Решение по дело №732/2019 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 17
Дата: 31 януари 2020 г. (в сила от 31 януари 2020 г.)
Съдия: Красимира Керанова Иванова
Дело: 20197100700732
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

17/31.01.2020 г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ДОБРИЧ, в открито съдебно заседание на двадесет и осми януари през две хиляди и двадесета година, І касационен състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                       ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                           СИЛВИЯ САНДЕВА

 

При участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВИЧЕВ и секретаря ВЕСЕЛИНА САНДЕВА разгледа, докладваното от председателя, КАНД № 732/ 2019 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на „****“ ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр. Тервел, ул. „***“ № 20, представлявано от Е.Н., срещу Решение № 51 от 01.11.2019 г. по НАХД № 77/ 2019 год. по описа на Районен съд – Тервел, с което е потвърдено Наказателно постановление № 481/ 31.05.2019 година на Директора на Регионална дирекция по горите - гр. Варна, с което на основание чл. 275, ал. 1, т. 2 и чл. 270 от Закона за горите, за нарушение на чл. 206, ал. 1, т. 3 от Закона за горите (ЗГ) на "****" ООД е наложена имуществена санкция в размер на 100 лв.(сто лева)

Според касатора Решението на ТРС е неправилно, тъй като не е отчел приложеното по делото удостоверение от фирмата, инсталирала системата за видеонаблюдение, в което е отразено, че същата отговаря на изискванията на чл. 14а, ал. 1, т. 2 от Наредба № 1 от 30.01.2012 г. за контрола и опазването на горските територии (Наредбата). Прави оплакване, че липсва извод на съда за значението и същността на това удостоверение. Иска от касационната инстанция да отмени съдебното Решение и да върне делото за ново разглеждане от друг състав на ТРС.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се представлява. Представя Писмено становище, в което поддържа касационната жалба и преповтаря съображенията от същата за незаконосъобразност на първоинстанционното Решение. Не представя и не прави искания по доказателствата.  

Ответникът - Регионална дирекция по горите - Варна, редовно призован, не се представлява.

Представителят на Окръжна прокуратура - Добрич дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба, подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл. 210, ал. 1 АПК, е процесуално допустима.

Разгледана по същество, в пределите на касационната проверка, е неоснователна по следните съображения:

Районен съд - Тервел с Решение № 51/ 01.11.2019 г., по НАХД № 77/ 2019 г., е потвърдил Наказателно постановление № 481/ 31.05.2019 г. на Директора на РДГ- Варна, с което за нарушение на чл. 206, ал. 1, т. 3 от ЗГ на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 100 лв. на основание чл. 270 от ЗГ.

За да постанови оспореното решение, първоинстанционният съд е приел, че в административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. Счел е, че АУАН и НП съдържат всички изискуеми реквизити, както и че правилно е описан фактическият състав на нарушението, съответно авторът на деянието – юридическото лице, на което е наложена имуществена санкция. Отразил е, че конкретните обстоятелства на нарушението – дата, място, извършител, са безспорно установени, съответно че няма съмнение относно наказаното лице. Позовал се е в тази връзка на нормата на чл. 206, ал. 1, т. 3 от ЗГ и чл. 14а, ал. 1, т. 3 от Наредбата. Обсъдил е твърдението на въззивника относно липсата на техническа грамотност у собственика/ ползвателя за годността на системата, като е изложил доводи за извода си, че това обстоятелство не е оневиняващо.

Така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно.

Имуществената санкция е наложена на касатора за това, че в периода от 19.03.2019 г. до 19.04.2019 г. , в гр. Тервел, община Тервел, ул. ***№ 20, склад за продажба на дърва по чл. 206 от ЗГ, не поддържа системата за постоянно видеонаблюдение в обекта, като не осигурява непрекъснати записи на изображенията.

Констатациите за извършеното нарушение са обективирани в Констативен протокол серия Е00 № 151411, въз основа на който е съставен Акт за установяване на административно нарушение № 481/ 24.04.2019 г.

В АУАН е направено възражение, че „***“ ООД е предоставило документ за съответствие с Наредбата. По акта е налице и възражение от упълномощеното от дружеството лице ***, което се позовава на същия документ (удостоверение за съответствие).

Възраженията на касатора са неоснователни. Първоинстанционният съд е описал ясно защо приема, че няма спор относно авторството на деянието. Настоящият състав напълно споделя тези доводи, от НП се налага заключението, че наказаното лице е юридическото лице, а ***е посочен като упълномощено от дружеството (от управителя на дружеството) лице. Наложена е имуществена санкция, каквато се налага на юридическите лица и едноличните търговци. На физическите лица се налага глоба. В този смисъл тези оплаквания са напълно необосновани. На следващо място, касаторът не оспорва установеното нарушение, нито представя доказателства в обратния смисъл, а счита, че не следва да носи отговорност за липсата на непрекъснат запис, тъй като за монтираната система имал удостоверение за съответствие. Вярно е, че съставът на ТРС не е обсъдил наличието на това удостоверение, но липсата на обсъждане не опорочава първоинстанционното Решение. Това е така, защото:

Административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана за нарушение по чл. 206, ал. 1, т. 3 от ЗГ, съгласно която разпоредба "Собствениците и ползвателите на обекти, в които постъпва, преработва се или от които се експедира дървесина, са длъжни да изградят и да поддържат система за постоянно видеонаблюдение на обекта, както и да предоставят достъп до информацията.“ По делото няма спор, че дружеството е собственик/ползвател на обекта. След като чл. 206, ал. 1, т. 3 от ЗГ вменява задължение на собствениците и ползвателите на обекти, в които постъпва, преработва се или от които се експедира дървесина, да изградят и да поддържат система за постоянно видеонаблюдение на обекта, следва, АНО правилно е приложил закона, а съдът, като е потвърдил НП, е постановил законосъобразен акт. Какви са причините да няма постоянни записи, от които да се проконтролира влизането и излизането на дървесина от обекта, е без значение. Дружеството обаче, което има отношение към обекта, е длъжно по всяко едно време да извършва проверка на системата и ако установи, че има проблем, да сезира фирмата, с която има договор, за да изпълни изискванията на закона. В този смисъл наличието на удостоверение не опровергава констатацията за извършено нарушение. Съгласно чл. 14а, ал. 1, т. 2 от Наредбата в актуалната към датата на нарушението редакция задължението на собственика/ ползвателя на обекта е „да осигурява непрекъснати записи на изображенията, датата и часа, с възможност за последващо разглеждане на записите, като съхранява данните за последния календарен месец“. В случая това задължение не е било изпълнено и законодателят е вменил административнонаказателната отговорност на собственика/ ползвателя, поради което сторените възражения се явяват защитна теза, но са необосновани и не почиват на изискванията на закона.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, като споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи. Решението е правилно и не страда от пороци, които да налагат неговата отмяна.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ-ро ЗАНН, Административен съд - Добрич, І касационен състав,

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 51 от 01.11.2019 г. по НАХД № 77/ 2019 год. по описа на Районен съд – Тервел.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                               ЧЛЕНОВЕ: