Решение по дело №8001/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260057
Дата: 11 януари 2023 г.
Съдия: Мариана Василева Георгиева
Дело: 20191100508001
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

.................

гр. София, 11.01.2023 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ А въззивен състав, в закрито заседание на единадесети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА ЙОВЧЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА ГЕОРГИЕВА

             ДИМИТЪР КОВАЧЕВ

 

разгледа докладваното от съдия Мариана Георгиева в.гр.д. № 8001 по описа за 2019г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

        

Производството е по реда на чл. 247 от ГПК.

Образувано е по молба на въззиваемия Г.П.В. с искане за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка в постановеното по делото въззивно решение.

В молбата се твърди, че с диспозитива на решението е отхвърлен предявеният срещу „Д.З.“ ЕАД иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./ за разликата над сумата от 4 000 лева до претендирания размер от 8 000 лева. В мотивите обаче съдът е приел, че кредитира заключението на автотехническата експертиза, изготвено от вещото лице Д., в което е прието, че е налице тотална щета и след приспадане на запазените части е определена стойност на увреденото имущество от 10 576, 80 лева. Съдът е аргументирал извод за наличие на съпричиняване в размер на 50 % и е присъдил обезщетение в размер на 4 000 лева. Молителят счита, че с оглед приетия размер на вредите от 10 576, 80 лева и при съобразяване на приетия принос следва да се присъди сума в размер на 5 288, 40 лева. По тези съображения е направено искане за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка, като навсякъде сумата от 4 000 лева да бъде заменена със сумата от 5 288, 40 лева.

            Насрещната страна в производството „Д.З.“ ЕАД не изразява становище по молбата.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните и обсъди релевираните в молбата основания, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

За да е налице очевидна фактическа грешка в постановения съдебен акт, която може да се поправи по реда на чл. 247, ал. 1 от ГПК, следва да се констатира несъответствие между формираната воля на съда в мотивите на акта и изразената воля, обективирана в диспозитива на същия. Формираната от съда воля следва от мотивите на съдебния акт, а изразяването й се обективира в неговия диспозитив. Недопустимо е по реда на поправката да се замества липсваща воля на съдебния състав.

Първоинстанционният съд е бил сезиран с искова молба от Г.П.В. срещу „Д.З.“ ЕАД по предявен иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./ за заплащане на обезщетение за претърпени в резултат на ПТП имуществени вреди в размер на 1 250 лева, предявен като частичен от иск в пълен размер от 18 700 лева. С протоколно определение от 11.05.2016г. съдът е допуснал на основание чл. 214 от ГПК изменение на размера на предявения иск чрез неговото увеличаване със сумата от 6 750 лева, като е постановил същият да се счита за предявен за сумата от 8 000 лева. С първоинстанционното решение е уважен иск с правно основание чл. 226, ал. 1 от КЗ /отм./ в пълния му предявен размер от 8 000 лева.

Срещу решението на СРС е подадена въззивна жалба от ответника в частта, в която предявеният иск е уважен за разликата над сумата от 4 000 лева до претендирания размер от 8 000 лева.

Настоящият съдебен състав е посочил в мотивите на постановеното въззивно решение, че кредитира приетото заключение на автотехническа експертиза, изготвено от вещото лице Д., съгласно което щетата върху увреденото имущество е тотална, тъй като разходите за труд, материали и нови части са в размер на 20 314 лева, които надхвърлят действителната стойност на автомобила от 14 102, 40 лева. От тази стойност е приспадната стойността на запазените /неувредените части/ в размер на 25 % или 3 525, 60 лева и е определена действителната стойност на увреденото имущество – 10 576, 80 лева. Въззивният съд е приел, че това е действителната стойност на вредите, подлежащи на репариране от ответното застрахователно дружество. Релевираното от „Д.З.“ ЕАД възражение за съпричиняване е прието за основателно, като е направен извод, че приносът на двамата участници в ПТП е равен, т.е. степента на съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия е в размер на 50 %. Съдът е приел още, че при установеното съотношение на съпричиняване на вредоносния резултат от пострадалия, обезщетението следва да бъде намалено с размера на приетото съпричиняване, т.е. с 50 %., поради което е отменил първоинстанционното решение в частта, в която е уважен предявеният иск за разликата над сумата от 4 000 лева до присъдения размер от 8 000 лева.

С оглед изложеното се налага извод, че не са налице предпоставките за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка в постановеното от въззивния съд решение относно размера на дължимото застрахователно обезщетение. Действително, по делото е установено, че размерът на подлежащата на обезщетяване вреда е 10 576, 80 лева, а половината от тази сума /с оглед установения размер на съпричиняване от 50%/ възлиза на 5 288, 40 лева. Ищецът обаче е претендирал обезщетение в размер на 8 000 лева, т.е. вземането е заявено в по-нисък размер. Уредбата на диспозитивното начало в гражданския процес в чл. 6 от ГПК установява принцип, че началото на съдебното производство се поставя по молба на заинтересованото лице, с която се определя предмета на делото и обема на търсената защита. Защитата на накърненото право е обусловена от волята на лицето, легитимирано да я търси. Тя се дава когато, доколкото и докато е искана. Съдът не може да се произнася служебно, а само по повод сезирането – по претенция, която е заявена в исковата молба, в рамките, определени от ищеца с основанието и петитума на предявения иск. Произнасянето на съда извън обема на търсената защита би било нарушение на диспозитивното начало и би довело до постановяване на недопустимо решение.

В настоящия случай не съществува несъответствие между мотивите и диспозитива на постановеното решение. Съдът не е формирал воля, че претенцията е основателна за сумата от 5 288, 40 лева. Не е налице хипотеза и на допусната грешка в пресмятането. Застрахователното обезщетение е присъдено при спазване на принципа на диспозитивното начало в процеса и в рамките на заявения от ищеца петитум на исковата молба, с която /след допуснатото изменение на размера на предявения иск по реда на чл. 214 от ГПК/ се претендира вземане в размер на 8 000 лева.

Ето защо молбата за поправка на очевидна фактическа грешка следва да бъде оставена без уважение.

На основание чл. 247, ал. 4 от ГПК и предвид обстоятелството, че решението, по което е допусната поправка на очевидна фактическа грешка не подлежи на касационно обжалване предвид ограничението на нормата на чл. 280, ал. 3 от ГПК, се налага извод, че и настоящото решение не подлежи на обжалване.

Водим от горното, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата по чл. 247 от ГПК на Г.П.В. с вх. № 25177831/17.12.2021г. за допускане на поправка на очевидна фактическа грешка на решението от 28.08.2020г., постановено по в.гр.д № 8001/2019г., по описа на СГС, ГО, II А въззивен състав.

Решението не подлежи на обжалване.

 

                                       

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          

                                                 

                                             

                                                          ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                  

 

                                                                                                                                     

                                                                               2.