Определение по дело №1126/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3448
Дата: 21 юни 2019 г. (в сила от 12 юли 2019 г.)
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20191100901126
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 юни 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. София,  21.06.2019 г.

 

Софийският градски съд, Търговско отделение, VI-2 с-в., в закрито заседание състояло се на двадесет и първи юни, през две хиляди деветнадесета година, в състав:

 

                                                                                           СЪДИЯ: АТАНАС МАДЖЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията Маджев търг. дело № 1126 по описа за 2019 г., за  да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е образувано след подаване на искова молба /озаглавена Жалба/ с вх. № 79727/18.06.2109 г., с която от ищците : 1./ СНЦ „К. Ф.“, с ЕИК********, 2./ Н.И.Б.; и 3. К.Г.Г., срещу СНЦ „Б. К.ПО К.и М.Т.“, с ЕИК*********са предявени искове за отмяна на решения, които са били взети от Управителния съвет на ответното сдружение по време на негово заседание провело се на 31.05.2019 г. и състоящи се в налагане на наказания спрямо всеки един от ищците.

В исковата молба са наведени доводи за незаконосъобразност на атакуваните решения, като опорочаването им произтичало от това, че нямало яснота какви са нарушенията, които всеки от ищците е извършил, в т.ч. отсъствало описание на място, време и фактическа обстановка, както и действия или бездействия, с които са осъществени тези нарушения. Така също ищците се позовават на това, че преди вземане на атакуваните решения, органът който ги е наложил не е дал възможност на санкционираните лица да направят своите възражения и изложат своята гледна точка по обстоятелствата смятани за покриващи състава на нарушение. Отсъствала и обоснованост на вида и тежестта на наложените наказания. Органът взел решенията за налагане на наказанията спрямо тримата ищци не разполагал с подобни правомощия, което също водело до тяхното опорочаване.    

Като взе предвид фактическите твърдения, на които са основават предявените за разглеждане искове, съдът намира, че те са недопустими, по следните съображения:

Предмет на делото е възникнал спор за законосъобразност на решения взети на 31.05.2019 г. от Управителния съвет на СНЦ „Б. К.ПО К.и М.Т.“. Визираното юридическо лице разполага с правосубектност, чиято регулация е подчинена на нормативните правила разписани в ЗЮЛНЦ. В чл. 25, ал.1, т.12 от ЗЮЛНЦ е предвидено, че Общото събрание на сдружението е компетентно да отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението, а разпоредбата на чл. 25, ал.2 от ЗЮЛНЦ определя тази компетентност на общото събрание, като изключителна. Освен това в текста на чл. 25, ал. 5 ЗЮЛНЦ от законотвореца е въведено императивното правило, че решенията на органите на сдружението, които са взети в противоречие със закона, устава или предходно решение на общото събрание, могат да бъдат оспорвани пред общото събрание по искане на заинтересуваните членове на сдружението или на негов орган, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението. Това означава, че за тримата ищци не се наблюдава наличие на правен интерес от директна съдебна защита на правата им във връзка с решенията, които Управителния съвет на ответното сдружение е приел на 31.05.2019 г. Упражняването на защитата им следва да се реализира именно по пътя на чл. 25, ал. 5 ЗЮЛНЦ, като засягащите ги решения на УС се атакуват пред върховния орган на Сдружението, какъвто е Общото събрание. Завършвайки процедурата по този законово установен вътрешен контрол за законосъобразност на актове на органите на ЮЛНЦ и при липса на позитивен резултат от оспорването за ищците би възникнала възможността да атакуват по съдебен ред в рамките на иск по чл. 25, ал. 4 ЗЮЛНЦ, но вече решението на ОС, с което евентуално тяхната жалба против това на УС е била отхвърлена. Доколкото от исковата молба не се открояват твърдения за провеждане на подобна процедура, а директно се желае отмяна на актове на управителния съвет на ответното ЮЛНЦ, то заключението на настоящата инстанция е, че предявените за разглеждане искове са недопустими, поради което исковата молба подлежи на връщане, а образуваното по повод на нея исково производство на прекратяване.    

Така мотивиран, на основание чл. 130 от ГПК, съдът

 

 ОПРЕДЕЛИ:

 

             ВРЪЩА искова молба /озаглавена Жалба/ с вх. № 79727/18.06.2109 г., с която от ищците : 1./ СНЦ „К. Ф.“, с ЕИК********, 2./ Н.И.Б.; и 3. К.Г.Г., срещу СНЦ „Б. К.ПО К.и М.Т.“, с ЕИК*********са предявени в условията на обективно и кумулативно съединяване искове за отмяна на решения, които са били взети от Управителния съвет на ответното сдружение по време на негово заседание провело се на 31.05.2019 г. и състоящи се в налагане на наказания спрямо всеки един от ищците.

ПРЕКРАТЯВА производството по търг. дело 1126 по описа за 2019г., което е образувано пред Софийски градски съд, ТО, VI-2 състав.

Определението подлежи на обжалване от ищците пред Софийски апелативен съд с частна жалба, която може да бъде подадена в 1-седмичен срок, считано от връчване на препис от настоящото определение. Същото да се връчи на ищците на посочения от тях общ адрес за кореспонденция – гр. София, бул. *********.

 

 

 

СЪДИЯ: