Решение по дело №104/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 131
Дата: 2 ноември 2021 г. (в сила от 2 ноември 2021 г.)
Съдия: Айгюл Аптула Шефки
Дело: 20217120700104
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Кърджали, 02.11.2021 г.

В ИМЕ­ТО НА НА­РО­ДА

Административен съд - Кърджали  в публично заседание на шести октомври през две хиляди двадесет и първа  година в състав:

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                        ЧЛЕНОВЕ: АЙГЮЛ ШЕФКИ

                                         МАРИЯ БОЖКОВА

при секретаря Мариана Кадиева и в присъствието на прокурор Делчева от ОП-Кърджали, като разгледа докладваното от съдия Шефки КАНД № 104 по описа на КАС за 2021 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 63, ал.1 от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и сл. от АПК. Образувано е по касационна жалба от Р.К.Й. от ***, чрез пълномощник, срещу Решение №23/26.05.2021 г., постановено  по анд №396/2021 г. по описа на Районен съд-Кърджали. В жалбата се твърди незаконосъобразност на решението, като постановено при неправилно приложение на материалния закон. Касаторът счита, че по отношение на нарушението на чл. 103 от ЗДвП, което се твърди да е извършил,  следва да се приложи нормата на чл. 185 от ЗДвП, която предвижда глоба в размер на 20 лв., като намира за неприложима разпоредбата на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП. Иска от настоящата инстанция да отмени обжалваното решение, както и процесното наказателно постановление. 

Ответникът по жалбата – началник на  РУ - Кърджали при ОД на МВР-Кърджали, не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Кърджали намира жалбата за неоснователна, а оспореното решение за законосъобразно. Счита, че неоснователно се иска приложение на санкционната норма на чл. 185 от ЗДвП. По отношение на касатора било установено, че е нарушил чл. 103 от ЗДвП, поради което правилно наказващият орган е отнесъл това нарушение към санкционната разпоредба на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП. Счита също, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Административният съд, след като извърши проверка на обжалваното решение, във връзка със заявените в жалбата касационни основания, констатира следното:

Касационната жалба е допустима - постъпила е в срок, и е подадена от надлежно легитимирано лице - страна по анд №396/2021 г. по описа на КРС, а по същество е неоснователна.

С оспореното решение, съдът е изменил Наказателно постановление № 21-1947-000055 от 16.02.2021 г., издадено от началник на РУ-Кърджали към ОД МВР-Кърджали, с което на основание чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП, на касатора е наложена глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца, за нарушение на чл.103 от ЗДвП, като е намалил размера на наложеното наказание „лишаване от право да управлява МПС“ от 2 месеца на 1 месец, и е потвърдил НП в останалата му част. С горното решение, касаторът е осъден да заплати на ОД на МВР и юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лв.

За да постанови решението си районният съд е приел, че АУАН и НП са били съставени в сроковете по чл. 34, ал. 1 и 3 от ЗАНН и от компетентни органи. Съдът не  констатирал нарушение на разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН, като е приел, че в АУАН е направено пълно и детайлно описание на нарушението, датата и мястото на извършване, обстоятелствата, при които е извършено, като са били посочени и нарушените законови разпоредби. Спазено било изискването на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН, в издаденото НП да бъде дадено пълно описание на нарушението, на обстоятелствата, при които е извършено, на доказателствата, които потвърждават извършеното административно нарушение. Съдът е намерил за безспорно установено, че жалбоподателят не е изпълнил нареждане, дадено по предвидения в ЗДвП ред, а именно: при подаден сигнал със стоп-палка от униформен служител на МВР, да спре на посочено от контролния орган място. Това неподчинение се установило от непротиворечивите показания на разпитаните по делото свидетели, участващи в проверката. Извършеното деяние  съответствало на разпоредбата на чл. 103 от ЗДвП, която попадала в обхвата на санкционната такава на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП. Същевременно обаче, позовавайки се на нормата на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН, първоинстанционния съд намерил, че е налице превес на смекчаващите отговорността обстоятелства, поради което намалил размера на наложеното наказание „лишаване от право да управлява МПС“ от 2 месеца на 1 месец, т.е. към определения в закона минимум.

Настоящия състав намира, че постановеното от районния съд съдебно решение е законосъобразно. При правилно установена фактическа обстановка, въз основа на цялостен анализ на събраните по делото доказателства, съдът е направил законосъобразни правни изводи относно оспореното НП. По съществото на спора правилно е установено, че касаторът  в настоящото производство е осъществил виновно състава на нарушението по чл.103 от ЗДвП и правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност по чл.175, ал.1, т.4 от ЗДвП.

При постановяване на обжалваното решение не е било допуснато твърдяното от касатора неправилно приложение на материалния закон. Не се възприемат от настоящата инстанция доводите на касатора за неприложимост на разпоредбата на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП.

Сочената за нарушена разпоредба на чл. 103 от ЗДвП, вменява задължение на водача на МПС, при подаден сигнал за спиране от контролните органи, да спре в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания.

Разпоредбата на чл. 175, ал.1, т.4 от ЗДвП, на която е основано НП, предвижда административно наказание за водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението. Посоченото от наказващия орган нарушение се изразява в това, че след подаден сигнал със стоп–палка от контролния орган, наказаният водач не е спрял. Това поведение представлява неизпълнение на нареждане на органите за контрол и регулиране на движението, по смисъла на ЗМВР, във вр. с чл.170, ал.3 от ЗДвП, и относима за извършеното административно нарушение е именно санкционната норма на чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП.

По изложените съображения, настоящият състав счита, че обжалваното решение е законосъобразно. При извършената служебна проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, се установи, че процесното  решение е и валидно и допустимо, поради което и въз основа на изложеното по-горе, ще следва да се остави в сила.

Ето защо и на основание чл.221, ал.2  от АПК, съдът

                                                  

                                          Р    Е    Ш    И  :

              

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №23/26.05.2021 г., постановено   по нахд №396/2021 г. по описа на Районен съд-Кърджали.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                              2.