Решение по дело №612/2020 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 260011
Дата: 20 януари 2021 г. (в сила от 20 януари 2021 г.)
Съдия: Магдалена Кръстева Недева
Дело: 20203001000612
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 7 декември 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш      Е       Н       И       Е

 

 

  260011/ 20.01.2021 година                           град Варна

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Апелативен съд – Варна                                         търговско  отделение

на горепосочената дата                                                         година 2021

в закрито  заседание в състав :

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :В.Аракелян                                                                ЧЛЕНОВЕ :А.Братанова

                                                                             М.Недева

 

като разгледа докладваното от съдия М.Недева в.т.д. № 612 по описа  на Варненския апелативен съд за 2020г., за да се произнесе, взе пред вид следното :

          Производството по делото е по реда на чл.25 от ЗТРРЮЛНЦ.

          Образувано е по подадена жалба от И.К.Д. с ЕГН ********** от гр.Добрич, ж.к.Д. №ХХ, вх.Х против решение № 85/06.11.2020г. на Добричкия окръжен съд, търговско отделение, постановено по т.д.№ 127/2020г., с което е отхвърлена жалбата му срещу отказ No 202008234131911/25.08.2020г. на АВп – ТР. В нея са изложени съображения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното решение. Според жалбоподателя безпротиворечиво в съдебната практика се приема, че с изтичане на срока на предизвестието напускането на съдружника настъпва автоматично, като вписването в ТР на този факт има само оповестително действие. Ето защо на напусналия съдружник следва да бъде признато правото да заяви вписването на заличаването си като съдружник, чието участие е прекратено на осн.чл.125 ал.2 ТЗ, тъй като в противен случай той би останал заложник на бездействието на управителя или на неговите интереси. Моли съда да отмени обжалваното решение и вместо него постанови друго, с което да задължи ДЛР да извърши вписване на исканите от него промени, а именно – заличаването му като съдружник в „Оферти БГ“ ООД.

          Съдът, след преценка на доказателствата по делото, намери следното :

          Жалбата е подадена в срок от надлежна страна в процеса и срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, по следните съображения :

          Жалбоподателят  И.К.Д. е заявил за вписване в ТР по партидата на „Оферти БГ“ ООД, ЕИК ********* промяна в обстоятелство, подлежащо на регистрация, а именно – заличаването му като съдружник, въз основа на прекратено участие в дружеството на осн.чл.125 ал.2 ТЗ.

          Действително от доказателствата по делото се установява, че жалбоподателят е отправил писмено предизвестие за прекратяване на членственото си правоотношение, което е  получено от дружеството на 31.12.2019г. С оглед разпоредбата на чл.125 ал.2 ТЗ и безпротиворечивата съдебна практика с изтичане на срока на предизвестието членството му в дружеството автоматично се прекратява, без да е необходимо нарочно волеизявление за това. Т.е. – на 01.04.2020г. ефектът на прекратяване на членството му е настъпил в отношенията между него и дружеството.

          На 24.08.2020г. напусналият вече съдружник е заявил за вписване в ТР това обстоятелство. ДЛР е постановило отказ от вписване, позовавайки се на липсата на правна възможност напусналият съдружник, респ.  – упълномощеният от него адвокат да се явяват оправомощени лица по смисъла на чл.15 от ЗТРРЮЛНЦ. Добричкият окръжен съд е сподели този правен извод.

          Настоящият състав споделя изцяло разбирането на ДЛР и ДОС, че съдружникът не е процесуално легитимиран да иска своето заличаване от партидата на ООД след като е упражнил правото си на напускане по чл. 125, ал. 2 от ТЗ, т.е. с писмено предизвестие най-малко 3 месеца преди датата на прекратяването, тъй като чл. 15 от ЗТРРЮЛНЦ урежда изчерпателно лицата, които са легитимирани да бъдат заявители в регистърното производство, а напусналият съдружник в ООД не е сред тях. Независимо че в същата разпоредба има и текст, който дава право да подаде заявление в Търговския регистър и на „друго лице в предвидените от закона случаи“, след като в чл. 125, ал. 2 ТЗ няма изрично овластяване, съдружникът не е легитимиран да иска заличаването си. В случая не може да бъде направена аналогия с правото на управителя на ООД сам да поиска да бъде заличен от партидата на дружеството в  ТР – чл.141 ал.5 ТЗ, тъй като за управителя е налице изрично законово овластяване, каквото за съдружника липсва. Освен това неговото правоотношение с дружеството е мандатно и се различава съществено от членственото между съдружника и ООД.

          В практиката си Варненският апелативен съд последователно застъпва тезата, че автоматичното прекратяване на членственото правоотношение, настъпилото по силата на закона, не съставлява  самостоятелно основание за вписване на промяна в подлежащи на регистрация обстоятелства. При получаване на предизвестие от съдружник за прекратяване участието му в ООД по чл. 125, ал. 2 от ТЗ, ОСС следва или да вземе решение за намаляването на дружествения капитал, или да избере начин за запазване покритието на капитал - чрез поемане на дела на съдружника от друг съдружник, или разпределение на дяловете между съдружниците, или приемане на нов съдружник. Следва да се вземат и решения относно промени в учредителния акт или дружествения договор, произтичащи от напускането на съдружника, които са част от задължителното съдържание на дружествения договор съгласно чл. 115 от ТЗ – размер на капитала, състав на съдружниците, размер на дяловете, с които съдружникът участва в капитала и т. н. Вземането на посочените решения от ОСС, както и приемането на актуален учредителен акт или дружествен договор, отразяващ промените, свързани с напускането на съдружник, не са условия за настъпване на автоматично прекратяване на членственото правоотношение, с изтичането на срока на отправеното от съдружника предизвестие по чл. 125, ал. 2 от ТЗ, но съставляват елементи от необходимия фактическия състав за вписване на промени в членския състав по партидата на дружеството, които следва да бъде заявена едновременно с останалите, произтичащи от тази промяна задължителни промени в дружествения договор, съответни на решенията на ОСС, с оглед защитата на дружествения капитал и интересите на кредиторите.

Освен това липсата на вписване в ТР не лишава напусналия съдружник от възможността да реализира правата си по чл. 125, ал. 2 и ал. 3 ТЗ. включително и по съдебен ред, а за реализиране на тези права вписването на промени в ТР е ирелевантно.

Следва да бъде казано и това, че въпросът „Легитимиран ли е напускащият по реда на чл.125 ал.2 ТЗ съдружник сам да заяви вписване в ТР на прекратяване на участието му в ООД в случай на бездействие на органите на дружеството по приемане на решение за освободените му дялове и вписване на промяната на обстоятелствата в ТР“ е включен в предмета на образуваното тълк.дело № 1/2020г. на ОСТК на ВКС, по което към момента на настоящото произнасяне решение не е постановено.

Поради съвпадение на правни изводи на двете съдебни инстанции относно приложимите норми и установените с тях правни последици обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

          Водим от горното, съдът

Р       Е       Ш      И       :

 

          ПОТВЪРЖДАВА решение № 85/06.11.2020г. на Добричкия окръжен съд, търговско отделение, постановено по т.д.№ 127/2020г., с което е отхвърлена жалбата на И.К.Д. с ЕГН ********** от гр.Добрич, ж.к.Д. № ХХ, вх.Х срещу отказ No 202008234131911/25.08.2020г. на АВп – ТР.

          Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                    ЧЛЕНОВЕ: