Решение по дело №64/2019 на Районен съд - Тервел

Номер на акта: 36
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 9 юли 2019 г.)
Съдия: Ганчо Манев Драганов
Дело: 20193250200064
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№________

гр.Тервел 21.06.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Тервелски районен съд в публично съдебно заседание на дванадесети юни, две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател: Ганчо Драганов

 

с участието на секретаря Милена Димова разгледа докладваното от районния съдия Ганчо Драганов НАХ дело №64 по описа  за  2019 година на Тервелски районен съд и за да се произнесе взе предвид следното:

Съдебното производство е образувано по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Д.С.Д. с ЕГН-********** *** срещу Наказателно постановление № 19-0355-000306 от 07.05.2019г., издадено от началник РУ към ОДМВР ДОБРИЧ, РУ ТЕРВЕЛ упълномощен с M3 № 81213-515/14.05.2018 г., по силата на което за установено административно нарушение  по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДП му е наложено административно наказание на основание чл.174 ал.1, т.2 от ЗДП –„глоба”  в размер на 1000 лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 12 месеца.

Жалбоподателя не се явява лично, представлява се по делото от процесуален представител адв.Георги Теневв. 

В своята жалба оспорва извършеното нарушение, по същество оспорва наказателното постановление, като твърди, че същото е незаконосъобразно и издадено при съществени нарушения на процесуалните правила.  

Въззиваемата страна  редовно призована, не се представлява.

Актосъставителя свидетеля – К.П.К. редовно призован се явява.

По делото беше допуснат и разпитан свидетеля по установяване на нарушението и съставяне на АУАН С.Ж.Г..

По делото  бяха представени и приети следните писмени доказателства: наказателно постановление №19-0355-000306 от 07.05.2019г., акт за установяване на административно нарушение №0639218/27.01.2019г., талон за изследване от 27.01.2019г., протокол за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества от 27.01.2019г., протокол за химическа експертиза за определяне концентрацията на алкохол или друго упойващо вещество в кръвта №82/28.01.2019г., постановление за прекратяване на досъдебно производство на РП Добрич, ТО Тервел.

След преценка на събраните в хода на съдебното дирене писмени и гласни доказателства и наведените от страните доводи, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

На 27.01.2019 г., около 17.20ч. в гр.Тервел. жалбоподателя Д.С.Д. управлявайки лек автомобил „Мерцедес Е 200 ЦДИ” с ДК № ТХ 48-07 XT, собственост на сина му Р.Д.С. в близост до кръстовището образуващо се между ул. „Цар Иван –Асен II” и ул. „Стара планина“ забелязал, че в лентата му за движение има спрял лек автомобил и предприел маневра по заобикалянето му, като подал мигач. Неочаквано водача на спрелия автомобила предприел действия по привеждане в ход на МПС, а впоследствие и маневра завой в ляво. Въпреки, че Д. незабавно задействал спирачния механизъм на управлявания от него автомобил не успял да овладее МПС, в резултат на което между двамата автомобила последвал сблъсък.

На местопроизшествието пристигнали полицейските служители К.П.К. и С.Ж.Г. и извършили тестване с техническо средство „Алкотест дрегер - 7510“ на жалбоподателя. Д.Д., при който техническото средство отчело, като показател 1,24 промила в издишания въздух. Свидетеля К. на място съставил АУАН като описал в него, като нарушение, че жалбоподателя управлява МПС след употреба на алкохол с показания 1,24 промила. Като юридическа квалификация на нарушението посочил чл.5 ал.3, т.1 от ЗДП. Жалбоподателя не се съгласил с показанията на техническото средство и пожелал да даде кръвна проба за изследване, което и било сторено по надлежния ред.

С оглед показанията на техническото средство, а именно 1,24 промила наличие на алкохол в кръвта на Д., материалите по административно наказателното производство били изпратени по компетентност на Районна прокуратура Добрич – ТО – Тервел за образуване на досъдебно производство, още повече, че било установено и травматично увреждане на пътника в автомобила на жалбоподателя при настъпилото ПТП.

Било образувано досъдебно производство № 10/2019г. по описа на РУ – Тервел. По досъдебното производство била назначена съдебно химическа експертиза за установяване наличието на алкохол в кръвта на Д., като от извършеното химическо изследване се установило съдържание на алкохол в кръвта му от 1,15 промила.

С Постановление от 25.04.2017 г. районния прокурор прекратил наказателното производство поради липса на извършено престъпление от общ характер по смисъла на НК и изпратил копие от това постановление след влизането му в сила на началника на РУ – Тервел за ангажиране на административнонаказателната отговорност на Д..

Административно-наказващият орган  началника на РУ - Тервел, издал атакуваното наказателно постановление единствено на база акта за установено административно нарушение в което описал като нарушение: - „За това, че на 27.01.2019 г. в 17:25 часа в ГР.ТЕРВЕЛ на УЛ.ЦАР ИВАН АСЕН II - посока центъра на гр. Тервел като Водач на лек автомобил - МЕРЦЕДЕС Е 200 ЦДИ с peг.№ ТХ4807ХТ, държава БЪЛГАРИЯ при обстоятелства: управлява лек автомобил "Мерцедес Е200 ЦЦИ" с рег.№ ТХ4807ХТ собственост на Румен Д.С. като при извършената проверка се установи, че управлява МПС под въздействието на алкохол, констатирано в 18.33ч. с "Алкотест Дрегер 7510" с фабричен номер ARBA 0074, редовно тариран и работещ по инструкция, определящ съдържанието на алкохол чрез издишваният от водача въздух, на който индикацията отчете 1,24 промила“.

          Независимо от основанията за атакуване на издадения от особена юрисдикция правораздавателен акт, съдът прецени административнонаказателното производство изцяло, какъвто е пределът на въззивната проверка, визиран в чл. 314 ал. 1 от НПК, към който препраща чл. 84 от ЗАНН, при което установи следното:

Жалбата, като депозирана в срока по чл. 59 ал. 2 от ЗАНН, от лице, разполагащо с активна процесуална легитимация, е допустима.

Разгледана по същество, същата се явява и основателна.

В административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до неговата цялостна отмяна.

Съгласно чл.36 ал.2 от ЗАНН, без приложен акт административнонаказателна преписка не се образува освен в случаите, когато производството е прекратено от съда или прокурора или прокурорът е отказал да образува наказателно производство и е препратено на наказващия орган.

В настоящият случай сме изправени именно пред хипотезата когато административнонаказателната преписка се образува в следствие на прекратяване на досъдебното производство от прокурора и препращане на наказващият орган.

При явно установено нарушение, вместо да издаде наказателно постановление на база постановление за прекратяване на досъдебно производство от прокурора и да опиша в наказателното постановление правилното нарушение и обстоятелства, при които е била извършено, а именно, че Д. е управлявал МПС с концентрация на алкохол в кръвта си от 1,15 промила установени с химическа експертиза, наказващият орган е посочил, че съставя същото на база доказателствата от АУАН, който акт всъщност не е послужил за образуване на административнонаказателната преписка. Нещо повече описал е нарушение с неправилно установената концентрация на алкохол в кръвта на жалбоподателя – 1,24 промила.

Наказващият орган е нарушил по този начин задължението си по чл.52 ал.4 от ЗАНН, преди да се произнесе по преписката, да прецени събраните по преписката доказателства. Като последица от това е извършил и нарушение на чл.57 ал.1, т.5 от ЗАНН - описание на точното нарушение, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават, а последното е следвало да бъда както бе посочено по горе постановлението на прокурора за прекратяване на наказателното производство и изпращането му по компетентност на наказващия орган.

Тези посочени по горе процесуални нарушения в административнонаказателното производство са от категорията на съществените и всякога представляват нарушение на правото на защита на наказаното лице, тъй като посоченото показание за наличие на алкохол в кръвта на наказания съставлява престъпление, а не административно нарушение.

Гореизложеното мотивира съда да приеме, че в административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което следва да отмени изцяло атакуваното наказателно постановление, като незаконосъобразно.

Водим от горното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 19-0355-000306 от 07.05.2019г., издадено от началник РУ към ОДМВР ДОБРИЧ, РУ ТЕРВЕЛ упълномощен с M3 № 81213-515/14.05.2018 г., по силата на което на Д.С.Д. с ЕГН-********** *** за установено административно нарушение  по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДП му е наложено административно наказание на основание чл.174 ал.1, т.2 от ЗДП –„глоба”  в размер на 1000 лева и лишаване от правото да управлява МПС за срок от 12 месеца.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд гр.Добрич в 14 - дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :