Определение по дело №475/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261147
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 3 април 2021 г.)
Съдия: Даниела Георгиева Талева
Дело: 20211100200475
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

Гр. София, 26.03.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, 12-ти състав в публично съдебно заседание на двадесети и шести март две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ТАЛЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: 1. А. ДОБРЕВА

                                                          2. Д.Д.

 

Секретар: Татяна Асенова

Прокурор: ЛИЛИЯ ДАМЯНОВА

сложи за разглеждане докладваното от съдия Талева НЧД № 475 по описа за 2021 година.

На поименното повикване в 11.00 часа се явиха:

 

СГП - редовно уведомени от предходно съдебно заседание, се явява ПРОКУРОР ДАМЯНОВА.

 

МОЛИТЕЛЯТ Ф.Ц.Ц. – редовно уведомен чрез адвокат М., не се явява.

 

За него се явява АДВОКАТ Т.М., упълномощен защитник на молителя Ц., с днес представено пълномощно.

 

СТРАНИТЕ (поотделно): Да се даде ход на делото.

 

СЪДЪТ, като съобрази становището на страните, и като взе предвид, че присъствието на молителят в настоящото производство не е задължително, и същевременно същият се представлява от надлежно упълномощен защитник, намери, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото в днешното съдебно заседание, поради което

О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания по реда на съдебното следствие и доказателствата.

АДВОКАТ М.: Нямам искания по реда на съдебното следствие и доказателствата.

 

СЪДЪТ, като съобрази изразеното от страните становище, че нямат  искания по реда на съдебното следствие и по доказателствата, намери, че са изпълнени изискванията на чл.271 до чл.275 от НПК и на основание чл.276 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

 

ДЕЛОТО СЕ ДОКЛАДВА с прочитане молбата на осъдения Ф.Ц.Ц., с която се иска постановяване на съдебна реабилитация по реда на чл.87 от НК по НОХД № 351/1989 г. на Трети районен съд София и по НОХД  №574/1994 г. на СГС.

 

АДВОКАТ М.: Поддържам молбата.

ПРОКУРОРЪТ: Оспорвам молбата. По същество ще изразя друго становище.

 

СЪДЪТ ДОКЛАДВА постъпили по делото, заедно с молбата писмени документи, а именно:

Справка за съдимост от 26.01.2021 г.

и постъпили документи по делото, изискани с разпореждане на съдията-докладчик за насрочване на съдебното заседание, както и документи, изискани с определение на съда от предходно съдебно заседание:

Справка от ГДИН във връзка с изтърпените наказания „лишаване от свобода“ от осъденото лице;

Справка от НАП, съдържаща данни за осигуряване ;

Справка от НАП за актуално състояние на трудовите договори на молителя;

Писмо от НАП, ведно със справка за актуално състояние на всички трудови договори на молителя;

Справка от НСлС за образуваните ДП спрямо молителя до момента;

Характеристична справка от полицейски инспекторЦ.;

Бюлетини за съдимост на молителя.

 

ПРОКУРОРЪТ: Да се приемат писмените документи, докладвани от съда като доказателства по делото.

АДВОКАТ М.: Да се приемат писмените документи, докладвани то съда като доказателства по делото.

СЪДЪТ като съобрази становището на страните по постъпилите, заедно с молбата и изисканите впоследствие от съдията-докладчик и от съдебния състав документи, намери че същите са относими към предмета на делото и следва да бъдат приети като писмени доказателства по делото.

Мотивиран от горното и на основание чл.283 от НПК, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРОЧИТА И ПРИЕМА като писмени доказателства по делото:

Справка за съдимост от 26.01.2021 г.;

Справка от ГДИН във връзка с изтърпените наказания „лишаване от свобода“ от осъденото лице;

Справка от НАП, съдържаща данни за осигуряване ;

Справка от НАП за актуално състояние на трудовите договори на молителя;

Писмо от НАП, ведно със справка за актуално състояние на всички трудови договори на молителя;

Справка от НСлС за образуваните ДП спрямо молителя до момента;

Характеристична справка от полицейски инспекторЦ.;

Бюлетини за съдимост на молителя.

 

АДВОКАТ М.: Представям трудов договор за молителя

ПРОКУРОРЪТ: Да се приеме.

 

СЪДЪТ като съобрази становището на прокурора по днес представеният трудов договор, установяващ наличието на трудово правоотношение на молителя, намери че същото е относимо към предмета на делото и следва да бъде прието като писмено доказателство.

Така мотивиран и на основание чл.283 от НПК, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ПРОЧИТА И ПРИЕМА като писмено доказателство по делото – Трудов договор № 2058/22.10.2020 г.

 

ПРОКУРОРЪТ: Нямам искания по доказателствата.

АДВОКАТ М.: Имам искане за допускане на двама свидетели за разпит, ако не счете съдът, че делото трябва да се прекрати по право по чл.88 а от НК. Според мен е настъпила реабилитация по право вече.

Алтернативно да се направи реабилитация по чл.87 от НК, като в тази връзка моля да се допуснат двама свидетели, които ще установят обстоятелството, че молителят е с добро поведение и се труди.

 

ПРОКУРОРЪТ: Да не се уважава искането на адвокат М..

 

СЪДЪТ се оттегли на съвещание по така направеното искане.

 

СЪДЪТ след съвещание по направеното искане на адвокат М. за допускане до разпит на двама свидетели в днешното съдебно заседание, макар и със свое разпореждане да е указал на молителя необходимостта от събиране на гласни доказателства във връзка с обстоятелството дали молителят има добро и примерно поведение след изтърпяване на последното си осъждане и до настоящия момент, в конкретния случай счита, че така направеното искане за изслушване на двама свидетели днес е неоснователно, доколкото техните показания няма да спомогнат за установяване на обстоятелства, които са от значение за решаване на делото.

Така мотивиран, СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на адвокат М. за допускане до разпит на двама свидетели, които да установяват наличието на добро поведение от страна на молителя.

 

СТРАНИТЕ (поотделно): Нямаме други искания за събиране на доказателства.

 

СЪДЪТ, като съобрази становищата на страните, че нямат искания за събиране на нови и допълнителни доказателства и като намери делото за изяснено от фактическа страна,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИКЛЮЧВА СЪДЕБНОТО СЛЕДСТВИЕ.

 

ДАВА ХОД НА СЪДЕБНИТЕ ПРЕНИЯ.

 

ПРОКУРОРЪТ: Считам, че са налице основанията на чл.87 а от НК, доколкото са изпълнение всички предпоставки, изискуеми от закона.

В същото време са налице основанията на чл.88а от НК, а именно налице е реабилитация по отношение на осъдения, която е настъпила автоматично. В този смисъл считам, че липсва правен интерес да бъде постановявана съдебна реабилитация, поради което молбата следва да бъде оставена без разглеждане.

 

АДВОКАТ М.: Присъединявам се към казаното от прокурора. Нямам какво друго да добавя.

 

СЪДЪТ се оттегли на съвещание

След като се запозна с всички материали, събрани към настоящия момент по делото, изслуша становищата на страните и след съвещание намери следното:

Молителят Ф.Ц.Ц. е осъждан два пъти. Видно от справка за съдимост, приета като доказателство по делото, първото осъждане на молителя е по НОХД №351/1989 г. на Трети районен съд София, по което с присъда, влязла в сила на 16.06.1989 г. на Ц., е наложено общо най-тежко наказание „лишаване от свобода“ за срок от 1 година и 6 месеца и „обществено порицание“. Второто осъждане на молителя е по НОХД № 574/1994 г. на СГС, по което с присъда му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от 15 години, като на основание чл.69, ал.2 вр. чл.68, ал.1 от НК, е постановено Ц. да изтърпи отделно половината от наказанието, наложено му с присъда по НОХД №351/1989 г. на Трети районен съд София – „лишаване от свобода“ за срок от 8 месеца.

Няма данни по делото да е изтърпяно кумулативно наложеното наказание „обществено порицание“ по първото осъждане на молителя по НОХД №351/1989 г. на Трети районен съд София. Съгласно предвиденото в т.1 и т.2 на ТР №2/28.02.2018 г. на ОСНК на ВКС, реабилитацията е допустима и при неизпълнено наказание, чиято изпълнимост е погасена по давност. Реабилитацията на осъден, неизтърпял наложеното му наказание, чиято изпълнимост е погасена по давност, е възможно да настъпи след последователно изтичане на давностния срок за изпълнение на наказанието и на срока за реабилитация. Началният момент, от който започва да тече срокът за реабилитация, е този на изтичане на обикновената давност за изпълнение на наказанието, ако не са предприети действия за спиране или прекъсване на давността. Ако такива са предприети, началният момент е този на изтичане на абсолютната изпълнителска давност.

С оглед на горното, неизтърпяването на това кумулативно наказание не е пречка за настъпване на реабилитация по чл.88 а от НК за първото осъждане на Ц., тъй като дори и да не е изтърпяно кумулативно наложеното наказание „обществено порицание“, неговото изпълнение е погасено по давност на основание чл.82, ал.4 вр. ал.1, т.5 от НК – с изтичане на три години от влизане на присъдата в сила - 16.06.1989 г., респ. абсолютната давност за изпълнение на това наказание е изтекла на 16.06.1992г. В конкретния случай съдът взема предвид изтичането на абсолютната давност за изпълнение на това наказание, тъй като не разполага с данни дали са предприемани някакви действия за неговото изпълнение, с които да е прекъсната обикновената изпълнителска давност. С изтичането на още две години след датата, на която изпълнението на наказанието „обществено порицание“ е погасено поради изтичане на абсолютна давност за неговото изпълнение, на основание чл.88 а, ал.1 вр. чл.82, ал.1, т.5 от НК, на 17.06.1994г. е настъпила реабилитация по чл.88а НК за това наказание, тъй като в този период от време молителят не е извършил друго умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“.

Видно от справката от ГДИН, наказанието от 8 месеца лишаване от свобода по първото осъждане, е изтърпяно от Ц. на 20.09.1997г. Съгласно нормата на чл.88а, ал.1 вр. чл.82, ал.1, т.4 НК, с изтичане на 5 години от изтърпяване на това наказание, на 21.09.2002 г. е настъпила реабилитация по чл.88а от НК и за това наказание, защото в този период от време молителят не е извършил друго умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“.

С второто осъждане, което е по НОХД  №574/1994г. на СГС, на Ц. му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от 15 години. Това наказание  е търпяно ефективно до 21.12.2001г., когато Ф.Ц. е бил условно предсрочно освободен от изтърпяване на остатъка от това наказание и му е определен изпитателен срок от 5 години, 3 месеца и 1 ден. Този изпитателен срок е изтекъл на 21.03.2006 г. С изтичането на 15 години след датата, на която е изтекъл посоченият изпитателен срок, на основание чл.88 а, ал.3 вр. ал.1, вр. чл.82, ал.1, т.2 НК, на 22.03.2021 г. е настъпила реабилитация по чл.88а НК и за това наказание, тъй като в този период от време молителят не е извършил друго умишлено престъпление от общ характер, за което се предвижда наказание „лишаване от свобода“.

Всичко изложено по-горе води на извод, че на основание чл.88а, ал.4 вр. ал.3, вр. ал.1, вр. чл.82, ал.1, т.2, т.4 и т.5 от НК, на 22.03.2021г., е настъпила пълна реабилитация по чл.88а от НК и за последното осъждане на молителя Ф.Ц.Ц., поради което и за него не е налице правен интерес да иска постановяването на съдебна реабилитация по чл.87 от НК, която е непълна реабилитация, за разлика от реабилитацията по чл88а НК. Това означава, че молбата, с която съдът е сезиран с искане за постановяване на съдебна реабилитация, се явява недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане.

Мотивиран от всичко изложено и на основание чл.436, ал. 1 от НПК, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на Ф.Ц.Ц. с ЕГН-********** за съдебна реабилитация за осъждането му по НОХД № 351/1989 г. на Трети районен съд София и по НОХД  №574/1994 г. на СГС.

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 7-дневен срок от днес пред САС.

 

Препис от настоящия протокол да се издаде на адвокат М., след изготвянето му.

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 11.30 часа.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1

 

    2.

 

СЕКРЕТАР: