Присъда по дело №740/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 77
Дата: 28 май 2019 г. (в сила от 13 юни 2019 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20195530200740
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

№ 77                                                 28.05.2019  г.                град Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд      ПЪРВИ наказателен състав

На 28 май                                                            Година 2019

 

В публично заседание в следния състав:

 

                      Председател:  БЛАГА БОЗОВА

                       

Секретар:  ПЛАМЕНА ЯНКОВА

Прокурор: ИЛЧО ПЕТРОВ

сложи за разглеждане докладваното от съдия БОЗОВА

наказателно общ характер дело № 740 по описа за  2019 година

 

                                                   П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия С.Н.Р. - роден на *** г. в гр. Казанлък, живущ ***, българин, български гражданин, с начално образование, неосъждан /реабилитиран/, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 28.11.2018 г. в гр. Стара Загора, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Нисан 100 НХ” с рег.№ СТ 5883 АВ, собственост на М.И.Р. ***, което не е регистрирано по надлежния ред, като горепосочения лек автомобил е с прекратена регистрация от 23.11.2018 г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП – престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, като на основание чл.305, ал.5, предложение последно от НПК, във връзка с чл.78а, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000.00 (хиляда) лева.

 

ОСЪЖДА подсъдимия С.Н.Р., ЕГН **********, с посочена по-горе самоличност, ДА ЗАПЛАТИ по бюджетна сметка на ОД на МВР – гр. Стара Загора, сума в размер на 04,83 лв. (четири лева и осемдесет и три стотинки), представляваща направени разноски в хода на Бързото производство.

 

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест пред Окръжен съд – гр. Стара Загора  чрез Районен съд – гр. Стара Загора в 15 – дневен срок от днес.

 

                                                   

СЪДИЯ:

 

                                                                              

Съдържание на мотивите

 

  М О Т И В И  към присъда № 77 от 28.05.2019 година по н.о.х.д. № 740/2019 година по описа на Старозагорския районен съд:

 

Обвинението против подсъдимия С.Н.Р., роден на *** ***, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, безработен, ЕГН **********, е за това, че на 28.11.2018 година в град Стара Загора, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Нисан 100 НХ” с рег. № СТ 5883 АВ, собственост на М.И.Р. ***, което не е регистрирано по надлежния ред, като горепосочения лек автомобил е с прекратена регистрация от 23.11.2018 г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДВП – престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

Представителят на РП Стара Загора счита, че по време на съдебното следствие са събрани доказателства, които изцяло подкрепят описаната в обвинителния акт фактическа обстановка. Предлага да бъде наложено административно наказание ”глоба” в минималния размер по чл.78а ал.1 от НК.

Подсъдимият С.Н.Р. се признава за виновен. Дава обяснения, че не е знаел, че регистрацията е прекратена.

Защитникът пледира за оправдателна присъда за деянието по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, тъй като нямало умисъл за извършване на престъпление. Алтернативно пледира, че случаят е такъв по чл.9 ал.2 от НК. Алтернативно, съдът да приеме, че е налице административно нарушение, за което да бъде наложено административно наказание глоба по ЗДвП.

Съдът, като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства преценени поотделно и в тяхната съвкупност и обсъди доводите и становищата на страните, приема за установено следното:

Подсъдимият С.Н.Р. е роден на *** ***, българин, български гражданин, с начално образование, живее на семейни начала, безработен, неосъждан към процесното деяние /реабилитиран по три нох дела/, ЕГН **********.

Свидетелят Г.С.Г. бил назначен в наряд за времето от 20.15 часа до 08.15 часа на 28.11.2018 година заедно със старши полицай Д.С. на патрулен участък 1 – кв.Лозенец.

Около 21,25 часа на 28.11.2018 година спрели за проверка лек автомобил марка Нисан, модел 100 НХ”, с рег. СТ 5883 АВ на ул.Армейска до № 18 в град Стара Загора. Автомобилът се управлявал от водач, който не представил никакви документи.

Водачът на автомобила бил установен като С.Н.Р. с адрес ***. Свидетелите Г. и С. направили справка в ОДЧ на Второ РУ Стара Загора, при която се установило, че Р. е с отнето СУМПС и горепосоченият автомобил е дерегистриран. Поискали съдействие от колегите си от Сектор Пътна полиция град Стара Загора.

На място пристигнал автопатрул на Сектор Пътна Полиция в състав Пламен Петров и Евгени Коев.

На Р. бил съставен и връчен акт за установяване на административно нарушение /АУАН/, за това, че не е правоспособен водач.

Бил извършен оглед. Регистрационните табели на управлявания от Р. автомобил били свалени и иззети с АУАН, който бил съставен на водача от служителите на Пътна Полиция. Р. бил задържан за срок до 24 часа във Второ РУ Стара Загора.

Образувано е бързо производство за престъпление по чл.345 ал.2 от НК.

По бързото производство е приложена справка от Началник група ”РОППСС” за историята, регистрацията и собствеността на лек автомобил марка Нисан, модел 100 НХ”, с рег. СТ 5883 АВ от която се установява, че автомобилът е с прекратена регистрация от 23.11.2018 год. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП, т.е. непререгистрирано превозно средство.

Изложената фактическа обстановка се установява от събраните в хода съдебното следствие писмени и гласни доказателствени средства:

 – обясненията на подсъдимия, които по съществото си са направи признания. Обясненията кореспондират изцяло с показанията на разпитаните в съдебното следствие свидетели;

- показанията на свидетелите Г.С.Г., Д.Д.С. и М.И.Р., които съдът кредитира с доверие като непротиворечиви и последователни;

- прочетените на основание чл.283 от НПК материали от бързото производство - протокол за оглед на местопроизшествие от 28.11.2018 година, фотоалбум, декларация за семейно и материално положение и имотно състояние, справка за съдимост, свидетелство за регистрация част І, свидетелство за регистрация част ІІ, ,договор за покупко-продажба на МПС от 31.07.2018 год., удостоверение за техническа изправност на ППС, удостоверение за техническа изправност, нотариална такса от 31.07.2018 год., приходна квитанция от 20.12.2017 год. на стойност 50 лв., приходна квитанция от 20.12.2017 год. на стойност 77,10 лв., писмо от 30.11.2018 год. от Началник група ”РОППСС”, справка по история за ПС, справка за промяна на регистрация, справка за служебна промяна на регистрация на МПС;

- приетите писмени доказателства – справки за съдимост, съдебни бюлетини и справки за изтърпени наказания.

С оглед на гореизложеното и предвид събраните по делото доказателства, съдът намира, че извършеното от подсъдимия деяние – управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред осъществява обективните признаци на престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК.

Съгласно чл.345, ал.1 от НК, който си служи с табела с регистрационен номер, издадена за друго моторно превозно средство, или с табела, неиздадена от съответните органи, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от петстотин до хиляда лева.

Разпоредбата на чл.345, ал.2 от НК сочи, че наказанието по ал.1 се налага и на онзи, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Законодателят е предвидил в особената част на Наказателния кодекс, че се наказва лице, което управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, тоест деянието, за което е предаден на съд подсъдимия е обявено от закона за наказуемо.

Вярно е, че чл.140, ал.1 от ЗДвП предвижда, че по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По републиканските пътища, отворени за обществено ползване, включени в трансевропейската пътна мрежа, и по такива, които са извън нея, или по техни участъци се допускат само моторни превозни средства с валиден винетен стикер, залепен по начин, възпрепятстващ повторното му ползване.

В ЗДвП е налице и санкционната по своя характер норма на чл.175, ал.3 от ЗДвП, която предвижда, че се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер, т.е. че е налице административно нарушение, когато едно лице управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред.

Съдът след като съобрази чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК и  чл.175, ал.3 от ЗДвП установи, че за едно и също изпълнително деяние, а именно - управляването на моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, може да се осъществи както съставът на престъплението по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, така и съставът на административно нарушение по чл.175, ал.3 от ЗДвП във вр. чл.140, ал.1 от ЗДвП.

В Наказателния кодекс има редица примери при които едно изпълнително деяние може да бъде както престъпление, така и административно нарушение и като такива се явяват престъплението хулиганство по чл.325, ал.1 от НК и извършено нарушение по Указа за борба с дребното хулиганство, противозаконното пречене на орган на властта по чл.270, ал.1 от НК и чл.103 във вр. чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП, вменяващ задължения на водачите на моторни превозни средства да спират при подаден сигнал от контролните органи за спиране.

При преценка дали едно деяние представлява престъпление по смисъла на чл.9, ал.2 от НК или административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН трябва да се отчете степента на обществената опасност на същото, която е различна за всеки конкретен казус.

В процесния случай, от събраните по делото гласни и писмени доказателства по ясен и недвусмислен начин се установи, че на 28.11.2018 год. в град Стара Загора, подсъдимият е управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка ”Нисан 100 НХ” с рег. № СТ 5883 АВ, собственост на М.И.Р. ***, което не е регистрирано по надлежния ред, като горепосочения лек автомобил е с прекратена регистрация от 23.11.2018 год. на основание чл.143, ал.15 от ЗДВП.

При преценка степента на обществената опасност, съдът прецени на първо място личността на подсъдимия – понастоящем неосъждан /реабилитиран по чл.88а от НК/, с недобро материално състояние (от Декларация за семейно състояние и материално положение и имотно състояние се установява, че не получава доход и не притежава процесния лек автомобил (същият е собственост на свидетелката Р.) и недвижим имот), СУМПС му е отнето, но въпреки това е управлявал автомобила.

На следващо място, съдът прецени подбудите на дееца, че същият е привел в движение на процесният лек автомобил завръщайки се в страната след работа в Гърция.

Въз основа на гореизложеното, съдът достигна до извод, че в случая извършеното деяние от подсъдимия не представлява административно нарушение по смисъла на чл.140, ал.1, във вр. чл.175, ал.3 от ЗДвП.

Деянието не е с по-ниска степен на обществена опасност, произтичаща от личността на дееца, времето, начинът и подбудите за извършване на деянието.

Извършеното деяние - управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред осъществява обективните признаци на престъплението по чл.345, ал.2 вр. ал.1 НК.

В случая не е налице хипотезата на чл.9, ал.2 пр.2 НК, защото извършеното деяние формално осъществяващо признаците на състава на престъплението и не е с обществена опасност, която би могло да се приеме, че е явно незначителна.

Следва да се отчете, че пътят, по който се е движел подсъдимия е отворен за обществено ползване, макар и да е  във вътрешността на града.

Управлението на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, в случая с прекратена регистрация от 23.11.2018 год. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП е забранено от законодателя, като целта на разпоредбата /предвид формалния характер на деянието/ е да се предотврати възможността на водача да се укрие при евентуално настъпване на ПТП с негово участие, доколкото именно регистрационната табела служи за индивидуализация на моторното превозно средство, респ. тя служи и за идентификация на собственика му.

В настоящия случай, съдът намира, че защитаваните обществени отношения са били застрашени в изискуемата съгласно НК степен, обосноваваща ангажирането на наказателната отговорност на подсъдимия.

В случая приложение следва да намери разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК, тъй като същата е императивна и са налице всички изискуеми от закона предпоставки. Ето защо, съдът, освободи от наказателна отговорност подсъдимия за извършеното и описано по–горе престъпление и му наложи административно наказание глоба по чл.78а, ал.1 от НК.

Разпоредбата на чл.78а, ал.1 от НК предвижда административно наказание глоба от 1000.00 до 5000.00 лева.

При определяне размера на наказанието глоба съдът взе предвид обществената опасност на деянието, личността на дееца, цялото конкретно своеобразие на обстоятелствата, при които е извършено престъплението и всички смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства.

Съдът отчете като:

- смекчаващи вината обстоятелства – самокритично отношение, съжаление за извършеното деяние, оказано съдействие за разкриване на обективната истина;

-  отегчаващи отговорността обстоятелства – не са налице.

Отчитайки горното, съдът наложи административно наказание глоба при превес на смекчаващи отговорността обстоятелства, в минималния законоустановен размер.

 

 

Ето защо, съдът призна подсъдимия за виновен, в това, че на 28.11.2018 г. в град Стара Загора, управлявал моторно превозно средство - лек автомобил марка „Нисан 100 НХ” с рег.№ СТ 5883 АВ, собственост на М.И.Р. ***, което не е регистрирано по надлежния ред, като горепосочения лек автомобил е с прекратена регистрация от 23.11.2018 г. на основание чл.143, ал.15 от ЗДвП – престъпление по чл.345, ал.2, вр. ал.1 от НК, като на основание чл.305, ал.5, предложение последно от НПК, във връзка с чл.78а, ал.1 от НК го освободи от наказателна отговорност и му наложи административно наказание ГЛОБА в минималния законоустановен размер, а именно 1000.00 (хиляда) лева.

С оглед изхода на делото в тежест на подсъдимия се възложиха направените разноски. подсъдимият бе осъден да заплати по бюджетната сметка на ОД на МВР – гр. Стара Загора, сума в размер на 4,83 лв. (четири лева и осемдесет и три стотинки), представляваща направени разноски в хода на Бързото производство.

Водим от горните мотиви, съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                              СЪДИЯ: