Решение по дело №74/2018 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 март 2018 г.
Съдия: Рени Цветанова Славкова
Дело: 20187140700074
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е   № 174

 

гр. Монтана, 20 март 2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – МОНТАНА, в открито съдебно заседание на 09.03.2018 г. в състав:

                                               Председател: Огнян Евгениев

                                                     Членове: Соня Камарашка

                                                                       Рени Цветанова

 

при участието на секретаря: Ал А*** и Прокурор: Галя А*** , като разгледа докладваното от СЪДИЯ ЦВЕТАНОВА, КАНД № 74 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе предвид следното:

                       

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 от АПК.

С решение, по АНД № 288/2017 г. на районен съд гр. Берковица, е отменено Наказателно постановление № 0045/27.06.2017 г. на Директор на ОДБХ, гр. Монтана, с което на Г.Д.Г.,*** е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1500 лева, затова че извършва търговия с храни в нерегистриран обект по Закона за храните, а именно: търговия с гъби около 2 кг на тротоара на ул. „П*** “ № * .  

В законния срок против решението е подадена касационна жалба от  административнонаказващия орган, в която се твърди, че решението е незаконосъобразно и необосновано. Позовава се на дадената в Закона за храните дефиниция за „търговия“ и „търговец на храни“ като приема нарушението за безспорно установено. Развива доводи, че предвидените в закона санкции са значителни по размер именно, за да се предупредят и превъзпитат нарушителите, но и да се въздейства предупредително спрямо други лица с цел да не извършват подобни нарушения.

            Ответната страна в писмено възражение оспорва жалбата и моли решението на въззивния съд да остане в сила, както поради допускането на съществени нарушения на административнопроизводствените правила, така и поради недоказаност на извършеното нарушение.

            Представителят на Окръжна прокуратура Монтана дава мотивирано заключение, че жалбата е неоснователна, а описаното нарушение не е доказано по безспорен начин.

 

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, поради което е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Настоящият касационен състав при административен съд Монтана след като обсъди наведените в жалбата основания и при извършената служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218, ал. 2 от АПК намира следното.

За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения и на това основание е отменил издаденото Наказателно постановление. Съображенията на въззивната инстанция са свързани с липса на ясно и точно описание на извършеното нарушение и на обстоятелствата около неговото извършване.

Първоинстанционният съд не е допуснал съществени процесуални нарушения при разглеждане на делото и правилно е приложил материалният закон.

Настоящият състав намира изводите на първата инстанция за правилни и съответни на доказателствата по делото.

Съгласно § 1, т. 60 и т. 61 от ДР на ЗХ "Търговия" е процес на внос, износ, съхранение, транспорт, продажба и представяне за продажба на храни, предлагане на храни в места за обществено хранене, както и предоставяне на потребителите на безплатни мостри от храни; "Търговец на храни" е всяко физическо или юридическо лице, което се занимава с търговия с храни по смисъла на т. 60.

В случая, административнонаказващият орган не е конкретизирал в какво точно се е изразявала търговията на гъби, предвид различните форми на деянията описани в дадената от законодателя дефиниция. Непосочване на съответната изпълнителна форма на деянието е довело и до липса на посочване на съответните факти и обстоятелства по неговото извършване, а липсата на описание на съответното деяние представлява съществено процесуално нарушение, което не може да бъде санирано в хода на съдебното производство.  

С оглед на изложеното касационната инстанция намира, че решението на въззивния съд е правилно и като такова следва да бъде оставено в сила.

От гледна точка валидността и допустимостта на съдебния акт, последният има качествата на такъв.

 

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 1 и 2, предложение първо от АПК съдът

Р Е Ш И :

                                              

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение по АНД № 288/2017 г. на районен съд гр. Берковица, като правилно.

 

            РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

     ЧЛЕНОВЕ :