Решение по дело №305/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260045
Дата: 8 октомври 2020 г. (в сила от 27 ноември 2020 г.)
Съдия: Георги Йовчев
Дело: 20203001000305
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                         Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

260045/гр. Варна, 08.10.10.2020 г.

                                                          

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД – ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в открито публично съдебно заседание на шестнадесети септември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИЛИЯН ПЕТРОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ: Г. ЙОВЧЕВ

                                                               НИКОЛИНА ДАМЯНОВА

 

При участието на секретаря Ели Тодорова като разгледа докладваното от съдия Г. Йовчев в.т.д.№305/2020 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по въззивна жалба на И.Й.И. *** срещу решение №15/13.04.2020 г. по т.д.21/2020 г.  по описа на ОС - Търговище, в частта с която е отхвърлен иска му срещу ЗАД „АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ“, със седалище гр.София, за заплащане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди, при пътно-транспортно произшествие, настъпило на 29.06.2016 г. на територията на община Омуртаг, на път II-48 – Котел – Омуртаг, за което ищецът е признат за виновен с присъда по НОХД № 205/ 2017 г. на РС-Омуртаг, но за причиняване на вредите вина има и другият водач С. И., за горницата над 7350 лева до 50 000 лева, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба – 23.10. 2018 г. до окончателното изплащане.

Във въззивната жалба се твърди, че решението е неправилно, като постановено в противоречие с материалния закон, неправилно интерпретиране на доказателствата и необосновани изводи. Поддържа, че присъденото обезщетение е занижено и не отговаря на действителния обем претърпени болки и страдания, а приетият размер на съпричиняване е необосновано завишен. Счита, че постановеният съдебен акт в обжалваната част не отговаря на установената съдебна практика, по отношение определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди

Насрещната страна ЗАД „АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ“, със седалище гр.София е подала писмен отговор, в който оспорва жалбата.

Варненският апелативен съд, след преценка на представените по делото доказателства, доводите и възраженията  на страните в производството, в съответствие с правомощията си по чл. 269 ГПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Страните не оспорват предпоставките за възникване отговорността на застрахователя – наличието на деликт при съответното авторство, противоправност на деянието; наличието на валидно застрахователно правоотношение между причинителя и застрахователното дружество по застраховка „гражданска отговорност”;  настъпването на застрахователно събитие като юридически факт, пораждащ отговорността на застрахователя;  наличието на съпричиняване от страна на пострадалия.

 Следователно – процесните претенции са доказани по основание, доказано е и насрещното възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия.

Въззивните възражения са сведени единствено до неправилността на съдебния акт, поради нарушение на материалния закон – чл.52 ЗЗД, като въззивникът поддържа, че е налице занижаване размера на присъденото обезщетение, както и че определеният размер на съпричиняване е много висок.

В този предметен обхват следва да се произнесе и въззивния съд съобразно правилото на чл. 269, изр.2 ГПК., предвид съвпадащите твърдения на страните, че виновният за произшествието водач може да търси обезщетение за вреди в самостоятелен процес и да бъде обезщетен, поради наличие на съвина на пострадалия.

От съвкупната преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, вкл. и експертно заключение  се установява, че непосредствено след произшествието – 29.06.2016 г., са констатирани следните травматични увреждания, получени от въззивника И.И.: разкъсване на слезката и многофрагментно счупване на дясната бедрена кост, с разместване на костните фрагменти и лек плеврален излив, с минимално количество събрана течност в левия костодиафрагмален синус, като след проведени оперативни интервенции слезката е премахната, а костите на бедрото са фиксирани с плака и винтове, отстранени на 11.10.2017 г. Съдът не кредитира заключението относно предполагаемите болки в коремната област и бедрото, както и възможната загуба на трудоспособност, тъй като са прогнозируеми и не са резултат от непосредствени констатации от страна на вещото лице. Според вещото лице, към момента на прегледа, кракът е леко скъсен и има леко накуцваща походка, която се коригира с ортопедични обувки.

От показанията на свид.Й. се установява, че няколко месеца след операцията, въззивникът е бил поС.но на легло и обслужван от близките си за хранене и хигиенни нужди, после е започнал да се придвижва с проходилка, а в края на януари 2017 г. да върви с помощта на бастун. Според свидетелката, след произшествието физическото и емоционалното съС.ие на въззивника се е променило, същият изгубил работоспособността си, станал е избухлив, оганичил е социалните си контакти.

По отношение на размера, съдът съобрази, че справедливостта, като критерий за определяне размера на обезщетението при деликт, не е абстрактно понятие, а предпоставя винаги преценка на обективно съществуващи, конкретни обстоятелства - обема, характера и тежестта на уврежданията, интензитета и продължителността на търпимите болки и страдания, физическите, но и психологическите последици за увредения, както и икономическата конюнктура в страната към момента на увреждането, преценени адекватно и в тяхната съвкупност.              

За определяне на размера на обезщетението за репариране на преживените болки и страдания в конкретния случай следва да се вземе изживяното по време и след произшествието, съответно изключително негативното му отражение във физически, психологически и емоционален план, периода на лечение на въззивника, времето през което е бил затруднен да се обслужва самостоятелно, да се движи нормално, което безспорно е довело до дискомфорт и затруднение в ежедневието. Наред с това, следва да се съобрази, че болките и страданията, във физически,  психологичен и емоционален план, не се ограничават само до изживените в момента на самото престъпление болки и страдания, а продължават и след това. Анализът на събраните доказателства сочи, че претърпения инцидент се е отразил върху неимуществената сфера на въззивника, поради което критерият на справедливостта изисква да бъде определено обезщетение, което в най-пълна степен да репарира неблагоприятните последици върху личността на пострадалата.

Предвид това и съобразявайки се с факта, че четири години след произшествието, въззивникът все още е ограничен във възможността да води пълноценен живот, както и с правилото на закона за определяне на дължимото обезщетение за търпените болки и страдания "по справедливост", съдът счита, че справедливото обезщетение е в размер на 49 000 лева.   

По отношение нормата на чл. 51, ал. 2 ЗЗД:                                         

Изводът за наличие на съпричиняване на вредата не може да почива на предположения, а намаляването на дължимото обезщетение за вреди от деликт по правилото на чл. 51, ал. 2 ЗЗД изисква доказани по безспорен начин конкретни действия или бездействие на увреденото лице, с които то обективно да е способствало за появата на вредоносния резултат, като е създало условия за настъпването му или го е улеснило.                                                      

С влязла в сила присъда от 15.03. 2018 г., по НОХД № 205/ 2017 г. на РС-Омуртаг, изменена с решение по ВНОХД № 93/ 2018 г. по описа на ОС-Търговище, въззивникът И. е признат за виновен в това, че на 29.06. 2016 г., при управление на МПС, л.а. „Мерцедес Спринтер”, собственост на „Антар” ООД, със седалище гр.Търговище, нарушил правилата за движение по чл. 37, ал. 1, изр. 1-во от ЗДП – при завиване наляво за навлизане в друг път, водачът на завиващото нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне насрещно движещите се ППС, предприел завиване наляво, за да навлезе в пътя, водещ към с. Веренци, община Омуртаг, без да пропусне насрещно движещия се л.а. марка „Форд Рейнджър”, с рег. № СА 1666 СТ, управляван от С. И. от гр. Варна, собственост на „Мото Пфое Викинг Инс” ООД, със седалище гр.Варна, навлязъл в лентата за насрещно движение и предизвикал ПТП с този автомобил, вследствие на което причинил телесна повреда на повече от едно лице, за което му е наложено наказание 8 месеца лишаване от свобода, отложено за изпълнение по реда на чл. 66, ал. 1 от НК.

Съгласно изслушаната по делото повторна техническа експертиза, непосредствено преди инцидента, видимостта на въззивника като водач на автомобила „Мерцедес” е била около 200 метра, като времето е било ясно и сухо, поради което същият е имал възможност отдалеч да възприеме всяко движещо се срещу превозно средство и да го изчака преди да предприеме маневра ляв завой, тъй като движещия се срещу него е с предимство на пътя. Вместо това обаче, въззивникът самонадеяно е предприел неочаквана маневра завой наляво, с което е предизвикал настъпването на пътно-транспортното произшествие. Независимо, че насрещният автомобил се е движил със скорост, надвишаваща разрешената за движение по подобен път – 138,5  км/ч, при позволена 90 км/ч., то основната причина за катастрофата е навлизането в насрещната лента от страна на въззивника и отнемането на предимство на движещия се срещу него автомобил. 

Предвид изложеното по-горе, отчитайки поведението на водача на лекия автомобил, който е нарушил правилата на чл.20, ал.2 и чл. 21, ал.1 от ЗДП, като се е движил с превишена скорост и не е направил опит да намали скоростта или да спре, но същевременно вземайки предвид и поведението на въззивника, който ако беше спазил правилата за движение по пътищата и беше изчакал да премине движещия се срещу него с предимство автомобил, произшествие въобще е нямало да настъпи, независимо от скоростта на движение на насрещния, съдът намира, че с това си неправомерно действие въззивникът в огромна степен е допринесл за собственото си увреждане, поради което съдът приема, че  приносът му за настъпване на вредоносния резултат е в размер на 85 %.

След като се приспадне размера на приетото съпричиняване на вредоносния резултат, то дължимото обезщетение за неимуществени вреди, следва да се определи в размер на 7350 лева.

Като е стигнал до същите правни изводи, ОС - Търговище е постановил правилно съдебено решение, което следва да бъде потвърдено, като въззивният съд на осн. чл.272 от ГПК, препраща и към мотивите на първоинстанционния съд.

Водим от гореизложеното, Варненският апелативен съд

                                               Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА решение №15/13.04.2020 г. по т.д.21/2020 г.  по описа на ОС - Търговище, в частта с която е отхвърлен иска на И.Й.И. *** срещу ЗАД „АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ“, със седалище гр.София, за заплащане на обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди, при пътно-транспортно произшествие, настъпило на 29.06.2016 г. на територията на община Омуртаг, на път II-48 – Котел – Омуртаг, за което ищецът е признат за виновен с присъда по НОХД № 205/ 2017 г. на РС-Омуртаг, но за причиняване на вредите вина има и другият водач С. И., за горницата над 7350 лева до 50 000 лева, ведно със законната лихва, считано от датата на подаване на исковата молба – 23.10. 2018 г. до окончателното изплащане.

В останалата част, решението е влязло в сила.

 

 

 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния касационен съд, при условията на чл. 280 ГПК, в едномесечен срок от връчването му на страните.

  

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  ЧЛЕНОВЕ: