Решение по дело №5036/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1645
Дата: 11 септември 2019 г. (в сила от 27 декември 2019 г.)
Съдия: Божидар Иванов Кърпачев
Дело: 20195330205036
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2019 г.

Съдържание на акта

    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

   № 1645

 

гр. Пловдив, 11.9.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на 9.9.2019г. в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЖИДАР КЪРПАЧЕВ

                                                                                        

          при участието на секретаря Станка Деведжиева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 5036/2019 г. по описа на ПРС, 1 наказателен състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

         Обжалван е Електронен фиш серия К, № 2311346, издаден от ОДМВР- ПЛОВДИВ, с който на  П.Г.П. е наложена глоба в размер на 100  лева за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

          Жалбоподателят П.Г.П. излага конкретни  съображения за незаконосъобразност на ЕФ и моли за неговата отмяна. Сочи, че чл. 189, ал.4 ЗДвП не допускал издаването на електронни фишове при установяване на нарушението с мобилно АТСС, като в този случай следвало да се процедира по общия ред, предвиден в ЗАНН-издаване на АУАН и НП.  

          Съдът като съобрази доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност прие за установено следното:

          Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирана страна, против акт подлежащ на обжалване по съдебен ред, поради, което се явява процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество. 

          Разгледана по същество жалбата е неоснователна, по следните съображения:

          Електронният фиш е издаден за това, че на 11.09.2018г. в 14:33 ч. в гр. Пловдив, на бул. Коматевско шосе под ЖП надлез, посока към бул. Христо Ботев,  при максимална разрешена скорост за движение в населено място - 50 км/ч  МПС с рег. №  ******  се движел с установена наказуема скорост 71 км/ч. Собственик на когото е регистриран автомобилът е П.Г.П..

           Изложената в Електронния фиш фактическа обстановка се доказва от приложеното по административната преписка статично изображение № 0087355, което съгласно чл. 16, ал. 3 от  Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. е годно доказателствено средство за обстоятелствата свързани с упражнения с АТСС видеоконтрол.

            В тази връзка следва да се посочи, че правилно е приложен и чл. 16, ал.5 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г., като при определяне на установената наказуема скорост е приспаднат толеранс от -3 км.ч. В този смисъл следва да се съобрази, че съгласно приложението към Удостоверение за одобрен тип № 17.09.5126 допустимата грешка при отчитане на измерена скорост до 100 км.ч е +/- 3 км.ч. В приложеното статично изображение № 0087355 е посочено, че АТСС е отчело скорост на движение на процесния автомобил от 74 км.ч. След приспадане на нормативно определения толеранс се получава и скоростта, за която е наказан дееца с ЕФ-71 км.ч.

          Налице са всички кумулативно предвидени в Наредба № 8121з-532/12.05.2015г. в редакцията към датата на извършване на нарушението / след изм. и доп. с ДВ. бр.6 от 16 Януари 2018г/  изисквания за законосъобразност на използването на стационарно техническо средство за видеоконтрол.

          -нарушението е установено с автоматизирано техническо средство            ARH CAM S1 № 11743СА, представляващо преносима  система за видеоконтрол. Техническото средство е от одобрен тип, което е видно от приложеното по делото Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126

          - техническото средство е вписано в регистъра на българския институт по метрология под номер 5126, видно от приложеното по делото Удостоверение за одобрен тип средство за измерване

          -техническото средство е преминало през надлежна метрологична проверка, което се установява от приетото като доказателство по делото писмо от Българския институт по метрология,

          -надлежно съставен и попълнен е протокол по чл. 10 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015г., който съгласно трайната съдебна практика представлява официален свидетелстващ документ, който удостоверява мястото, времето и начина на извършване на видеоконтрола и спазването на нормативните и техническите изисквания за неговата законосъобразност.

          Посочена е правилната нарушена разпоредба, а именно чл. 21, ал.1 ЗДвП. Приложена е коректната санкционна норма-чл. 182, ал.1, т.3 ЗДвП, като наложената санкция кореспондира с законоустановения размер.

           Неоснователен е единствения изложен в жалбата довод, че от редакцията на нормата на чл. 189, ал.4 ЗДвП следвало, че законодателят не позволявал издаването на електронни фишове при нарушения установени с мобилни камери. Видно от съображенията изложени в жалбата, аргументите на жалбоподателя са относими към една отменена вече редакция на чл. 189, ал.4 ЗДвП преди измененията с ДВ. бр.54 от 2017г., която е предвиждала, че „При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение“.

          Съгласно чл. 3 ЗАНН за всяко административно нарушение се прилага законът, който е бил в сила към момента на извършването му. Процесното нарушение, за което е издаден ЕФ, е от дата 11.09.2018г. Към тази дата в сила е била актуалната и до момента редакция на чл. 189, ал.4 ЗДвП, която гласи: „При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.“.

          Със законодателната промяна осъществена с ДВ бр.54 от 2017г. по един недвусмислен начин е даден израз на законодателната воля, че не нарушението следва да е установено в отсъствие на контролен орган, а самото издаване на ЕФ става в отсъствие на контролен орган и нарушител.

          Следва да се приеме, че  с оглед редакцията на закона към датата на извършване на нарушението, по един категоричен начин е изразено по законодателен път отпадането на  изискването установяването на нарушението да е станало в отсъствие на контролен орган. По този начин следва да се счита за отпаднало и ограничението ЕФ да се издава при нарушения установени с мобилни камери, доколкото при работа на мобилните камери винаги присъствал контролен орган.

 

Мотивиран от горното Пловдивският районен съд, І н. с.,

 

Р  Е  Ш  И  :

 

         ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К, № 2311346, издаден от ОДМВР- ПЛОВДИВ, с който на  П.Г.П. е наложена глоба в размер на 100  лева за нарушение на чл. 21, ал. 1 ЗДвП.

        

          Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски Административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

                            

 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала.

С. Д.