Решение по дело №315/2021 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 декември 2021 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20217200700315
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 септември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                           № 334

 

гр. Русе, 06.12.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 24 ноември през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЕЛИЦА ДИМИТРОВА

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

 

при секретаря             БИСЕРКА ВАСИЛЕВА                     и с участието на прокурора          ГЕОРГИ МАНОЛОВ          като разгледа докладваното от съдия         БАСАРБОЛИЕВА КАН дело 315 по описа за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

        

Производството е по чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от Т.О. ***, депозирана чрез процесуален представител адв. И. Д. ***, против Решение № 413 от 04.08.2021 г., постановено по АНД № 633/2021 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 21-1085-000168 от 10.02.2021 г., издадено от Началника на Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР – Русе, с което на Х. за нарушение на чл. 104б, т. 2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.175а, ал. 1, пр. 3 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 3 000 (три хиляди) лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца. Счита, че решението е неправилно поради нарушение на разпоредбите на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Иска от съда да отмени решението на РС - Русе и да реши делото по същество като отмени наказателното постановление или в условията на алтернативност след отмяната на решението делото да бъде върнато на РС – Русе за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Касационният ответник, чрез процесуален представител – гл. юрисконсулт Г. Д., в депозирано по делото писмено възражение на касационната жалба вх. № 17955 от 23.09.2021 г. по описа на РС – Русе, оспорва основателността на жалбата. Претендира и присъждането на юрисконсултско възнаграждение.

Становището на представителя на ОП - Русе е, че жалбата е неоснователна.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания,  становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши касационна проверка на оспорваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба, като подадена от надлежна страна, в срока по чл.211, ал. 1 от АПК и отговаряща на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, същата е неоснователна.

За да постанови оспореното в настоящото производство решение РС - Русе е приел, че при съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и правилно е приложен материалният закон.

Решението на РС – Русе е правилно.

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН.

 Изцяло се споделя заключението на въззивната инстанция, според което от съвкупния анализ на доказателствата по делото се установява по несъмнен начин, че жалбоподателят е осъществил от обективна и субективна страна състава на административното нарушение по чл. 175а, ал. 1, пр. 3, вр. чл. 104б, т. 2 от ЗДвП, за което е санкциониран, като на 12.01.2021 г., около 23:05 часа, в гр. Русе на ул. „Потсдам“ до бензиностанция „Ромпетрол“, посока МОЛ – Русе, полицейски служители при сектор ПП на ОД на МВР – Русе, единият от които се явява актосъставител и е разпитан в качеството му на свидетел по въззивното дело, били нощна смяна и извършвали обход по посочената улица, като станали очевидци, възприемайки непосредствено как в посочения пътен участък водачът на движещия се пред тях лек автомобил марка „БМВ“, модел „530 Д“, с рег. № РР2732ВМ, променил праволинейното движение на автомобила, умишлено нарушавайки устойчивостта му на пътя, чрез последователно поднасяне в ляво и дясно, като това действие се повторило многократно (около 5-6 пъти).

 Първата съдебна инстанция е извършила правилна оценка на събраните по делото гласни доказателства, като ги е обсъдила както поотделно, така и в съвкупност с останалия доказателствен материал. Разпитаният по делото полицейски служител, очевидец на нарушението, който е и актосъставител, подробно описва поведението на жалбоподателя на процесните дата, час и място, а именно умишлено подаване на газ и нарушаване устойчивостта на задните задвижващи колела на автомобила, като в резултат на тази маневра  автомобилът поднесъл последователно вляво и вдясно на пътното платно, тези действия се повторили многократно. Този свидетел лично, непосредствено е възприел точно по какъв начин се е движил автомобилът, управляван от Х., неговата продължителност, а именно че автомобилът първоначално се е движил праволинейно, след което на няколко пъти – около 5-6 пъти поднесъл вляво и вдясно, така автомобилът се движил дълго както като пътно разстояние, така и като отрязък от време. Свидетелства и за това, че не е възприел да е имало някаква обективна предпоставка за неволно изпускане на контрола върху автомобила от страна на водача. Свидетелят сочи, че действително пътната обстановка – заснежено пътно платно, по време на снеговалеж, но без заледяване на пътя, би могла да бъде причина за поднасяне на автомобила, но то би било еднократно, а в случая полицейските служители били очевидци на многократно поднасяне на автомобила – около 5-6 пъти, което продължило, както сочи и св. Червенски, „доста дълго като отсечка и като отрязък от време“. Всъщност според св. показания поднасянията спрели едва след като полицейските служители подали звуков и светлинен сигнал на водача да спре, тогава автомобилът спрял да поднася и продължил да се движи праволинейно. Правилно показанията на полицейския служител са ценени от съда като достоверни – те са за обективни възприятия на служителя, дадени са безпристрастно, съответстващи са на писмените доказателства по делото  и на данните от видеозаписа, съдържащ се в 1 брой CD-диск, приобщен към въззивното дело по надлежния ред – предявяване на записа  от съда (чл.284 НПК)  и преглеждането му в присъствието на страните по делото (чл.285 от НПК). От друга страна правилна е и оценката на показанията на водения от жалбоподателя свидетел относно спорния по делото факт дали поведението на Х. е било умишлено, като в тази връзка следва да се има предвид, че св. Ибрям е приятелка на водача, което обяснява и желанието й да съдейства на жалбоподателя да избегне административнонаказателна отговорност.

В хода на съдебното следствие от първата съдебна инстанция са събрани доказателства от различни доказателствени източници за всички относими към спора факти. Доказателствата са обсъдени и проверени в тяхната съвкупност, както изискват чл. 107, ал. 3 и ал. 5 от НПК, като въз основа на тях РРС е достигнал до обосновани изводи от фактическа и правна страна. Касационната инстанция счита, че фактическата обстановка е изяснена в пълнота от въззивния съд. В този смисъл, противно на довода на касатора, не е било необходимо събирането и на други доказателства, включително назначаване на автотехническа експертиза за причините за поднасянето на автомобила, управляван от наказаното лице. С неназначаването на такава експертиза от  РРС не е допуснатото съществено процесуално нарушение по смисъла на чл.348, ал.3, т.1 НПК, на каквото без основание се позовава оспорващата страна.

С оглед гореизложеното решението на Районен съд - Русе е правилно, поради което следва да бъде оставено в сила.

Съответно на разпоредбите на чл. 63, ал. 5, във вр. с ал. 3 от ЗАНН е искането от процесуалния представител на ответната страна – ОД на МВР - Русе за присъждане на разноски за юрисконсулт на основание чл.37 от ЗПП, във вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ. По преценка на фактическата и правна сложност на казуса и при резултата от делото на ответната страна ОД на МВР - Русе следва да бъдат присъдени разноски за процесуално представителство в размер на 80 лв.

Водим от горното, на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

                ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 413 от 04.08.2021 г., постановено по АНД № 633/2021 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 21-1085-000168 от 10.02.2021 г., издадено от Началник на Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР – Русе.

ОСЪЖДА Т.О. Х., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на Областна дирекция на МВР - Русе сумата от 80 (осемдесет) лева – юрисконсултско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                           

 

 

                                                         

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                 

                                                                                2.