Решение по дело №1157/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260563
Дата: 15 декември 2020 г. (в сила от 21 май 2022 г.)
Съдия: Мария Янкова Вранеску
Дело: 20191100901157
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш     Е     Н     И    Е

№..............

 

Гр. София,15 .12. 2020 г.

 

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-11 състав, в закрито заседание на петнадесети  декември  през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ВРАНЕСКУ

 

като разгледа докладваното от съдия Вранеску т. д. №1157 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :

Производството е по реда на чл. 250 ГПК.

Съдът служебно констатира допусната очевидна фактическа грешка и същата следва да се поправи на осн.чл.247 ГПК.

Образувано е по молба вх. №278425/26.10.2020 г. на ЕТ „З.9.Ц.И.“, ЕИК ********, с което се иска да бъде допълнено решение №1262 от 28.08.2020 г., постановено по т. д. №1157/2019 г., СГС, ТО, VI-11 с-в, поради това, че същото обективно не съдържа обсъждане и произнасяне по всички направени искания. Молителят твърди, че съдът не е обсъдил, не е изследвал и не се е произнесъл по цялостното обективно финансово-икономическо състояние на ответника, а също така не са обсъдени и исканията свързани със свръхзадлъжнялостта на „П.О.“ ЕООД.

 В срока по чл. 250, ал. 2 ГПК ответната страна е подала отговор, с който се оспорва направено искане. Оспорва да е налице пропуск, за което съдът да дължи допълване на постановеното решение.

При така изложените от страните становища съдът намира следното :

Решението е непълно, когато с него липсва формирана воля на съда по целия спорен предмет. В конкретния случай съдът е изложил мотиви по целия спорен предмет и е обсъдил възраженията на страните. Основния аргумент на съдът е за липса на материално правна легитимация от страна на ищеца да иска откриване на производство по несъстоятелност спрямо ответникът. Тя касае възможността да се прави такова искане както във връзка с неплатежоспособност, така и при твърдяна свръхзадлъжнялост. Финансово състояние е споменато само за пълнота и то не е изследвано изцяло, тъй като това в конкретния случай не е необходимо. Общо е посочено, че финансовото състояние е добро съобразно установените показатели за ликвидност.  Съдът е приел общо липса на първия елемент от фактическия състав на чл.625 от ТЗ, тъй като е приел, че молителя не се явява кредитор спрямо ответникът за да претендира откриване производство по несъстоятелност спрямо него. Каквото и да е финансовото състояние на ответника, ако молителя не се явява материално-правно легитимиран да предяви искане по чл.625 от ТЗ едно такова искане във всички случай се явява неоснователно и подлежи на отхвърляне, без да се изследват както предпоставките за неплатежоспособност, така и за свръхзадлъжнялост. Молителя също общо е изложил твърденията си, като не е обосновал кои от тях предпоставят неплатежоспособност, а кои свръхзадълженост. Общо изведения извод, че показателите за ликвидност установяват достатъчно финансов ресурс и имущество за да покрива ответникът задълженията си, говори за извод и за липса на предпоставките на чл.742 от ТЗ. За да пристъпи съдът към изследване подробно предпоставките по чл.608 и чл.742 на ТЗ спрямо ответникът искането следва да е отправено от материално легитимирана страна с непогасено вземане по търговски сделки, а конкретния случай не е такъв, видно от подробните мотиви на решението.

 Наред с горното съдът намира, че с молбата за допълване на решението по същество се твърди от молителя да са допуснати от съда процесуални нарушения при произнасяне по неговите искания и са изложени доводи по същество на спора. Така наведените доводи обаче са неотносими към искането заявено по реда на чл. 250 ГПК, а към правилността на съдебния акт, която е предмет на проверка от по-горната съдебна инстанция при въззивното обжалване.

С оглед изложеното и доколкото не са налице основания за допълване на постановеното решение, искането по чл. 250 ГПК, направено от ищеца- ЕТ „З.9.Ц.И.“, следва да се остави без уважение.

ПО отношение на производството по чл.247 ГПК. Съдът служебно констатира, че на страници 2 и 4 от постановеното по делото съдебно решение е допуснал техническа  грешка при изписването на делото по несъстоятелност проведено спрямо ответната страна, чиито решения е съобразявал при постановяване на съдебния акт по настоящото дело и извеждане на правните си изводи в него. Делото е посочено като  т.д.н. с многоточие . Касае се за  очевидна фактическа грешка, технически пропуск на съда да изпише точния номер на относимото дело. Доколкото грешката е констатирана от съдът служебно, книжа в тази връзка не следва и не са се разменяли. Грешката следва да бъде отстранена служебно по реда на чл.247 ГПК като се изпише ясно номера на делото и неговата година, а именно т.д.н.№ 1445/2013г., СГС, т.о.,6-6 св. 

Воден от горното, Съдът

 

  Р    Е    Ш    И  :

 

ОТХВЪРЛЯ искането по чл.250 ГПК по молба вх. №278425/26.10.2020 г. на ЕТ „З.9.Ц.И.“, ЕИК ********, със седалище и адрес на управление ***, съд. адрес:*** за допълване решение №1262 от 28.08.2020 г., постановено по т. д. №1157/2019 г., СГС, ТО, VI-11 с-в., като неоснователно.

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в мотивите на решение №1262 от 28.08.2020 г., постановено по т. д. №1157/2019 г., СГС, ТО, VI-11 с-в., като вместо изписаното „т.д.н.№….., от ….СГС….“ на стр.2 и „ дело № ….. „ на стр.4  следва да се чете: „т.д.н.№1445/2013г., СГС,т.о.,6-6 св.“.

РЕШЕНИЕТО  може да се обжалва с въззивна жалба в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Софийски апелативен съд.

 

       

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: