Решение по дело №90/2021 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 юни 2021 г. (в сила от 22 юни 2021 г.)
Съдия: Светла Петкова Робева
Дело: 20217190700090
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

№ 95

гр. Разград, 22.06.2021 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито съдебно заседание на петнадесети юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА РОБЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ИВА КОВАЛАКОВА – СТОЕВА

МАРИН МАРИНОВ

с участието на секретаря Пламена Михайлова и прокурора ВЕСЕЛИН ЯКИМОВ като разгледа докладваното от съдия Робева КАНД № 90 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, пр. 2 ЗАНН във вр. с чл. 208 и сл. АПК.

Постъпила е касационна жалба от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Разград против Решение № 58 от 08.03.2021 г., постановено по АНД № 20213330200034/2021 г. по описа на Районен съд – Разград, с което е отменено издаденото от него наказателно постановление № 17-000674 от 09.10.2020 г. С отмененото наказателно постановление на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 2 КТ на „Иновасион“ ООД – с. Езерче, Община - Цар Калоян, е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лв. за нарушение на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 КТ. В жалбата се твърди, че решението е неправилно като постановено в нарушение на материалния закон, за което се излагат подробни съображения. Иска се решението да бъде отменено, като бъде потвърдено наказателното постановление.

Ответникът счита жалбата за неоснователна.

Окръжна прокуратура - Разград дава заключение, че жалбата е неоснователна и предлага оспореното решение да бъде оставено в сила.

Разградският административен съд, като прецени събраните по делото доказателства, констатира следното:

Касационната жалба е допустима. Подадена е от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 АПК, в срока по чл. 211, ал. 1 АПК и срещу съдебно решение, подлежащо на касационен контрол.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

От фактическа страна е установено, че инспектори от Дирекция „Инспекция по труда“ – Разград извършили проверка по документи, свързани с осъществяването на трудовите правоотношения с наети от „Иновасион“ ООД – с. Езерче лица. При проверката било установено, че през периода от 16.03.2020 г. до 10.04.2020 г. С. М. Ч. е работил в полза на „Иновасион“ ООД, като е извършвал дейност, характерна за длъжност общ работник – бояджия в обект семеен хотел „Мимоза“ в гр. Разград, ул. Стадиона № 2, който хотел бил стопанисван и експлоатиран именно от „Иновасион“ ООД, без отношенията по повод представяне на работната му сила, да са уредени в сключен между страните писмен трудов договор преди постъпване на Ч. на работа. Управителят на дружеството попълнил декларация, в която посочил, че наел лица по граждански договор за извършване на бояджийска работа в хотела и след приключване на работата им платил уговорената цена. Представил граждански договор, сключен с лицето на 16.03.2020 г., по силата на който му възложил да извърши в семейния хотел бояджийски работи с материали на възложителя, срещу което се задължавал да му изплати възнаграждение в размер 475 лв за извършената работа. Поради липсата на уговорен краен срок на изпълнение  и уговорен конкретен резултат, контролните органи приели, че правоотношението има постоянен характер и предмет на същото била трудова дейност, т.е. следва да бъде уредено като трудово, но сключен трудов договор с лицето не бил представен. На дружеството бил съставен АУАН № 000674 от 11.09.2020 г. за нарушение на чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 КТ, за това, че отношенията с Ч. не били уредени с трудов договор. Въз основа на акта било издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление.

С оспореното по касационен ред решение въззивният съд е отменил наказателното постановление по съображения, че е нарушението не е индивидуализирано от обективна страна съобразно изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 6 ЗАНН, респ. чл. 42, т. 4 ЗАНН. Деянието на жалбоподателя било описано при смесване на фактическите признаци от съставите на две нарушения - по чл. 1, ал. 2 КТ и по чл. 62, ал. 1 КТ. В разглеждания случай не било ясно дали жалбоподателят е санкциониран за това, че сключеният със С. Ч. граждански договор прикрива трудово правоотношение, което е нарушение на чл. 1, ал. 2 КТ и се наказва по чл. 414, ал. 1 КТ, или в това, че между тях не е сключен трудов договор в писмена форма, което е нарушение на чл. 62, ал. 1 КТ и се наказва по чл. 414, ал. 3 КТ. При липсата на надлежно описание на нарушението не може да се прецени дали е дадена правилната правна квалификация и дали е приложена съответната на нея санкционна разпоредба. Наред с това, въззивният съд е приел, че самото правоотношение няма характер на трудово, а се касае до дейност, насочена към определен резултат, независимо дали е посочен в договора. Договорът е граждански, типичен договор за изработка.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Не е налице соченото в касационната жалба отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК.

Касационната инстанция споделя изцяло изводите на въззивния съд, че наказателното постановление е издадено при допуснати съществени процесуални нарушения и при неправилно приложение на материалния закон. Действително при описанието на деянието са смесени фактическите признаци от съставите на две различни административни нарушения. Разпоредбата на чл. 1, ал. 2 КТ предвижда, че отношенията при предоставянето на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения. Прикриването на трудово правоотношение с граждански договор е нарушение по чл. 1, ал. 2 КТ и се санкционира по чл. 414, ал. 1 КТ. А разпоредбата на чл. 62, ал. 1 КТ изисква трудовият договор да се сключва в писмена форма и неспазването на тази форма се наказва по чл. 414, ал. 3 КТ. В разглеждания случай нарушението е квалифицирано по чл. 62, ал. 1 във вр. с чл. 1, ал. 2 КТ, а наказанието е наложено на основание чл. 414, ал. 3 КТ, което несъмнено нарушава правото на наказаното лице да разбере в какво конкретно нарушение е обвинено. Ако наказващият орган  счита, че правоотношението е следвало да бъде уредено като трудово, то правилната квалификация е по чл. 1, ал. 2 КТ, а съответната санкционна разпоредба е чл. 414, ал. 1 КТ.

Вън от горното, касационната инстанция се съгласява, че в разглеждания случай правоотношението между „Иновасион“ ООД и С. Ч. е основано на договора за изработка, регламентиран в чл. 258 и сл. ЗЗД. Възложени са бояджийски работи срещу определено възнаграждение, което означава възмездно престиране на работна сила за изработване на определен резултат. Не е необходимо този разултат да бъде определен по обем в договора. Дори писмената форма на договора за изработка не е задължителна. Възложената работа - боядисване не е елемент от  обичайната производствено - икономическа дейност на „Иновасион“ ООД, за да се приеме, че правоотношението е трудово.

Предвид изложеното наказателното постановление се явява  незаконосъобразно и като го е отменил, въззивният съд е приложил правилно материалния закон, поради което решението следва да бъде оставено в сила.

Ето защо и на основание чл. 63, ал. 1, пр. посл. ЗАНН във вр. с чл. 221, ал. 2 АПК Разградският административен съд

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 58 от 08.03.2021 г., постановено по АНД № 20213330200034/2021 г. по описа на Районен съд – Разград.

Решението е окончателно.

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

                                                ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                                                                  2./п/