Присъда по дело №39/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 39
Дата: 28 януари 2010 г. (в сила от 13 февруари 2010 г.)
Съдия: Елисавета Йорданова Радина
Дело: 20105220200039
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 януари 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

                                    година 2010                                 град Пазарджик

 

 

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД         НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА ДВАДЕСЕТ И ОСМИ ЯНУАРИ            ГОДИНА   2010

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЕЛИСАВЕТА РАДИНА

                     СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: Е.К.

                                                      Е.Ц.

 

Секретар: В.В.

Прокурор: Н.ЛАТЕВ

Като разгледа докладваното от съдия  РАДИНА

Наказателно   ОХ  дело      39     по описа за 2010 година

 

                             П   Р  И  С  Ъ  Д  И

          ПРИЗНАВА подсъдимия  Б.Р.К.  роден на *** *** Д., живущ ***, българин, български гражданин, с основно образование , неженен, неосъждан, безработен с ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 10.06.2009 г. ,  в землището на гр.Белово  , без редовно писмено позволително е отсякъл от Общински горски фонд    5.47 куб.м. иглолистни трупи / бял бор” и 0.52  куб.м. широколистни трупи / бук/ , като с това са причинени вреди на  обща стойност 543.40  лв. – престъпление по чл. 235 , ал. 1 от НК, като ОПРАВДАВА подсъдимия по повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл. 235 ал. 1 от НК  , с което  да е причинил вреди  на стойност разликата  от 543.40 лв. до  стойността по обвинението  - 595.90 лв. .

          За извършеното от подсъдимия престъпление и на основание чл. 55 ал. 1 т. 2 буква „б” във връзка с ал. 3 от НК го ОСЪЖДА  на  „ПРОБАЦИЯ”, при пробационни мерки за контрол и въздействия по чл. 42А ал.ІІ т. 1, 2   от НК

          1.Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от  ШЕСТ    месеца, с честота на явяване два пъти седмично. .

          2.Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от  ШЕСТ    месеца.

          На основание чл. 235 ал. 7 от НК предметът на престъплението 5.47 куб.м. иглолистни трупи / бял бор” и 0.52  куб.м. широколистни трупи / бук/ се отнема в полза на държавата.

          ОСЪЖДА  подсъдимият да заплати сторените по делото съдебно-деловодни разноски в размер на 85 лева.

          Присъдата подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок  от днес  пред Окръжен съд Пазарджик .

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

                                   2.

                                     

                                                              

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

МОТИВИ КЪМ НОХД  39/10г.  

 

Производството е образувано въз основа на внесен обвинителен акт от РП Пазарджик.

Обвинението е против Б.Р.К. *** за това, че на 10.06.09г. в м. Алабак в землището на гр. Белово, без редовно писмено позволително, е отсякъл от Общински горски фонд5.47 куб.м. иглолистни трупи и 1.27 широколистни трупи и с това е причинил вреда на обща стойност от 595.90 лева -  ПРЕСТЪПЛЕНИЕ по чл.235 ал.1 от НК.

В съдебно заседание представителят на РП дава становище за доказаност на обвинението като обосновава приложение на чл. 55 от НК относно определяне наказанието за извършеното престъпление. 

Подсъдимият признава вината си.

Районният съд, като   обсъди и прецени по отделно и в съвкупност събраните по делото доказателства на досъдебното производство, при спазване на разпоредбите на чл.301 НПК, ръководейки се от закона и по вътрешно убеждение, прие за установено следното:

През м. юни 2009г. подсъдимият и баща му работели към фирма, която извършвала сеч на дърва в м. Алабак, землището на гр. Белово. На сеч подлежали само маркирани за тази цел дърва, което било предварително обяснено на работниците. Независимо от това подсъдимият с моторна резачка отсякъл от отдел 324 дърва от различен вид – бял бор и бук . Трупите теглел баща му с каруца, след което били разкроявани на по- малки парчета. По време на сечта на място пристигнали свидетелите Бл. П. и М., които установили незаконна сеч на посочените по вид дърва. На място имали още отсечени и облегнати в цял ръст още три трупи бял бор . След като установили количеството дърва – 5.47 куб.м. бял бор и 1.27 куб.м. бук свидетелите съставили против подсъдимия акт, тъй като същият не им представил надлежно разрешително за сечта. 

Стойността на отсечените дърва е общо 595.90 лева.

Горните факти по делото съдът възприе като взе предвид събраните по делото на съдебното следствие гласни и писмени доказателства, които подложи същите на обстоен и задълбочен анализ. Обясненията на подсъдимия, които целят да опровергаят субективната съставомерност на деянието не се възприеха от съда. Самият той признава, че заедно с баща си за пореден ден и бил ангажиран от фирма да сече дърва, като е наясно, че на сеч подлежат само специално маркираните. Твърденията му, че дървата които отсякъл били обгорели и той се заблудил, че това е всъщност поставен печат за КГМ са опровергани от показанията на разпитаните по делото свидетели П. и М. – горски стражари , които сочат, че дървата не са  били обгорели. Съдът възприе само онези обяснения на подсъдимия, в които той твърди, че е не е отсякъл три броя дърва букови, които били облегнати в цял ръст на другите. Това се потвърждава и от показанията на горските стражари. Същите са измерили кубатурата на незаконно отсечените дърва  и са установили, че от иглолистните са 5.47 куб.м. , а широколистните ( букови) са общо 1.27 куб.м.

От заключението по изслушаната СОЕ се установи, че пазарната цена за дърва от бял бор за клас първи е100 лв., за клас втори от същия вид е 90 лева , а за буковите от клас втори – 70 лв. Установи се също, че вещото лице е извършило преглед на иззетите и съхранени дърва и при прегледа е констатирало, че буковите трупи са общо пет броя с обща кубатура от 1.27 куб.м. като се има предвид заявеното от експерта, че една трупа е около 0.25 куб.м. , то 0.75 куб .м. ( или три трупи) са били изсечени не от подсъдимия, предвид горния анализ на доказателствата. Стойността им е 0.75 куб.м. х 70 лв. или 52.50 лева. Иначе казано установено е, че отсечените от подсъдимия дърва без КГМ и без надлежно позволително от вида букови, широколистни са 1.27куб.м.  – 0.75 куб.м. или 0.52 куб.м. ,чиято стойност е  0.52 куб.м. х. 70 лева

В субективно отношение подсъдимият е съзнавал противоправността на деянието си.Съзнавал е, че няма надлежно позволително върху отсечените от него дърва, които не са били маркирани и с КГМ за сеч. Предвиждал е и целял настъпването на обществено-опасните последици.

Предвид горното съдът постанови своята присъда, с която призна подсъдимият за виновен в извършено престъпление по чл. 235, ал.12 от НК при форма на изпълнителното деяние – сеч и предмет : 5.47 куб.м. иглолистни дърва бял бор и 0.52 куб.м. широколистни трупи бук , чиято обща стойност е 543.40 лева, като го оправда по повдигнатото обвинение за извършено престъпление по чл. 235, ал.2 от НК с предмет на стойност разликата от 543.40 лева до пълната стойност по обвинението 595.90 лева.

За да определи вида и размера на наказанието, което следваше да се наложи на подсъдимия за извършеното от него престъпление съдът взе предвид критериите за неговата индивидуализация, както и целите, които следва да постигнат с налагането му визирани в чл. 36 от НК.

Обществената опасност на деянието, тъй като се касае до предмет , чиято стойност не е значителна. Като занижена съдът отчете и степента на обществена опасност на дееца, тъй като същият няма предходни осъждания , няма и данни за други нарушения по ЗГ ( виж на л. 12) или други противоправни и противообществени прояви.

Като взе предвид стойността на предмета на престъпно посегателство, както и позитивните данни за личността на подсъдимия с оглед липсата на други противозаконни прояви съдът прие, чеса налице многобройни смекчаващи обстоятелства, които в значителна степен променят характеристиката на настоящото деяние. Наред с това съдът прие, че в случа и най-лекото наказание , което е предвидено за извършеното от подсъдимия престъпление ( три месеца лишаване от свобода) би се оказало, като се наложи несъразмерно тежко, съпоставено с тежестта на нарушението. За да се спази основаният принцип за справедливост на наказанието, то следва да е съответно на престъпното деяние , за което ще се яви и справедливо възмездие и гаранция за постигане на целите от реализиране на наказателната отговорност за извършването му.  При това и като съобрази и необходимостта наказанието да изиграе целените промени в съзнанието на подсъдимия и предупредително-възпиращо въздействие в личен и обществен аспект , съдът определи наказание по чл. 55, ал.1,т.2 б.Б вр. Ал.3 от НК – по чл. 42а ал.2, т.и 2от НК при следните мерки за въздействие и контрол – задължителна регистрация по настоящ адрес с честотата на явяване два пъти седмично за срок от шест месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служите за срок от шест месеца.

 На основание чл. 235, ал. 7 от НК се постанови да се отнемат в полза на държавата дървата, съставляващи предмет на престъплението 5.47 куб.м. иглолистни трупи бял бор и 0.52 широколистни трупи (бук)  

 На основание чл. 189, ал.3 от НПК в тежест на подсъдимия се възложиха сторените съдебно-деловодни разноски  в размер на 85 лева.

 

По изложените мотиви съдът постанови присъдата си като разясни възможностите и сроковете за нейното обжалване и протестиране.          

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: