Решение по дело №135/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 510
Дата: 22 април 2020 г.
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20207050700135
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 


............/......................2020 г., гр. В.

 

 


В     ИМЕТО    НА     НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ касационен състав в открито заседание на пети март 2020 г., в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР  КИПРОВ

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЕВЕЛИНА  ПОПОВА

2. МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 


           
при участието на секретаря Галина Владимирова и на прокурор Силвиян Иванов от Варненска окръжна прокуратура, изслуша докладваното от съдия–докладчик МАРИЯНА БАХЧЕВАН касационно административно наказателно дело 135 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

 

 

 

Производството е по реда чл.208 и сл. от АПК вр.чл.63 ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.В. чрез юрисконсулт Д. О. срещу решение №2205/03.12.2019 г. на Варненския районен съд по НАХД №3663/2019 г., с което е отменено наказателно постановление №03-005798/04.05.2016г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.В., с което на „Е. 2013“ ООД е наложена имуществена санкция в размер на 3 000 лева на основание чл. 413 ал. 2 от КТ за нарушение на чл.40 ал. 1 от Наредба №2 от 22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.

В касационната жалба се излагат довода за неправилно приложение на материалния закон. Подчертава се, че е спазена процедурата по чл. 416 ал.3 от КТ, която разпоредба се явява специална по отношение на чл. 43 ал.4 от ЗАНН и е била приложима в случая. Счита, че в хода на производството са били представени достатъчно доказателства, че именно „Е. 2013“ ООД е наело на работа работниците, установени при проверката. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

Ответната страна – „Е. 2013“ ООД в отговор на касационната жалба с вх.№2262/13.01.2020г. сочи, че касационната жалба е неоснователна. Смята, че решението на Варненския районен съд е правилно и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила. 

Представителят на ВОП намира решението за правилно, а касационната жалба за неоснователна.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, съдът намира следното:

Касационната жалба е предявена срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт съгласно изричната разпоредба на чл. 63, ал. 1 изр. второ от ЗАНН, от процесуално легитимирано лице съгл. чл. 210, ал. 1 от АПК и в преклузивния срок, визиран в чл. 211, ал. 1 от АПК. Със спора е сезиран родово и местно компетентният съд. Наведените доводи в същата представляват касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1  и ал. 2 от НПК, приложим по препращане от чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Наказателното постановление е издадено срещу „Е. 2013“ ООД за това, че в качеството си на работодател на 11.02.2016г. е допуснал в строителен обект „Ваканционни жилища" УПИ 83404.5031.556 по кадастрална карта на с. Ш., общ. Д.ч., обл. В., работници да извършват СМР „лепене на плочки“ в коридора на втори етаж, без да е обезопасен конструктивния отвор на асансьорната шахта срещу риск  падане от височина.

Въззивният съд е отменил обжалваното пред него наказателно постановление като е приел, че не са приложени каквито и да било доказателства, че представляващия дружеството е бил търсен и призован за връчване на акта за установяване на административно нарушение /АУАН/. Не са били налице предпоставките по чл.416 ал.3 от КТ за връчване на АУАН чрез поставяне на обявление на информационно табло в Дирекция „Инспекция по труда“ и в Интернет страницата на наказващия орган. Прието е, че не е спазена разпоредбата на чл.52 ал.2 от ЗАНН, което е довело до постановяване на незаконосъобразно наказателно постановление. На следващо място е прието, че в хода на АНП не са събрани доказателства, от които да е видно, че санкционираното дружество е наело работници  - конкретно индивидуализирани лица с трудови договори, установени при проверката  и поради това не може да му се придаде качеството „строител“ и да бъде поставено в кръга на задължените лица, очертан с конкретните разпоредби на Наредба № 2/2004 г.

Касационната инстанция споделя правните изводи на Варненския районен съд, като намира за необходимо да добави следното:

От извадката от Търговския регистър става ясно, че адреса на управление на "Е. 2013" ООД е гр.В., Приморски парк 536, №271, ет.2. На този адрес е изпратен протокола от проверката, с отбелязване: "Пратката не е потърсена от получателя". АУАН №03-005798 от 24.03.2016г. е изпратен с писмо с обратна разписка на адрес гр. В., ул. „Д-р В. П.“ 7а, ет. 1 с отбелязване: "Пратката не е потърсена от получателя". В съобщението на Дирекция "Инспекция по труда" – В., направено по реда на чл. 416, ал.3 от КТ е отразено, че АУАН са изпратени на адреса на седалище на управление на дружеството, като за адрес в уведомлението е посочен ул. „Д-р В. П.“ 7а, ет. 1, ап. 4. В представената административна преписка липсват данни последният адрес да е бил предоставен от дружеството за целите на проверката и не става ясно поради какви причини административно-наказващия орган  го е избрал за връчване на актове и съобщения.

Следователно, не може да се направи извод, че лицето не е било намерено на адреса на управление, тъй като на този адрес то не е било търсено, за да е налице хипотезата на чл. 416 ал.3 от КТ. Правилно въззивният съд е приел, че за връчване на актове за установяване на нарушения, свързани с неспазване на трудовото законодателство е приложима разпоредбата на чл.416 ал.3 от КТ, която изисква актът за установяване на административно нарушение да бъде  връчен на нарушителя лично срещу подпис, а при невъзможност да му се връчи да бъде изпратен по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка. За да се пристъпи към съобщаването му чрез поставяне на съобщение на таблото за обявления и в интернет страницата на съответния контролен орган, трябва нарушителят да не е бил намерен на адреса на управление, на постоянния му адрес или по месторабота, което не е доказано от административно-наказващия орган. От целия събран доказателствен материал може да бъде направено единственото заключение, че АУАН №03-005798 от 24.03.2016г. не е бил връчен на „Е. 2013“ ООД. Административно наказващият орган е следвало да констатира, че АУАН не е предявен на нарушителя и да го върне на актосъставителя за надлежно изпълнение на процедурата по неговото връчване и едва след това да издаде наказателно постановление. Неспазването на процедурата по предявяване на АУАН е от категорията нарушения, които не могат да бъдат санирани по реда на чл. 53 ал.2 от ЗАНН. То представлява съществено процесуално нарушение, накърняващо процесуалните права и в частност правото на защита на санкционираното дружество и е съответно основание за отмяната на НП като незаконосъобразно. Отменяйки го дори само на това основание, Районен съд – В. е постановил правилно решение, което трябва да бъде оставено в сила.

Независимо от горното за пълнота на изложението касационната инстанция следва да отбележи, че правилен е и вторият решаващ извод на въззивния съд, касаещ качеството „работодател“ на санкционираното дружество. За да е налице трудово правоотношение между ответника по касация и установените на обекта работници, следва работниците да са били наети от работодателя да изпълняват конкретна работа, да имат уговорено трудово възнаграждение, работно място, работно време, почивки, отпуски и т.н. В случая както в хода на АНП, така и в хода на съдебното разглеждане на спора не бяха събрани доказателства, че към датата, посочена в акта работниците са били наети от санкционираното дружество да извършват някаква работа в негова полза. Този извод не се променя от декларацията на лицето Ц. С., установено при извършването на СМР, което е посочило, че работи за Нох/Ной. Нещо повече, независимо от изрично указаното от въззивния съд в с.з. на 23.10.2019г. задължение за ДИТ-В. да представи договори за строителство и възлагане на СМР, такива не са представени, за да се установи, че „Л. АМТ“ няма отношение към извършваните дейности в обекта, а СМР-та са били извършвани от санкционираното дружество. Предвид липсата на доказателства за наличието на качество на задължено лице по Наредбата на ответника по касация /каквито са възложителят, координаторът по безопасност и строителят/, правилен се явява извода на въззивния съд, че процесното НП е издадено в противоречие и с относимите материално-правни разпоредби. Последното прави обжалваното НП и материално незаконосъобразно и съответно подлежащо на отмяна, какъвто е и извода на въззивния съд, поради което следва обжалваното решение да бъде оставено в сила, а жалбата срещу него - отхвърлена като неоснователна.

С оглед изхода от спора неоснователно се явява искането на касатора за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 221 ал. 2 от АПК, Административен съд В., VI касационен състав

Р Е Ш И : 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №2205/03.12.2019 г. на Варненския районен съд по НАХД №3663/2019 г.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                               

 

 

                                                                                    2.