Решение по дело №47/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 54
Дата: 14 април 2020 г.
Съдия: Маринела Ганчева Дончева
Дело: 20203000500047
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

54/14.04.2020г.

гр. Варна

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, гражданско отделение, в открито съдебно заседание, проведено на 26.02.2020 год, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИАНА ДЖАМБАЗОВА

       ЧЛЕНОВЕ: МАРИНЕЛА ДОНЧЕВА

                    РОСИЦА СТАНЧЕВА

при секретаря Ю.К., като разгледа докладваното от съдия ДОНЧЕВА в.гр.д. № 47/2020 год, за да се произнесе, взе предвид:

Подадена е въззивна жалба от К.Й.И. от гр.Добрич чрез процесуалния му представител адв. Н.С.В. *** срещу решение № 144/08.11.2019 год по гр.д. № 51/2019 год на Окръжен съд Добрич в частта, с която е отхвърлен иска с правно осн. чл. 432 ал.1 от КЗ срещу ЗД ”Бул Инс” АД за разликата над 20 000 лв до 50 000 лв, предявен като частичен от 70 000 лв - обезщетение за неимуществени вреди вследствие застрахователно събитие – пътно-транспортно произшествие, настъпило на 27.01.2018 год по пътя Силистра-Добрич, което се явява покрит застрахователен риск по застраховка „Гражданска отговорност” по застр.полица № BG/02/117003375960, сключена между ответника и деликвента И.П.И.. Оспорват се изводите на съда относно вида и характера на вредите, въз основа на които е определен размер на обезщетението в разрез с принципа за справедливост по смисъла на чл. 52 от ЗЗД. Според въззивника съдът е следвало да се съобрази с размера на минималната работна заплата към датата на увреждането, както и други фактори от значение за преценката на икономическата конюнктура в страната. По изложените доводи моли обжалваното решение да бъде отменено в обжалваната отхвърлителна част и вместо него – постановено друго, с което предявеният частичен иск бъде уважен изцяло, с присъждане на законната лихва и разноските по делото.

В постъпилия отговор от ЗД ”Бул Инс” АД, представлявано от С.С. П. и К.Д.К. заедно, чрез процесуалния представител адв. Х.Б.Б. ***, е изразено становище за неоснователност на въззивната жалба и потвърждаване на решението. Претендира присъждане на разноски по делото.

Съставът на Апелативен съд Варна намира, че въззивната жалба е подадена в срок от легитимирана страна и срещу подлежащ на обжалване акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, тя е НЕОСНОВАТЕЛНА, по следните мотиви:

Предмет на делото е предявен частичен иск с правно осн. чл. 432 ал.1 от КЗ за обезщетяване на вредите, причинени в резултат от пътно-транспортно произшествие, които представляват покрит застрахователен риск по застраховка „Гражданска отговорност” с деликвента.

От събраните доказателства по делото е установено от фактическа страна следното:

На 27.01.2018 год на пътя Силистра-Добрич, след комплекс „Ловчанско ханче” по посока на Добрич е настъпило ПТП между лек автомобил „Пежо 306”, управляван от ищеца и лек автомобил „Рено Туинго”, управляван от И.П.И.. Последният рязко променил посоката на движението си, навлязъл насрещно  в лентата за движение на ищеца, което предизвикало удар между двете превозни средства. В резултат от челния сблъсък водачът на л.а. „Рено Туинго” починал на място, а на ищеца били нанесени телесни увреждания, както и материални щети по автомобила.

От приложената по делото застрахователна полица № BG/02/117003375960 се установява, че между ответника ЗД ”Бул Инс” АД и собственика на лекия автомобил „Рено Туинго” е сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност” за срок от 30.12.2017 до 29.12.2018 год, следователно застрахователното събитие е настъпило по време на действие на договора.

