Решение по дело №309/2017 на Районен съд - Кнежа

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 януари 2018 г.
Съдия: Мая Павлова Кончарска
Дело: 20171430200309
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ … / 2018 год.

 

гр. Кнежа, 18.01.2018 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

КНЕЖАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, в публичното заседание на осемнадесети януари през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Мая Кончарска

 

                                               Съдебни заседатели:   1.  …………………………

                                                                                        2.  …………………………  

при секретаря Силвина Хлебарска

и участието на прокурора ………………………………………………………,

като разгледа докладваното от съдията Кончарска НАХ дело № 309 по описа за 2017 година на Районен съд – гр. Кн.  и на основание доказателствата по делото и закона

 Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА обвиняемия Р.С.Г., роден на *** ***, с постоянен адрес:***, българин, с българско гражданство, със средно образование, учащ, неженен, неосъждан, с ЕГН **********,  за  ВИНОВЕН  в това, че:

На 20.10.2017 год. в с. Бр., общ. Кн., обл. Пл., без надлежно разрешително (каквото се изисква съгласно чл. 7 от ЗКНВП) държал в ползван от него лек автомобил „Пежо 306“ с рег.№ ********, високорисково наркотично вещество – 3.464 грама амфетамин на стойност 103.92 лв., опакован в черен полиетиленов плик, поставен в кутия от цигари „ММ“, като случаят е маловажен,  поради което и на основание чл. 378, ал. 4, т. 1 от НПК във връзка с чл. 354а, ал. 5 вр. ал. 3, т. 1, във вр. с чл. 78а, ал. 1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност, като му НАЛАГА административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1 000 (хиляда) лева в полза на бюджета на съдебната власт, вносими по приходната сметка на Районен съд – гр. Кн.

 

ОТНЕМА на основание чл. 354а, ал. 6 от НК в полза на държавата остатъкът от наркотично вещество амфетамин – 3.394 гр., след изследването, предаден в Централно митническо управление – гр. С., отдел „МРР – НОП“,  който след влизане в сила на решението да бъде унищожен.

 

ОТНЕМА на основание чл. 53, ал. 1 , б. „а“ от НК в полза на държавата приобщените по делото веществени доказателства  – 1 бр. кутия от цигари „ММ“; 1 бр. жълто-зелен найлон; 1 бр. парче от черен полиетиленов плик; 19.725 грама бяло прахообразно вещество, което НЕ представлява наркотично вещество, опаковано в найлонов плик и етикирано с надпис „№ 2 ВД към ХЕ № Н-262/ 02.11.2017 год. на БНТЛ – ОДМВР – гр. Пл. и към ДП № ЗМ 195/ 2017г. – РУ Кн.“; 1 бр. електронна везна с размери 12см х 6.5см с дисплей, бутони и теглителна част, сива на цвят, с прозрачен капак, които след влизане в сила на настоящото решение да бъдат унищожени, като вещи без стойност.

 

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал.3 от НПК Р.С.Г., с ЕГН **********,***, да заплати по сметка на ОД МВР – Пл. сумата от 102.13 лв. (сто и два лева и 13 ст.) – разноски по делото за физико-химична експертиза.

 

Решението може да бъде обжалвано и протестирано по реда на Глава двадесет и първа от НПК, пред Пл. ОС – в 15-дневен срок от днес.

 

Препис от настоящото решение незабавно да се връчи на РП – Кн.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

Съдържание на мотивите

Мотиви към  РЕШЕНИЕ  № 14/ 2018 год.

по НАХ дело № 309/ 2017 год. по описа на Районен съд –

гр. Кнежа

 

Производството е по реда на глава ХХVІІІ от НПК.

С Постановление № 546/2017г. от 20.12.2017 год. Районна прокуратура – гр. Кн. е внесла в Кж Районен съд на основание чл. 375 от НПК предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК на Р.С.Г., с ЕГН **********, за престъпление по чл. 354а, ал.5 във вр. с ал.3, т.1 от Наказателния кодекс.

Районна прокуратура гр. Кн. – редовно призована, в съдебното заседание не изпраща представител.

Обвиняемият Р.С.Г. – редовно призован, участва лично в процеса и с упълномощен защитник – адв. П.Д. ***.

Обвиняемият признава вината си, съжалява за извършеното и моли съда да му наложи глоба в минимален размер. Защитникът пледира обвиняемия да бъде освободен от наказателна отговорност на основание чл. 78а от НК с налагане на административно наказание Глоба в размер на 500 лв. с оглед разпоредбата на чл. 78а, ал.5 НК.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Р.С.Г., роден на *** ***, с постоянен адрес:***, българин, с българско гражданство, със средно образование, неженен, учащ /студент/, неосъждан, с ЕГН **********, е привлечен в качеството на обвиняемо лице за това, че:

На 20.10.2017 год. в с. Бр., общ. Кн., обл. Пл., без надлежно разрешително (каквото се изисква съгласно чл. 7 от ЗКНВП), държал в ползван от него лек автомобил „Пежо 306“ с рег.№ ********, високорисково наркотично вещество – 3.464 грама амфетамин на стойност 103.92 лв., опакован в черен полиетиленов плик, поставен в кутия от цигари „ММ“, като случаят е маловажен – престъпление по чл. 354а, ал.5 вр. ал.3, т.1 от НК.

През м. октомври 2017 година св. М. М. – мл. криминален разузнавач при РУ Кн., получил информация, че в частен дом в с. Бр., на ул. „Д. Бл.“ № **, се съхраняват наркотични вещества. Полицейският служител уведомил за така получената информация началник група КП – св. К. Д. и двамата планирали проверка на адреса, като на 20.10.2017 год. предприели наблюдение на същия.

Около 16 часа и 15 мин. на горепосочената дата свидетелите М. и Д. видели, че пред дома спрял лек автомобил „Пежо 306“ с рег.№ *********. Двамата тръгнали към превозното средство и в същото време от него слязъл водача. Полицейските служители се представили на същия и му поискали документи за самоличност. От предоставената им лична карта установили, че това бил обвиняемият Р.С.Г.. Попитали същия държи ли в себе си или в управляваното от него МПС забранени вещества или вещи, които да са предмет на престъпление. Обв. Г. отрекъл да държи подобни вещи и вещества, но дал съгласие да бъде проверен автомобила. В хода на извършената полицейска проверка, под волана на МПС, в отсека на електрическите предпазители, свидетелите намерили кутия от цигари марка „ММ“, съдържаща увито в найлонов плик сухо вещество с жълто-златист цвят. Попитали обвиняемия какво е това, а той отговорил, че е „пико“. С протокол по чл. 81 от ЗМВР намереното вещество било иззето и впоследствие предадено на разследващия орган. 

Полицейските служители питали обв. Г. дали държи подобни вещества и другаде, като той отговорил, че в стаята си в дома на адреса държи друго прахообразно вещество, което сам определил като амфетамин и не отказал да го покаже на органите на полицията. След това завел свидетелите в стаята и доброволно им предал черен полиетиленов плик, който съдържал бяло вещество на прах и бучки.

За намереното в автомобила вещество обвиняемият обяснил, че го е закупил за собствени нужди, без да съобщава кога, къде и от кого.

Съгласно заключението на назначената и изготвена в хода на разследване физико-химична експертиза, предаденото доброволно от обвиняемия Г. бяло прахообразно вещество (обозначено като обект № 1) не представлява наркотично вещество от рода на амфетамините, кокаина, хероина или др. подобни. Нето теглото на обекта било 19.787 гр., като при провеждане не експертизата били изразходени 0.062 гр. и са останали 19.725 гр., приобщени като веществено доказателство по делото.

Намереното при проверката на автомобила вещество, обозначено като обект № 2, представлява амфетамин с нето тегло 3.464 гр. При провеждане на експертизата са изразходени 0.070 гр. и са останали 3.394 гр., които са били предадени на Агенция „Митници“ – С., ЦМУ – Отдел „Борба с наркотрафика“.

Амфетаминът подлежи на контрол съгласно Единната конвенция по упойващи вещества на ООН от 1961 год., която е ратифицирана от Република България, както и Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите. Съгласно Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, Приложение № 1 към чл. 3, т.1 – Списък І от същата Наредба, амфетаминът е в списъка на „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина“.

Съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 год. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, стойността на наркотичното вещество амфетамин е 30 лева за един грам или стойността на намерения в автомобила на обвиняемия Р.Г. амфетамин е възлиза на 103.92 лв.

Горната фактическа обстановка се установява при съвкупна преценка на приетите като доказателства по делото гласни и писмени доказателства, събрани в хода на досъдебното производство – показанията на свидетелите М. М. и К. Д.; протокол за оглед на местопроизшествие от 20.10.2017 год. и фотоалбум към него; протокол за извършена физико-химическа експертиза № Н-262 от 01.11.2017 год.; протокол за оценка на наркотични вещества от 01.12.2017 год.; протокол за проверка на лични вещи и превозни средства на осн. чл. 81 от ЗМВР и протокол за извършена проверка в помещение със съгласие на собственика или обитателя или в тяхно отсъствие на осн. чл. 83 от ЗМВР – двата от 20.10.2017 год.; протокол за доброволно предаване от 20.10.2017 год.; разписка от 23.10.2017 год.

Показанията на свидетелите кореспондират помежду си, взаимно се допълват и не си противоречат, кореспондират и с писмените доказателства по делото, поради което съдът ги кредитира изцяло.

Съдът кредитира като обосновано и обективно заключението на извършената физико-химична експертиза на БНТЛ при ОДМВР – Пл. Заключението на експертизата съответства на събрания по делото доказателствен материал. Безспорно от същото се установява, че  инкриминираното количество наркотично вещество е амфетамин.

Привлечен и разпитан като обвиняемо лице, Р.С.Г. се е възползвал от правото да не дава обяснения по обвинението. Пред съда, в проведеното с.з. същият признава вината и изразява съжаление за стореното.

От така установената по несъмнен начин фактическа обстановка е видно, че с деянието обвиняемият Р.С.Г. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 354а, ал.5 във връзка с ал. 3, т.1 от НК, а именно: На 20.10.2017 год. в с. Бр., в л.а. Пежо 306 с рег. № ********, без надлежно разрешително е държал високорисково вещество – амфетамин с общо нето тегло 3.464 грама на стойност 103.92 лв.

Държането на наркотици е типично формално престъпление, засягащо обществените отношения, които защитават от посегателство живота и здравето на гражданите, изразяващо се в осъществяване на фактическа власт върху високорисково наркотично вещество. Безспорно такова се явява описаното в постановлението на прокурора вещество – амфетамин с общо нето тегло 3.464 гр.

От обективна страна, обв. Р. Г. е осъществил фактическа власт върху високорисково наркотично вещество – амфетамин. От събраните по делото доказателства не се установи същият да е имал надлежно разрешително за държането на наркотичното вещество. Държането е факт, който предполага несъмненото доказване, че едно лице осъществява фактическа власт върху даден предмет. За разлика от граждански процес, в наказателния процес не съществува разграничение между владение и държане – и в двата случая се осъществява фактическа власт върху движима вещ, като е без значение интелектуалната страна – намерението, с което се държи вещта. Ето защо дори държането на инкриминираното количество амфетамин да е било осъществявано без да е налице своене /т.е. да има психично отношение към вещта, такова каквото собственика го има/, то това е достатъчно за съставомерността на деянието.

Случаят е маловажен от обективна страна, тъй като количеството амфетамин е незначително, цената на наркотичното вещество е ниска, което понижава и степента на обществена опасност на деянието. Същевременно не са налице предпоставките на чл. 9, ал.2 НК, тъй като се касае до държане на високорисково наркотично вещество – амфетамин, поради което и не отпада изискването на закона за наличието на престъпление. Случаят не може да се определи като явна незначителност на деянието, нито пък може да отпадне изцяло обществената опасност на същото.

От субективна страна, деянието е извършено при пряк умисъл като форма на вината – чл. 11, ал.2 НК. Обвиняемият е съзнавал, че на инкриминираната дата без надлежно разрешително държи високорисково наркотично вещество – амфетамин. Обвиняемият е наказателно-отговорно лице, без данни изключващи възможността да носи наказателна отговорност или такива, подлагащи на съмнение неговата вменяемост. 

За престъпление по чл. 354а, ал.5 във вр. с ал.3, т.1 от НК е предвидено наказание Глоба до хиляда лева.

Обвиняемият Р.С.Г. е пълнолетно лице.

Видно от приложеното свидетелство за съдимост на обв. Г. е, че същият не е осъждан за престъпления от общ характер, както и към датата на извършване на деянието /20.10.2017 год./ не е бил освобождаван от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV, Глава осма от общата част на Наказателния кодекс.

В резултат на деянието не са настъпили имуществени вреди.

При така събраните доказателства съдът намери, че обвиняемият следва да бъде освободен от наказателна отговорност, като на основание чл. 78а, ал.1 от НК му бъде наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1 000 (хиляда) лева.

Определяйки размера на наказанието, съдът съобрази разпоредбата на чл. 78а от НК към момента на извършване на деянието, съгласно която наказанието ГЛОБА се налага в размер от 1000 лв. до 5000 лв.

При определяне размера на наказанието съдът взе предвид личността на обвиняемия /семейно положение, социален статус/, като прие смекчаващи отговорността обстоятелства – понастоящем същият е студент, няма данни да работи, изразява съжаление за извършеното, ниска стойност на наркотичното вещество. 

Съдът отчита, че деецът не представлява голяма обществена опасност, нито пък самото деяние е с висока степен на обществена опасност.

Вещественото доказателство – остатък от наркотично вещество амфетамин /3.394 гр./, след изследването е предаден в Централно митническо управление – гр. С., отдел „МРР – НОП“. На осн. чл. 354а, ал.6 от НК наркотичното вещество, предмет на престъплението, следва да бъде отнето в полза държавата и унищожено.

По отношение на другите приобщени по делото веществени доказателства, съдът прие, че същите следва да бъдат отнети в полза на държавата и след влизане в сила на съдебния акт да бъдат унищожени, като вещи без стойност.

При този изход на процеса, съдът осъди обвиняемия да заплати в полза на ОД МВР – Пл. направените по делото разноски в размер на 102.13 лв. за физико-химична експертиза.

Мярка за неотклонение спрямо обвиняемия не е взета.

По изложените съображения, съдът постанови решението си.

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: