Разпореждане по дело №2372/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 4612
Дата: 19 ноември 2020 г.
Съдия: Чавдар Димитров Димитров
Дело: 20207040702372
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

  4612                                           19.11.2020 година                                гр. Бургас

 

Бургаският административен съд                                                                     ІІІ състав

На деветнадесети ноември                                                                            2019 година

 

като разгледа докладваното от съдия Димитров административно дело № 2372  по описа за 2020 година

У  С  Т  А  Н  О  В  И :

 

Делото е образувано по жалба на И.П. с ЕГН **********, понастоящем в Затвора в Бургас, против „условията в учреждението - Затвор Бургас за интервал от време 25.08.2020г. - 30.08.2020г.

При преценка на допустимостта на жалбата, респ исковата молба съдът констатира, че тя страда от редица слабости и несъответствия с императивните разпоредби на чл.150 АПК, респ. чл.127 ГПК, вр. чл.204 АПК, чл.1, ал.1 ЗОДОВ, и чл.284 ЗИНЗС, които се явяват птроцесуални пречки по хода на делото и разглеждане на спора пшо същество.

На първо място в случай, че се касае за жалба, същата на осн. чл.150, ал.1, т.т.5, 6 и 7 АПК следва да съдържа означение на оспорените действия, респ. бездействия. Т.е. следва същите да бъдат индивидуализирани достатъчно ясно – с посочване на автора – дл. лице на действията и бездействията, в какво се състоят същите, кога са извършени, респ. не са били извършени, както и да сочи защо жалбоподателят счита, че представляват нарушение на забраните по чл.3 ЗИНЗС, съгласно който „Осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. За нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.“ Т.е. жалбата следва да съдържа указание в какво се състои незаконосъобразността на тези действия, респ. бездействия  (защо същите са незаконни) и на последно място следва да бъде посочено ясно какво се иска от съда да разпореди на органа по изпълнение на наказанията или на съответното длъжностно лице да направи в съответствие с разпоредбата на чл.280, ал.2, т.2 ЗИНЗС.

На следващо място, в случай че се касае за  предявена искова молба, налице е нарушение на разпоредбата на чл.127, ал.1, т.4 ГПК, тъй като липсва изложение на обстоятелствата на които се основава иска. Това изложение следва да бъде смислено и логически построено, като от него става ясно това какви вреди са причинени на ищеца – имуществени или неимуществени, кои конкретни действия или бездействия на кое длъжностно лице от администрацията са причинили претендираните вреди. На следващо място липсва уточнение на ответника по исковата молба, в нарушение на разпоредбата на чл.127, ал.1, т.2 ГПК, като липсва и уточнение в какво се състои самото искане, т.е. т. нар. петитум по чл.127, ал.1, т.5 ГПК, в който ищецът да конкретизира какво иска от съда да направи – да осъди ответника да му плати обезщетение например.

Не на последно място жалбоподателят следва да уточни и това дали счита сочените за противоправни действия, респ. бездействия на представители на затворническата администрация за жестоко и унизително отнасяне по смисъла на чл.3 ЗИНЗС и чл.3 от ЕКПЧ или приема същите за незаконосъобразни, но с по-нисък от визирания в посочените разпоредби интензитет.

На следващо място в съответствие с разпоредбата на чл. 127, ал.2 ГПК в исковата молба следва да бъдат посочени доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще се доказват с тях и да представи заедно с това всички писмени доказателства, които притежава и счита за относими към конкретния спор.

В съответствие с разпоредбата на чл. 128 ГПК и чл.151, т.3 АПК към молбата следва да бъде приложен и документ за платена държавна такса в размер на 10,00 лева по сметка на Административен съд Бургас, както и препис от исковата молба, респ жалбата и уточненията към нея, заедно с писмените доказателства за ответната страна.

Във връзка с изложеното по-горе настоящият съдебен състав намира за необходимо да укаже на ищеца в седмодневен срок от уведомяването му, да отстрани горните нередовности, вкл. да бъде внесена и сума в размер на 10,00 лева д.т. като в същият срок бъдат представени и доказателства за това обстоятелство по делото.

 

Воден от горното, Административен съд Бургас, III – състав:

 

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата/исковата претенция И.П. с ЕГН **********, понастоящем в Затвора в Бургас.

ПРЕДОСТАВЯ 7-дневен срок от уведомяване на ищеца, в който същият да посочи адреса и настоящото си местонахождение. 

На следващо място в същия срок ищецът следва да направи уточнение, дали подадената от него жалба представлява искане за прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл.3 ЗИНЗС или е искова молба за обезщетение на противоправни действия, респ. бездействия на представители на затворническата администрация.

В случай че се касае за депозирана искова молба, ищецът следва да уточни това, дали счита сочените за противоправни действия, респ. бездействия на представители на затворническата администрация за жестоко и унизително отнасяне по смисъла на чл.3 ЗИНЗС и чл.3 от ЕКПЧ или приема същите за незаконосъобразни, но с по-нисък от визирания в посочените разпоредби интензитет.

На следващо място, в случай че се касае за  предявена искова молба, ищецът следва да направи изложение на обстоятелствата на които се основава иска. Това изложение следва да бъде смислено и логически построено, като от него става ясно това какви вреди са причинени на ищеца – имуществени или неимуществени, кои конкретни действия или бездействия на длъжностно лице от администрацията са причинили претендираните вреди.

В същия срок формулиран следва да бъде от ответника по исковата молба, ясен петитум, т.е. в какво се състои самото искане, в който петитум ищецът да конкретизира какво иска от съда да направи – да осъди ответника да му плати обезщетение например или др.

В този срок ищецът следва да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще се доказват с тях и да представи заедно с това всички писмени доказателства, които притежава и счита за относими към конкретния спор.

В случай, че се касае за искане за преустановяване на противоправни действия/бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 ЗИНЗС или за искане за извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3ЗИНЗС, същото на осн. чл.150, ал.1, т.т.5, 6 и 7 АПК следва да съдържа означение на оспорените действия, респ. бездействия. Т.е. следва същите да бъдат индивидуализирани достатъчно ясно – с посочване на автора – дл. лице на действията и бездействията, в какво се състоят същите, кога са извършени, респ. не са били извършени, както и да сочи защо жалбоподателят счита, че те представляват нарушение на забраните по чл.3 ЗИНЗС, съгласно който „Осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. За нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.“ Т.е. жалбата следва да съдържа уточнение в какво се състои незаконосъобразността на тези действия, респ. бездействия  (защо същите са незаконни) и на последно място следва да бъде посочено ясно какво се иска от съда да разпореди на органа по изпълнение на наказанията или на съответното длъжностно лице да направи в съответствие с разпоредбата на чл.280, ал.2, т.2 ЗИНЗС.

В съответствие с разпоредбата на чл. 128 ГПК и чл.151, т.3 АПК към молбата следва да бъде приложен и документ за платена държавна такса в размер на 10,00 лева по сметка на Административен съд Бургас, както и препис от исковата молба, респ жалбата и уточненията към нея, заедно с писмените доказателства за ответната страна.

В случай че се касае за депозирани както на искане - жалба по чл.276, ал.1 ЗИНЗС, така и на искова молба по чл. 284, ал.1 ЗИНЗС, респ. на иск по чл.1, ал.1 ЗОДОВ, заплатени в същия срок следва да бъдат две държавни такси от по 10,00 лева за всяко от двете производства по сметка на Административен съд Бургас.

ПРЕДУПРЕЖДАВА ищецът/жалбоподателят, че при неизпълнение на горните указания в срок производставото по делото ще бъде прекратено, а жалбата/исковата молба оставена без разглеждане, респ. върната на ищеца.

 

Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

                                                                                              СЪДИЯ: