Решение по дело №428/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260011
Дата: 23 септември 2020 г.
Съдия: Нестор Спасов Спасов
Дело: 20205001000428
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 7 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  № 260011

 

гр. ПЛОВДИВ  23. 09. 2020 г.               

                                                                           

В ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

          Пловдивският апелативен съд, търговско отделение в закрито заседание от 23.09.2020 г. в състав :

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕСТОР СПАСОВ

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ БРУСЕВА

 

                                                                                  РАДКА ЧОЛАКОВА

 

като разгледа  докладваното от съдията СПАСОВ  т. дело № 428  по описа на  ПАС за 2020 г., установи следното:

Производство по реда на чл. 274 и сл. от ГПК, вр. с чл. 25, ал. 4 от ЗТР.

Повод за започването му е изходяща от И. Г.Ч., ЕГН ********** в качеството му на съдружник в „П.К. ****“ ООД, ЕИК *********, гр. П. жалба против постановеното от Пловдивския окръжен съд по т. дело № 374/2020 г. решение, с което е оставя без уважение подадената от И. Г.Ч., ЕГН ********** жалба против Отказ ************** от 11.06.2020 г.  на АВ.

 В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на решението, поискана отмяна на същото ведно с отказа и даване на задължителни указания за извършване на вписването.

Съдът след като се запозна с акта предмет на обжалване и събраните по делото доказателства намери за установено следното:

Със заявление  № ************** от 10.06.2020 г.  изходящо от адвокат Т.Ж. в качеството й на пълномощник на И. Г.Ч., ЕГН ********** в АВ е заявено за вписване по партидата на „П.К. ****“ ООД, ЕИК ********* ново обстоятелство изразяващо се в  прекратяване на участието на И. Ч. като съдружник в „П.К. ****“ ООД и заличаване на съдружника поради прекратяване на участието му в дружеството на основание чл. 125, ал.2 от ТЗ.

Към заявлението са представени декларация по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ, изрично пълномощно, нотариална покана материализираща предизвестие за напускане и обяснителна записка от Ч., в която се сочи, че заявлението до АВ е подадено от лице с представителна власт /адвокат с изрично пълномощно/ и следва да се приеме, че е от кръга лица по чл. 15 от ЗТР имащи право да искат вписване в регистъра.

          Във връзка със заявлението от страна на длъжностното лице по регистрацията е направено позоваване на разпоредбата на чл. 125, ал. 2 от ТЗ и анализ на същата. С оглед на последния е достигнат до извод, че  прекратяването на участието на съдружник с предизвестие е гарантирана от закона възможност, но ФС на същото изисква и вземане на надлежно решение от компетентния дружествен орган – ОС за съдбата на освободените дялове. Липсата на такова изключвало извода за настъпване на факта на прекратяване на членството, т.е. реално се приема, че то не настъпва автоматично с отправяне на предизвестието и изтичането на три месеца от връчването му.

Наред с това е посочено, че съгласно чл. 15 от ЗТРРЮЛНЦ вписване, заличаване и обявяване можело де се заяви от търговеца чрез представителите му, друго лице предвидено по закон, респ. адвокат с изрично пълномощно за представителство пред АВ. С оглед конкретния казус е посочено, че в случая за разлика от разпоредбата на чл. 141, ал. 5 от ТЗ лисвало изрично предвиждане направилия изявление за прекратяване съдружник да поиска вписване на факта на прекратяване в регистъра и заличаването  си .

          На база изложеното е постановен и отказа за вписване.

Недоволен от отказа Ч. е подал жалба до Пловдивския окръжен съд.

В решението си ПОС на първо место е изложил доводи за незаконосъобразност на изводите на длъжностното лице за подаване на заявлението от лице извън посочените в чл. 15 от ЗТРРРЮЛНЦ. В тази връзка ПОС е приел, че съдружникът направил изявление за прекратяване на членството има право да заяви същото за вписване в регистъра след изтичане на предвидения в ТЗ срок. Посочено е и че прекратяването на участието на съдружника в дружеството  при условията на чл. 125, ал.3 ТЗ настъпва с изтичане срока на уведомяването, без да се изисква санкция на останалите съдружници  

Независимо от това отказът е потвърден по причина, че предизвестието за прекратяване е получено от автора на изявлението за прекратяване в качеството му на управител, което е дало основание да се направи извод, че с това уведомяване не са спазени изискванията на чл. 125, ал.2 от ТЗ.

Недоволен от решението, заявителят е подал жалбата до ПАС.

Тя е неоснователна.

Настъпването на заявеното за вписване в регистъра обстоятелство с оглед съдържанието на чл. 125, ал.2 от ТЗ е възможно след връчване на ПРЕДИЗВЕСТИЕ за прекратяване на членството най-малко 3 месеца преди датата на прекратяването. То следва да е  адресирано до ОБЩОТО СЪБРАНИЕ НА ДРУЖЕСТВОТО с оглед на факта, че в този тримесечен срок следва да се предприемат действия от останалите съдружници за доброволно уреждане на членствените и имуществените отношения със съдружника изразил воля за напускане. На уреждане подлежат и въпросите касаещи разпределението на дяловете на напусналия съдружник и приемане на промени в дружествен договор по тази причина. Едва при липса на действия в тази насока в тримесечния срок с изтичането му прекратяването на членството става факт, а имуществените отношения се уреждат по реда посочен в 125, ал.3 от ТЗ.

Това води до логичния извод, че този писмен документ следва да бъдат изпратен на адреса на управление на дружеството, а връчването му подлежи на удостоверяване по реда предвиден в чл. 50 от ГПК.  Ако то е получено от самия автор на уведомлението е логично да се изискат и доказателства, че той е предприел действия да уведоми съдружниците или други  служители на дружеството с оглед необходимостта от предприемане на действия за насрочване на ОС и т.н.

В случая предизвестието видно от  отметките за удостоверяване на получаването му е получено от същото лице, което го е подало, но вече в качеството му на управител на дружеството към онзи момент. Липсват доказателства удостоверяващи предприемането на действия за уведомяване на другия съдружник или служители в дружеството. Това е пречка да се направи извод, че е било възможно в този тримесечен срок да се предприемат действия за доброволно уреждане на отношенията по повод прекратяването. Това от своя страна води извод, че срокът по чл. 125, ал.2 от ТЗ не е започнал да тече и респективно не могат да настъпят последиците от изтичане на същия изразяващи се в прекратяване на членственото правоотношение.

Казаното е достатъчно да се направи извод, че основание за вписване на заявеното обстоятелство не е налице, т.е. обжалваният акт на ПОС следва да се потвърди.

Тук за яснота на ДЛЪЖНОСТНИТЕ ЛИЦА от АВ, а и на ПОС във връзка с някои от изводите му в решението  е нужно да се спомене, че прекратяването на членството при редовно уведомяване и непредприемане на действия в три месения срок е факт, т.е. прекратяването подлежи на вписване стига заявлението да е подадено от легитимирано за това лице. Такъв обаче при липса на изрично законово предвиждане не може да бъде съдружника, нито упълномощен от него адвокат с изрично пълномощно.

Водим от това съдът    

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА постановеното от Пловдивския окръжен съд по т. дело № 374/2020 г. решение, с което е оставя без уважение подадената от И. Г.Ч., ЕГН ********** жалба против Отказ ************** от 11.06.2020 г.  на АВ.

Решението окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                                           

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                           

                   ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                  2.