Определение по дело №1306/2020 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 386
Дата: 7 август 2020 г. (в сила от 28 септември 2020 г.)
Съдия: Диана Кирилова Георгиева
Дело: 20203630201306
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                                 386/7.8.2020г.      

 

            Шуменският районен съд в закрито съдебно заседание на шести август през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: Диана Георгиева

 

като разгледа ЧНД № 1306/2020г. по описа на ШРС, за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е образувано на основание чл.243,ал.3 от НПК

            На 22.07.2020г. пред РП гр. Шумен е била депозирана жалба, препратена по компетентност на Шуменски РС от С.Г.К., в качеството му на Председател и представляващ СНЦ „НАЦИОНАЛНА ОВЦЕВЪДНА АСОЦИАЦИЯ“, със седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. Н. Габровски № 25А срещу Постановление на РП гр. Шумен от 31.01.2020г. за прекратяване на наказателното производство по Д. П. № 52/2017г. по описа на ОД МВР гр. Шумен.

Видно от приложената обратна разписка, жалбата е подадена в срока по чл.243, ал.3 от НПК, от легитимирано за целта лице, поради което същата е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна, поради следните съображения:

Наказателното производство е било образувано за престъпление по чл.201 от НК за това, че в периода от 07.02.2011г. до 24.11.2016г. в гр. Шумен длъжностно лице присвоило чужди пари, собственост на СНЦ „НАЦИОНАЛНА ОВЦЕВЪДНА АСОЦИАЦИЯ“ гр. Велико Търново, връчени в това му качество или поверени му да ги пази и управлява.

В хода на разследването по досъдебното производство била установена следната фактическа обстановка.

Сдружение с нестопанска цел „Национална овцевъдна асоциация“ било създадено през месец декември 2010г. и официално регистрирано през месец февруари 2011г., със седалище в гр. София. Сдружението било създадено за осъществяване на дейност в частна полза, а именно: в полза на браншовите организации в сферата на овцевъдството. За негов  председател бил избран свид. Бисер Чилингиров от гр. Шумен. Той бил преизбран за такъв пред 2015 г. Един от съучредителите на сдружението бил и свид. С.К.. Преди да бъде създадено СНЦ „НОА“, свид. Бисер Чилингиров бил член на „Национална асоциация за развъждане на синтетична популация българска млечна“ /НАРСПБМ, преименувана по-късно на Национална асоциация за развъждане на млечни овце в България (НАРМОБ)/, на която пък К. бил председател. Офисът на тази асоциация се намирал в гр. Шумен, ул. Цар Освободител № 99, ет.4. Именно в този офис се помещавал Чилингиров, когато било създадено СНЦ „НОА“. В началото свид. Чилингиров ръководел дейността  именно от офиса на НАРСПБМ, но когато работата се увеличила, възникнала необходимост от отделяне в друг офис. По тази причина  свид. Бисер Чилингиров наел съседен офис, на същия етаж, в същата сграда на ул. Цар Освободител № 99 в гр. Шумен. Наемодател тогава било дружество „Сортови семена“ с представител - свид. Йорданка Тончева. Бил сключен договор за наемането на въпросния офис, като договарянето се осъществило между свидетелите Бисер Чилингиров и Йорданка Тончева.

Счетоводното обслужване на СПЦ „НОА“ било поверено на свид. Деница Куртева, чиято счетоводна кантора се помещавала в същата сграда на ул. Цар Освободител № 99 в гр. Шумен. Единствено свид. Чилингиров й предоставял документи на сдружението, които тя осчетоводявала. Свидетелката Куртева не познавала друг представител на СПЦ ,,НОА и свързвала сдружението само със свид. Чилингиров, като контакт е поддържала единствено с него. Водила е счетоводството до края на 2015г. Никой от тази асоциация не се бил обръщал към свид. Куртева за информация относно финансовото състояние през годините. Свид. Чилингиров бил запознат с финансовия резултат ежегодно и не изявявал претенции в тази връзка. В края на 2016г. свид. Куретва разбрала, че НОА има нов председател и че това бил свид. С.К. и именно на него, с протокол, предала наличната документация на сдружението,

През месец октомври 2016г. свид. Бисер Чилингиров се свързал със свид. Христинка Димитрова, която се занимавала със счетоводни услуги. Конкретната задача, за която я потърсил била свързана с обработката и осчетоводяването на документи по предоставен грант в размер на 15 000 лева от Фондация „Америка за България“, в полза на сдружението. Въпросният грант бил предоставен през месен юли 2016г., като сумата постъпила по банковата сметка на СНЦ „НОА“ в Уникредит Булбанк. Тя била предназначена за популяризиране работата на НОА, чрез планирането и осъществяването на различни дейности на територията на цяла България. Всички документи в тази връзка били предоставяни на свид. Димитрова от свид. Чилингиров. Всичко по обработката и осчетоводяването им било наред, представените разходооправдателни документи отговаряли по дейностите посочени по гранта. Отчетът бил приет без възражения от Фондация „Америка за България“. По думите на свид. Чилингиров през 2014 г. или 2015 г. по време на заседание на членовете на УС на сдружението, проведено в град Шумен, било взето решение НОА да кандидатства по различни европейски или други програми, когато има такива и кандидатстването за посочения грант от Фондация „Америка за България“ било именно в изпълнение на това решение.

Свидетелят С.К. твърди, че от медиите разбрал, че НОА е кандидатствала и подучила финансиране по този грант и решил да поиска отчет за това и за другите финансови дейности на НОА от свид. Чилингиров. След неколкократни покани от страна на К. към Чилингиров последният да свика събрание на членовете на НОА, за да даде отчет пред тях и неглижирането на този въпрос от негова страна, свид. К. предизвикал свикването и провеждането на извънредно заседание на УС на НОА през месец октомври 2016 г. На това заседание свид. К. поискал обяснение от тогавашния председател -  свид. Чилингиров, през годините какви и колко средства са били изразходвани от СНЦ „НОА“ във връзка с развиването на текущата дейност на сдружението. Твърденията  на свид. К. били, че свид. Чилингиров не се отчитал пред членовете на НОА за какво се харчат парите им, влизащи в това сдружение като членски внос, В крайна сметка по време на това заседание вило взето решение да бъде сменен председателят, като на мястото на Чилингиров били избрани за съпредседатели самият К. и друг от членовете на НОА - Янка Попова. Това заседание на УС се провело на 15.10.2016г. Тези промени били вписани в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел с решение на СГС 3 от 18.11.2016г.

След направена вътрешна проверка в СНЦ НОА било установено, че имало налични задължения на сдружението към мобилния оператор Виваком, неплатени наеми за ползван офис в гр. Шумен и разплащания във връзка с предоставения грант от Фондация „Америка за България“ след като свид. Чилингиров вече не бил председател па СНЦ „НОА“, Именно това били твърденията на свид. К. в жалбата му до Районна прокуратура Шумен, които потвърдил и в разпита си като свидетел по досъдебното производство,

С оглед на това, от СНЦ „НОА“ били изискани всички счетоводни документи, свързани с дейността му в периода 2011г. – 2016г., вкл. и тези относно отпуснатия грант от Фондация „Америка за България“. Предоставени били голяма част от исканите документи с изключение на главна книга за периода 2011 - 2015г., документи за извършена инвентаризация на сдружението и инструкции за инвентаризация. Свидетелката. Деница Куртева дала показания, че на СНЦ „НОА“ не била правена инвентаризация за времето, през което тя е водила счетоводството.

По досъдебното производство била назначена и изготвена съдебно-счетоводна експертиза. От заключението й е видно, че в сдружението са постъпвали парични средства в брой и по банков път. Основната част от тях са средства от членски внос, както и дарения, по-голямата част, от които са направени от свид. Бисер Чилингиров, и част от спонсорство. В това число е и сумата по гранта от Фондация „Америка за България“. От всички постъпили суми, през годините са били разходвани парични средства за суровини и материали, за външни услуги /копирни услуги , съобщителни услуги, счетоводни услуги и др. и за командировки. През 2016 г. е бил погасен и паричен кредит към свид. Бисер Чилингиров. Според вещото лице за голяма част от разходите осчетоводени по сметки от група 60 няма представени първични счетоводни документи. В заключение вещото лице посочва, че не може да се установи липса на парични средства в СНЦ „НОА“ поради непредставени вътрешно нормативни документи, а именно: счетоводна политика, план за документооборота, инструкция за инвентаризация, инвентаризационни описи, сравнителни ведомости и протоколи за резултати от инвентаризация.

