Определение по дело №265/2019 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 август 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20191730200265
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 12 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н И Е

 

гр.Радомир, 22.08.2019г.

 

Радомирският районен съд –наказателна колегия в закрито заседание на двадесет и втори август  през  две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

Районен съдия:Ивета Павлова

 

При секретаря  ………………  и в присъствието на прокурора………………… ,като разгледа докладваното от съдията частно наказателно дело № 265  по описа за 2019г . ,за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.243, ал.5 от НПК.

 

С постановление от 24.07.2019г. Районна прокуратура гр.Радомир на основание чл.199 и чл.243, ал.1, т.1, вр.чл.24, ал.1,т.1 от НПК е  прекратила наказателното производство по следствено дело №23/2019 г. по описа на ОслО – ОП гр.Перник, пр.пр.рег.№0982/2018г. на РП-Радомир за престъпление по чл.194, ал.1 от НК .

Срещу горецитираното постановление на Районна прокуратура гр.Радомир е постъпила жалба от Е.  В.С.,***, с ЕГН:**********. Изложени са съображения  за неправилност и незаконосъобразност на атакуваното постановление. Основният довод на жалбоподателя е, че  е налице извършено престъпление от общ характер, тъй като от „имението му в с.Падине, общ.Земен е открадната вещ-  дърворезачка „ Хускварна „“. В останалата по-голяма част жалбата липсват конкретни оплаквания от пострадалия срещу прокурорския акт, а същата съдържа неприлични  и цинични изрази и нападки по отношение на  органите на властта и полицейските служители, поради което съдът намира, че не следва да обсъжда същите,  тъй като в тази част жалбата съдържа циничен и недопустим език използван от жалбоподателя за излагане на оплаквания пред съд.

 

Радомирският районен съд , разглеждайки делото по реда на чл.243, ал.5 от НПК, намери за установено следното:

 

Жалбата е процесуално допустима. Депозирана е от лице, което има качеството на пострадал по смисъла на чл. 74, ал.1  от НПК срещу подлежащ на съдебен контрол акт на прокурора. Спазен е преклузивния срок за обжалване по чл.243, ал. 4 от НПК, поради което съдът дължи разглеждането й по същество.

По съществото на жалбата настоящият съдебен състав  след като се запозна със доводите в жалбата и събраните на досъдебното производство гласни и писмени доказателства намира същата за неоснователна поради следните съображения:

Предмет на контрол е постановление на РП- Радомир, с което наказателното производство за извършено престъпление по чл. 194, ал. 1 от НК е прекратено.

Настоящето производство е по реда на глава осемнадесета от НПК и по специално производството е по чл.243 от НПК, в което е въведен съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, но този  контрол обхваща само и единствено по отношение обоснованост и законосъобразност на съответния акт. Обхвата на проверката от страна на съда е силно стеснен ъдът при тази проверка следва  само да прецени дали изводите на прокурора почиват на верен и пълен анализ на събраните доказателства, без да е допуснато изопачаване на смисъла или превратно тълкуване, както и съдът следва да прецени дали прокурорът е формирал вътрешното си убеждение въз основа на всички възможни доказателства събрани след всестранно, обективно и пълно разследване. Тази проверка от съда  не може да обхваща специфични дейности на прокуратурата дадени й от Конституцията и останалите нормативни актове. На съда не е вменено правомощието в настоящото производство да се произнася по  отношение на материалния закон и още повече по отношение на квалификацията на деянието. Съдът има правомощия само и единствено в случай, че по делото са допуснати процесуални нарушения или по доказателствата се прецени, че не е извършено всичко необходимо, или могат да се извършат допълнителни действия по събиране и издирване на доказателствата да даде задължителни указания на прокуратурата за това какви още доказателства следва да се съберат с цел пълното и всестранно изясняване на делото, но не може да определи дали да бъде внесен в съда обвинителен акт за конкретното престъпление или не. Това е изцяло се преценява само и единствено от представителя на държавното обвинение на база събрания в хода на досъдебното производство доказателствен материал.

В настоящият случай досъдебно производство №48/2019г. по описа на РУ-Радомир,пр.пр.рег.№982/2018г. на РП-Радомир  е образувано с Постановление на ОП гр.Перник от 06.03.2019г. за отнемане на 09.09.2018г. в с.Падине, общ.Земен, на чужда движима вещ  -дърворезачка „Хускварна“от владението на Е.В.С., без негово съгласие с намерение противозаконно да се присвои, престъпление по чл.194, ал.1  от НК.

 След запознаване с доказателствата по делото  и атакувания прокурорски акт Радомирският районен съд намира, че постановлението на Районна прокуратура гр.Радомир, с което е прекратено наказателното производство по следствено дело №23/2019 г. по описа на ОслО – ОП гр.Перник, пр.пр.рег.№0982/2018г. на РП-Радомир за престъпление по чл.194, ал.1 от НК е правилно и обосновано. Фактическата обстановка изложена в постановлението на Районна прокуратура гр.Радомир е в пълно съответствие със събраните в хода на разследването гласни и писмени доказателства.Правилен и обоснован е правният извод на прокурора, че наказателното производство по следствено дело №23/2019 г. по описа на ОслО – ОП гр.Перник следва да бъде прекратено, тъй като в случая  от събраните в хода на досъдебното производство доказателства гласни и писмени такива  не се установява, че е налице   извършено престъпно  деяние  по чл.194,ал.1 от НК.

Настоящият състав на решаващия съда намира, че в конкретния случай от представителя на държавното обвинение и от разследващите органи са събрани всички необходими гласни и писмени доказателства за всестранното и пълно изясняване на фактическата обстановка. Разпитани са всички свидетели, които имат непосредствени възприятия относно конкретния случай. Събрани са всички писмени доказателства, които са в пряка връзка с евентуално извършено престъпление по чл.194, ал.1 от НК, а именно : Разпитани са служителите на РУ-Радомир и на ЗЖУ гр.София участвали в специализираната полицейската операция на 09.09.2018г. и посетили на място имота на пострадалия на същата  дата в с.Падине , общ.Земен- К. М. К.-разузнавач в Г „ПКП“ в РУ-Радомир, при ОДМВР-Перник, М.Н.Г.-мл.експерт, мл.ПИ в Г“ОП“ в РУ-Радомир към ОДМВР –Перник, И.А. ПИ в участък Земен, както и екип на ЗЖУ гр.София- полицаите Д. Г.Х., В.Д. Я., Ц.В.В.и Й. П. Т.. Във връзка с извършваната СПО са събрани на досъдебното производство  и писмени доказателства: Писма от РУ-Радомир, към ОДМВР Перник УРИ328000-2949 от 14.06.2019г., УРИ328000-2950 от 14.06.2019г., УРИ328000-2952 от 14.06.2019г., писмо от ЗЖУ гр.София, рег.№680900-1375 от 03.06.2019г., писмо на ОД МВР -Перник  рег.№313000-5845 от 21.06.2019г. , план за СПО №313р-19256/05.09.2018г. и Докладна записка относно проведена СПО №328р-9307/10.09.2018г., доказващи извършена на 09.09.2018г. СПО.Всички посочени свидетели дават категорични показания, че са посетили имота на С.  с цел откриване на лице съпричастно към извършване на инкириминирано деяние, което лице е негов син, като не са извършвани в имота на жалбоподателя никакви процесуално-следствени действия и не са изземвани веществени доказателства.

На досъдебното производство самият пострадал е дал показания  в качеството си на свидетел като е запознат и с правата си на пострадал. Жалбоподателят  С. не е очевидец на извършваната от органите на полицията и жандармерията СПО и на посещението в имението му, освен това не са представени от С.  и писмени доказателства- фактури и други документи за закупуване на дърворезачката, както и същият при разпита си пред разследващият орган не е индивидуализирал изчезналата вещ по отличителни белези, а е посочил  само, че  е бензинова дърворезачка „Хускварна-353“, червена на цвят,  за която няма документи и е закупена преди години за сумата от 888 лева. Съпругата му М. С., която е била на адреса в момента на проверката от полицейските  органи също пред разследващите органи   при снемане на обясненията й не е  посочила  да  е видяла проверяващите лица да вземат вещи от имението. В хода на разследването  съпругата на жалбоподателя М.  С. е  била редовно призована от разследващия орган по телефона, но не се е явила да даде показания в качеството си на свидетелка. В тази връзка съдът следва да отбележи независимо от използвания нецензурен език  от жалбоподателя в жалбата, във връзка с възражението му, че не може разследващите органи  да го призовават  него и съпругата му по телефона, че законодателят в разпоредбата на чл.178, ал.8 от НПК е предвидил такава възможност за призоваване по телефона  на свидетели .

Въз основа на събраните в хода на разследването  писмени и  гласни доказателства  посочени по-горе в настоящия съдебен акт, в постановлението на РП-Радомир  е приета като установена фактическа обстановка въз основа, на която е направен изводи за липса на  доказателства за извършено престъпление по чл. 194, ал.1 от НК  .Съдът намира, че прокурора е   направил задълбочен и правилен анализ и разбор  на доказателствения материал събран на досъдебното производство.Разследването е извършено  всестранно , обективно и напълно събрани са всички гласни и писмени доказателства относими към евентуално извършено инкриминирано деяние.

Предвид изложеното, съдът намира прокурора правилно и законосъобразно с оглед установените факти е упражнил правомощието си по чл.243, ал.1, т.1 от НПК  и е прекратил наказателното производство в този смисъл  обжалваното постановление  на РП гр. Радомир като законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл. 243, ал. 6, т. 1 от НПК , Радомирският районен съд

 

 

 

 О  П  Р  Е  Д   Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление от 24.07.2019г. ,с което Районна прокуратура гр.Радомир  на основание чл.199 и чл.243, ал.1, т.1, вр.чл.24, ал.1,т.1 от НПК е  прекратила наказателното производство по следствено дело №23/2019 г. по описа на ОслО – ОП гр.Перник, пр.пр.рег.№0982/2018г. на РП-Радомир за престъпление по чл.194, ал.1 от НК .

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО  подлежи на обжалване  пред ПкОС в 7-мо дневен срок от съобщението му до страните.

 

 

 

Районен съдия: