Определение по дело №5417/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3578
Дата: 18 ноември 2011 г. (в сила от 5 декември 2011 г.)
Съдия: Петя Николаева Колева
Дело: 20111100205417
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

гр.С., 18.11.2011г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, 15 с-в, в открито съдебно заседание на осемнадесети ноември две хиляди и единадесета година, в състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

                                                          ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЯ КОЛЕВА

                                                                          ДЕЛЯН ДИЛКОВ

          при участието на секретаря В.К. и в присъствието на прокурор Валентин Кирилов, като изслуша докладваното от съдия Колева НЧД № 5417 по описа за 2011 г. и за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по реда на чл.457 и следващите НПК.

В СГС е депозирано предложение от Главния прокурор на Р.Б. за постановяване на определение за приспособяване на присъдата, с която българският гражданин В.С.Г. е осъден на наказание лишаване от свобода за срок от 3 години и 6 месеца за осъществено от него престъпление на територията на Ф.Р. Г.. С предложението до съда се иска да бъдат решени въпросите, свързани с изпълнение на присъдата - да се определят текстовете от Наказателния кодекс на Р.Б., на които съответства извършеното от Г. престъпление, режимът на изтърпяване на наказанието на територията на Р.Б. и определяне размера на изтърпяната и предстоящата за изтърпяване част от наказанието.

На основание чл.453, ал.1 НПК Главният прокурор на Р.Б. е приел за изпълнение присъдата, постановена от чуждестранен съд.

В съдебно заседание представителят на Софийска Градска прокуратура изразява становище, че следва да се приеме за изпълнение постановената от чуждестранния съд присъда като се приспособи по чл.244, ал.1 от НК на Р.Б. и по чл.195 ал.1 т.4 пр.2 вр. чл.194 ал.1 от НК. Прокурорът счита, че наказанието лишаване от свобода следва да бъде изтърпяно от осъдения при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открит тип и да бъде зачетено и приспаднато времето, през което осъдения е бил задържан по мярка за неотклонение и за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода”.

Защитникът на осъденото лице, в съдебно заседание, изразява становище, че следва да бъде приета за изпълнение присъдата на немския съд като досежно квалификацията на деянията поддържа казаното от прокурора.

Осъденото лице В.Г. изразява позиция, че желае да изтърпи наказанието си в България.

Софийски Градски съд като взе предвид становището на страните и материалите по делото, намери за установено следното:

За да се произнесе по настоящото производство, съставът на съда следва да вземе предвид както разпоредбите на вътрешното законодателство, така и разпоредбите на Конвенцията за трансфер на осъдени лица, съставена в Страсбург на 21.03.1983г., ратифицирана от нашата страна и обнародвана в ДВ бр. 39/10.05.1994г., както и допълнителния протокол към нея, ратифициран със закон, приет на 28.01.2004г., в сила за Р.Б. от 01.07.2004г.

В.С.Г. ***, живее в гр. С., ул. „И.” № ***, български гражданин, със средно образование, неосъждан, разведен, работи, с ЕГН **********.

С присъда от 24.08.2010г. на Окръжен съд - П., Ф.Р. Г. по дело № KLs 104 Js 10907/09 българският гражданин В.Г. е осъден на лишаване от свобода за срок от 3 години и 6 месеца за извършени престъпления по чл.152б ал.3 от НК и чл.244 ал.1 от НК на ФРГ.

Престъпленията, за които е осъден във ФРГ съответстват на престъпленията по чл.249 ал.3 вр. чл.20 ал.2 от НК и чл.195 ал.1 т.4 пр.2 вр. чл.194 ал.3 от НК на Р.Б.. Това е така, т.к. от мотивната част на приетата за изпълнение присъда и описание на обстоятелствата, при които е осъществено престъпното деяние се установява, че на 3.10.2009г. Г. заедно с преследвания отделно Н. се срещнали във Франкфурт с две неизвестни лица и получили от тях устройство за разчитане на данни и оптична камера. Същия ден двамата се отправили към филиала К. на Р. № 11, 63311 и монтирали незабелязано декоративна лайсна на банкомата пред вградените входни устройства за разчитане на данните и закрепили отгоре оптична камера. Устройствата седели на банкомата в продължение на 3 часа. Били копирани около 80 записи на клиентски данни. След 3 часа двамата свалили устройствата и ги предали на неизвестните лица. На 4.10.2009г. Г. и Н. получили отново устройството за разчитане на данните и камерата, за разузнаят още банкови данни. Те отново монтирали устройствата във филиала на К. на Р.. На този ден манипулацията била забелязана, дошла полиция, а двамата си тръгнали от мястото.

В периода 4-15.10.09г. неизвестни лица произвели 21 фалшифицирани дебитни карти и 7 броя гифт карти на фирма К&L.

На 10.10.09г. неизвестно лице предало на Г. и Н. лаптоп, декоративна лайсна с миникамера и входно устройство за разчитане на данни, както и произведените 7 гифт карти на фирма К&L.

На 11.10.09г. двамата били проверени и задържани на магистрала А3 в района на гр. П. като пътници в автобус за международен превоз с крайна цел С..

С действията си, според присъдата от 24.08.2010г. на Окръжен съд - П. Г. е осъществил престъпление фалшификация на разплащателни банкови карти с гаранционна функция, извършено в съучастие. Деянието е квалифицирано по немския НК като фалшификация на разплащателни банкови карти с гаранционна функция, извършена в съучастие. Настоящият състав, при постановяване на своето решение, се ръководи от фактите, изложени в съдебния акт на осъдилата държава и съобразно тези фактически положения обосновава и своите правни изводи за текста от закона на Р.Б. предвиждащ отговорност за извършеното престъпление. Съобразно мотивите на преценявания съдебен акт, действията на Г. са се изразили в монтиране на техническо средство за придобиване на информация от банкови карти. Именно поради това и настоящият състав прие, че престъплението по чл.152б ал.1 и чл.25 ал.2 от НК на ФРГ съответства на този по чл.249 ал.3 вр. чл.20 ал.2 от НК на Р.Б., т.к. Г. е осъден за това, че е монтирал заедно с Н. устройства за разчитане на данни от банкомати и в този смисъл извършеното от него покрива признаците на състава на престъплението по чл.249 ал.3 вр. чл.20, ал.2 от българския наказателен закон. Съдът не споделя доводите на прокурора, че деянието следва да бъде квалифицирано като такова по чл.244 ал.1 от НК, т.к. посоченият текст касае прокарване в обращение на подправени платежни инструменти, служене с такива, за които деецът знае, че са подправени или пренасяне през границата на страната. В коментираната присъда не е установено Г. да е прокарвал в обращение подправени платежни инструменти, нито служене с такива, още по-малко пренасяне през границата на страната, а единствено и само монтиране на техническо средство за събиране на информация за съдържанието на платежен инструмент.

От коментираната присъда е видно, че Г. е осъден и за това, че на 26.09.09г. около 13 ч. взел от служебните помещения на Г.К., К. № ****, Н. Ф. CnMemory 4 GB на стойност 9,99 евро, за да задържи стоката за себе си без да я плати. За отварянето на пластмасовата опаковка на Ф.та Г. използвал нож за рязане на килими, който носел в незакопчаното си яке. В присъдата е прието, че Г. е виновен и осъден за престъпление по чл.244 ал.1 от НК на ФРГ – въоръжен грабеж. Изложеното в присъдата на Окръжен съд П. за престъпната дейност на Г. по този пункт съответства на престъплението по чл.195 ал.1 т.4 пр.2 вр. чл.194 ал.3 от българския НК.

 

В санкционните части на разпоредбите на чл.249 ал.3 от НК и на чл.195 ал.1 от НК са визирани наказания съответно лишаване от свобода за срок от една до осем години и глоба в двойния размер на получената сума за първото и от една до десет години лишаване от свобода за второто престъпление. В този смисъл наложеното от съда в П. на Г. наказание лишаване от свобода в размер на 3 години и 3 месеца за първото престъпление и 8 месеца за второто съответстват на допустимите от българското законодателство наказания. Наред с това, видно от съдържанието на първоинстанционния съдебен акт на немския съд, след като е индивидуализирал наказанието за всяко престъпление, за което е признал Г. *** е определил общо наказание и е увеличил същото на 3 години и 6 месеца като е постановил В.Г. да понесе наказание лишаване от свобода в размер на 3 г. и 6 м. и именно по този начин присъдата на Окръжния съд в гр. П. от 24.08.10г. следва да бъде приета за изпълнение.

Съобразявайки императивните изисквания на приложимия пенитенциарен закон наказанието лишаване от свобода за срок от 3 години и 6 месеца следва да бъде изтърпяно от осъденото лице при първоначален общ режим в затворническо общежитие от открот тип.

На основание чл.457, ал.5 НК следва да бъде зачетено предварителното задържане на осъдения В.Г. в Република Г. в размер на 402 дни както и изтърпяна част от наложеното наказание, считано от 17.11.2010г. до влизане на определението в сила.

Водим от горното, съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

На основание чл.457, ал.3 от НПК ПРИЕМА ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ присъда от 24.08.2010г. на Окръжен съд - П., Ф.Р. Г. по дело № KLs 104 Js 10907/09, с което българския гражданин В.С.Г. с ЕГН ********** е осъден на лишаване от свобода за срок от 3 години и 6 месеца за извършени престъпления по чл.152б ал.3 от НК и чл.244 ал.1 от НК на ФРГ, съответстващи на престъпления по чл.249 ал.3 вр. чл.20 ал.2 от НК и чл.195, ал.1 т.4 пр.2 вр. чл. 194 ал.3 от НК на Р.Б..

На основание чл.457, ал.3 от НПК и чл.61, т.3 вр. чл.59, ал.1 от ЗИНЗС ОПРЕДЕЛЯ първоначален ОБЩ режим за изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода в затворническо общежитие от открит тип.

На основание чл.457, ал.5 от НПК ПРИСПАДА предварителното задържане на осъдения във ФРГ в размер на 402 дни и времето, през което осъдения във ФРГ В.С.Г. е изтърпявал част от наложеното му наказание, считано от 17.11.2010г. до влизане на определението в сила.

Определението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред САС.

След влизане в сила на определението препис от него да се изпрати на СГП за привеждането му в изпълнение.

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                       2.