Решение по дело №203/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 420
Дата: 12 март 2020 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20207040700203
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

        420                                     12.03.2020 година                             гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на пети март две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2.АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря С. Х., в присъствието на прокурора Андрей Червеняков, като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 203 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от Н.Х.К. с ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от пълномощника адв. С.К., против решение № 1577 от 16.12.2019 г. по АНД № 3574/2019 г. по описа на Районен съд- Бургас.

В жалбата са развити доводи за незаконосъобразност на обжалваното решение, поради нарушение на закона, съставляващо касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК. По същество се иска отмяна на решението и на потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебното заседание процесуалният представител на касатора поддържа жалбата. Представя доказателства. Моли за отмяна на обжалваното решение и на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител в съдебното заседание, редовно уведомен. Не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира следното:

С решението, предмет на касационната проверка, е потвърдено наказателно постановление № 19-0431-000014 от 10.07.2019 г., издадено от началника на Първо РУ при ОДМВР- Бургас, с което на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, предл. 1 от ЗДвП е наложено на касатора Н.Х.К. административно наказание- глоба в размер на 50 лева за нарушение по чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП. За да постанови този резултат, БРС е приел, че наказателното постановление е издадено от компетентен орган, при спазване на процесуалните правила и в съответствие с материалния закон.

Според настоящия съдебен състав, решението е правилно.

От фактическа страна по делото е установено, че на 23.05.2019 г., при осъществяване контрол на пътното движение в гр. Бургас, в близост до кръстовището, образувано от улиците „Лермонтов” и „Митрополит Симеон”, полицейските служители Ц. и А. са спрели за проверка движещия се срещу тях откъм ул. „Лермонтов” № 16 лек автомобил марка „Фолксваген пасат” с рег. № А 78 53 АН, управляван от Н.Х.К.. Последният не ползвал обезопасителен колан. По време на проверката заявил, че не е извършил нарушение, тъй като не се движи по главен път и поради близкото разстояние от мястото на потегляне на автомобила до спирането му от полицейските служители. За нарушението бил съставен АУАН с бл. № 0656573 от 23.05.2019 г. На същата дата К. депозирал в Сектор „Пътна полиция” възражениe срещу акта, именуванo „сведение”, с което заявил, че действително е управлявал личния си автомобил на посочената в акта дата, като потеглил от Търговската гимназия и бил спрян за проверка от полицейски служители до църквата „Света Богородица“. Отново посочил, че не е ползвал обезопасителен колан, тъй като изминал само около 15 метра и нямал време да постави колана.

В нормата на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП е предвидено задължение за водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, да използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани. Неизпълнението на това задължение съставлява административно нарушение по чл. 183, ал. 4, т. 7 от ЗДвП. В конкретния случай са налице съставомерните елементи на нарушението. От събраните по делото гласни доказателства и от приложеното в преписката възражение срещу акта, съдържащо по същество извънсъдебно признание на касатора на неизгодния за него факт, е установено по несъмнен начин, че последният не е използвал обезопасителен колан по време на движение, поради което и правилно е ангажирана административнонаказателната му отговорност.

Съдът намира за неоснователни доводите на касатора за допуснато в производството по издаване на наказателното постановление съществено процесуално нарушение. Нарушението е съществено, само когато води до ограничаване процесуалните права на страните. Такова в случая не е налице. Дори да се приеме, че в НП е допусната неточност при описание на мястото, от което касаторът е потеглил с автомобила- ул. „Лермонтов“ № 16, то тя не би могла да се отрази на правото му на защита. В депозираното от същия възражение срещу акта подробно са изложени обстоятелствата, при които е извършено нарушението и следователно той е узнал фактическото основание за налагане на наказанието. С оглед на това и доколкото соченото в касационната жалба несъответствие не се отнася до съставомерни признаци на деянието, съдът приема, че правото на защита не е ограничено.

Касаторът счита, че в случая следва да намери приложение разпоредбата на чл.28, б. „а” от ЗАНН, поради маловажност на извършеното административно нарушение. В тази връзка сочи, че нарушението е извършено в населено място, на павирана улица, на завой и пред учебно заведение, с оглед на което скоростта на движение не е по-висока от 30-40 км/ч. Тези доводи са неоснователни. С оглед данните по делото, не би могло да се приеме, че е налице маловажен случай на административно нарушение, доколкото деянието не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други нарушения от този вид.

При извършената служебна проверка настоящият касационен състав не констатира пороци, водещи до недопустимост или нищожност на обжалваното решение. С оглед горните съображения, не са налице и сочените в жалбата касационни основания за отмяна решението в обжалваната част, поради което същото следва да се остави в сила.

Мотивиран от горното, Бургаският административен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 1577 от 16.12.2019 г. по АНД № 3574/2019 г. по описа на Районен съд- Бургас.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

                                

2.