Присъда по дело №2890/2010 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 51
Дата: 14 февруари 2011 г. (в сила от 2 март 2011 г.)
Съдия: Стоян Пеев Мутафчиев
Дело: 20102120202890
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 юли 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р И С Ъ Д А

 

 

гр. Бургас, 14.02.2011 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ, ХІІІ състав в публично заседание на четиринадесети февруари през две хиляди и единадесета година, в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :   СТОЯН МУТАФЧИЕВ

                                  СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :     Н.П.

                С.Д.                              

при участието на секретаря Теменуга Т., в присъствието на прокурора Димо Николов, като разгледа докладваното от съдия Мутафчиев н.о.х.д. № 2890 по описа на БРС за 2010 г., въз основа на закона и събраните по делото доказателства :

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА Я.Г.С., роден на *** ***, с последен известен адрес ***, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, безработен, ЕГН – **********, за ВИНОВЕН в това, че на 11.04.2010 г. в гр. Бургас, на ул. „Васил Априлов”, в близост до ъгъла с ул. „Александровска” направил опит да отнеме чужди движими вещи – 1 брой кафява дамска кожена чанта от еко кожа, марка „ХМ” на стойност 42 лева ; 1 брой портфейл от естествена кожа, черен на цвят, на стойност 25 лева ; 1 брой фотоапарат „ Канон-А420” на стойност 297 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон”, модел „W 810 I”на стойност 40 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Нокиа”, модел „5530” на стойност 162 лева ; 2 броя сим карти на „М-тел” на стойност 12 лева ; 1 брой фон дьо тен марка „Лореал” на стойност 21 лева ; 1 брой пудра „Севънтийн” на стойност 12 лева ; 1 брой очна спирала марка „Лореал” на стойност 18 лева ; 1 брой парфюм марка „Версаче Брайт Кристал” 50 мл. на стойност 70 лева ; 1 брой слънчеви очила марка „Полароид” на стойност 50 лева ; 1 брой очила с диоптър марка „Опера” на стойност 140 лева ; 3 броя секретни ключове на обща стойност от 12 лева или всичко на обща стойност 901 лева от владението на М.А.Б., ЕГН – **********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила ( изразяваща се в дърпане на чантата за дръжката и събаряне пострадалата на земята ), като деянието е останало недовършено поради независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 198, ал.1, вр. чл.18, ал.1, вр. чл.58, б.”А”, вр. чл.55, ал.1, т.1 от НК го ОСЪЖДА на „лишаване от свобода” за срок от ЕДНА ГОДИНА, като на основание чл.66, ал.1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното наказание с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

На основание чл.189, ал.3 НПК ОСЪЖДА подсъдимия Я.Г.С., ЕГН – **********, да заплати в полза на държавата по сметка на БРС сумата от 190 лева разноски по делото.

Присъдата подлежи на обжалване и/или протестиране в 15-дневен срок от обявяването й пред Бургаски окръжен съд.

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Стоян Мутафчиев

 

                     

                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ : 1.  Н. П.

 

                                                                                      2. С. Д.

Вярно с оригинала:

Секретар: Т. Т.

 

 

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ към присъда № 354/14.02.2011 г. по Н.О.Х.Д. 2890/ 2010 г. по описа на БРС, НК, ХІІІ наказателен състав

 

Бургаска районна прокуратура е внесла обвинителен акт по обвинението на Я.Г.С., ЕГН – **********, за това, че на 11.04.2010 г. в гр. Бургас, на ул. „Васил Априлов”, в близост до ъгъла с ул. „Александровска”, направил опит да отнеме чужди движими вещи – 1 брой кафява дамска кожена чанта от еко кожа, марка „ХМ” на стойност 42 лева ; 1 брой портфейл от естествена кожа, черен на цвят, на стойност 25 лева ; 1 брой фотоапарат „ Канон-А420” на стойност 297 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон”, модел „W 810 I” на стойност 40 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Нокиа”, модел „5530” на стойност 162 лева ; 2 броя сим карти на „М-тел” на стойност 12 лева ; 1 брой фон дьо тен марка „Лореал” на стойност 21 лева ; 1 брой пудра „Севънтийн” на стойност 12 лева ; 1 брой очна спирала марка „Лореал” на стойност 18 лева ; 1 брой парфюм марка „Версаче Брайт Кристал” 50 мл. на стойност 70 лева ; 1 брой слънчеви очила марка „Полароид” на стойност 50 лева ; 1 брой очила с диоптър марка „Опера” на стойност 140 лева ; 3 броя секретни ключове на обща стойност от 12 лева или всичко на обща стойност 912 лева от владението на М.А.Б., ЕГН – **********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила ( изразяваща се в дърпане на чантата за дръжката и събаряне пострадалата на земята ), като деянието е останало недовършено поради независещи от дееца причини – престъпление по чл. 198, ал.1, вр. чл.18, ал.1 от НК.

В съдебно заседание представителят на прокуратурата поддържа изложената в обвинителния акт фактическа обстановка и правна квалификация на деянието. Счита, че са събрани безспорни и достатъчно доказателства, доказващи, че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъплението „опит за грабеж”. Относно индивидуализацията на наказателната отговорност предлага на съда да постанови присъда, с която признае подсъдимия за виновен, като му наложени наказание „лишаване от свобода” за срок от една година, изпълнението на което на основание чл.66, ал.1 от НК бъде отложено с изпитателен срок от три години.

Служебно назначеният защитник на подсъдимия пледира ако съдът счете подсъдимата за виновна, да й наложи наказание в минимален размер, като съобрази признанието й в хода на досъдебното производство и съдействието й за разкриване на обективната истина.

Съдебното производство по делото протече без участието на подсъдимия Я.Г.С. на основание чл.269, ал.3, т.1 и т.2 от НПК.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните по реда на чл.14 и чл.18 НПК, намира за установено следното :

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА

 

Подсъдимият Я.Г.С. е роден на *** ***, с последен известен адрес гр. Бургас, ул. „Кирил и Методий” № 44, българин, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, безработен, ЕГН – **********.

На 10.04.2010 г. свидетелките М.А.Б. и Т.Х.Т. отиват на рожден ден на братовчедка на Б., който се празнува в бар „Кибо”. Там остават до около полунощ, когато цялата компания решава да продължи забавлението в „Караоки бар”, находящ се в сградата на Операта, като тръгват пеша, минават през площад „Св.Св. Кирил и Методий” и продължават по улицата със същото име. Малко след това свидетелките се разделят с компанията, която отива до офиса, където работи рожденичката, за да оставят подаръците и цветята. Уговорката е отново всички да се съберат в сградата на Операта. Свидетелките решават да си купят цигари от денонощен магазин, който се намира на ъгъла на ул. „Александровска” и ул. „Васил Априлов”, което е името на продължението на улицата, идваща от площад „Св.Св. Кирил и Методий” след ул. „Александровска”. След покупката тръгват по ул.”Васил Априлов” и се разминават с мъж, който им се струва подозрителен. Изминават няколко крачки и свидетелката Т. се обръща и вижда как същият непознат мъж е хванал за дръжките голямата кафява дамска чанта от еко кожа марка „ХМ” на свидетелката Б., която тя носи на рамото си, и я дърпа. В чантата към този момент се намират 1 брой портфейл от естествена кожа, черен на цвят, на стойност 25 лева ; 1 брой фотоапарат „ Канон-А420” на стойност 297 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон”, модел „W 810 I”на стойност 40 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Нокиа”, модел „5530” на стойност 162 лева ; 2 броя сим карти на „М-тел” на стойност 12 лева ; 1 брой фон дьо тен марка „Лореал” на стойност 21 лева ; 1 брой пудра „Севънтийн” на стойност 12 лева ; 1 брой очна спирала марка „Лореал” на стойност 18 лева ; 1 брой гланц за устни, марка „Лореал” на стойност 11 лева ; 1 брой парфюм марка „Версаче Брайт Кристал” 50 мл. на стойност 70 лева ; 1 брой слънчеви очила марка „Полароид” на стойност 50 лева ; 1 брой очила с диоптър марка „Опера” на стойност 140 лева ; 3 броя секретни ключове на обща стойност от 12 лева ; лична карта и шофьорска книжка на свидетелката Б. ; 1 брой дебитна карта и 1 брой кредитна карта.

Тъй като Б. държи здраво чантата си и мъжът не успява да я отскубне, тя загубва равновесие и пада на земята като затиска с тялото си чантата, но той продължава да дърпа последната. Тогава свидетелката Т. се развиква на мъжа „Какво правиш? Остави я!” В този момент той хваща Т. за косата и я блъска на земята, при което тя си удря челото, носа и си ожулва лявото коляно. Непознатият мъж продължава да се опитва да вземе чантата на Б., като от дърпането едната от дръжките се скъсва. Т. започва да вика силно и откъм ул. „Александровска” идват две момчета, нападателят побягва по посока Операта, а те тръгват след него. В този момент свидетелката Т. установява, че има цицина на челото, а свидетелката Б., че чорапогащникът й е скъсан, колената й охлузени, а дланта й е в кръв. Двете се свързват по телефона с компанията, която е до местоработата на рожденичката. Двете отиват в офиса и постояват около десетина минути, след което се качват на такси и отиват в „Спешен център” в МБАЛ-Бургас. Там правят рентгенова снимка на свидетелката Т.. След като снимката е готова двете отиват да приемното отделение, за да я покажат. Там двете виждат млад мъж с наранена ръка и разпознават нападателя си. Той също ги разпознава. Свидетелката Б. набира телефон 112 и съобщава къде се намира и какво се е случило. На място пристига патрул на V РУП – Бургас, сред който е свидетелят Л.Д.. Установяват самоличността на посоченото от свидетелките лице – Я.Г.С., и факта, че макар да е алкохолно повлиян, възприема правилно събитията. След това подсъдимият е отведен в І РУП – Бургас.

От случилото се свидетелката Б. получава охлузвания по лявото коляно и ламбовиден кожен дефект по дясната длан, които са причинили болка, а свидетелката Т. -  травматичен оток с кръвонасядане на челото, охлузване по гърба на носа и по лявото коляно, които са причинил болка.

 

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА

 

Така описаната фактическа обстановка съдът прие за установена от следните събрани по делото доказателствени материали : разпит в хода на съдебното производство на свидетелите Т.Т. и Л.Д., протокол за разпит на свидетелката М.Б., проведен в хода на досъдебното производство пред разследващ полицай, приобщен към доказателствения материал на основание чл.281, ал.5, вр. ал.1, т.3 от НПК ; протокол за разпознаване на лица, извършено от свидетелката Т.Т. – л.15 – л.17 от ДП ; заключението на вещите лица по назначените две съдебно-медицински и една съдебно-оценителна експертизи ; справка за съдимост на подсъдимия.

Доказателственият материал, преценен поотделно и в неговата цялост, възпроизвежда фактите от предмета на доказване последователно и безпротиворечиво. Показанията на свидетелите са в достатъчна степен конкретни и взаимно допълващи се. Процесуално следственото действие „разпознаване на лица” е извършено в съответствие с изискванията на НПК, поради което резултатите от него могат да бъдат ценени от съда.

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА

 

Подсъдимият Я.Г.С. е осъществил от обективна и субективна страна състав на престъпление по чл.198, ал.1, вр. чл.18, ал.1 от НК.

Съгласно разпоредбата на чл.198, ал.1 от НК който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго с намерение противозаконно да я присвои, като употреби за това сила или заплашване, се наказва за грабеж. Изпълнителното деяние на разглежданото посегателство го характеризира като класическо съставно престъпление и включва два акта, които са взаимно свързани и са осъществени въз основа на едно решение и насочени към една и съща цел. Единият акт се изразява в употреба на сила или заплашване, т.е. на физическа или психическа принуда по отношение на владелеца на движимата вещ, предмет на престъплението. Употребата на сила е физическо въздействие било пряко върху личността на владелеца или на друго присъстващо лице, било върху самата вещ и чрез нея – върху владелеца. Установи се по делото, че подсъдимият С. въздейства върху чантата на пострадалата, като я хваща и се опитва да я измъкне от ръцете й. Това въздействие е от естество да сломи съпротивата на жертвата, защото пострадалата Б. е паднала на земята и нападателят й е физически по-силен от нея. Същевременно в резултат на въздействието върху вещта и падането на земята пострадалата е получила наранявания, но те не са по-тежки от лека телесна повреда по смисъла на чл.130, ал.2 от НК, поради което не е налице състав на престъпление по чл.199 от НК.

