Определение по дело №1383/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 февруари 2019 г.
Съдия: Михаил Ангелов Алексов
Дело: 20191720101383
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 22 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 968

                

гр. Перник, 26.02.2019 г.

 

      Пернишки районен съд,  в закрито съдебно заседание проведено на двадесет и пети февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  Михаил Алексов

    като  разгледа докладваното ч.г.д.  № 1383/2019 год. по описа на Районен съд гр. Перник,  за да се произнесе, взе предвид следното:

В Районен съд – Перник е постъпила молба за приемане на наследство по опис от Р.М.В., с която като наследник на починалата си сестра - А.М.В.заявява, че приема по опис оставеното от нея наследство. Предвид липсата на доказателства за последното местожителство на наследодателя на молитетеля съдът служебно е направил справка в Национална база данни „Население”, видно от която А.М.В.е имал последен постоянен адрес към момента на смъртта си в гр. София.

Съдът, след като се запозна с така депозираната молба и приложените към нея писмени доказателства прие следното от фактическа и правна страна.

Производството е по реда на чл. 61, вр. чл. 49, ал. 1 от ЗН.

Приемането на наследство по опис е едностранно изявление от лице, за което се е породило право на наследяване. Приемането на наследството по опис (чл. 61 - чл. 66 ЗН) е съдебно производство, насочено към издаване на охранителен акт, с който не се дава защита на накърнено гражданско право, а се оказва съдебно съдействие при упражняване на граждански права (определение № 6 от 5.01.2012 г. на ВКС по гр. д. № 666/2011 г., II г. о., ГК, докладчик председателят Стойчо Пейчев). Касае се за едностранно и безспорно производство, което се развива само с участието на молителя и на съда, доколкото няма друго лице, върху чиято правна сфера и охранителният акт да посяга, за да бъде легитимирано същото лице да участва в охранителното производство като насрещна страна. За приемането на наследството по опис важат общите правила за охранителните производства –чл. 530 – чл. 541 ГПК. Приемането по опис се осъществява само изрично, чрез писмено заявление  до районния.

Местно компетентният районен съд да извърши вписването е този по местооткриването на наследството.

Съгласно чл. 118, ал. 1 от ГПК всеки съд сам решава дали започнатото пред него дело му е подсъдно. Тъй като в производството по чл. 61, във вр. 49 ЗН няма ответна страна, първостепенният съд трябва да следи служебно за спазването освен на родовата, и на местната подсъдност.

В конкретния случай, молителят е представил изявлението си за приемане на  наследство по опис в писмена форма. Видно от приложените по делото справки от национална база данни „Население”, наследодателят на молителят  - А.М.В.е имал последен постоянен адрес – гр. София. С приемането на Закона за гражданска регистрация терминът "местожителство" е заменен с "постоянен адрес.", а съгласно чл. 1 от ЗН, е мястото на откриване на наследството е последното местожителство на наследодателя, т.е последния му постоянен адрес. Следователно, и компетентен да се произнесе по молбата е Софийски районен съд.

Предвид изложеното, Районен съд Перник, не следва да се произнася по съществото на подаденото заявление. Това налага прекратяването на настоящото производство и изпращането на делото на Софийски районен съд.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 118, ал. 1 вр. ал. 2 от ГПК във вр. с чл. 61 ЗН вр.с чл, 49 и чл. 1 ЗН, съдът

                                                    О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 1383/2019 по описа на Районен съд – Перник.

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Софийски районен съд.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ОС- гр. Перник в едноседмичен срок от съобщаването му на молителя.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: