Решение по дело №1767/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2280
Дата: 26 ноември 2019 г.
Съдия: Мария Димитрова Иванова Даскалова
Дело: 20197050701767
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 юни 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 № ............./                                    ,гр.Варна

 

  

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд – Варна, IX-ти касационен състав

На седемнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание  в следния състав:

Председател: Даниела Станева

       Членове: 1. Кремена Данаилова

       2. М.Иванова-Даскалова

Секретар: Мая Вълева

Прокурор: Силвиян Иванов

Като разгледа докладваното от административния съдия М. Иванова- Даскалова КНАХД №1767 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 Производството е по реда на чл. 208 от АПК вр.с чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по жалба на Д.П.С. *** против Решение №994/22.05.2019г. по НАХД №1938/2019г. на РС-Варна, с което е потвърдено НП №17-0819-004900/30.10.2017г. на Началник група в сектор „ПП“ към ОД на МВР-Варна, с което са й наложени административно наказание „глоба” в размер на 20лв. на основание чл.183 ал.2 т.11 от ЗДвП за нарушение на чл.40 ал.2от ЗДвП и за нарушение на чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП административни наказания „глоба” в размер на 200лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

В жалбата се твърди, че Решението е неправилно и незаконосъобразно, постановено при съществено нарушение на процесуалните правила. Поддържат се доводите във въззивната жалба за несъответствие на НП с изискването на чл.57 ал.1 от ЗАНН. От мотивите на решението не ставало ясно въз основа на какви доказателства ВРС приел, че е доказано виновното извършване от С. на нарушенията, за които е издадено НП. Изложени са съображенията, с оглед на които намират АУАН и протокола за ПТП за съставени при неизяснена фактическа обстановка, тъй като произшествието не било запазено и липсвали обяснениня на водачите на МПС, участници в произшествието, респ. на очевидци на случилото се. НП бил издаден в нарушение на чл.52, ал.4 от ЗАНН. С оглед на това неправилно ВРС потвърдил НП, което било издадено при неизяснена фактическа обстановка и при непълнота на зоказателствата. Показанията на полицейските служители в съдебната фаза били за разрична от установената и описана в АУАН фактическа обстановка. Жалбоподателката твърди, че няма други нарушения и в НП не били изложени мотивите, поради които й били наложени наказания към максималния предвиден в закона размер за нарушенията. Поради това и с оглед липсата на безспорни доказателства за деянието, ВРС следвало да отмени НП като неправилно и незаконосъобразно. С касационната жалба се претендира отмяна на Решението на ВРС и вместо него да бъде постановена отмяна на НП, а в условия на евентуалност – да бъде изменено НП и намален размера на наказанията в предвидение в закона минимум.

Ответната страна – ОД на МВР-Варна не депозират становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура– гр.Варна счита касационната жалба за неоснователна. Решението на ВРС намира за постановено при спазване на процесуалните правила и закона, поради което не били твърдяните основания за отмяната му.

Касационната жалба е подадена пред компетентния съд, в срока по чл.211 ал.1 от АПК, от активно легитимирана да оспори съдебният акт страна, поради което е допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

Съгласно чл.63 ал.1 от ЗАНН, Решението на ВРС подлежи на касационно оспорване на основанията в чл.348 ал.1 от НПК. В чл.218 от АПК е предвидено, че касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, а за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. В жалбата оплакванията и твърденията са за наличие на всички основания за отмяна по чл.348 ал.1 от НПК - съществено нарушение на процесуалните правила, неправилно приложение на закона и явна несправедливост на наложеното наказание.

При извършената проверка, настоящият касационен състав достигна до следните изводи:

Решението на ВРС е валидно и допустимо.

Нарушението на процесуалните правила е съществото, съгласно чл.348 ал.3 от НПК, когато е довело до ограничаване на процесуалните права на нарушителя или на другите страни и то не е отстранено – т.1, ако няма мотиви или протокол за съдебното заседание на въззивната инстанция–т.2 или решението е постановено от незаконен състав. ВРС не е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, което да е довело до ограничаване на процесуалните права на нарушителя или на другите страни, респ. до липса на мотиви или протокол за съдебно заседание в производството по което е постановено Решение №994/22.05.2019г., нито то е постановено от незаконен състав. За откритото съдебно заседание са призовани страните с възможност за искания по доказателствата и становище по представените. Докладвана е жалбата, с която не са представени доказателства и няма доказателствени искания. По делото е приобщена административно-наказателната преписка и е разпитан свидетеля Димитров, който е присъствал при съставяне на акта за установяване на административните нарушения и при установяване на нарушенията. Правилно при събраните доказателства и с оглед липсата а доказателствени искания, ВРС намерил делото за изяснено от фактическа страна и дал ход на делото по същество. Не са допуснати нарушения на процесуалните правила при преценката на доказателствата и формиране на изводите в Решението. В съответствие с установените факти и обстоятелства за нарушенията, при правилно разпределение на доказателствената тежест между страните са изводите за установената фактическа обстановка и за проведеното административно-наказателно производство по издаване на НП. С оглед изложеното неоснователно в касационната жалба се твърди допуснато съществено нарушение на процесуалните правила от ВРС.

По оплакването за неправилно приложение на материалния закон, касационният състав съобрази, че съгласно чл.348 ал.2 от НПК такова е налице, когато той е приложен неправилно или не е приложен закон, който е трябвало да бъде приложен. Проверката за правилността на приложението на материалния закон се основава на фактите и обстоятелствата, установени от първоинстанционния съд, с оглед забраната в чл.220 от АПК за нови фактически установявания. В решението ВРС посочил като установено от доказателствата, че около 14,15часа на 05.07.2017г., Д.С. управлявала л.а.„Фолксваген Туарег“ с рег.№В****РТ в гр.Варна по ул.“Ал.Константинов“ и при извършване на маневра – движение на заден ход до ул.“Ал.Константинов“ №11 блъснала паркираният от ляво л.а.„Ауди“ с ДК№ В****ВК, в резултат на което на двете МПС били причинени леки материални щети. ВРС установил, че след ПТП водачът на л.а.„Фолксваген Туарег“ с рег.№В****РТ – С. напуснала местопроизшествието без да уведоми съответната служба за контрол на МВР-Варна и се укрила, но очевидец на произшествието видял случилото се и поставил  бележка на предната стъкло на удареният л.а. Ауди, в която посочил марката и номера на автомобила, с който бил причинен удара и напуснал мястото. Когато собственикът на ударения паркиран л.а. Ауди видял бележката и узнал за случилото се, сигнализирал в ОД на МВР –Варна. На място дошли полицейските служители П. В. и свид. К. Д., които снели писмени обяснения от свидетел-очевидец на ПТП-то и установили механизма на настъпване на произшествието. Те пристъпили към издирване на участника в него и след установяване на л.а.„Фолксваген Туарег“ с рег.№В **** РТ и управлявалата го Д.П.С. ***, на последната бил съставен АУАН за нарушенията. ВРС намерил за правилно установени и квалифицирани нарушенията в АУАН и в издаденото въз основа на него НП, които не били оспорени от С. нито с писмени възражения, които да е отразила в АУАН при предявявянето й за подпис, нито след връчването му в срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН.

Правилно ВРС констатирал, че в АУАН и в НП са описани обстоятелствата при които водачът на л.а.„Фолксваген Туарег“ е причинил ПТП и го напуснал. Основателен е извода за съответствие между описаното в АУАН и в НП нарушение по т.1, изразяващо се в извършване на движение назад от автомобила с рег.№В****РТ управляван от С., без да се убеди, че пътя е свободен, при което блъснала паркирания лек автомобил л.а.„Ауди“ с ДК№ В****ВК и причинила материални щети по двете превозни средства. Основателно ВРС направил извода, че в АУАН и в НП това е правилно квалифицирано като нарушение на чл.40 ал.1 от ЗДвП, за което  на основание чл.183 ал.2 т.11 от ЗДвП на виновния водач –Д. С. е наложено административно наказание „глоба“ във фиксирания от закона размер от 20 лева. Правилно ВРС намерил за законосъобразно квалифицирано в АУАН и в НП нарушението по т.2, изразяващо се в неизпълнение на задълженията по чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП който С. е имала като участник в ПТП - да спре и да установи какви са последиците от произшествието, нъй като след настъпването му го напуснала без да уведоми компетентните органи на МВР и да остане на място до пристигането им, за което са й наложени кумулативно редвидените в чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП административни наказания глоба и лишаване от право на управлене на МПС.

Правилно в Решението ВРС посочил, че НП издадено от компетентен орган, в законовия срок, че АУАН и НП са с необходимото съдържание, че съдържат описание на факстите и обстоятелствата свързани с нарушенията и заключил, че в административно-наказателното проипроизводство не са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила. Касационният състав споделя изцяло изводите на ВРС, че не е било нарушено правото на защита на Д.С., чиято административна отговорност е ангажирана, тъй като е могла да се запознае с възприетите факти и обстоятелства при които актосъставителя и наказващият орган са установили, че е извършила нарушенията и да ги оспори. Правилно ВРС съобразил разпределението на доказателствената тежест между страните, с оглед чл.189 ал.2 от ЗДвП съгласно който редовно съставените актове по ЗДвП имат доказателствена сила до доказване на противното. НП е издадено въз основа на редовно съставен АУАН, поради което при оспорване от С. на верността на констатациите в него, тя е следвало да направи твърдения си за фактите и обстоятелствата и да ангажира доказателства, с които да ги докаже. Поради това правилно ВРС отчел, че С. не е оспорила фактите и обстоятелства свързани с нарушенията, които са описани в АУАН и в НП и не е твърдяла други факти и обстоятелства за случилото се. С оглед на това за наказващият орган не е имало спорни такива, които да проверява и изяснява. В писмена декларация Д.С. потвърдила, че като ползвател е управлявала на 05.07.2017г. в 14.15часа л.а.„Фолксваген Туарег“ с рег.№В **** РТ, когато е настъпило ПТП-то между него и л.а.„Ауди“ с ДК№ В****ВК, поради което в съответствие с писмените и гласни доказателства ВРС потвърдил НП като законосъобразно издадено, с което е ангажирана отговорността й за нарушенията.

 Основателно в касационната жалба се изтъква обстоятелството, че с НП на С. са наложени в максималния размер наказанията, предвидени за нарушение на задълженията, които е имала като участник в ПТП. В чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП е предвидено налагане на наказания лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца и глоба от 50 до 200лв. на водач, който наруши задълженията си като участник в ПТП. Действително в НП не са изложени съображенията, поради които наказанията са определени в максималния размер. Правилно в Решението ВРС посочил, че в административно-наказателната преписка е приложена справка за Д.С. като водач, в която са отразени издадените й НП и фишове за множество други нарушения на ЗДвП. От справката се установява, че през 2014г. С. има издадено друго НП също за нарушение на чл.123 ал.1 т.1 от ЗДвП, с което за неизпълнение на задълженията й като участник в ПТП са й наложени административни наказания глоба и лишаване от право да управлява МПС. С оглед на това правилно ВРС преценил като по-висока обществената й опасност и намерил за справедливи, съответни на извършеното и необходими за постигане на целите на закона наложените с НП административни наказания в максималния предвиден в чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП размер. В съответствие с чл.27 от ЗАНН и чл.12 от ЗАНН, при съобразяване на диапазона на наказанията в санкционната част на приложимата административно-наказателна разпоредба и данните за обществената опасност на нарушителя от справката за предходните й нарушения на ЗДвП е извода на ВРС, че наложените с НП административни наказания – глоба в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца са законосъобразни и справедливи по размер. Те са необходими за постигане на индивидуалната и генерална превенция, поради което неоснователно с касационната жалба се претендира отмяната на НП, респ. намаляването на размера на наложените наказания. Правните изводи, с които ВРС е потвърдил НП по т.1 и по т.2 са в съответствие с приложимите разпоредби на ЗДвП и ЗАНН и не е налице основание за отмяната на Решението и за отмяна на НП, нито за изменението му и за намаляване на размера на наложените с него наказания.

С оглед на това и на основание чл.221 ал.2 от АПК във вр. с чл.63 от ЗАНН, Съдът

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №994/22.05.2019г. постановено по НАХД №1938/2019г.   по описа на Районен съд – Варна.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

Председател:                                  Членове:1.                              2.