Вторият акт на изпълнителното деяние на грабежа е отнемането на вещта, което е същото както при кражбата – деецът прекъсва фактическата власт върху предмета и установява собствена фактическа власт.

Между двата акта, съставляващи изпълнителното деяние на грабежа, съществува функционална връзка, изразяваща се в това, че използваната принуда е начин, метод за сломяване на съпротивата на владелеца на вещта и създаване на условия за отнемането й. Поради това при грабежа по чл.198, ал.1 от НК отнемането на вещта трябва да съвпада по време с упражняването на принудата или да следва веднага след нея. Тъй като подсъдимият С. въздейства върху вещта, то упражняването на принудата и отнемането на вещта съвпадат по време.

Грабежът по чл.198, ал.1 от НК е резултатно престъпление. Той е довършен, когато движимата вещ, предмет на посегателството, премине във фактическата власт на дееца. В този смисъл ще е налице само опит, и то недовършен, когато деецът е започнал да упражнява принудата с цел отнемане на вещта, но фактическата власт върху вещта още не е преминала върху него. Установи се, че подсъдимият С. хваща чантата на пострадалата Б. и се опитва да я дръпне от раменете й, че продължава да държи чантата, въпреки че жената е паднала на земята, но въпреки това вещта все още е във фактическата власт на владелеца й. При появата на двете момчета подсъдимият преустановява принудата и избягва от местопрестъплението, без да установи собствена фактическа власт върху вещта. Следователно е налице опит към грабеж, защото изпълнителното деяние не е довършено.

От субективна страна подсъдимият С. е действал при форма на вина „пряк умисъл, защото е съзнавал, че дамската чанта не е негова и се намира във владението на пострадалата Б., която не е съгласна да й бъде отнета и че това несъгласие се преодолява чрез упражнената принуда. Още при използването на силата, той е целял да установи своя фактическа власт  върху чантата с намерение да я присвои. Това следва от самите му действия – приближавайки се зад гърба на пострадалата, без да казва нищо нито на нея, нито на свидетелката Т., хваща дръжките на дамската чанта на Б. и започва да я дърпа. Умисълът на С. за отнемане обхваща както дамската чанта, така и съдържащото се в нея – аргумент от Решение № 20 от 30.I.1985 г. по н. д. № 700/84 г., II н. о. на ВС.

Настоящият съдебен състав намира, че подсъдимият С. не се е отказал по собствена подбуда да довърши изпълнението на престъплението, а е бил принуден от обстоятелството, че може да бъде разкрит, тъй като двете момчета са чули виковете на свидетелката Т. и са тръгнали към местопрестъплението, а впоследствие и след подсъдимия – аргумент от Решение № 40 от 4.V.1978 г. по н. д. № 26/78 г., I н. о. на ВС.

Ето защо съдът призна за виновен подсъдимия С. за извършено престъпление по чл.198, ал.1, вр. чл.18, ал.1 от НК за това, че на 11.04.2010 г. в гр. Бургас, на ул. „Васил Априлов”, в близост до ъгъла с ул. „Александровска” направил опит да отнеме чужди движими вещи – 1 брой кафява дамска кожена чанта от еко кожа, марка „ХМ” на стойност 42 лева ; 1 брой портфейл от естествена кожа, черен на цвят, на стойност 25 лева ; 1 брой фотоапарат „ Канон-А420” на стойност 297 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Сони Ериксон”, модел „W 810 I” на стойност 40 лева ; 1 брой мобилен апарат марка „Нокиа”, модел „5530” на стойност 162 лева ; 2 броя сим карти на „М-тел” на стойност 12 лева ; 1 брой фон дьо тен марка „Лореал” на стойност 21 лева ; 1 брой пудра „Севънтийн” на стойност 12 лева ; 1 брой очна спирала марка „Лореал” на стойност 18 лева ; 1 брой парфюм марка „Версаче Брайт Кристал” 50 мл. на стойност 70 лева ; 1 брой слънчеви очила марка „Полароид” на стойност 50 лева ; 1 брой очила с диоптър марка „Опера” на стойност 140 лева ; 3 броя секретни ключове на обща стойност от 12 лева или всичко на обща стойност 901 лева от владението на М.А.Б., ЕГН – **********, с намерение противозаконно да ги присвои, като употребил за това сила ( изразяваща се в дърпане на чантата за дръжката и събаряне пострадалата на земята ), като деянието е останало недовършено поради независещи от дееца причини.

Макар в дамската чанта на пострадалата Б. към момента на осъществяване на деянието да е имало и гланц за устни марка „Лореал”, в хода на досъдебното производство не е повдигнато обвинение срещу С., че е целял да присвои и тази вещ ( аргумент от постановлението за привличане на обвиняем по ДП – л.6 от същото ), нито същата вещ е залегнала в обвинението, формулирано с обвинителния акт, поради което съдът не я включи в присъдата си.

Съдът намери също така, че се касае за изчислителна грешка, допусната от прокуратурата, при изписване на общата стойност на отнетите вещи, която реално е 901 лева, а не 912 лева, поради което съдът не постанови оправдателен диспозитив за разликата от 11 лева.

 

ПО НАКАЗАНИЕТО

 

При определяне размера на наказанието съдът взе предвид следните обстоятелства :

Подсъдимият Я.Г.С. е млад човек – 26 годишен към деня на деянието, неосъждан, за когото липсват данни за други криминалния прояви, поради което следва да се приеме, че осъщественото от него деяние е изолирана проява в живота му, т.е. личността му е с ниска степен на обществена опасност. Аргумент за този извод е и обстоятелството, че умисълът му за грабеж е внезапен, тъй като само няколко секунди, след като се разминава със свидетелките, решава да извърши деянието, което е останало недовършено, защото се е уплашил да не бъде разкрит, т.е. е съзнавал, че действията му са противоправни. Само първият акт от изпълнителното деяние, а именно упражняването на сила, е осъществен, при това нараняванията на пострадалата Б. не са съществени и не са налагали незабавна медицинска интервенция, нито са могли да доведат до последващо влошаване на здравословното й състояние.

От друга страна, С. е упражнил насилие и спрямо свидетелката Т., което макар да не е включено от БРП в обвинението, следва да се цени като отегчаващо отговорността обстоятелство.

Предвид изложеното съдебният състав прие, че смекчаващите отговорността обстоятелства имат превес, и намери, че на основание чл.58, б.”А” от НК наказанието на подсъдимия следва да бъде определено при условията на чл.55, ал.1, т.1 от НК, доколкото е предвиден минимум на наказанието „лишаване от свобода” от три години в чл.198, ал.1 от НК. Справедливо с оглед обществената опасност на С. и на извършеното престъпление е наказание в размер на една година „лишаване от свобода”, поради което съдът го наложи на подсъдимия. Същевременно обаче за поправянето и превъзпитанието на последния не се налага да изтърпи ефективно наказанието, поради което на основание чл.66, ал.1 от НК съдът отложи неговото изпълнение с изпитателен срок от три години.

ПО РАЗНОСКИТЕ

 

С оглед постановената осъдителна присъда по отношение на подсъдимия, на основание чл. 189, ал.3 от НПК съдът го осъди да заплати разноските по делото                  ( заплатено възнаграждение на вещите лица за изготвените от тях две съдебно-медицински и една съдебно-оценителна експертизи ) в размер на 190 лева в полза на държавата по сметка на Бургаски районен съд.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                                                       

                                                                                                                                                         ( съдия Стоян Мутафчиев )

Вярно с оригинала:

Секретар: Т. Т.