Решение по дело №1979/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 596
Дата: 18 декември 2019 г. (в сила от 4 януари 2020 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110201979
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ...........

 

гр. Велико Търново, 18.12.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновски районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 27.11.2019 год. в състав:

                                            

                                                       Председател: Емил Бобев

 

при участието на секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдия Бобев НАХД № 1979 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Постъпила е жалба от Т.Д.Д. с ЕГН **********,***, със съгласието на родителя си - бащата Д.Т.Д., против наказателно постановление № 2019-1739-021359 от 21.10.2019 год., издадено от Началника на РУ - В. Търново при ОД на МВР- В. Търново, с което за извършено от непълнолетния Т.Д. административно нарушение по чл. 7 от Закона за българските лични документи (ЗБЛД), на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 81, ал. 2, т.2 от ЗБЛД, му е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 30 (тридесет) лева, като на основание чл. 15, ал. 2 от ЗАНН наказанието "Глоба" е заменено с наказание "Обществено порицание". В жалбата се твърди, че НП било издадено при допуснато съществено процесуално нарушение, а именно в нарушение на чл. 15 от Закона за закрила на детето, в нарушение на чл. 26, ал. 3 от ЗАНН, както и непълно описание на нарушението, поради което се моли за пълната отмяна на атакуваното НП. 

В съдебно заседание жалбоподателя, редовно призован, лично и чрез родителя си Д.Д., не се явява и не се представлява. Депозирана е молба от адв. Х.К. от ВТАК - редовно упълномощен, в която се моли да бъде даден ход на делото в отсъствието на жалбоподателя и процесуалния му представител, като по същество се моли отмяната на НП въз основа на изложените в жалбата доводи.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява.

Съдът установи следната фактическа обстановка:

На 02.10.2019 год. около 16.20 ч. в ОДЧ при РУ - В. Търново се е явил непълнолетния Т.Д.Д. с ЕГН **********, от гр. В. Търново, като заявил пред полицейските служители, че е изгубил личната си карта. Била е извършена полицейска проверка, при която било установено, че Д. действително притежава редовна лична карта, както и обстоятелството, че я е изгубил. При така установеното св. М.Й.Й. в присъствието на Д.Й.Е. и в присъствието на самия Т.Д., съставил на последния АУАН № 2019-1739-02-1359 от 02.10.2019 год., затова, че на 02.10.2019 год. около 16.20 ч. при извършена полицейска проверка за установяване редовността на личните документи, е установено, че Д. като български гражданин и притежател на български лични документи (лична карта), не е положил достатъчно грижи за тяхното опазване (съхранение) и ги е изгубил. АУАН е бил връчен по съответния ред на Д., който го е подписал доброволно и без възражения.

В законоустановения тридневен срок, пред наказващия орган са не били депозирани писмени възражения от страна на Т..  

Въз основа на описания АУАН, Началника на РУ - В. Търново при ОД на МВР – В. Търново, е издал атакуваното НП № 2019-1739-02-1359 от 21.10.2019 год., с което за извършено от Т.Д.Д. административно нарушение чл. 7 от ЗБЛД, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 81, ал. 2, т.2 от ЗБЛД, му е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 30 (тридесет) лева, като на основание чл. 15, ал. 2 от ЗАНН наказанието "Глоба" е заменено с наказание "Обществено порицание". НП е било връчено лично на Т.Д. на 30.10.2019 год., който със съгласието на родителя си - бащата Д.Д., го е обжалвал по реда на чл. 59 от ЗАНН в законоустановения срок.

В хода на съдебното следствие в качеството на свидетел бе разпитан актосъставителят М.Й.Й., който подробно описва фактическата обстановка около установяване на нарушението, съставяне и връчване на АУАН. Съдът кредитира показанията на свидетеля Й., тъй като същите са безпротиворечиви и се подкрепят от останалите доказателства по делото.

След анализ на материалите по делото и събраните писмени и гласни доказателства, съдът намира, че атакуваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.  

Съдът констатира допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при издаването и връчването на АУАН, които да го правят негодна основа за издаване на НП, както и съществени процесуални нарушения при издаване на процесното НП.

Съдът намира за основателни изложените в жалбата доводи, че НП е издадено в нарушение на чл. 15 от Закона за закрила на детето. Тази разпоредба регламентира, че във всяко административно или съдебно производство, по което се засягат права или интереси на дете, то задължително се изслушва, ако е навършило 10-годишна възраст, освен ако това би навредило на неговите интереси, като закона урежда в ал. 3 и ал. 4 на чл. 15 и реда на изслушването, като на изслушването и консултирането на детето задължително присъства социален работник от дирекция "Социално подпомагане" по настоящия адрес на детето, а при необходимост - и друг подходящ специалист. От доказателствата по делото се установява, че такава процедура не спазена нито от контролния орган при съставяне на АУАН, нито при издаване на процесното НП, като няма никакви данни и доказателства изобщо да е извършено такова изслушване, както и да е извършено изслушване при спазване правилата на чл. 15 от Закона за закрила на детето. Съдът намира това процесуално нарушение за съществено и водещо до ограничаване правото на защита на непълнолетния, което е самостоятелно основание за отмяна на процесното НП.

На следващо място съдът намира за основателен и довода изложен в жалбата, че НП е издадено в нарушение на разпоредбата на чл. 26, ал. 3 от ЗАНН. Тази разпоредба гласи, че за административни нарушения, извършени от малолетни, непълнолетни на възраст от 14 до 16 години и поставени под пълно запрещение, отговарят съответно родителите, попечителите или настойниците, които съзнателно са допуснали извършването им. Съгласно разпоредбите на ал. 1 и ал. 2 на чл. 26 от ЗАНН административнонаказателно отговорни са пълнолетните лица, навършили 18 години, които са извършили административни нарушения в състояние на вменяемост, като административнонаказателно отговорни са и непълнолетните, които са навършили 16 години, но не са навършили 18 години, когато са могли да разбират свойството и значението на извършеното нарушение и да ръководят постъпките си. Т.е. закона определя, че административнонаказателно отговорни за административно нарушение могат да бъдат само лица, които са навършили 16 годишна възраст. От доказателствата по делото се установява безспорно, че към датата на изгубването на личната карта от непълнолетния Т.Д., същия не е навършил 16 годишна възраст, а е бил на 14 години и 5 месеца. По този начин административно-наказващия орган неправилно е ангажирал административнонаказателна отговорност на административно-наказателно неотговорно лице. За констатираното нарушение би могла да се търси административно-наказателна отговорност на родителя на Т.Д., но не и на самия непълнолетен, който не е навършил 16 годишна възраст. Това също се явява съществено процесуално нарушение, водещо до извод за отмяна на процесното НП като незаконосъобразно.     

За пълнота на настоящото решение съдът счита, че следва да посочи, че счита за неоснователни изложените в жалбата доводи относно незаконосъобразност на процесното НП, поради непосочване от страна на наказващия орган някоя от посочените в закона форми на изпълнителното деяние съгласно разпоредбата на чл. 81, ал. 2, т. 2 от ЗБЛД. Тази разпоредба сочи, че се наказва лице, което изгуби, повреди или унищожи български личен документ. От приложения към делото екземпляр от процесното НП се установява, че наказващия орган правилно, достатъчно ясно и категорично е посочил, че лицето се санкционира за това, че не е положило необходимите грижи за съхранение на документа си за самоличност от изгубване. Т.е. ясно е посочена формата на изпълнително деяние, а именно изгубване.

Така настоящия съдебен състав при извършена служебна проверка на издадените АУАН и НП констатира, че както пир съставяне на АУАН, така и при издаване на процесното НП, са допуснати съществени процесуални нарушения, които водят до порочност на същите и отмяна на атакуваното НП.

Предвид гореизложеното съдът прие, че неправилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя Т.Д. за извършеното нарушение.

С оглед на гореизложените съображения съдът счете, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 2019-1739-021359 от 21.10.2019 год., издадено от Началника на РУ - В. Търново при ОД на МВР- В. Търново, с което за извършено от непълнолетния Т.Д.Д. с ЕГН **********,***, административно нарушение по чл. 7 от Закона за българските лични документи (ЗБЛД), на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 81, ал. 2, т.2 от ЗБЛД, му е наложено административно наказание – "Глоба" в размер на 30 (тридесет) лева, като на основание чл. 15, ал. 2 от ЗАНН наказанието "Глоба" е заменено с наказание "Обществено порицание" – като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО. 

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                         

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:                             

 

 

                                                                                        / Емил Бобев /