Определение по дело №269/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 152
Дата: 21 декември 2023 г.
Съдия: Елица Симеонова Димитрова
Дело: 20237200700269
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

152

 

гр. Русе, 21 декември 2023 год.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Русенски административен съд, в закрито заседание на двадесети и първи декември 2023 год. в състав:

 

   Председател: ДИАН ВАСИЛЕВ

Членове: ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

       ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

като  разгледа докладваното  от съдията Димитрова   к.а.н.д. № 269 по описа на съда за 2023 година,  за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 248, ал. 1 от ГПК

Образувано е по искане вх.№ 4708/09.11.23г. на директор на РИОСВ-Русе за изменение на решението по делото в частта му за разноските. Излагат се съображения, че неправилно са присъдени съдебни разноски за адв.представителство в тежест на ответника по кас.жалба –РИОСВ-Русе в размер на 2038 (две хиляди тридесет и осем) лева, представляваща адвокатско възнаграждение за производството пред въззивната съдебна инстанция, тъй като такива пред РРС не били поискани и направеното в касационната жалба искане за присъждане е несвоевременно. Твърди се още ,че въпреки ,че АС-Русе е взел предвид възражението за прекомерност определените като дължими разноски надвишават минималното адв.възнаграждение съгласно чл.8 ал.1 вр.чл.7 ал.2 т.3 от Наредбата за минималните адвокатски възнаграждения и при съобразяване на материалния интерес от 10 000лв, дължимото минимално адв.възнаграждение е в размер на 1300лв. Иска се съдът да измени постановеното решение в частта на разноските като или го отмени или го измени до минимума по наредбата

Ответникът по молбата, в писмено становище вх.№ 5649/15.12.2023г., оспорва искането като неоснователно.

Съдът, след като се запозна с искането, становището на ответника и доказателствата по делото намира следното:

Искането, по което е образувано настоящото производство е процесуално допустимо. Разгледано по същество е основателно.

Отговорността за разноски по чл.63д ЗАНН и чл.143 АПК е право на едната страна да иска от другата да плати направените от нея разноски, ако е постановен съдебен акт в нейна полза, вкл. и при прекратяване на делото. За да бъде реализирана тази отговорност, следва да е налице претенция за присъждане на направените разноски. Това е право на страна по делото и като всяко право, за да бъде удовлетворено, следва да бъде упражнено, и то в определен срок. За да се удовлетвори в пълен размер претенцията за разноски на жалбоподателя, то жалбата следва да е уважена изцяло, както и направените разноски да бъдат доказани с всички доказателствени средства.

 Т. е. законодателят изрично предвижда възлагане на разноските на административния орган, но само когато актът е отменен от съда в развило се съдебно производство по оспорване.

 В случая е налице касационно производство по правен спор във връзка с обжалване на  Решение № 355 от 19.05.2023 г., постановено по АНД № 260/2023 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 33/29.12.2022 г. на Директора на РИОСВ – Русе, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер  на 10000 лева, на основание чл. 136, ал. 2, т. 3 във вр. чл. 35, ал. 1, т. 1 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО), във връзка с чл. 17 от Наредбата за излезлите от употреба моторни превозни средства (НИУМПС), при което с влязло в сила решение№ 259/01.11.2023г. по канд 269/23г по описа на АС-Русе въззивното решение и съответно НП е отменено.

Възлагането на разноските по делото следва да бъде сторено при приключването му, в зависимост от резултата по обжалване на НП.  Изводът кореспондира с нормата на чл. 81 ГПК, вр. с чл. 144 АПК, съгласно която във всеки акт, с който приключва делото в съответната инстанция, съдът се произнася и по искането за разноски. Разпоредбата на чл. 81 ГПК следва да се тълкува систематично, във връзка с предходния текст на чл. 80 ГПК, обуславящ правомощието на съответната инстанция да се произнесе по едно надлежно заявено искане за присъждане на разноски "до приключването на последното заседание" пред нея.

В касационната жалба са претендирани общо разноски. Касационната инстанция е отбелязала, че пред нея не са доказани разноски, но такива се дължат при доказани такива във въззивното производство на база договор за правна помощ и отбелязана изплатена сума от 3000лв.за представителство пред РРС. Съдът е уважил възражението за прекомерност направено пред въззивната инстанция –РРС, но е допуснал грешка при изчисленията, а при правилното изчисление при отчетената липса на фактическа и правна сложност се дължат в минимално определения размер в размер на 1300лв., вместо присъдените 2038лв.

Все пак е прав молителя, че разноските пред РРС не са поискани, т.е е преклудирано правото да бъдат присъдени за тази инстанция.Съгласно ТР 6/2012г на ВКС според чл. 80 ГПК страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък най-късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. В противен случай, тя няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските. Според чл. 80 ГПК страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък най-късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. В противен случай, тя няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските. Прието е в мотивите на посоченото ТР, че представянето на списък по чл.80 ГПК е процесуална предпоставка от кръга на абсолютните за развитие на производството по изменение на решението в частта му за разноските,но няма  пречки да бъде инкорпориран, както в исковата молба, така и в жалбата като част от нея, ако страната счита, че направените към този момент разноски изчерпват разходите й по водене на делото. Същевременно в т. 8 от ТР 6/2012г на ВКС се посочва ,че липсата на представен списък по чл. 80 ГПК в хипотезата, при която съдът не се е произнесъл по искането за разноски не е основание да се откаже допълване на решението в частта му за разноските. И пак случая не е такъв.

Макар и разноските пред РРС да са доказани по смисъла на посоченото ТР 6/12г на ВКС и те да не са присъдени с оглед решението на РРС, те въобще не са поискани.Такива са претендирани общо пред касационната инстанция. Последната е приела, че такива пред нея не са доказани, но с оглед постановеното  решение довело до отмяна на адм.акт се дължат такива направени пред въззивната инстанция, тъй като са надлежно доказани.

Касационната инстанция е пропуснала обаче да отбележи, че такива не са поискани пред РРС , а присъждането им се явява недължимо и е основание да се уважи искането на молителя за изменението на постановеното решение в частта на разноските

Предвид гореизложеното и на основание чл. 248 от ГПК съдът

 

         ОПРЕДЕЛИ:

 

ИЗМЕНЯ решение  № 259/01.11.2023г. по к.а.н.д.№ 269/2023г. по описа на АС-Русе в частта по разноските като го отменя в частта ,с която РИОСВ – Русе е осъдена да заплати на „КАРКО ЛОГИСТИКС“ ЕООД, ГР. София, ЕИК *********, с управител П. П. С., сумата 2038 (две хиляди тридесет и осем) лева, представляваща адвокатско възнаграждение за производството пред въззивната съдебна инстанция

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                                      

                                                          ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                              2.