.2 от КТ е наложена глоба в размер на 1500лв. /хиляда и петстотин лева.

Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът правилно е възприел фактическата обстановка по делото, а именно :

На 17.05.2021 г. св.В.М., дъщеря на жалбоподателя, от негово име закупила 50бр. еднодневни договори, съобразно чл.114а ал.1 КТ. с оглед осигуряване на работници за работа на 20.05.2021 г. в обект - „Масив с ягоди“ в с.Ковачево, общ.Септември, за бране на ягоди същия ден.След това подала съответните документи в ДИТ Пазарджик, които били обработени от св.Т.Г., служител в ДИТ Пазарджик.Бланките на договорите били генерирани същия ден, на 17.05.2021г., като до 20.05.2021 г. в ДИТ Пазарджик не дошъл представител на ЗП „С.М.С.“, който да вземе готовите бланки на договори.

На 20.05.2021г. в 8.15ч. св. Г.С., актосъставител, ведно със свой колега, извършили проверка в обект - „Масив с ягоди“ в с.Ковачево, общ.Септември, относно наличие на трудови договори по отношение на работниците, извършващи бране на ягоди същия ден. На място били заварени да работят 44 работника.От тях, при извършена документална проверка на 25.05.2021г. и преглед на фирмената документация в ДИТ Пазарджик,били предоставени от жалбоподателя 29 подписани договора по чл.114а ал.1 КТ, но не и за лицето С.Я.. За същото лице до приключване на проверката не бил предоставен сключен договор в писмена форма, нито еднодневен договор по реда на чл.114а КТ.

Видно от Протокол за предадени регистрирани образци на трудови договори по чл.114а ал.1 КТ/ л.38 от делото/, 50бр. регистрирани образци са получени на 20.05.2021г., в 14.50ч. от св.Р.С., като един вид представител на работодателя/ жалбоподател.

Видно от заверено копие на Трудов договор №13- 1234706 / л.63 от делото/ , издаден на 17.05.2021 г., с отбелязан уникален идентификационен номер №13- 1234706, за месец май 2021г., с ръкописен текст е изписано, че договора е сключен на 20.05.2021г., между ЗП „С.М.С. и С.А.Я., ЕГН ***********, с характер на работата - прибиране на реколта от ягоди.

С оглед на установеното на ЗП С.М.С. е съставен от св.Г.С. АУАН №13 - 002905 от 23.06.2021 г. и съответно е издадено обжалваното постановление за това, че в качеството си на работодател по смисъла на § 1 т. 1 ДР КТ, на 20.05.2021г. около 8.15ч. на обект - „Масив с ягоди в с.Ковачево, общ.Септември, не е уредил като трудови отношения , отношенията при предоставяне на работна сила ,като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето С.А.Я., ЕГН ***********. Посочено е, че нарушението е извършено на 20.05.2021г. в с.Ковачево, общ.Септември, в описания обект на контрол, като С.А.Я. е заварена да бере ягоди, облечена с работни дрехи, нефирмени.Същата е записана в списък с трите имена и дата на раждане, в който собственоръчно се подписва, и с което удостоверя, че е заварена по време на проверката в обекта на контрол.

Нарушението било констатирано на 25.05.2021г. при преглед на фирмената документация в ДИТ Пазарджик,като до приключване на проверката не е предоставен сключен договор в писмена форма с лицето, нито еднодневен договор по реда на чл. 114а КТ.

При извършена справка по ЕГН на С.А.Я. в Информационната система на ИА „ ГИТ“ — Регистър трудови договори, не са установени данни за подадено уведомление за сключен трудово договор между нея и ЗП С.М.С..

С това е нарушен чл.62, ал.1 във вр. с чл.1 ал. 2 КТ.Наложена е на ЗП „С.М.С.“ глоба в размер на 1500лв., на основание чл.416 ал.V КТ във връзка с чл.414ал.3 КТ, за нарушение на чл.62ал.1 във вр. с чл1 ал.2 КТ.

В мотивите си съдът е приел, че липсва доказаност на нарушението от субективна страна. Изложени са пространни аргументи защо се приема такава позиция.

Настоящата касационна инстанция счита, че въззивният съд правилно е установил фактите по делото. По отношение на тях не се и спори от касационния жалбоподател. Спорът е единствено по отношение на тяхното юридическо тълкувание и дали е осъществен съставът на нарушението, за което е санкциониран земеделският производител или не. Изложените в касационната жалба аргументи не се намират за основателни от настоящия съдебен състав. На първо място няма как да се приеме, че във всички случаи отговорността на работодателят е обективна такава. Безспорно по делото следва да се приеме, че земеделският производител е работодател по смисъла на §1, т,1 от Допълнителните разпоредби на КТ. Същият обаче е и физическо лице, а КТ не предвижда разпоредби аналогични на чл.83, ал.1 от ЗАНН, която да включва в приложното си поле и физическите лица. Ето защо за нарушения осъществени от работодатели, които са ФЛ и не са регистрирани като ЕТ следва да се приеме, че преди налагане на административно наказание глоба следва да се установят всички съставомерни признаци на административното нарушение както от обективна, така и от субективна страна. Що се касае до изложените в касационната жалба аргументи за липса на твърдения в насока, че ЗП не е бил наясно, че в процесния ден лицето заварено да работи е наето от съпругата му да извършва трудова дейност в негова полза, то и това възражение е неоснователно. Действително такива възражения не са направени, но това по никакъв начин не означава, че земеделския производител е признал тези факти, а подобно заключение би почивало единствено и само на предположения. Същевременно настоящата инстанция споделя изложените аргументи от въззивния съд относно липсата на категорични доказателства за осъществено деяние от субективна страна, поради което и  препраща към тях на основание чл.221, ал.2 от АПК. Доколкото и в касационното производство не са ангажирани доказателства, които да водят на различни изводи, съдът счита че не е доказано по безспорен начин извършването на нарушението.

Предвид на горепосоченото, съдът счита че оспореното НП е следвало да бъде отменено. Достигайки до този извод въззивния съд е постановил законосъобразен акт, който следва да бъде потвърден.

Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл.1 от АПК, Административен съд Пазарджик, Х състав,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ в сила Решение № 14/07.01.2022 г. постановено по АНД № 20215220201348/2021 г. по описа на Районен съд гр.Пазарджик.

 Решението е окончателно.                               

          

               Председател: /П/

 

                                                                                                Членове: 1./П/

                                                                                                                                                                                                                                   2./П/