В хода на досъдебното производство е бил изследван и въпроса за натрупаните задължения към мобилния оператор Виваком ЕАД. По делото са приложени сключени договори със СНЦ „НОА‘ за предоставяне на мобилни услуги и мобилни устройства /мобилни телефони и таблет/, както и телевизионни услуги и представен на изплащане телевизор от 2012 г. и няколко от 2014 г. Всички те са сключени от свид.  Бисер Чилингиров в качеството му на председател на СНЦ „НОА“, което и самият той не отричал. По силата на част от тези договори са били предоставени няколко СИМ карти с мобилни номера, мобилни телефони и таблет. За тях свид. Чилингиров обяснил, че са били необходими за дейността на сдружението и са били предоставени на журналисти, с помощта на които е бил поддържан сайта на НОА, като целта е била да имат постоянен контакт помежду си, за да обменят нужната информация своевременно. В електронната база данни на Виваком ЕАД за контактни лица са били посочени свидетелите Чилингиров и С.К., което е   аргумент за това, че не е имало умисъл за сключването на тези договори в лична полза от страна на свид. Чилингиров. Относно договорът и допълнителното споразумение към него за предоставянето на телевизионни услуги следва да се отбележи, че като адрес за предоставяне на услугата е посочен село Черенча, обл. Шумен, ул. Фисека № 1. Било установено по оперативен път, че свид. Бисер Чилингиров отглеждал овце в село Черенча. За да се установи връзката му с имота, посочен в договора с Виваком ЕАД, била изискана информация от Агенция по геодезия, картография и кадастър Шумен, за идентификатор на този имот и за данни за собственост. Видно от отговора - в базата данни на СГКК Шумен няма информация за имот с административен адрес с. Черенча, ул. Фисека № 1. Свидетелят Хасан Хасанов - кмет на село Черенча обяснил, че заема тази длъжност от 1995г. Заявил, че в селото действително имало адрес ул. Фисека № 1 и, че на това място се намирала кирпичена къща с двор и малки стопански постройки, която била собственост на родителите на свид. Стефан Янакиев Захариев, като той и другите наследници на този имот го продали на свид. Тихомир Янков Николов от град Шумен преди години. Свид. Хасанов заявил, че познава и свид. Бисер Чилингиров, който отглеждал години наред овце в стопанския двор на село Черенча и изразил мнение, че свид. Чилингиров нямал връзка с този имот на ул. Фисека № 1. Разпитан бил по делегация свид. Тихомир Николов, който потвърдил, че е закупил къщата на ул. Фисека № 1 през 2006г. или 2007г., като в нея реално била живяла майка му до 2009 г. Към момента на разпита къщата продължавала да бъде негова собственост. Категорично заявил, че не познава свид. Бисер Чилингиров и че никога не е отдавал този имот за ползване на когото и да било. Самият свид. Чилннгиров, разпитан за тези обстоятелства, заявил, че е сключил договор за ползване на телевизионни услуги и му е бил предоставен телевизор от Виваком ЕАД. Действително тази услуга и самият телевизор били ползвани в село Черенча, но в стопанския двор,  където той отглеждал овце години наред, а не в къща на ул. Фисека № 1. Обяснил нуждата от телевизора и телевизионните услуги с необходимостта да се информира навсякъде, където се намира за случващото се в този бранш, за да бъде адекватен във вземането на решения за тази връзка. Заявил обаче, че поради финансови затруднения /тъй като много от членовете на НОА не си плащали членския внос/ станало невъзможно плащането по тези договори и те били прекратени.

Била изискана и информация за направените тегления от банковата сметка на СНЦ „НОА“ в периода от 15.10.2016г., /когато е проведено заседанието на УС на НОА, на което било взето решение за отстраняването нас вид. Чилингиров от председателското място/ до края на 2016г. Видно от справката - в периода от създаване на асоциацията до 25.11.2016г. единствено и само свид. Чилингиров е имал спесимен да борави с банковата сметка на асоциацията. В посочения период от време има тегления на суми както чрез ATM, така и на каса от сметката в Уннкредит Булбанк Шумен. За да се установи какъв размер парични средства са изтеглени от сметката и за какво са били разходвани те, била назначена допълнителна съдебно-счетоводна експертиза. Според заключението й изтеглените парични средства са изцяло осчетоводени по дебита на сметка 501 Каса и по кредита на сметка 503 Разплащателна сметка. Това е видно от представените счетоводни документи. Изтеглените парични средства с карта и на каса от банката са от членски внос от фирми и физически лица, от внесени от касата и постъпили парични средства за финансиране на текущата дейност на СНЦ „НОА“ по микро-грант проект. На практика се установи, че не е налице присвояване на парични средства от страна на бившия  председател на СНЦ „НОА“ – свид. Бисер Чилингиров.

В хода на досъдебното производство било установено, че Фондация „Америка за България“ са приели проекта за приключен и нямали претенции към СНЦ „НОА“и задължили свид. Чилингиров да предостави закупената техника по проекта на асоциацията. По делото е приложено заверено копие от Протокол за предаване от 28.03.2017г., съгласно който свид. Чилингиров предал на единия от съпредседателите – Янка Попова следните вещи и документи: - компютър, ведно с калъф, зарядно устройство и мишка, видеокамера, марка „Сони“ ведно с калъф, карта и тринога, проектор ведно със зарядно устройство, дистанционно и кабели, озвучителна техника, включваща 2 броя микрофон, зарядно устройство, дистанционно и батерии, 2 броя банери ведно със стойки за тях и калъф, магнитни носители с информация, счетоводни документи, както и пароли за интернет страница и ФС на НОА.

Въпреки, че в хода на досъдебното производство не бил предоставен договор, нито от страна на свид. Тончева, нито от страна на свид. Чилингиров за наемането на офис в гр. Шумен, първата дала показания, че Чилингиров плащал наем за офиса, за размера на който вече не си спомняла с точност, но спомена,  че бил в размер на около  200 лева месечно. Самият Чилингиров също не посочва точния размер, но заявил, че бил в минимални размери. За наемането на този офис знаел и свид. С.К., дори го посещавал, идвайки в град Шумен. Налице са и други свидетелски показания, за използването на офис от СНЦ „НОА“ в гр. Шумен, ул. Цар Освободител № 99.

В хода на досъдебното производство са били извършени всички възможни и необходими следствени действия.  

 

Предвид така установеното по – горе от фактическа страна, настоящия съдебен състав намира, че е налице основанието, визирано в атакуваното Постановление на ШРП за прекратяване на наказателното производство – чл.243, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл.24, ал.1, т.1, предл. второ от НК. В настоящият случай, видно от назначените съдебно – счетоводна и допълнителна съдебно – счетоводна експертизи не може да се установи липса на парични средства в СНЦ „НОА“ поради непредставени вътрешно нормативни документи, а именно: счетоводна политика, план за документооборота, инструкция за инвентаризация, инвентаризационни описи, сравнителни ведомости и протоколи за резултати от инвентаризация. Изтеглените парични средства били изцяло осчетоводени по дебита на сметка 501 Каса и по кредита на сметка 503 Разплащателна сметка. Това е видно от представените счетоводни документи. Изтеглените парични средства с карта и на каса от банката са от членски внос от фирми и физически лица, от внесени от касата и постъпили парични средства за финансиране на текущата дейност на СНЦ „НОА“ по микро-грант проект.

Съдът намира, че в случая, действително липсва осъществено деяние, наказуемо по чл.201 от НК, както от обективна, така и от субективна страна.

Съдът намира, че постановлението на прокурор при ШРП за прекратяване на  наказателното производство по досъдебно производство № 52/2017г. по описа на ОД МВР гр. Шумен, се явява обосновано и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и на основание чл.243,ал.5,т.1 от НПК, съдът

 

 

 

                                           О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА  изцяло Постановление от 31.01.2020г. на Шуменска районна прокуратура, с което прекратено наказателното производство по Д. П. № 52/2020г. по описа на  ОД МВР гр. Шумен.

 

Настоящото определение подлежи на жалба и протест в 7 дневен срок от съобщаването му на страните пред Шуменски окръжен съд.

 

 

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: