Определение по дело №275/2019 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 август 2019 г. (в сила от 21 август 2019 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20191730200275
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр. Радомир, 21.08.2019 година

 

         РАДОМИРСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав в закрито заседание на двадесет и първи август през  две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                     

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВЕТА ПАВЛОВА

 

Като разгледа ЧНД №275/2019 г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 244, ал. 5 от НПК.

 

С Постановление  на РП – Р. от 12.08.2019 г. по пр. рег. ./2019г. на РП – Р., досъдебно производство  №./2019 г. по описа на РУ на МВР  - Р. на основание чл.199, ал.1, чл.215, ал.1, чл.244, ал.1, т.1 и чл.25, ал.1, т.6  от НПК е спряно наказателното производство по досъдебно производство №./2019г. по описа на РУ-Радомир, водено  за престъпление по чл.331, ал.1, във вр. с чл.330, ал.1 от  НК.

Срещу постановлението на РП-Радомир е депозирана в законоустановения срок пред РдРС жалба от пострадалата З.С.В., с ЕГН:********** ***. Оплакванията в жалбата са за неправилност на атакувания акт на прокурора като се излагат основно аргументи за липса на пълно разследване и се прави искане за допълнителен разпит на свидетел. Моли се съда да отмени постановения прокурорски акт и да бъде върнато делото на прокурора с задължителни указания относно прилагането на закона.

 

 

         Съдът, като провери на основание чл. 244, ал. 5 от НПК обосноваността и законосъобразността на атакуваното постановление и исканията в жалбата, намери следното:

 

         Жалбата е процесуално допустима. Депозирана е от лице, което има качеството на пострадала по смисъла на чл. 74, ал.1  от НПК срещу подлежащ на съдебен контрол акт на прокурора. Спазен е преклузивния срок за обжалване по чл. 244, ал. 5 от НПК, но предвид изложеното в същата по същество жалбата на пострадалата В. е неоснователна. Наведените доводи за неправилност и незаконосъобразност на прокурорското постановление са свързани основно с искане съдът да отмени атакувания акт  като върне делото на прокурора с указания за приключване на разследването и  внасяне на обвинителен акт в съда за извършено престъпно деяние  от общ характер. Навеждат се доводи от жалбоподателката В. за липса на всестранно и обективно разследване проведено от  разследващите органи  като се прави искане за разпит на свидетел- очевидец на престъпното деяние.

Съда намира доводите на В. изложени в  така  депозираната  жалбата против прокурорското постановление за спиране на наказателното производство  за неоснователни.Това е така по следните съображения:

Досъдебното производство №./2019г. по описа на РУ-Р. е започнало на основание чл.212, ал.2 от НПК с оглед на местопроизшествието на 09.03.2019г. В хода на досъдебното производство са били извършени следните процесуално-следствени действия: Извършен е оглед на местопроизшествие, изготвени са снимки на произшествието, разпитана е пострадалата З.В. и свидетелите И.  М. Г., И. Г.К. и  Н. К. В., изготвена е съдебна пожаро-техническа експертиза и съдебно-оценителна експертиза като експертите са отговорили на поставените от разследващия орган въпроси за причините за възникване на пожара  и дали същият е умишлено причинен, както и какъв е размера на причинените от пожара щети на къщата и покъщината на В., а именно  същите са оценени  на 5 762 лева, равняващи се на 10,29 МРЗ към момента на извършване на деянието.

 При така събраните на досъдебното производство доказателства представителят на държавното обвинение е достигнал до извода, че предвид стойността на унищоженото при пожара имущество, не е осъществен състава на престъпление по чл.331, ал.1, във вр. с чл.330, ал.1 от НК, а състава на престъпно деяние по чл.216, ал.6 от НК,  което деяние предвид разпоредбата на чл.218в от НК представлява престъпление от частен характер и се възбужда по тъжба на пострадалия пред съда, поради което и на основание чл.244, ал.1, т.1 и чл.25, ал.1, т.6  от НПК  е спрял наказателното производство.

Настоящият състав на съда напълно споделя изложените доводи на представителя на държавното обвинение в атакуваното постановление. В хода на досъдебното производство предвид събраните гласни  и писмени доказателства, както и с оглед  изготвените съдебни експертизи представителят на държавното обвинение е стигнал до законосъобразният извод, че престъпното деяние, за което е образувано досъдебно производство №.2019г. по описа на РУ-Р. към ОДМВР –П. е от частен характер и следва да бъде разгледано по частно-правен път. От изготвената съдебно-оценителна експертиза се установява, че стойността на унищоженото имущество на пострадалата  В. вследствие на инкриминираното деяние е 5 762 лева , равняващо се на 10,29 МРЗ, което съгласно съдебната практика не представлява имущество на значителна стойност по смисъла на разпоредбата на чл.330, ал.1 от НК, за да  е налице осъществен състав  на престъпление от общ характер, поради което правилно и законосъобразно прокурора е спрял наказателното производство като е указал в мотивите на постановлението си  на пострадалата В., че извършеното престъпно деяние е  такова по чл.216, ал.6 от НК и съгласно чл.218  ал.1, т.1 от НК наказателното преследване се възбужда по тъжба на пострадалия.

С оглед на гореизложеното правилно и законосъобразно прокурора е приложил чл.244, ал.1 ,т.1 от НПК във вр. с чл.25, ал.1 , т.6 от НПК и е спрял наказателното производство .

За правна пълнота съдът следва да отбележи, че настоящето производство е по реда на глава осемнадесета от НПК и по специално производството е по чл.244 от НПК, в което е въведен съдебен контрол върху актовете на прокуратурата, но този  контрол обхваща само и единствено по отношение обоснованост и законосъобразност на съответния акт. Обхвата на проверката от страна на съда е силно стеснен и не може да обхваща специфични дейности на прокуратурата дадени й от Конституцията и останалите нормативни актове. Съдът при тази проверка следва  само да прецени дали изводите на прокурора почиват на верен и пълен анализ на събраните доказателства, без да е допуснато изопачаване на смисъла или превратно тълкуване, както и съдът следва да прецени дали прокурорът е формирал вътрешното си убеждение въз основа на всички възможни доказателства събрани след всестранно, обективно и пълно разследване, което бе сторено по-горе в настоящият съдебен акт.

Мотивиран от гореизложеното съдът намира, че обжалваното постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено, поради което и на  основание чл.244, ал.5 от НПК  

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление  на РП – Радомир от 12.08.2019 г. по пр. пр.рег. ./2019г. на РП – Р., досъдебно производство  №./2019 г. по описа на РУ на МВР  - Р., с което на основание чл.199, ал.1 ,чл.215, ал.1, чл.244, ал.1, т.1 и чл.25, ал.1, т.6  от НПК е спряно наказателното производство по досъдебно производство №./2019г. по описа на РУ-Р., водено  за престъпление по чл.331, ал.1,във вр. с чл.330, ал.1 от  НК.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

         Районен съдия: