Решение по дело №206/2015 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 163
Дата: 10 юли 2015 г. (в сила от 31 юли 2015 г.)
Съдия: Мирослав Георгиев Маринов
Дело: 20153600100206
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 март 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                                       № 163

 

Гр.Шумен, 10 Юли 2015 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският окръжен съд, в открито заседание на двадесет и пети юни две хиляди и петнадесета година в състав:

 

                                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: М. Маринов

 

при секретаря Ю. А., и в присъствието на прокурора Д. Долапчиев, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№206/2015г. по описа на ШОС, за да се произнесе, съобрази следното:

Предявена е искова претенция с правно основание чл.336, ал.1 от ГПК вр. чл.5, ал.1 от ЗЛС.

В исковата си молба до съда ищцовата страна - С.И.С. излага, че ответникът - И.Д.Х. е неин син, и от 2004г. се проявило психично заболяване на сина и. След лечение в ДПБ с.Ц.б. и Военна болница, ответника се почувствал по - добре и дори започнал работа, оженил се и му се родила дъщеря. Но впоследствие здравето му се влошило и започнал да бие жена си, която избягала, а често заплашвал и майка си, нанасял и удари, изпочупил остъкляването в дома им, станал агресивен и към много други хора от обкръжението му. От около три години състоянието му се влошавало непрекъснато, отправял закани към непознати лица, приказвал несвързано, крещял, псувал, блъскал по вратите и стените. Предвид изложеното, се моли съда да постанови решение, с което да постави ответника под пълно запрещение.

Ответника не е подал отговор в законния едномесечен срок. В съдебно заседание заявява, че е добре, нямал нищо против поставянето под запрещение щом са решили, а в последното съдебно заседание моли да бъде поставен под ограничено запрещение.

Представителят на Окръжна прокуратура гр.Ш., изразява становище за наличие на предпоставки за поставяне на ответника под ограничено запрещение, и моли за решение в този смисъл.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа и правна страна: Видно от представеното удостоверение за раждане, ответника е син на ищцата. Съгласно представената медицинска документация - епикриза и експертно решение, ответника е с 75% намалена работоспособност /ТНР/, и страда от "Параноидна шизофрения. Епизодично протичане. Непълна ремисия. Халюцинаторно - параноиден синдром". От заключението на съдебно - психиатричната експертиза, се установи, че ответника страда от душевна болест – "Параноидна шизофрения, параноидно - халюцинаторен синдром, пристъпно протичане. Начална промяна на личността", което заболяване се характеризирало с качествено нарушение на всички сфери на психичния живот, ходът е хроничен с личностова промяна, независимо от провежданото лечение, както и трудова, семейна и социална дезадаптация, фундаметални и строго специфични нарушения в мисленето и възприятията, в емоциите и волята, при запазена яснота на съзнанието и интелектуални възможности, като способността на ответника да възприема, анализира, оценява и правилно да реагира на фактите и обстоятелствата от действителността били нарушени, и са пречка той да се грижи сам за своите нужди и отговорности. В съдебно заседание, разпитания свидетел потвърждават изложената от ищцата фактическа обстановка, честите агресивни прояви и неадекватно поведение на ответника, непровокирани с нищо, невъзможността за правилна преценка на собствените му нужди, неконтролирано пилеене на средства и др., които обуславят и липсата на реална възможност, ответника да защитава сам интересите си. Видно от заключението на съдебно - психиатричната експертиза, ответника страда от душевна болест по смисъла на чл.5 от ЗЛС. Особеностите на същото обуславяли нарушена възможност той да възприема, анализира, оценява и правилно да реагира на фактите и обстоятелствата от действителността, и са пречка да се грижи за своите работи, и да защитава интересите си.

С оглед изискванията на чл.337, ал.1 от ГПК, съдът се запозна със състоянието на ответника лично. Въз основа на непосредствените си впечатления и съобразявайки събраните по делото доказателства, съдът намира, че ответника поради заболяването си не е в състояние да се грижи пълноценно за своите работи и да защитава интересите си, но състоянието му не е така тежко, за да бъде поставен под пълно запрещение. Нарушена е частично психичната му годност да се грижи сам за своите работи. Критичен е към състоянието си и при необходимост търси помощ и приема предписаните медикаменти. Извън периодите на влошаване има разумни съждения и би могъл да се справя, макар и на примитивно ниво. Не е налице деградация на интелекта. Налице са медицинския и юридическия критерии, които налагат поставянето му под ограничено запрещение.

Предвид изложеното, претенцията за поставяне на ответника под пълно запрещение следва да бъде отхвърлена, като последния бъде поставен под ограничено запрещение /искането за поставяне под пълно запрещение съдържа и по-малкото искане - ответникът да бъде поставен под ограничено такова/.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОСТАВЯ ПОД ОГРАНИЧЕНО ЗАПРЕЩЕНИЕ И.Д.Х. с ЕГН ********** ***.

ОТХВЪРЛЯ иска на С.И.С. с ЕГН ********** за поставяне на И.Д.Х. с ЕГН ********** под пълно запрещение.

След влизане на решението в законна сила, препис от него да се изпрати на Община Н.К., за учредяване на попечителство.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд гр.В. в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

                                                                        ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: