Р Е Ш Е Н И Е № 96
Гр. Оряхово, 25.09.2018 г.
В И М Е Т О Н А Н
А Р О Д А
Оряховският районен съд, гражданско отделение, в публично съдебно
заседание на 20.09.2018 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИНА ПАВЛОВА
При участието на секретаря Ахинора
Бориславова, като разгледа докладваното
от съдията гр. дело № 583 по описа на съда за 2018 г.,
за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството
е по реда на чл. 28, ал. 1, във вр. чл. 26, ал. 1, вр. Чл. 25, ал. 1, т. 3 от Закона за закрила на детето (ЗЗДет).
Образувано е
по подадена от Дирекция „Социално подпомагане“ (ДСП) – гр. Оряхово молба за на
настаняването на детето А.К.А., ЕГН ********** в професионално приемно
семейство на М.С.Ф. за срок от 2 години или до настъпване на законна причина за
изменение на постановената мярка. Посочено е, че майката на детето – Т.П.К. не
работи и няма доходи, няма подкрепяща среда и близки, а е напуснала дома на
бащата на детето К.А.А., тъй като последният
злоупотребявал с алкохол и правел скандали. С оглед направено проучване по
случая е установено, че детето А. е дете в риск, останало без родителска грижа
и спрямо него е предприета спешна мярка за закрила, като е настанено по
административен ред в професионалното приемно семейство на М.С.Ф., съгласно
Заповед № ЗД/Д-ВР-135/22.08.2018 г. на Директора на ДСП гр. Враца.
В съдебно заседание представителят на Дирекция „Социално подпомагане“ – гр. Оряхово поддържа представения по делото социалния доклад и молбата, като изразява становище за настаняване на детето в семейството на приемния родител по съдебен ред, като с оглед заявената пред съда готовност от родителите на детето за реинтеграция на същото, намира за удачно настаняването да бъде за продължителност от една, а не от две години.
В откритото съдебно заседание майката на детето потвърждава невъзможността си да полага грижи за А., тъй като е без работа и в момента живее в гр. София при роднини. Излага готовност, че след намирането на работа, тя ще предприеме мерки за връщане на детето при нея, както и че е запозната с процедурата и сроковете за това. Изразява становище, че бащата не може да се грижи за детето, тъй като злоупотребява с алкохол и все още е безработен.
Бащата на детето от своя страна заявява, че работи в гр. София и че преди един месец е подал молба за реинтеграция на детето, по която очаква отговор от Отдел „Закрила на детето“ в гр. Брусарци. Пояснява, че за голямото им дете – Камелия А. се грижат родителите му в с. Крива бара, както и той в дните от петък до неделя, когато се прибира от гр. София. Най-малкото от децата им с Т.К. – детето Методи, се намира към момента в гр. Козлодуй в приемно семейство, като за него също е подал молба за реинтеграция. Изразява пред съда готовност и възможност да върне децата си при него и да полага грижи за тях.
Заинтересованата страна М.Ф. заявява, че детето се чувства добре в нейния дом и желае да продължи грижите си за него. Изразява становище, че е изградила прекрасни отношения с детето, което е много спокойно, послушно и добро, както и че до момента не е споменавало или плакало за родителите си.
Съдът, след като съобрази доводите на страните и обсъди събраните доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
От Удостоверение за раждане, издадено въз основа Акт за раждане № 55/22.02.2016 г. на Община Криводол се установява, че детето А.К.А., с ЕГН ********** е родено от майка Т.П.К., с ЕГН ********** и баща К.А.А., с ЕГН **********.
От социалния доклад, който съдът кредитира като обективен и задълбочен, разгледан съвкупно с изложеното от страните, се установява по несъмнен начин, че биологичните родители на детето А. са полагали грижи за него до 22.08.2018 г., когато от майката Т.К. е подадена молба за настаняването му в приемно семейство. Заявила е, че е напуснала дома на бащата на детето, поради постоянни скандали и проблеми. Няма жилище, няма подкрепа от родители и роднини, безработна е и няма възможност да се грижи за детето. В деня на настаняването му при приемен родител, бащата К.А. и изявил желание да се грижи за него, като се очаква завършването на започнато проучване относно родителските му качества и възможности. Проучването на родител е със срок до четири месеца, като може да бъде и удължено по различни съображения на социалните работници. Първоначалната информация от ДСП Лом относно бащата е, че същият има криминално досие, с регистрирани скандали в дома му и многократни посещения на полицейски служители по повод на същите, като не са изложени данни за трудова заетост на бащата. Отразено е също, че при настаняването на детето в семейството на М.Ф., детето А. е реагирало много спокойно, позволило е да му се радват и общуват с него и не е проявило нежелание за контакт с приемния родител. Отправена е препоръка детето да продължи да се отглежда от приемния родител, при който се чувства добре и в най-пълна степен са задоволени неговите потребности и интереси. Всички тези данни са взети предвид и установени също и при последващото оценяване на случая, представено по доклад на ДСП Враца от 27.08.2018 г.
От
Заповед № 06-РДПС-0022/31.07.2018 г. се установява, че М.С.Ф. с настоящ адрес ***
следва да бъде вписана в регистъра на утвърдените приемни семейства като
професионално и подходящо за отглеждане на едно дете от 1 до 10-годишна възраст
и че същата е подходяща и за спешно настаняване.
Видно от приложената по делото Заповед № ЗД/Д-ВР-135/22.08.2018 г. на Директора на ДСП Враца, детето временно е настанено отново в професионалното приемно семейство на М.С.Ф., до произнасяне на съда с решение по чл. 28 ЗЗДет, където са създадени добри условия, гарантиращи неговото правилно развитие.
Към делото е представена и молбата на майката от 21.08.2018 г. до Директора на ДСП Враца за настаняване на детето в приемно семейство, поради невъзможността й да осигури битово и финансово отглеждането на детето А., както и декларация по чл. 84, ал. 2 СК.
С оглед на изложеното съдът намира, че безспорно са налице обстоятелствата по чл. 25, ал. 1, т. 3 ЗЗДет – към момента родителите се намират в трайна невъзможност да отглеждат детето. Относно майката на детето тази невъзможност е заявена от самата нея, установява се от проучването на случая и се поддържа от Т.К. и в съдебно заседание. Бащата К.А. и заявил желание да се грижи за детето, като е подал молба до съответните органи за реинтеграция на детето, като в съдебно заседание се поддържа това негово желание, като се твърди наличие на доходи от работа в гр. София и възможности за отглеждането на детето в с. Крива бара, общ. Брусарци. Към настоящия момент обаче проучването на този родител не е приключило и се очаква постъпването на доклад относно средата, възможностите и родителската годност на К.А. да осигури здравословна и безопасна среда за отглеждането на детето. Едва след приключване на проучването, настаняването на детето може да бъде прекратено и същото да продължи да се отглежда при съответния родител. Именно затова представителят на ДСП Оряхово изрази становище за настаняване на детето за една година, поради заявката от страна и на двамата родители да осигурят подходяща среда и средства за отглеждане на детето и връщането му за отглеждане от съответния биологичен родител. От своя страна приемният родител заявява желание и готовност да продължи грижата си за детето А.А., като изразява наличие на голяма близост и привързаност към детето, както и на детето към приемното семейство.
При определяне на мерките за закрила на детето съдът следва да съобрази поредността по чл. 26, ал. 1, освен ако това не е в интерес на детето (чл. 28, ал. 4, изр. второ ЗЗДет). В тази връзка с оглед изложените по-горе обстоятелства съдът намира, че в случая единствено подходящата мярка за закрила на детето и в негов интерес се явява настаняването му в професионалното приемно семейство на М.С.Ф., в което детето се отглежда от 22.08.2018 г. Въпреки краткия срок на отглеждане в приемното семейство, детето има близки отношения с приемния родител, приема го много добре и се чувства спокойно, като през периода на неговото отглеждане е установено, че то се чувства много добре, че са задоволени потребностите му и че му е осигурена сигурна и спокойна семейна среда. Настаняването следва да се постанови за срок от 1 година или до настъпване на законна причина за изменение на поставената мярка, с оглед данните за желание и готовност на биологичните родители за реинтергация на детето в най-кратък срок.
По изложените съображения и на основание чл. 28, във вр. с чл. 26, ал. 1, във вр. с чл. 25, ал. 1, т. 3 ЗЗДет, Оряховският районен съд
Р Е Ш И:
НАСТАНЯВА детето А.К.А., с ЕГН **********, родено от майка Т.П.К., с ЕГН ********** и баща К.А.А., с ЕГН ********** в професионалното приемно семейство на М.С.Ф., ЕГН **********, с настоящ адрес *** за срок от 1 (една) година или до настъпване на законна причина за изменение на поставената мярка, поради установена към момента трайна невъзможност на родителите да отглеждат детето.
РЕШЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение.
ПРЕПИС от решението да се връчи на ДСП Оряхово и заинтересованите страни за сведение и изпълнение, като по отношение на майката Т.К. – същото да се връчи на заявения от нея настоящ адрес в гр. София, кв. „Нови искър“, ул. „Иглика“ № 40.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд гр. Враца в 7-дневен срок от връчването му на страните.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: