Разпореждане по дело №1635/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 11665
Дата: 30 септември 2019 г. (в сила от 9 октомври 2019 г.)
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20191100901635
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав в закрито съдебно заседание на тридесети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа търговско дело № 1635/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Образувано е по искова молба на А.К. ЕООД, ЕИК********, предявена срещу „Ю.Ф. АД, ЕИК ******** и „Б.П." ЕАД, ЕИК********, за прогласяване нищожността на постановление за възлагане на недвижим имот от 30.05.2018 г. по изп. дело № 20157810400446 по описа на ЧСИ Г.Д., с рег. № 781 и район на действие Софийски градски съд.

В исковата молба се твърди, че с постановление за възлагане на недвижим имот от 30.05.2018 г. по изп. дело № 20157810400446 по описа на ЧСИ Г.Д., с рег. № 781 в собственост на ответника и купувач на публична продан „Ю.Ф. АД били възложени ¾ идеални части от правото на собственост върху поземлен имот с идентификатор 81949.23.470 срещу цена от 988940 лева, което право на собственост принадлежало на длъжника по изпълнението „Б.П." ЕАД. С решение на СГС по частно гр. дело № 9643/2018 г. от 12.08.2019 г. подадена от друг участник в публичната продан жалба по реда на чл. 435 ГПК била оставена без уважение и постановлението влязло в сила, като предстоял въвод във владение на купувача. Постановлението за възлагане обаче било нищожно поради противоречие със закона и поради заобикалянето му.

При дължимата служебна проверка на исковата молба съдът е констатирал несъответствието й с изискванията на чл. 127, ал. 1, т. 4 и чл. 128, т. 2 ГПК.

В определение № 28 от 23.01.2012 г. по ч. гр. д. № 497/2011 г., Г. К., І Г. О. на ВКС, е разяснено, че защитата на длъжника срещу незаконосъобразни действия на принудително изпълнение може да се осъществи чрез оспорване по исков ред на материалната незаконосъобразност на принудителното изпълнение и чрез обжалване действията на съдебния изпълнител когато се касае за процесуална незаконосъобразност. По исков ред обаче не може да се установява незаконосъобразност на изпълнително действие и всяко действие не може да се обжалва както бе по отменения ГПК.

Материалноправните предпоставки за законосъобразност на изпълнителния процес са съществуване на изпълняемото право и принадлежност на имуществото, върху което е насочено изпълнението на длъжника. Процесуалните изисквания са наличие на изпълнително основание и изпълнителен лист, с които е обвързан съдебния изпълнител, точно и законосъобразно изпълнение на процесуалните задължения и правомощия на съдебния изпълнител.

Защитата на длъжника за установяване незаконосъобразност на действията на съдебния изпълнител - публична продан и въвод във владение е чрез обжалване действията на съдебния изпълнител, но не и по исков ред. Нормата на чл. 435, ал. 2 ГПК изрично предвижда възможност длъжникът да обжалва публичната продан поради това, че наддаването не е извършено надлежно или защото имуществото не е възложено на най-високата предложена цена. Съгласно чл. 496 ГПК, от деня на влизане в сила на постановлението за възлагане купувачът придобива правото на собственост в обема, принадлежал на длъжника. Нормата на чл. 496, ал. 3 ГПК изрично забранява оспорване на проданта по исков ред, освен в случаите на чл. 490 ГПК - когато в проданта е участвало лице, което не е имало право да участва и когато имота е възложен на лице, което не е платило цената. Иск за прогласяване нищожност на публичната продан и на постановлението за възлагане законодателят не е предвидил. Целта е да се стабилизира публичната продан предвид полученото от взискателя плащане и погасяване дълга на длъжника и за да се стимулират третите лица да участват в публичната продан. Предвид този обществен интерес такъв иск е недопустим. Когато е продаден имот, който не е принадлежал на длъжника, защитата на третото лице-собственик е по исков ред, но чрез иск за собственост, а не чрез оспорване на публичната продан и постановлението за възлагане. В този случай поради това, че публичната продан на недвижим имот е деривативен способ за придобиване, купувачът не придобива правото на собственост, но това не прави публичната продан нищожна, а тя не произвежда вещно действие.

Влязлото в сила постановление за възлагане е самостоятелно изпълнително основание въз основа на което купувачът се въвежда във владение. Той се извършва срещу лицето, което се намира в имота. Ако то не е длъжника, то е могло да оспорва публичната продан по чл. 435, ал. 4 ГПК или въвода във владение, съгласно ал. 5 от същия текст чрез иск за собственост, или владелчески иск. С решение № 45 от 03.02.2011 г. по гр. д. № 242//2010 г. на І гр. о., постановено по чл. 290 ГПК е прието, че защитата на длъжника при нищожни и неправилни действия на частния съдебен изпълнител по въвод във владение може да се осъществи освен чрез обжалване действията му и чрез предявяване на владелчески иск по чл. 75 ГПК, а не чрез иск за установяване нищожност на действия на частния съдебен изпълнител. Този извод е основан на новия текст на чл. 358 ГПК, който допуска владелческа защита за всеки, чието владение е отнето по нареждане, или със съдействието на съдебния изпълнител независимо дали тези действия подлежат на обжалване, и дали са обжалвани, а в производството съдът проверява тяхната законосъобразност.

Или в обобщение, новият ГПК осигурява различни средства за защита на длъжника, срещу който ще се предприеме, или вече е предприето принудително изпълнение, но с оглед защита интересите на взискателя и третите лица, наддавали в проданта, е осигурена стабилност на публичната продан след изтичане на срока за обжалването й и извършения въз основа на нея въвод във владение на купувача.

С оглед дадените в цитирания акт на ВКС разяснения, на ищеца е указано  да обоснове правен интерес от провеждане на предявените искове, като посочи конкретни факти, които да обуславят нищожност на публичната продан и въз основа на които да е допустимо прогласяване на недействителността й (чл. 496, ал. 2 ГПК), както и внесе дължимата държавна такса от 4 % върху цената срещу внасянето на която „Ю.Ф.“ АД се твърди да е обявено за купувач - 988940 лева или 39557,60 лева.

Указанията са съобщени на „А.К.“ ЕООД на 16.09.2019 г., като съгласно правилото, установено в нормата на чл. 60, ал. 5 ГПК, следва да се приеме, че даденият срок за отстраняване на констатираните недостатъци на предявената искова молба е изтекъл в края на работния 24.09.2019 год. – първи присъствен ден след неприсъствения 23.09.2019 г.. До настоящия момент, „А.К.“ ЕООД не е предприело действия в изпълнение на указанията на съда. Не е релевирано и искане по реда на чл. 63, ал. 1 ГПК, ето защо следва да понесе неблагоприятните последици от процесуалното си бездействие – връщане на исковата молба, съгласно чл. 129, ал. 3 ГПК.

По изложените съображения, Софийският градски съд, VІ-16 състав,

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

 

ВРЪЩА исковата молба, предявена от „А.К.“ ЕООД, ЕИК********, срещу „Ю.Ф.“ АД, ЕИК ******** и „Б.П." ЕАД, ЕИК********, за прогласяване нищожността на постановление за възлагане на недвижим имот от 30.05.2018 г. по изп. дело № 20157810400446 по описа на ЧСИ Г.Д., с рег. № 781 и район на действие Софийски градски съд и прекратява производството по търг. дело № 1635/2019 год. по описа на СГС, ТО, VІ-16 състав.

Разпореждането, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, подлежи на обжалване с частна жалба пред САС в едноседмичен срок от връчването му на „А.К.“ ЕООД.

                                             

                                                                                  СЪДИЯ: