Решение по дело №16170/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 261673
Дата: 19 май 2021 г. (в сила от 6 юли 2021 г.)
Съдия: Светослав Неделчев Тодоров
Дело: 20203110116170
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 16 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 261673

гр. Варна, 19.05.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ, XLI – ви състав, в публично заседание проведено на десети май през две хиляди и двадесет и първа година, в състав:

 

                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: С.Т.

 

при секретаря Х.И., като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 16170 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по молба от „Б.Д.“ ЕАД за определяне на срок на наследниците на Г.Т.Г., с ЕГН **********, починал на ***г., б.ж. на гр.***, да заявят приемат ли наследството или се отказват от него.

С молба от 20.01.2021г. заявителят е посочил, че лицата имащи право да наследяват Г.Т.Г. са: Д.Г.Т., с ЕГН ********** *** – син и Г.Г.Г., с ЕГН ********** и настоящ адрес *** – син.

Посочените от молителя наследници на Г.Т.Г. са редовно призовани в производството.

В определения от съда срок Г.Г.Г. не е заявил  приема ли наследството, след като изрично са му указани последиците от това. С оглед липсата на изрично изявление от Г.Г.Г. призован по реда на чл.51 ЗН дали приема или се отказва от оставеното след смъртта на Г.Т.Г. наследство, то в особената книга при Варненски районен съд следва да се впише, че губи правото да приеме това наследство.

Д.Г.Т. е редовно уведомен за производството по реда на чл.47 ГПК – чрез залепване на уведомление.

Предвид, че Д.Г.Т. е редовно призован по реда на чл.47 от ГПК по отношение на същия не може да бъде приложена санкцията на чл.51, ал.2 от ЗН и да бъде вписано, че губи правото за приемане на наследството, оставено след смъртта на наследодателя му. Приемането или отказа от наследство са изцяло на личната преценка на лицето, призовано към наследяване. В това производство не са приложими разпоредбите за призоваване чрез Държавен вестник, както и разпоредбите, постановяващи назначаване на особен представител на лицето и фикциите по чл.40 и 41 от ГПК. При невъзможност заинтересованото лице лично да узнае за дадените му указания и достигане до редовно връчване на съобщението по чл.47, ал.5 от ГПК молбата за определяне на срок на редовно призования наследник следва да бъде отхвърлена, тъй като същият не разполага с възможността да извърши лично преценка относно приемането на наследството, законово въведени фикции за тази преценка не са въведени изрично. В този смисъл е Определение № 315/23.06.2015г. на ВКС по ч.гр.д. № 3092/2015г.

Водим от горното, Варненски районен съд

                                 

Р Е Ш И :

 

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга при Варненски районен съд, че Г.Г.Г., с ЕГН ********** и настоящ адрес *** ГУБИ ПРАВОТО ДА ПРИЕМЕ НАСЛЕДСТВОТО останало след смъртта на Г.Т.Г., с ЕГН **********, починал на. ***., б.ж. на гр.***, на основание чл.51, ал.2 ЗН.

 

ОТХВЪРЛЯ молбата на „Б.Д.“ ЕАД за определяне на срок на Д.Г.Т., с ЕГН ********** *** да заяви приема ли наследството, останало след смъртта на Г.Т.Г., с ЕГН **********, починал на ***г., б.ж. на гр.***.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от получаване на съобщението от страните, че е изготвено и обявено.

Препис от настоящето решение да се връчи на страните по делото, заедно със съобщението за постановяването му на основание чл. 7, ал. 2 от ГПК.

 

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: