Определение по дело №215/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 юли 2020 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20207090700215
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 675

гр. Габрово, 16.07.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД– ГР. ГАБРОВО в закрито съдебно заседание от шестнадесети юли, две хиляди и двадесета година в състав:

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

като разгледа материалите по адм. дело № 215 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от АПК, вр. с  чл. 186, ал. 4, във вр. с ал. 1, т. 1, б. „г“ от ЗДДС.

Настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /ГАС/ Жалба с вх. № СДА-01-1295 от 14.07.2020 г., подадена от „Панацея“ ООД, гр. Севлиево, обл. Габрово, с ЕИК: *********, против Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 10778 от 9.06.2020 г. издадена от Началник отдел „Оперативни дейности“ в дирекция „Оперативни дейности“ при Главна дирекция „Фискален контрол“ /ГД „ФК“/ в Централно управление на Национална агенция по приходите /ЦУ на НАП/, с искане за постановяване на нейната отмяна. 

С атакувания ИАА на основание чл. 186, ал. 1, т. 1, б. „г“ и чл. 187, ал. 1 от  Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ е постановено налагане на принудителна административна мярка /ПАМ/ - запечатване на търговски обект, по смисъла на §.1, т. 41 от ДР на ЗДДС – бензиностанция Б001 в гр. Севлиево, стопанисван от дружеството– жалбоподател, както и забрана за достъп до него, за срок от 7 /седем/ дни. Предвидено е запечатването да се извърши в срок до 14 дни от влизане в сила на заповедта.

Мотивите за издаването на акта са следните:

На 28.02.2020 г., в 14.25 ч., е извършена проверка на горепосочения обект, стопанисван от дружеството – жалбоподател, при която е установено, че дружеството не е изпълнило  задълженията си да подаде данни за доставено количество горива по документ, въведени чрез ЕСПФ, които съдържат задължително уникален контролен номер /УКН/ на е ЕААД или митнически референтен номер /МРН/ на ЕАД за доставки по АДД с УКН № 4835944/27.09.2019 г. и № 4840574/30.09.2019 г., с което е реализирало състава на чл. 59А, ал. 1 от Наредба № Н-18/2006 г., като не е спазило реда и начина за подаване на данни по чл. 118 от ЗДДС. Изпълнен е съставът на чл. 186, ал. 1, т. 1, б. „г“ от този закон. Посочени са доказателствата, въз основа на които се установява нарушението, за което е съставен и АУАН № F550951/4.06.2010 г.

Мотивиран е извод за необходимостта от налагане на процесната мярка.

Заповедта е връчена на адресата на 22.06.2020 г., видно от разписка, находяща се в преписката по издаването на процесната Заповед. Жалбата против нея е депозирана в ТД на НАП Велико Търново на 6.07.2020 г. – в рамките на посочения 14-дневен срок. Като подадена в законния срок и от заинтересована страна, против подлежащ на съдебно оспорване пред Административен съд индивидуален административен акт, жалбата се явява допустима.

Същата е обаче нередовна, тъй като към нея не са приложени доказателства за платена държавна такса, която за юридически лица – търговци е 50.00 лв., поради което на жалбоподателя следва да се дадат указания за отстраняването на тази нередовност и срок за това, като му се укаже, че при неизпълнение на указанията жалбата му ще бъде оставена без разглеждане, а производството поделото ще бъде прекратено. С оглед спазване на принципите за икономия и бързина в процеса съдът следва да конституира страните и да насрочи делото за разглеждане в открито съдебно заседание.

Жалбата е подписана от адв. Г.Б., но пълномощно не е приложено, поради което съдът следва да изиска такова или приподписване на жалбата от представляващото дружеството-жалбоподател лице.

В жалбата се сочи, че с издаването на процесната Заповед е нарушен материалният закон и е допуснато съществено нарушение на процесуалния такъв. Към дружеството-жалбоподател е относима разпоредбата на чл. 119, ал. 10 от ЗДДС, съгласно която ДЗЛ доставчик и получател по доставка на течни горива е длъжно да подава в НАП данни за доставката и движението на  същите, както и за промяна при тях. Спрямо дружеството е неприложима разпоредбата на чл. 59А, ал. 1 от Наредбата, във вр. с чл. 118, ал. 11, т. 5 от ЗДДС. Дружеството е притежател на електронна система за фискално отчитане, чрез която отчита доставените количества горива посредством въвеждането им в ЕСФП и не се следва подаване на електронен документ, като данни за доставени количества горива се подават чрез въвеждането им в ЕСФП. Нужните данни са своевременно подадени по установената дистанционна връзка на данни /нивомерна измервателна система/ и е налице възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранението им в обекта. При наличието на такава система по всяко време може да се направи справка за наличните количества горива. Следователно дружеството не цели укриване на приходи и неспазване на материалния закон. Продажбите на течни горива в обекта се извършват чрез средства за измерване на разход и регистрирането на продажбите се извършва с издаването на касова бележка от ЕСФП, съгласно чл. 3, ал. 2 от Наредбата. Липсва констатация за продажба без издаден касов бон.

Алтернативно жалбоподателят моли съдът, ако последният достигне до извода, че нарушение е налице, то да вземе предвид, че за вида нарушение така предвидения срок за запечатване на обекта е прекомерно дълъг и не съответства на обществената му опасност.

По тези съображения се иска отмяна на процесната мярка.

Съгласно чл. 186, ал. 4 от ЗДДС обжалването на заповедта от вида на процесната се извършва по общия ред, регламентиран в АПК – с конституиране и призоваване на страните в открито съдебно заседание, на което да се изложат съображения и да се представят доказателства.

 

В тази връзка и на посоченото нормативно основание, Административен съд Габрово

ОПРЕДЕЛИ:

КОНСТИТУИРА страни в производството:

1.Жалбоподател: „Панацея“ ООД, гр. Севлиево, обл. Габрово, с ЕИК: *********,  с адрес за призоваване: гр. Севлиево, ул. „Гочо Москов“ № 2, вх. А, ет. 1.

Призовка да се изпрати и на процесуалния представител – адв. Г.В.Б.,***.Ответник, в качеството на орган, издал процесния административен кат: Началник на отдел „Оперативни дейности“ – Велико Търново в Централно управление на Национална агенция за приходите, с адрес за призоваване: гр. Велико Търново, пл. „Център“ № 2.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание за 31.07.2020 г. от 10.30 часа, за когато на страните да се изпратят призовки. Процесуалният представител на жалбоподателя да се уведоми и по телефон.

УКАЗВА НА ОТВЕТНИКА, че в негова тежест е да установи съществуването на фактическите основания, посочени в процесния ИАА, както и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, вкл. че Заповедта е издадена от оправомощен орган.

УКАЗВА НА ЖАЛБОПОДАТЕЛЯ, че същият следва в 7- дневен срок да внесе по сметката на Административен съд Габрово дължимата държавна такса в размер на 50.00 /петдесет/ лв. и в същия срок да приложи оригинален платежен документ по делото, удостоверяващ изпълнението на това задължение, както и адвокатско пълномощно на лицето, подписало жалбата или жалбата да се преподпише от оправомощен представител на дружеството.

Банкова сметка ***:

IBAN: ***: STSABGSF

Банка  ДСК ЕАД

При неизпълнение на тези указания в посочения срок от страна на жалбоподателя, жалбата му ще се остави без разглеждане, а производството поделото ще бъде прекратено.

 

Препис от определението да се изпрати на страните в едно с призовките.

 

Определението не подлежи на обжалване.              

  

 

 

                                                                                    СЪДИЯ:    

                                                                                    /ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА/