Решение по дело №819/2018 на Районен съд - Кнежа

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 април 2019 г. (в сила от 15 ноември 2019 г.)
Съдия: Антон Цветанов Антонов
Дело: 20181430100819
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 декември 2018 г.

Съдържание на акта

                      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 78

 

                               гр.КНЕЖА   30 . 04 . 2019 г.

                 В    И  М  Е  Т  О    Н  А     Н  А  Р  О  Д  А

КНЕЖАНСКИ  РАЙОНЕН СЪД  в публично заседание  на     седемнадесети април две хиляди и деветнадесета година в състав :

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОН АНТОНОВ

при  секретар-протоколист :  ИВЕТА РУЖОВА

като разгледа докладваното от  съдията      гр.дело  № 819 по описа  за 2018  год. за да се произнесе взе предвид следното :

А.В.А.,***, чрез адв.Б.П. *** съдебен адрес:***, офис №*, е предявил ПРОТИВ: С.Я.С., с ЕГН **********,***, искове с правно основание чл.45 и чл.86 и сл. от ЗЗД и цена - 3000 лева -неимуществени щети и  250 лева – имуществени вреди.

С молбата са представени следните писмени доказателства: Копие от Протокол от 01.02.2018г. по НОХД №301/2018г. по описа на КРС, като е искано да се приложи това дело и да се допуснат двама свидетели при режим на довеждане.

    С разпореждане на ответника е връчено съобщение, като му  е даден едномесечен срок за възражение . В дадения от съда срок в канцеларията на съда    се  представи писмен отговор и писмени доказателства. В него С.Я.С. твърди, че при извършената проверка на  14.07.2017г. в град И. Област Пл., от страна на двамата служители, отношението на ищеца А.А. към него било подигравателно, арогантно и обидно, при което той се почувствал крайно унижен и стъпкан. Това държане предизвикало реакцията му спрямо ищеца. В отговора си С.Я.С. описва заболяванията си, като счита, че те са се обострили в резултат на този инцидент.

    Районният съд , преценявайки събраните по делото доказателства по реда на чл.235 от ГПК , приема за установено и доказано следното : На 14.07.2017 год. в гр.И., обл.Пл., С.Я.С. причинил на А. Б. А. – длъжностно лице - инспектор към ОО „АА” Пл.-Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”-гр.С., при изпълнение на службата, лека телесна повреда изразяваща се в разкъсно-контузна рана в окосмената част на главата, довела до временно разстройство на здравето неопасно за живота – престъпление по чл.131 ал.1 т.1 във вр. с чл.130 ал.1 от НК.

По случая Районна прокуратура – Кн. образувала досъдебно производство №119/2017г., като след приключването му внесла в Районен съд обвинителен акт срещу С.Я.С.. В съда било образувано НОХД № 301/2017г. по описа на съда, по което С. се признал за виновен и сключил споразумение с РП-Кн.. Споразумението е добрено от РС-Кн., като на основание  чл.131 ал.1 т.1 във вр. с чл.130 ал.1 от НК за извършеното от него деяние Районен съд Кн. му е наложил наказание „ПРОБАЦИЯ”.

Ищеца моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника  да му заплати, обезщетение в размер на 3000 лева за причинените му неимуществени вреди изразяващи се в болки и страдания и унижения в следствие на инцидента от 14.07.2017г. в град И. Област Пл. и 250 лева имуществени вреди представляващи заплатен адвокатски хонорар по НОХД №301/2017г. , ведно с дължимата законната лихва от датата на увреждане до пълното погасяване на сумата , ведно с направените разноски по настоящото дело в размер на 450 лева.

При така установеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи: Налице е активна и пасивна процесуална легитимация и правен интерес от предявяване на настоящият иск с правно основание чл.45 от ЗЗД . Предявеният иск е допустим, тъй като е подаден от надлежна страна, имаща правен интерес от водене на настоящото производство, а ответникът е пасивно легитимиран по иска.

Разгледан по същество искът е  основателен.

Съгласно чл. 45 от ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму, като във всички случаи на непозволено увреждане, вината се предполага до доказване на противното. Отговорност за непозволено увреждане по чл. 45 от ЗЗД носят само физическите лица, които са причинили вредата чрез свои виновни действия или бездействия. Тази отговорност се поражда при наличността на причинна връзка между противоправното и виновно поведение на дееца и настъпилите вреди, което в процесния казус безспорно е установено с влязлото в сила споразумение от 01.02.2018г. по НОХД № 301/2017г. по описа на Районен съд Кн.. Ответника се е признал за виновен, а  по силата на чл. 51, ал. 1, изр. 1 от ЗЗД, подлежат на обезщетяване всички вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането.

Размерът на следващото се за тях обезщетение, както и кръгът на лицата, които имат право на него, се определят на принципа на справедливостта. Понятието "справедливост", по смисъла на чл.52 от ЗЗД  не е абстрактно понятие. То е свързано с преценката на редица конкретни, обективно съществуващи обстоятелства, които се имат предвид от съда при определяне на размера на обезщетението. Такива обективни обстоятелства са характерът на увреждането, начинът на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено, настъпилият вредоносен резултат, възрастта на увреденият, общественото му положение. В НОХД № 301/2017г. по описа на КРС е приложено ДП №374/17г. по описа на РП-Кн. от което е видно, че на 14.07.2017г. в град И. Област Пл., около 09,20 часа, на товарен автомобил “Мерцедес” с рег.№*******, движещ се в посока гр.Кн., управляван от В. Ет. Х. и втори водач С.Я.С., била извършена проверка от А. Б. А. и О. И. К. – инспектори към Областен отдел “Автомобилна администрация” /ООАА/- Пл.. След като установили административни нарушения, двамата проверяващи и ответника С.С. се качили в служебният автомобил, който в задната част имал закрепена маса и седалка за сядане. Водача В. Е. Х. останал отвън, непосредствено до вратата на автомобила. О. И. К. обяснил на ответника по настоящото дело  С.Я.С. в какво се състои нарушението му и поискал СУМПС и контролния талон за съставяне на АУАН. В момента в който започнал да пише акта С. се изправил и му нанесъл два-три юмручни удара между очите в областта на носа и по главата. Същевременно С.Я.С. започнал да псува на майка, да вика, взел намиращата се на масата стоп-палка и започнал да удря с нея по главата А.А.. След като му нанесъл няколко удара стоп-палката се счупила и С. я захвърлил в посока към близката стопанска постройка. В. Е. Х. опитвал да успокои ответника, извел го от служебният автомобил и го отвел до товарният автомобил. През цялото време С.Я.С. буйствал, ритал вратата на служебният автомобил и псувал.

В следствие на нанесените му удари със стоп-палката на ищеца А., според назначената съдебно-медицинска експертиза е причинена разкъсно-контузна рана в окосмената част на главата, довела до временно разстройство на здравето неопасно за живота – престъпление по чл.131 ал.1 т.1 във вр. с чл.130 ал.1 от НК.   

Неимуществените вреди винаги са свързани с психически преживявания и морални ценности - здравето, засегната психическа сфера, душевен мир.    

Съгласно Конституцията, КЗПЧ, Хартата на основните права на Европа, всеки има право на физическа и психическа неприкосновеност.

В разпита си св. О. И. К. твърди, че след този случай колегата му А.А. изпаднал в депресия, станал необщителен, затворил се в себе си и много тежко го преживява. Той се притеснява да не стане друг такъв, като свидетеля Костов заяви, че в неговата практика никога не е имало такъв инцидент и не знае да е имало такъв с колегите му.  

Съдът дава вяра на показанията на този свидетел, които звучат правдиво, кореспондират със събраните писмени доказателства и не са оборени от ответника.

   Предвид горното, съдът приема за доказано по безспорен начин, че ответника на 14.07.2017 год. е извършил противоправно деяние спрямо ищеца и на основание чл.45 от ЗЗД му дължи обезщетение за претърпените вреди.  При деликтната отговорност, този който виновно е причинил вреди другиму, дължи на пострадалия обезщетение, което съгласно разпоредбата на чл. 51 ЗЗД следва да репарира в пълен обем всички претърпени вреди-имуществени и неимуществени, които са пряка и непосредствена последица от деянието.

    Предвид изложеното съдът намира, че справедливо обезщетяване на претърпените от А. неимуществени вреди възлизат на сума в размер от 3000 лева. Такъв случай, на нападение на длъжностно лице при изпълнение на службата му, нанасяне на побой, псувни, причиняване на телесна поврада, не само св. О. И. К., не знае да е имало в неговата практика и тази на колегите му, но и председателя на настоящият състав не помни в своята повече от 25 годишна практика.

Доколкото претърпените от ищеца неимуществени и имуществени вреди произтичат от непозволено увреждане и предвид разпоредбата на чл.86, ал.1 вр.чл.84, ал.3 от ЗЗД, ответника следва да заплати и законната лихва върху присъденото обезщетение, считано от датата на увреждането 14.07.2017г. до окончателното изплащане на сумата.

Твърдяното от отнетника С.Я.С., че при извършената проверка на  14.07.2017г. в град И. Област Пл., отношението на ищеца А.А. към него било подигравателно, арогантно и обидно, при което той се почувствал крайно унижен и стъпкан и това държане предизвикало реакцията му спрямо ищеца, като заболяванията му се обострили в резултат на този инцидент, не беше подкрепено с никакво доказателство.

От приложеното НОХД № 301/2017г. по описа на РС-Кн. и намиращото се в него ДП №374/17г. по описа на РП-Кн. е видно, че на ответника С. е назначена психолого-психиатрична експертиза, чието заключение е, че по време на деянието той е бил със съхранена способност да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си. 

При този изход на делото и на основание чл.78, ал.1 от ГПК ответника следва да бъде осъден да заплати на ищеца и направените деловодни разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 450 лева, както и 250 лева имуществени вреди, представляващи  заплатен адвокатски хонорар по НОХД №301/2017г. видно от приложеният към наказателното дело Договор за правна защита и съдействие №0001294.

На основание чл.78, ал.6 от ГПК ответника следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен сък Кн. държавна такса върху уважения размер на иска в размер на 130 лв.

Водим от горното съдът,

 

                                          Р Е Ш И :

 

    ОСЪЖДА С.Я.С., с ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ на А.В.А.,***, чрез адв.Б.П. *** съдебен адрес:***, офис №5, сумата от 3000.00 лева (три хиляди), представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди от извършеното от С.Я.С.,  на 14.07.2017 год. в гр.И., обл.Пл., престъпление по чл.131 ал.1 т.1 във вр. с чл.130 ал.1 от НК,  спрямо А. Б. А. – длъжностно лице - инспектор към ОО „АА” Пл.-Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”-гр.С., при изпълнение на службата за извършването, на което С.Я.С. се е признал за виновен и е осъден с одобрено от съда и влязло в сила споразумение по НОХД №301/2017г.   по описа на Районен съд Кн., както и 250 лева имуществени вреди представляващи заплатен адвокатски хонорар по НОХД № 301/2017г. ведно със законната лихва върху тази сума, считано от датата на извършеното престъпление - 14.07.2017г., до окончателното изплащане на сумата, както и направените деловодни разноски в размер на 450 лева – адвокатско възнаграждение.

     ОСЪЖДА С.Я.С., с ЕГН **********,***, ДА ЗАПЛАТИ в полза на Държавата по бюджета на съдебната власт, по сметка на РС-Кн. сумата от 120 лв. /сто и двадесет лева/ представляваща дължима държавна такса по чл.1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, върху уважените искове по чл.45, ал.1 от ЗЗД вр.чл.52 от ЗЗД,  както и сумата от 5.00 лв. /пет лева/, представляваща дължима държавна такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Решението може да се обжалва в 14-дневен срок пред ПлОС, от датата на получаване на съобщението.

 

                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: