Решение по дело №432/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 249
Дата: 5 ноември 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840100432
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Ихтиман, 05.11.2019 година

 

В      И  М  Е  Т  О   Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

 

ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на девети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при участието на секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията Йорданова гр. д. № 432 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод подаден иск по реда на чл. 422 ГПК, вр. чл. 79, ал. 1 ЗЗД, от „У...“ АД ЕИК ..., седалище и адрес на управление гр. С...,  пл. „С...“ № ………., със съдебен адрес ***, с който се иска установяване на вземане срещу ответника А.К. С... ЕГН ********** *** в  размер на 9990,74 лв. (девет хиляди деветстотин и деветдесет лева и седемдесет и четири стотинки) – неизплатена главница по Д...№ ....2011 г., ведно със законната лихва от …………..2013 г. до окончателното изплащане на сумата. Претендират се разноски

В исковата молба се твърди, между на ………….2011 г. между „У...“ АД и „ Т и С О...г.“ ЕООД е бил сключен д...№ ....2011 г. за сумата от 10 000 лева със срок за погасяване 07.12.2012 г., по който солидарни длъжници са били А.К. С... и „А...“ ЕОД

След настъпване на срока за погасяване на дълга същият не бил изплатен, поради което и било подадено заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение по чл. 417 ГПК.  Ищецът твърди, че поканата за доброволно изпълнение спрямо ответницата е била връчена по чл. 47 ГПК и срокът й за възражение е бил изтекъл още на 23.04.2014 г.

В срока за отговор по чл. 131 ГПК ответникът не представя писмен отговор, не взема становище по иска. В съдебно заседание ответницата оспорва иска

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 12 и чл. 235, ал. 2  ГПК, приема следното от фактическа страна:

Предявен е положителен установителен иск по чл. 422 ГПК, който е допустим, тъй като е налице правен интерес от предявяването му, което се доказва от приложеното ч.гр.д. № 52490/2013 г. по описа на Софийския районен съд, по което срещу ответника е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл. 417 ГПК от 18.02.2014 г. за сумата от 9990,72 лева главница по Д...№ ....2011 г., ведно със законната лихва от ……….2013 г. до окончателното изплащане на сумата.

Съгласно представените по делото копия от призовка за доброволно изпълнение А. С... е търсена и не е намерена  на адрес в гр. С…………, като от копието на отрязъка е посочено, че е  залепено уведомление по чл. 47 ГПК. В съобщението отсъстват данни за това кога е посещаван адреса, къде и как е залепено уведомлението, което е и дало основание на заповедния съд да приеме подаденото възражение и даде указание за предявяване на иск за установяване на вземането.

От представения по делото договор за Д………………..№ ....2011 г., се установява, че ищецът  предоставил на „ Т и С О...г.“ ЕООД  със законен представител А.К. С..., кредит в размер на до 10000 лева с краен срок на издължаване ………….2012 г. А.К. С... в качеството й на физическо лице, и „А...“ ЕООД със законен представител А.К. С... са приподписали договора като солидарни длъжници.

От заключението на допуснатата съдебно-счетоводна експертиза, което съдът кредитира изцяло като обективно и безпристрастно, се установява, че отпуснатият кредитен лимит е усвоен на 15.12.2011 г. и са извършвани частични погасявания на лихвата по кредита, като размерът на задължението към настоящия момент възлиза на 990,74 лева..

От правна страна:

В производството по чл. 422 ГПК за установяване на вземане взискателят следва да докаже факта, от който произтича вземането му, а длъжникът – възраженията си срещу него. Доказателствената тежест за спорните факти се разпределя с оглед на твърденията на страните, т.е. ищецът дължи пълно и главно доказване на фактите, въз основа на които претендира изпълнение от ответника – в случая валидно облигационно отношение между „У... ” ЕАД и А. С... по договор за предоставяне кредит. В тежест на ответника е да докаже изпълнение на задължението си за връщане на получената сума.

Съдът прие, че е налице нарушение в процедурата по връчване на поканата за доброволно изпълнение, респ. заповедта за изпълнение по чл. 417 ГПК, доколкото няма данни кога е посещаван адреса на ответницата, колко пъти къде и как е залепено уведомлението по чл. 47 ГПК и не е уведомявана на настоящия й адрес, то подаденото възражение е годно основание за даване на указания за предявяване на иск и оттам –за образуване на настоящото производство

По отношение на иска по чл. 422, ал.1 вр. чл. 79 ЗЗД съдът приема следното:

От неоспорените от ответницата доказателства бе установено, че „У...“ АД и „ Т и С О...г.“ ЕООД са били обвързани от договор за кредит от ……….2011 г. Ответницата не оспорва, че подписът под договора за банков револвиращ кредит е неин, което означава, че тя е поела солидарно отговорността за изпълнението на задължението на длъжника.

Пасивната солидарност, по своята правна същност, е вид лично обезпечение и при нея интересът на кредитора е да получи договорения краен резултат. Всеки длъжник се намира в самостоятелно, отделно правоотношение с кредитора, но всички тези отделни правоотношения са свързани помежду си посредством целта - да се удовлетвори интересът на кредитора.

Съобразно правилото на чл. 122, ал. 1 ЗЗД кредиторът може да иска изпълнение на цялото задължение от когото и да е от длъжниците.

Не се спори между страните, че кредитът е бил усвоен и банката е предоставила на кредитополучателя отпуснатата сума. От заключението на съдебно-счетоводната експертиза бе установено, че към датата на падежа задължението на кредитополучателя и оттам – на солидарните му длъжници съвпада с претендираната сума от 9990,72 лева.

От страна на ответницата, чиято бе доказателствената тежест не бяха представени доказателства за това, че кредитополучателят или другият солидарен длъжник е изпълнил задължението си за връщане на получената сума.

Затова и настоящият състав приема, че така предявеният иск е основателен и следва да бъде уважен, като бъде установено съществуването на вземането на банката срещу солидарния длъжник, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 14.12.2013 г., когато е било подадено заявлението за издаване на заповед за изплънение.

 

По разноските:

При този изход на спора по делото, в съответствие с чл. 78, ал. 1 ГПК право на разноски има ищецът съответно на уважения размер на иска. В случая нему следва да бъдат присъдена сумата от 1591,75  лева, включващи сторените в хода на заповедното и  исковото производство. Със заповедта за изпълнение е уважена претенцията единствено за заплатена държавна такса, която и съобразно задължителните разяснения, дадени с т. 12 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014г. на ВКС по тълк. д. № 4/2013г., ОСГТК, следва да с бъде присъдена в полза на ищеца. . В хода на исковото производство ищецът е сторил разноски за заплащане на държавна такса, възнаграждение на вещо лице и адвокатско възнаграждение, което отговаря на минималния размер , посочен в Наредба № 1 от 09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, които разноски следва да бъдат възложени на ответника.

 

Воден от горното С Ъ Д Ъ Т

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че А.К. С... ЕГН ********** *** дължи на У...“ АД ЕИК ..., седалище и адрес на управление гр. С...,  пл. „С...“ № ….., със съдебен адрес ***, сумата от 9990,74 лв. (девет хиляди деветстотин и деветдесет лева и седемдесет и четири стотинки) – неизплатена главница по Д...№ ....2011 г., ведно със законната лихва от …………...2013 г. до окончателното изплащане на  задължението.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК А.К. С... ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ НА „У...“ АД ЕИК ..., седалище и адрес на управление гр. С...,  пл. „С...“ № …….., със съдебен адрес ***, сумата  от 1591,75 лв. /хиляда петстотин деветдесет и един лева и седемдесет и пет стотинки/ разноски в заповедното и в исковото производство.

 

 

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Софийски окръжен съд.

 

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              /Р. Йорданова/