От заключението на съдебно-автотехническата експертиза е установено по безспорен начин, че вина за пътно-транспортното произшествие има единствено водачът на застрахованото МПС. Вещото лице след задълбочен анализ на механизма на настъпване на пътно-транспортното произшествие е дало категорично заключение, че при внезапното и рязко навлизане в насрещното движение, предвид скоростта и траекторията на двата автомобила, челният удар е бил неизбежен. Не е налице съпричиняване от страна на пострадалия, защото при създалата се ситуация той не е разполагал с възможност да предотврати сблъсъка. Що се отнася до възражението, направено от страна на ответното застрахователно дружество, че ищецът не е бил с обезопасителен колан, отговорът на този въпрос се извлича от съвкупния анализ на заключенията на съдебно-автотехническата и съдебно-медицинска експертизи. Първата от тях заключава, че в резултат от възникналите инерционни сили в момента на удара, тялото на пострадалия е оттласнато в посока към предната лява част на купето. Съдебно-медицинската експертиза въз основа наличната медицинска документация е установила, че ищецът е получил комоцио, травма на главата, счупета дясна ключица и счупена китка на дясната ръка. Проведено е лечение, включително оперативно, с костна пластика на костните дефекти, продължило около 3-4 месеца, с последваща рехабилитация за около 6-8 месеца. Мястото и вида на счупванията са дали основание на вещото лице да заключи, че по време на инцидента пострадалият е бил с обезопасителен колан. В подкрепа на този извод е и факта, че при челния сблъсък водачът на другото превозно средство не е оцелял, докато ищецът е получил само травматични увреждания.

При така изяснената фактическа обстановка съдът приема, че предявеният иск с правно осн. чл. 432 ал.1 от КЗ е основателен и доказан. Сключеният застрахователен договор обосновава наличие на покрит застрахователен риск, който обвързва отговорността на застрахователя пред увреденото лице. Тази отговорност съгласно чл. 429 ал.1 от КЗ обхваща имуществените и неимуществени вреди, причинени от застрахованото лице, които са пряк и непосредствен резултат от застрахователното събитие.

При определяне размера на обезщетението следва да се съблюдава принципа за справедливост, прогласен в разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД. Това означава, че във всеки конкретен случай трябва да се съобразява вида и характера на вредите, техния интетзитет, продължителността им, влиянието им върху качеството на живот и психиката на пострадалия и др.

Уврежданията, получени от ищеца безспорно са пряка и непосредствена последица от поведението на деликвента. Те са със тежест, съпоставима с причинена средна телесна повреда по смисъла на НК – довели са до трайно затруднение в движенията на ръката и тялото и макар да е настъпило пълно възстановяване, възможно е последващо активиране на болков синдром в засегнатите области. Самото лечение, включващо оперативна интервенция, е придружено със силни болки по време на оздравителния период, дискомфорт и неудобства в ежедневните дейности. Липсата на съпричиняване също е фактор от значение за определяне размера на обезщетението. От друга страна следва да се съобрази степента на уврежданията, които могат да се определят като средно тежки, но не и значителни предвид сравнително краткия оздравителен период и пълното им възстановяване ксъм настоящия момент.

По изложените мотиви настоящият състав намира, че обезщетение в размер на 20 000 лв в достатъчна степен удовлетворява причинената вреда и не е в разрез с принципа на справедливост по смисъла на чл. 52 от ЗЗД.

Достигайки до същия извод, първоинстанционният съд е постановил законосъобразно и правилно решение, което следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора и на осн. чл. 78 ал. 3 от ГПК в полза на ответника следва да се присъдят разноските за тази инстанция в размер на 1716 лв, съгласно представения списък по чл. 80 от ГПК с приложени доказателства за тяхното заплащане. Възражението за прекомерност на адвокатското възнаграждение е неоснователно, защото то е в минималния размер по Наредба № 1.

Водим от горното съдът

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 144/08.11.2019 год по гр.д. № 51/2019 год на Окръжен съд Добрич.

ОСЪЖДА К.Й.И. с ЕГН ********** *** да заплати на ЗД“Бул Инс“ АД с ЕИК ********* разноски за настоящата инстанция в размер на 1716 лв.

Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС на РБ при наличие на предпоставките по чл 280 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

           ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                           2.