Решение по дело №231/2021 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 май 2021 г. (в сила от 31 май 2021 г.)
Съдия: Соня Димитрова Камарашка
Дело: 20217140700231
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

250/31.05.2021 г.

 

гр. Монтана

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публично заседание на двадесет и осми май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                                                          Председател: Огнян Евгениев

                                                                                            Членове: Соня Камарашка

                                                                                                             Бисерка Бойчева

 

при секретаря Александрина Александрова и с участието на прокурор Галя Александрова при Окръжна прокуратура - Монтана, като разгледа докладваното от съдия Соня Камарашка касационно административно - наказателно дело № 231 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН.

 

Предмет на касационното административно – наказателно производство е Решение №260066 от 08.04.2021 г. по АНД № 544 по описа за 2020г. на Районен съд – Лом с което е отменено наказателно постановление № 20-0294-002061 от 28.09.2020год. издадено от ВПД упълномощен със Заповед №8121з-515/14.05.2018г на министъра на вътрешните работи. С наказателното постановление на С.К.А. с ЕГН ********** ***, са наложени административни наказания глоба в размер на 300.00 лева /триста лева/ и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от един месец, на основание чл.183, ал.7 от ЗДвП, за нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател Началник РУ – Лом при ОД МВР гр.Монтана чрез процесуалния си представител главен юрисконсулт Катя Димитрова поддържа жалбата си по доводи изложени в нея, като твърди, че при отмяна на издаденото НП въззивния съд е допуснал съществено нарушение на материалния закон, като не е обсъдил събраните по делото доказателства. Моли за отмяна на решението и потвърждаване на издаденото НП.

Ответника по касационната жалба С.К.А. не се е възползвал от процесуалното си право на отговор по касационната жалба. В съдебно заседание представя писмено становище, като моли за потвърждаване на въззивното решение.

Окръжна прокуратура – Монтана, с оглед задължителното участие в настоящето производство, чрез представителя си в съдебно заседание, дава мотивирано заключение, че жалбата е основателна, а атакуваното решение неправилно. Издаденото НП съответства на установената фактическа обстановка, като правилно е приложен материалния закон и не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, поради което решението на въззивния съд следва да се отмени и да се потвърди издаденото НП.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК от страна във въззивното производство, за която обжалваното съдебно решение е неблагоприятно, при което същата е допустима.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК във вр. чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН е ОСНОВАТЕЛНА.

След обсъждане на жалбата, доказателствата по делото и становищата на страните, прие следното: касационните основание, които са заявени и поддържани пред настоящата инстанция са за неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила – чл.63,ал.1 от ЗАНН във вр. чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.

За да постанови обжалваното решение, с което е отменил издаденото наказателното постановление, съставът на Районен съд Лом е приел от фактическа страна, че на 02.09.2020 г. в 12,25часа в гр.Лом на ул.“Софийска“, административно наказаното лице е управлявал лек автомобил марка „Рено“, модел „Меган Сценик“ с рег. № СА 2854ХС собственост на „Авто Браво Маркет“ ООД, като при наличие на въведена с пътен знак В-2 „Забранено е влизането на ППС в двете посоки“ поради въведена с временна заповед № РД 11-81 от 21.08.2020г. навлиза срещу него и продължава движението, с което е извършил нарушение на чл.6, т.1 от ЗДвП, поради което и на основание чл.183, ал.7 от ЗДвП му е наложено административно наказание .

При тази фактическа обстановка, възприета от въззивния съд е посочено, че на административно наказаното лице са наложени кумулативно предвидените две санкции на основание чл. 183, ал. 7 от ЗДвП. Посочено е, че тази правна норма предвижда наказание за водач "който навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство при въведена временна забрана за движение. " Т. е. разпоредбата на чл. 183, ал. 7 от ЗДвП съдържа в себе си състав на административно нарушение и именно тази разпоредба би следвало да бъде посочена и в АУАН, и в НП като нарушена, а съответно – и като санкционна. Нормата на  чл. 6, т. 1 ЗДвП предвижда най-общо с какво трябва да се съобразяват участниците в движението, като са изброени 4 предложения, но актосъставителят не е посочил кое точно има предвид. Поради което е прието, че описанието на нарушението не съответства на вписаната като нарушена правна норма. Посочването на  чл. 6, т. 1 ЗДвП като нарушена разпоредба, създава объркване за наказаното лице, като му се отнема възможността да разбере в извършването на какво точно административно нарушение е обвинен, като поради нарушено правото на защита на административно наказаното лице е отменено издаденото НП.

Настоящата касационна инстанция не споделя изложеното от въззивния съд, видно от АУАН административно наказаното лице е подписало същият без възражения, отделно от това по съществото на административното производство е заявило, че не отрича факта на извършеното нарушение, като иска да му се намали наложеното наказание. По делото по същество липсва спор, че на посочената в АУАН и НП дата и място е имало поставен пътен знак В-2 „Забранено влизането на ППС в двете посоки“ поради въведена с временна заповед №РД 11-81 от 21.08.2020г., както и че ответника е навлязъл след знака.

Съгласно разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

В нормата на чл. 6, т.1 от ЗДвП законодателят е регламентирал задължението на участниците в движението да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

За нарушение на това задължение е предвидена административно-наказателна отговорност в нормата на чл. 183, ал. 7 от ЗДвП – "лишаване от право да управлява моторно превозно средство" за срок от 1 /един/ месец и с "глоба" от 300.00 лв /триста лева/, за всеки водач, който навлиза след знак, забраняващ влизането на съответното пътно превозно средство при въведена временна забрана за движение. При тази законова регламентация, както от обективна, така и от субективна страна административно наказаното лице е нарушило забраната предвидена в чл.6, т.1 във връзка с чл.183, ал.7 от ЗДвП. /в този смисъл е и произнасянето на същия състав на съда по АНД № 473/2020г. по описа на РС – Лом.

При провеждането на административно наказателната процедура не са допуснати съществени нарушения на административно производствените правила в резултат, на които да е опорочено производството по установяване на нарушението и налагане на наказанието. По съответния процесуален ред са събрани гласни доказателства в насока установяване съставомерността на извършеното административно нарушение. АУАН и НП са издадени от компетентни органи. При съставянето им не са нарушени административно производствените правила, материалният закон и целта на същия. Наказанието е правилно определено, предвид разпоредбата на чл.183, ал.7 от ЗДвП, в която точно е фиксиран размера на същото и административно наказващият орган не разполага с оперативна самостоятелност при определяне му.

Настоящият съдебен състав намира, че при постановяване на обжалваното решение са допуснати нарушения на материалния закон в случая ЗДвП поради което решението следва да се отмени и да се потвърди издаденото НП.

 

По изложените съображения на основание чл.221, ал.2 от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд - Монтана,

 

                                                                         Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ в цялост Решение №260066 от 08.04.2021 г. постановено по АНД № 544 по описа за 2020г. на Районен съд – Лом

и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-0294-002061 от 28.09.2020год. издадено от ВПД Началник РУ – Лом упълномощен със Заповед №8121з-515/14.05.2018г на министъра на вътрешните работи с което на С.К.А. с ЕГН ********** ***, са наложени административни наказания глоба в размер на 300.00 лева /триста лева/ и „лишаване от право да управлява МПС” за срок от един месец, на основание чл.183, ал.7 от ЗДвП.

 

              Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: